Εκδρομή για SUV

Πες μας πού πηγες να πάμε κι εμεις!

Εκδρομή για SUV

Δημοσίευσηαπό sbiloukas » Πέμ Μάιος 12, 2011 1:03 am

Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να σας μεταφέρω την εμπειρία μου σε μία εκδρομή, για SUV, που έκανα το προηγούμενο Σαββατοκύριακο (7 με 8/05/2011) στην Κεντρική Εύβοια με την εταιρία " OFF EXPEDITIONS ".
Ξεκινήσαμε από την Στενή Ευβοίας για Off Road διαδρομή σε πευκόφυτο δάσος και καταλήξαμε να κάνουμε διανυκτέρευση σε ένα απίστευτης ομορφιάς οροπέδιο, περιτριγυρισμένο από ελατόδασος, που βρίσκεται νότια του χωρίου Μετόχι και σε υψόμετρο 800m. Οι δυσκολίες του εδάφους πάρα πολλές αλλά με τον υπεύθυνο και διοργανωτή της εκδρομής έγιναν παιχνιδάκι. Τα αυτοκίνητα μας έχουν απίστευτες δυνατότητες.
Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα να το επιχειρήσετε διότι θα αναθεωρήσετε πάρα πολλά που πιθανών τώρα τα θεωρείτε σωστά σε ότι αφορά την οδήγηση σε εκτός δρόμο.
Το βράδυ ψήσαμε σε Barbeque πίνοντας αρκετή μπύρα. Εν συνεχεία μαζευτήκαμε γύρω από την φωτιά με καλή κουβεντούλα για την διαδρομή λέγοντας ο καθένας τα συμπεράσματα του αλλά και εκφράζοντας της ερωτήσεις του για την οδήγηση των περίπου 100χλμ που διανύσαμε. Καθίσαμε έως αργά τα μεσάνυχτα με θερμοκρασία που έφτασε τους -4 C°η διανυκτέρευση έγινε σε σκηνές που μας προμήθευσε o διοργανωτής.
Εάν σας ενδιαφέρει μπορείτε να βρείτε πληροφορίες στο Site www.off.com.gr.
arnea chalkidikis
sbiloukas
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Απρ 17, 2010 11:05 pm
Τοποθεσία: sbiloukas@hotmail.com

Re: Εκδρομή για SUV

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Μάιος 12, 2011 10:00 am

Ενδιαφερουσα υποθεση!
Το δε κοστος δεν ειναι απαγορευτικο.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Εκδρομή για SUV

Δημοσίευσηαπό sbiloukas » Πέμ Μάιος 12, 2011 11:43 am

Δεν έχω καμία σχέση με την εταιρεία.
Είχε προσφορά στο Groupon το ταξίδι αυτό με 69€ και είπα γιατί όχι!
Περάσαμε πάρα πολύ ωραία.
Οι εκδρομές θα είναι μόνο για 4 αυτοκίνητα ή 6 το πολύ, έτσι ώστε να μπορεί να ελέγχει την διαδρομή μας αλλά και τα δύσκολα σημεία που περνάμε.
Στα σημεία αυτά κατεβαίνει κάτω, έρχεται σχεδόν δίπλα σου και σε συμβουλεύει πώς θα περάσεις το επικίνδυνο κομμάτι για να μην βρει πουθενά το αυτοκίνητο σου.
1ος στην διαδρομή είναι ο υπεύθυνος του GROUP με ένα LAND ROVER DEFENDER όπου περνάει πρώτα αυτός για να ελέγξει τον βαθμό δυσκολίας και μετά επικοινωνεί μαζί μας για το πώς θα το περάσουμε.
Έχω κάνει αρκετές διαδρομές σε χωματόδρομο που βρίσκεται στο δάσος του Χολομώντα, λόγο εντοπιότητας (πατρικό σπίτι στην Αρναία, Χαλκιδικής) όπου πίστευα πως κινούμε σωστά σε εκτός δρόμου διαδρομές. Μετά από αυτό το ταξίδι, δυστυχώς ανακάλυψα ότι τα έκανα όλα λάθος. Έμαθα πάρα πολλά και κανονίζουμε δεύτερο ταξίδι στην Οίτη (ανάμεσα σε Νομούς Φθιώτιδας και Φωκίδας) για τις 4 με 5/06/2011.
Όποιος έχει GOOGLE EARTHE ας γράψει «iti» στην αναζήτηση και να δει φωτογραφίες του οροπεδίου που βρίσκεται εκέι.
arnea chalkidikis
sbiloukas
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Απρ 17, 2010 11:05 pm
Τοποθεσία: sbiloukas@hotmail.com

Re: Εκδρομή για SUV

Δημοσίευσηαπό Bordo » Παρ Νοέμ 23, 2012 12:19 am

Και εγω εχω παει εκει με την OFF EXPEDITIONS και ηταν τελεια .κωστας ο δασκαλος ειναι εμπειροτατος και προετοιμασμενος για τα παντα περασαμε φανταστικα και καταλαβα ΕΚΕΙ ποσο πολυ μου αρεσει η off road διαδρομη με αυνδιασμο με την φυση .Παρολο που ειναι ηπρωτη μου φορα σε σκηνη σε πεδιαδα πανεμορφη στα 850 μετρα .και δεν ηξερα πως θα ηταν , σας λεω ηταν μια χαρα παρόλο την θερμοκρασία που επεσε στους 2 βαθμους.το τερας του διοργανωτή ειχε τα παντα ολα! Ακομα και τα παιδια που πήραμε μαζι το ευχαριστιθηκαν. Το σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπαω.
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Εκδρομή για SUV

Δημοσίευσηαπό Bordo » Παρ Νοέμ 23, 2012 12:34 am

Κάποιοι μου λενε "ναι ρε γιαννη αλλα να πληρωσεις 150 ευρω για 2 μερες δεν ειναι πολλα και δεν θα κοιμηθεις και σε ξενοδοχείο"
Οκ θα μου πειτε εσεις αμα ειναι πολλα , παμε off road διαδρομη περιπου 80 χιλιομετρα σε 2 μερες με μαθηματα εκτος δρομου οδήγησης μαθενουμε οτι το αμαξι μας κανει 60% παραπανω απο οτι ξεραμε μεχρι τωρα την θεωρία την κανεις πραξη και σου αρεσει πολυ.ο κωστας εκτος οτι προσέχει μην παθει ζημια κανενα αυτοκινητο , στο δικο του εχει τα παντα .σου δινει και σου στήνει σκηνή τραπεζια με καρεκλες φωτια με ξυλα ψησταρια φαγητα πρωινα κολατσιο και μαθηματα εκτος .εργατες σχαρες ιμαντες και οτι αλλο υπαρχρι για εκτος θα το βρεις εκει και θα κανεις και μαθηματα πανω σε αυτο.Εγω την τιμη την βρηκα πολυ καλη , αν σκεφτεις οτι πας σε ενα μερος σαββατοκυριακο και πληρωνεις ξενοδοχείο φαγητο και ποτο και σου παει 250 και 300 ευρώ. Και κανεις μια απο τα ιδια Εδω δεν ειναι έτσι ευχαριστιεσαι το αυτοκινητο σου πραγματικα την φυση την παρεα και την διαφορετικοτητα ολου του σκηνικου απο την ωρα που βρισκόμαστε και αρχηζει η εκδρομη εως την ωρα που ξεκιναμε για αθηνα!!!!!
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Εκδρομή για SUV

Δημοσίευσηαπό SRB » Δευτ Νοέμ 26, 2012 1:19 pm

Θα συμφωνησω με τον Γιαννη, αλλο πραγμα η αισθηση της φυσης, και φυσικα οι γνωσεις που αποκτας!!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Εκδρομή για SUV

Δημοσίευσηαπό Bordo » Πέμ Δεκ 06, 2012 2:37 am

off.com.gr δειτε το thewave thewave thewave thewave
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα


Επιστροφή στο Διαδρομές-Οδοιπορικά-Προορισμοί

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες