Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Απορίες, Ερωτήσεις, Λύσεις για Αρχάριους....

Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Τετ Σεπ 03, 2008 11:21 am

Εχω το ΠιΣι το οποιο σε ολα με καλυπτει ΠΛΗΝ ΕΝΟΣ...Τωρα τελευταια και ενεκα αρκετων προσθηκων σε μνημες και περιφερειακα,αρχιζει και μου κανει κολπα...ΑΡΓΕΙ χαρακτηριστικα οταν προκειται να ανοιξει μια εφαρμογη ή καποιο αρχειο...Κι οσο παει και το φορτωνω τοσο αργει.Για πειτε λοιπον.Ο ΠιΣις μου,ενας Pentium 4 στα 2.4 εχει 512ΜΒ RAM.Υπαρχει η δυνατοτητα αν του αναβαθμισω τη μνημη αυτη πχ με μια 2048,να βελτιωσει;Εχω αυτη την δυνατοτητα ή απαιτειται "σφαιρικη" αναβαθμιση;...Μιλαω μονο για θεμα Ταχυτητας διοτι σε ολους τους αλλους τομεις που εγω χρειαζομαι απο εναν Υπολογιστη δεν εχω παραπονο. Και δεν θελω να δωκω κι ενα σκασμο φράγκα στην παρουσα φαση για αναβαθμιση...Ελεγα μηπως με μια βελτιωμενη μνημη,βελτιωσουμε την ταχυτητα...Ε;Γινεται;... :))
Υ.Γ.Αν θελουτε τιποτ'αλλα στοιχεια του ΠιΣι(ου) να σας τα δωκω...για να βγουν πιο ασφαλη συμπερασματα και να δοθουν πιο ολοκληρτωμενες λυσεις...Λεω μηπως... :D
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τετ Σεπ 03, 2008 11:53 am

Προτείνω ο Admin να ανοίξει ένα καινούργιο θέμα με γενικό τίτλο: "PC,Software,Hardware και ότιδήποτε σχετικά", προκειμένου να συγκεντρωθούν εκεί όλες οι δημοσιεύσεις μας που έχουν να κάνουν με PC, προγράμματα κτλ για να διευκολυνόμαστε στην αναζήτηση και την ανάγνωση .

Στο θέμα μας τώρα, Κώστα τί μνήμη έχει το pc σου ;
Είναι επιτακτική ανάγκη να του βάλεις μνημούλα του καημένου γιατί με 512 τί να κάνει το άμοιρο.
sts4x4
 

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Πέμ Σεπ 04, 2008 3:38 pm

Αυτο σιακατ(σσ=απο κατω "")( ) ειναι το ΠιΣι μου...Τι να κανω "Γιατρε μου"(σσ=οπου "γιατρος" αυτος που μπανίζει)...
(**) (**) Βοηθατε ρεεεεεεε ::() ()**()

Και μην ξεχασω:Απο περιφερειακα εχουμε φορτωσει το ΠιΣι με τα σιακάτ(το'παμε τι σημαινει αυτο..) :mrgreen:
1)Ηχεια 5.1
2)Εκτυπωτη-πολυμηχανημα ΗP
3)Εξωτερικο σκληρο WD 500GB
4)Internet μεσω ethernet θυρας
4)Πολλαπλη θυρα USB
5)Ποντικακι optical
6)Πληκτρολογιο MS
Αυτα... :))
Συνημμένα
ΠιΣι Εικονα.jpg
ΠιΣι Εικονα.jpg (98.96 KiB) 5294 προβολές
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό Santa » Πέμ Σεπ 04, 2008 4:34 pm

Το πετάς και πέρνεις καινούργιο...... "")(
Άβαταρ μέλους
Santa
Site Administrator
Site Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 1267
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 10:57 pm
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Σεπ 05, 2008 11:18 am

Santa έγραψε:Το πετάς και πέρνεις καινούργιο...... "")(

Τοσο χάλια ρε Παναγιωτη;... :?
Σοβαρα τωρα εχεις να προτεινεις κατι(και ΠΜ δεχομαι και τελεφον επισης) :))
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Παρ Σεπ 05, 2008 3:22 pm

Στον κάδο της ανακύκλωσης επειγόντως.....!!!!! ()**()
sts4x4
 

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Σεπ 05, 2008 4:16 pm

Δεν θελω να τον πεταξω ρε σεις...θελω να τον κανω πιο γΛηγορο.Δεν μπορω; :cry: :cry:
Ή μπας και βρηκατε ευκαιρια οι βενζινοκινητοι να τα χώσετε;... ()**() ()**()
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό dim » Παρ Σεπ 05, 2008 4:44 pm

Φίλε μου εκτός από την ram που την χρειάζεσαι όπως και να έχει,ισως θα πρέπει να κάνεις και απεγκατασταση προγράμματα που δεν τα χρησιμοποιείς(είτε λίγο ή καθόλου).Όλοι έχουμε την τάση να φορτώνουμε τον υπολογιστή μας με περιττά προγράμματα αλλά αυτό σημαίνει ότι επιβαρύνουμε τον επεξεργαστη.Ο συνδυασμός λίγη ram-παλιός επεξεργαστής-πολλά και βαριά προγράμματα είναι φονικος.Ελαφρυνε το pc σου καντου και μια ανασυγκρότηση και νομίζω ότι θα δεις μεγάλη διάφορα.Το pc σου μπορεί να είναι παλιό και να μην μπορεί να κάνει πολλά πράγματα ταυτοχρονα,όταν τα κάνει όμως ένα-ένα θα έπρεπε να πετάει.

ΥΓ.Συμπαράσταση μόνο από diseloκίνητο θα βρεις. (**)
Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ

Γιατι οταν τελειωνουν τα λεφτα ... περισσεύει μηνας;
Άβαταρ μέλους
dim
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: Κερατεα

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τρί Σεπ 09, 2008 9:27 am

Κωστάκη πιάσε καμιά ram να βάλεις στο μηχάνημα... "")(
Λοιπόν σοβαρά τώρα, Κώστα θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά χρήσιμο να κάνεις ένα format στο pc σου,( αφού πρώτα φυσικά έχεις πάρει τα απαραίτητα backup), προκειμένου να καθαρίσει από ότι άχρηστο υπάρχει, εν συνεχεία να του βάλεις μνήμη, τουλάχιστον 2GB και μετά να ξεκαθαρίσεις τα προγράμματα που χρησιμοποιείς προκειμένου να ελαφρύνεις την λειτουργία του.
Αυτά και για οτιδήποτε μπορούμε να βοηθήσουμε, στη διάθεσή σου diezελά.....άντε για να δείς τι καλά παιδιά που είμαστε εμείς οι βενζινάδες, όχι σαν μερικούς μερικούς..... ;) που δεν χάνουν ευκαιρία να μας τη λένε συνέχεια..... ()**()
sts4x4
 

Re: Ταχυτητα Υπολογιστη...και Μνημες!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Τρί Σεπ 09, 2008 9:55 am

Αντιπαρερχομαι τα περι "diesel"... :mrgreen: .Σταυρο εχω κανει format και συμμαζεμα του ΠιΣι αλλά δεν... [][] Προβλημα χωρητικοτητος δεν εχω.Εχω και τον εξωτερικο δισκο 500GB οπότε το μοναδικο "μεγαλο" προβλημα που θελω να ξεπερασω ειναι οτι οσο πιο πολλες καρτελες-εφαρμογες ανοιγω,τοσο περισσοτερο αργει.Οπότε θεμα ταχυτητος...Γιαυτο ελεγα για μια μεγαλυτερη μνημη συστηματος...Αν ειναι εφικτο... ::::
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Επόμενο

Επιστροφή στο PC, Software, Hardware και ότιδήποτε σχετικά...

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες