Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Νοέμ 29, 2011 12:24 pm

Πρεπει τις επομενες μερες να κανω το μεγαλο σερβις για τα 120000 χλμ. Φυσικα ειμαι εκτος εγγυησης οποτε μπορω και εκτος αντιπροσωπειας.
Αυτα που δινει το βιβλιο σερβις ειναι,
αλλαγη λαδιων/φιλτρου, αλλαγη μπουζι, αλλαγη φιλτρων αερος/καμπινας/καυσιμου/αερος ντεποζιτου βενζινης, αλλαγη αντιψυκτικου/υγρων φρενων και φυσικα το κυριοτερο αλλαγη ιμαντα χρονισμου.

Με ενα προχειρο ψαξιμο βρηκα ¨
Μαυρεας 483 ευρω για ολα τα παραπανω (το καλο ειναι οτι δουλευει κα καποια Σαββατα) και εχω ακουσει καλα λογια.
Autopoint Γλυφαδας 540 ευρω (δεν μου αρεσει που δεν μπορω να βλεπω το αυτοκινητο)
Τσαπαλος 630 (μηπως δεν καταλαβα κατι καλα?)
Λαμδα 530
Αutopoint Μαρουσι 650 ευρω (αλλα συμπεριλαμβανει και αλλαγη ολων των ιμαντων και προεντατηρων) και βλεπεις και το αυτοκινητο καθ'ολη τη διαρκεια των εργασιων. Τους ξερω οτι κανουν καλη δουλεια παντως.

Η αλλαγη προεντατηρων, που ειναι ευκαιρια να γινει (αλλοι λενε οτι αυτο θα αποφασιστει απο τον ελεγχο αλλα ολοι σχεδον λενε οτι πρεπει να γινει ουτως η αλλως!) αφου αλλαζει και ο ιμαντας χρονισμου, χρεωνεται απο 140-180 ευρω, πιστευω οτι ειναι το κοστος ανταλλακτικων ,αρκετα ακριβο νομιζω.

Εχω βρει και στην Αthens Auto Service , που κανει Hyundai/Kia, για αλλαγη λαδιων/φιλτρου, ιμαντα χρονισμου και προεντατηρες 370 ευρω και ειναι ανοιχτα και Σαββατο. Για οτι επιπλεον χρειαστει θα αποφασιστει επιτοπου.


Αν εχετε να μου προτεινετε κατι αλλο εντος/εκτος αντιπροσωπειας, ευπροσδεκτο.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό SRB » Τετ Νοέμ 30, 2011 9:02 am

Εχεις τιμες απο 370-650!! Τι αλλο να ψαξεις??? Διαλεξε καποιον που σου κανει κλικ και καν`το!! Παπαδακης με γνησια ηταν στα 480 με αυτοματο σασμαν!! Τωρα δεν ξερω αν υπαρχουν τιμες κρισης!! ;) ;) :-D
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Νοέμ 30, 2011 1:24 pm

Παπαδακης με γνησια τωρα 589!! ευρω (περιλαμβανεται και ο ιμαντας δυναμο). Κριση? Ποια κριση?
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό GIORGIO D. » Πέμ Δεκ 01, 2011 8:54 pm

ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΜΑΣ..... ΣΕΡΒΙΣ 105.000ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 0.00 ΕΥΡΩ.Η ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΚΟΙΤΑΓΕ ΑΠΟΡΗΜΕΝΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΦΙΛΑΓΑ ΣΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ... ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΥΝΟΛΟ 220 ΕΥΡΩ.... ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΑ ΥΨΗ (ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ LPG ΠOY ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ(ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ) ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ.... (0000) (thumbs) (0000) (thumbs) (0000) (thumbs)
GIORGIO D.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GIORGIO D.
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2010 6:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό cordito » Παρ Δεκ 02, 2011 2:22 am

GIORGIO D. έγραψε:ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΜΑΣ..... ΣΕΡΒΙΣ 105.000ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 0.00 ΕΥΡΩ.Η ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΚΟΙΤΑΓΕ ΑΠΟΡΗΜΕΝΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΦΙΛΑΓΑ ΣΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ... ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΥΝΟΛΟ 220 ΕΥΡΩ.... ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΑ ΥΨΗ (ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ LPG ΠOY ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ(ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ) ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ.... (0000) (thumbs) (0000) (thumbs) (0000) (thumbs)



Το είχες πάρει τότε που έλεγε δωρεάν σέρβις για πάντα;
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
cordito
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2010 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεράντζα, Κορινθίας

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Παρ Δεκ 02, 2011 11:11 am

GIORGIO D. έγραψε:ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΜΑΣ..... ΣΕΡΒΙΣ 105.000ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 0.00 ΕΥΡΩ.Η ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΚΟΙΤΑΓΕ ΑΠΟΡΗΜΕΝΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΦΙΛΑΓΑ ΣΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ... ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΥΝΟΛΟ 220 ΕΥΡΩ.... ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΑ ΥΨΗ (ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ LPG ΠOY ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ(ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ) ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ.... (0000) (thumbs) (0000) (thumbs) (0000) (thumbs)


Σε 15.000 χλμ το χαμογελο σου θα ειναι πιο πλατυ!!
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό Bordo » Παρ Δεκ 02, 2011 6:59 pm

GIORGIO D. έγραψε:ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΘΗΡΙΟΥ ΜΑΣ..... ΣΕΡΒΙΣ 105.000ΧΛΜ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ ΕΓΡΑΦΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ 0.00 ΕΥΡΩ.Η ΚΟΠΕΛΙΑ ΣΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ ΜΕ ΚΟΙΤΑΓΕ ΑΠΟΡΗΜΕΝΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΦΥΓΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΛΑΤΥ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΡΕΑΝ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ ΦΙΛΑΓΑ ΣΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ... ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΥΝΟΛΟ 220 ΕΥΡΩ.... ΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΣΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΑ ΥΨΗ (ΑΠΟ ΤΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΛΑΜΟΓΙΑ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ LPG ΠOY ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ(ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΤΕΛΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ) ΘΑ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ.... (0000) (thumbs) (0000) (thumbs) (0000) (thumbs)
+1
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Ιαν 12, 2012 4:27 pm

Μετα το σερβις που εκανα στον Μαυρεα, αρχισε να μου αναβει το λαμπακι check μετα απο 30-40 χιλιομετρα και αφου το εσβηνα σαν βλαβη μεσω διαγνωστικου επανερχοτανε παλι μετα απο 30-40 χλμ. Σαν πιθανη βλαβη αρχισαμε απο υποθεσεις τυπου οτι μπορει να φταιει η ρυθμιση του υγραεριου (αλλα ποτε μεχρι τοτε δεν ειχε εμφανισει καποια δυσλειτουργια και μου φαινοταν τουλαχιστον παραξενο να γινει μετα απο το σερβις, ελεγχθηκε και ολα ηταν ενταξει, εξάλλου μου το εκανε και με χρηση μονο βενζινης μετα), απο το οτι μπορει να φταιει η φλαντζα κεφαλης που μπορει να αφηνει κενο μετα το βγαλε βαλε, απο λαθος χρονισμο (ξαναβγαλαμε τα καλυμματα του ιμαντα στον Μαυρεα αλλα ο χρονισμος ηταν ενταξει) και τελικα καταληξαμε λογω βλαβης που εδειχνε το διαγνωστικο και στον Μαυρεα αλλα και στην Autopoint Κηφισιας (δυο φορες διαγνωση) οτι φταιει ο προκαταλυτης και θα χρειαζοτανε αλλαγμα. Βεβαια αν και ζητησα να μου βεβαιωσουν οτι αυτο ειναι το προβλημα αυτο δεν γινοταν και αυτο που καταλαβαινα ειναι οτι αρχιζουμε απο εκει και μετα βλεπουμε. Ο Μαυρεας βεβαια μου ειπε να περασω να το αφησω για να το δει μια ολοκληρη μερα πριν αποφασιστει τι πρεπει να γινει, αλλα για το τι φταιει τιποτα σιγουρο. Τελος παντων φαινοταν οτι ειχε ψωμι η υποθεση, ταλαιπωρια και κοστος. Μου εκανε τρομερη εντυπωση πως το αυτοκινητο μεχρι το σερβις δεν ειχε το παραμικρο προβλημα και ολα αρχισαν μετα και σκφτομουν οτι καλυτερα να μην το ειχα κανει γιατι εδωσα και 450 ευρω. Οχι οτι εφταιγε το σερβις καθαυτο αλλα κατι εγινε σιγουρα στην διαδικασια.
Εν τω μεταξυ το αυτοκινητο δεν ειχε καμμια αλλαγη συμπεριφορας, ουτε πιο πολυ καταναλωση, ουτε κομπιασματα, ουτε τιποτα εκτος το λαμπακι που ηταν μονιμα αναμμενο.
Που θελω να καταληξω λοιπον! Περασα και απο τον Φανη που μου ειχε βαλει το υγραεριο, ο οποιος μου ελεγε οτι δεν προκειται σε καμμια περιπτωση να ειναι καταλυτης και οτι καπου αλλου ειναι το προβλημα και ηθελε λιγο ψαξιμο. Πηγα λοιπον παραμονη Πρωτοχρονιας, πριν φυγω ταξειδι, και αυτο που βρηκε μετα απο κανα μισαωρο ψαξιματος και διαγνωσεων ηταν οτι ειχε καει μια 15αρα ασφαλεια στην ασφαλειοθηκη που κανενας μεχρι τοτε δεν ειχε βρει.. Την αλλαξε και απο τοτε ως δια μαγειας δεν ξαναναψε το λαμπακι και ετσι βρηκα και εγω την ηρεμια μου και το κυριοτερο για κατι που κοστιζει ενα τιποτα δεν ταλαιπωρηθηκα και προπαντων δεν ξηλωθηκα αδικα.
Δεν ειναι κριμα για μια ασφαλεια που δεν ειχαν την υπομονη (και το μυαλο)να ελεγξουν δυο -τρεις φορες στην αντιπροσωπεια (τις διαγνωσεις τις πληρωσα εννοειται) να χρεωνομουν αναιτια χιλιαρικα σε επισκευες?Αν ο προκαταλυτης ηταν ετοιμοπαραδοτος θα τον ειχα αλλαξει αλλα με εσωσε το οτι ηθελε 15 μερες παραγγελια. Και ποιος ξερει τι αλλο θα αλλαζαν μετα αφου αυτο σιγουρα φανηκε εκ των υστερων οτι δεν θα ηταν το προβλημα!!
Τα συμπερασματα δικα σας!
Οχι οτι δεν ειναι καλες οι αντιπροσωπειες, αλλα σιγουρα περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση και κυριως λυση στο προβλημα μου και οχι το 'αλλαζουμε, πληρωνεις και βλεπουμε'.
Ειδικα τωρα εν μεσω κρισης!
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό GIORGIO D. » Πέμ Ιαν 12, 2012 4:56 pm

santaclauss έγραψε:Μετα το σερβις που εκανα στον Μαυρεα, αρχισε να μου αναβει το λαμπακι check μετα απο 30-40 χιλιομετρα και αφου το εσβηνα σαν βλαβη μεσω διαγνωστικου επανερχοτανε παλι μετα απο 30-40 χλμ. Σαν πιθανη βλαβη αρχισαμε απο υποθεσεις τυπου οτι μπορει να φταιει η ρυθμιση του υγραεριου (αλλα ποτε μεχρι τοτε δεν ειχε εμφανισει καποια δυσλειτουργια και μου φαινοταν τουλαχιστον παραξενο να γινει μετα απο το σερβις, ελεγχθηκε και ολα ηταν ενταξει, εξάλλου μου το εκανε και με χρηση μονο βενζινης μετα), απο το οτι μπορει να φταιει η φλαντζα κεφαλης που μπορει να αφηνει κενο μετα το βγαλε βαλε, απο λαθος χρονισμο (ξαναβγαλαμε τα καλυμματα του ιμαντα στον Μαυρεα αλλα ο χρονισμος ηταν ενταξει) και τελικα καταληξαμε λογω βλαβης που εδειχνε το διαγνωστικο και στον Μαυρεα αλλα και στην Autopoint Κηφισιας (δυο φορες διαγνωση) οτι φταιει ο προκαταλυτης και θα χρειαζοτανε αλλαγμα. Βεβαια αν και ζητησα να μου βεβαιωσουν οτι αυτο ειναι το προβλημα αυτο δεν γινοταν και αυτο που καταλαβαινα ειναι οτι αρχιζουμε απο εκει και μετα βλεπουμε. Ο Μαυρεας βεβαια μου ειπε να περασω να το αφησω για να το δει μια ολοκληρη μερα πριν αποφασιστει τι πρεπει να γινει, αλλα για το τι φταιει τιποτα σιγουρο. Τελος παντων φαινοταν οτι ειχε ψωμι η υποθεση, ταλαιπωρια και κοστος. Μου εκανε τρομερη εντυπωση πως το αυτοκινητο μεχρι το σερβις δεν ειχε το παραμικρο προβλημα και ολα αρχισαν μετα και σκφτομουν οτι καλυτερα να μην το ειχα κανει γιατι εδωσα και 450 ευρω. Οχι οτι εφταιγε το σερβις καθαυτο αλλα κατι εγινε σιγουρα στην διαδικασια.
Εν τω μεταξυ το αυτοκινητο δεν ειχε καμμια αλλαγη συμπεριφορας, ουτε πιο πολυ καταναλωση, ουτε κομπιασματα, ουτε τιποτα εκτος το λαμπακι που ηταν μονιμα αναμμενο.
Που θελω να καταληξω λοιπον! Περασα και απο τον Φανη που μου ειχε βαλει το υγραεριο, ο οποιος μου ελεγε οτι δεν προκειται σε καμμια περιπτωση να ειναι καταλυτης και οτι καπου αλλου ειναι το προβλημα και ηθελε λιγο ψαξιμο. Πηγα λοιπον παραμονη Πρωτοχρονιας, πριν φυγω ταξειδι, και αυτο που βρηκε μετα απο κανα μισαωρο ψαξιματος και διαγνωσεων ηταν οτι ειχε καει μια 15αρα ασφαλεια στην ασφαλειοθηκη που κανενας μεχρι τοτε δεν ειχε βρει.. Την αλλαξε και απο τοτε ως δια μαγειας δεν ξαναναψε το λαμπακι και ετσι βρηκα και εγω την ηρεμια μου και το κυριοτερο για κατι που κοστιζει ενα τιποτα δεν ταλαιπωρηθηκα και προπαντων δεν ξηλωθηκα αδικα.
Δεν ειναι κριμα για μια ασφαλεια που δεν ειχαν την υπομονη (και το μυαλο)να ελεγξουν δυο -τρεις φορες στην αντιπροσωπεια (τις διαγνωσεις τις πληρωσα εννοειται) να χρεωνομουν αναιτια χιλιαρικα σε επισκευες?Αν ο προκαταλυτης ηταν ετοιμοπαραδοτος θα τον ειχα αλλαξει αλλα με εσωσε το οτι ηθελε 15 μερες παραγγελια. Και ποιος ξερει τι αλλο θα αλλαζαν μετα αφου αυτο σιγουρα φανηκε εκ των υστερων οτι δεν θα ηταν το προβλημα!!
Τα συμπερασματα δικα σας!
Οχι οτι δεν ειναι καλες οι αντιπροσωπειες, αλλα σιγουρα περιμενα καλυτερη αντιμετωπιση και κυριως λυση στο προβλημα μου και οχι το 'αλλαζουμε, πληρωνεις και βλεπουμε'.
Ειδικα τωρα εν μεσω κρισης!
ΕΙΧΕΣ ΑΓΙΟ..... ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΟΣΤΗ ΦΟΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΦΑΝΗΣ.... ΤΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΕΙΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΩΣΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.... ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΦΩΛΙΕΣ ΑΣΧΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΟΦΑΓΩΝ <ΜΑΣΤΟΡΩΝ> ΠΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΕΓΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΔΗΜΕΝΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΙΧ. (0000) (0000)
GIORGIO D.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GIORGIO D.
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2010 6:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Ιαν 12, 2012 6:05 pm

Ειδικα για τον Φανη να πω πως οπως καταλαβαινετε παραμονη Πρωτοχρονιας (για την ακριβεια ηταν Παρασκευη απογευμα, οχι Σαββατο γιατι Σαββατο πρωι εφευγα) ηταν και πνιγμενος και παρ'ολα αυτα αφησε τα υπολοιπα να ασχοληθει μαζι μου (που δεν ηταν και προβλημα του στο κατω κατω) και δεν πηρε και φραγκο (δηλαδη ευρω).
Τι αλλο να πω!
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 2G (2007+)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης