Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Re: Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Δημοσίευσηαπό atsaloux » Τετ Σεπ 21, 2011 10:32 am

atsaloux έγραψε:Αφού υπάρχει αυτό το thread ας το ενημερώσουμε και για ενδεικτική τιμή για 30000χλμ.
Τι τιμή παίζει περίπου γι αυτο το service?

Έχουμε να προσέξουμε τίποτα το ιδιαίτερο;

Ευχαριστώ :)


Ζήτησα τηλεφωνικά τιμή για το συγκεκριμένο service και μου είπαν 385Euros <::> (τελική με ΦΠΑ) χωρίς extra εργασίες/ανταλλακτικά αν προκύψει κάτι.

Στο αντίστοιχο service πόσο σας ζήτησαν;
Μιλάμε για το αυτόματο santa 2007+.

Ευχαριστώ.
atsaloux
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2011 11:08 pm

Re: Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Σεπ 21, 2011 12:27 pm

Αυτη η τιμη πιστευω ειναι απο αντιπροσωπεια. Αν δεν εισαι σε εγγυηση πας και εκτος αντιπροσωπειας οπου σιγουρα θα δωσεις αρκετα λιγωτερα. Καποια εποχη φετος εκαναν εκπτωση στα ανταλλακτικα. Τωρα δεν ισχυει αυτο?Τι σου ειπαν οτι περιλαμβανει αυτο το σερβις γιατι μου φαινονται αρκετα τα λεφτα!
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Δημοσίευσηαπό atsaloux » Τετ Σεπ 21, 2011 1:39 pm

santaclauss έγραψε:Αυτη η τιμη πιστευω ειναι απο αντιπροσωπεια. Αν δεν εισαι σε εγγυηση πας και εκτος αντιπροσωπειας οπου σιγουρα θα δωσεις αρκετα λιγωτερα. Καποια εποχη φετος εκαναν εκπτωση στα ανταλλακτικα. Τωρα δεν ισχυει αυτο?Τι σου ειπαν οτι περιλαμβανει αυτο το σερβις γιατι μου φαινονται αρκετα τα λεφτα!


Ναι απο αντιπροσωπεία είναι λόγω εγγύησης ...
Κι εμένα αρκετά μου φάνηκαν γι αυτό είπα να ψαχτώ πρώτα ...
Μου είπαν περιλαμβάνει ότι προβλέπεται για το service (δηλαδή ότι έχει στο βιβλίο).

Thanks.
atsaloux
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2011 11:08 pm

Re: Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Σεπ 22, 2011 10:54 am

Ψαξτο και αλλου, σε αλλη αντιπροσωπεια. Ειναι πολλα τα λεφτα για τα 30000 χλμ αν και συμφωνα με το βιβλιο συντηρησης εχει αρκετες εργασιες(λαδια, φιλτρα λαδιου, αερα, γυρης, αερα ρεζερβουαρ(!), κανιστρου(!),βενζινης, υγρα φρενων, αντιψυκτικο (εννοειται μαλλον αλλαγη ολου του αντιψυκτικου) υγρων φρενων και δεν ξερω τι αλλο, βαλε και εργασια οποτε εκει φαιμνεται να βγαινει ολο το πακετο.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Δημοσίευσηαπό atsaloux » Πέμ Σεπ 22, 2011 5:54 pm

santaclauss έγραψε:Ψαξτο και αλλου, σε αλλη αντιπροσωπεια. Ειναι πολλα τα λεφτα για τα 30000 χλμ αν και συμφωνα με το βιβλιο συντηρησης εχει αρκετες εργασιες(λαδια, φιλτρα λαδιου, αερα, γυρης, αερα ρεζερβουαρ(!), κανιστρου(!),βενζινης, υγρα φρενων, αντιψυκτικο (εννοειται μαλλον αλλαγη ολου του αντιψυκτικου) υγρων φρενων και δεν ξερω τι αλλο, βαλε και εργασια οποτε εκει φαιμνεται να βγαινει ολο το πακετο.


Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.
Η πλάκα είναι ότι επειδή κι εγω παραξενεύτηκα πήρα τηλέφωνο σε 4 εξουσιοδοτημένα. Οι 3 μου δώσανε σχεδόν ίδιες τιμές (330-390) ενώ υπήρξε κάποιος που μου έδωσε 200Ε !!!
Σε όλους ρώτησα αν μιλάμε για service με βάση αυτά που αναγράφονται στο βιβλίο και όλοι απάντησαν θετικά !
Μπορεί κάποιος να μου πει αυτός που μου έδωσε 50% πως μπορεί να εξηγείται; Όλοι εξουσιοδοτημένοι είναι ... δεν πιστεύω ότι μπορεί να πουλήσει "παππά" . Αυτό που ίσως γίνεται είναι να φορέσει non-branded ανταλλακτικά τα οποία όμως πληρούν τις προδιαγραφές της μαμάς Hyundai. Σωστά;

Καμιά άλλη εξήγηση;;;

Thanks!
atsaloux
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2011 11:08 pm

Re: Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Παρ Σεπ 23, 2011 10:00 am

Το θεμα ειναι το ποσο 'εξουσιοδοτημενο' ειναι το συνεργειο που σου εδωσε την χαμηλοτερη τιμη. Αν πραγματικα ειναι επισημα εξουσιοδοτημενο τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην βαλει αυθεντικα ανταλλακτικα. Εξ' αλλου αυτο μπορεις να το δεις και μονος σου οταν γινεται η εργασια.
Ακομα ομως και μη επισημα εξουσιοδοτημενα συνεργεια γνησια ανταλλακτικα βαζουν.
Παραδειγματος χαριν ο Σπυρακης στα Βριλησσια μπορει να μην ειναι επισημα εξουσιοδοτημενο συνεργειο Hyundai (δεν μπορει να σφραγισει εγγυηση δηλαδη) αλλα ολα τα ανταλλακτικα που χρησιμοποιει ειναι αυθεντικα Hyundai, αυτο τουλαχιστον εχω διαπιστωσει εγω.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Δημοσίευσηαπό atsaloux » Παρ Σεπ 23, 2011 10:43 am

santaclauss έγραψε:Το θεμα ειναι το ποσο 'εξουσιοδοτημενο' ειναι το συνεργειο που σου εδωσε την χαμηλοτερη τιμη. Αν πραγματικα ειναι επισημα εξουσιοδοτημενο τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην βαλει αυθεντικα ανταλλακτικα. Εξ' αλλου αυτο μπορεις να το δεις και μονος σου οταν γινεται η εργασια.
Ακομα ομως και μη επισημα εξουσιοδοτημενα συνεργεια γνησια ανταλλακτικα βαζουν.
Παραδειγματος χαριν ο Σπυρακης στα Βριλησσια μπορει να μην ειναι επισημα εξουσιοδοτημενο συνεργειο Hyundai (δεν μπορει να σφραγισει εγγυηση δηλαδη) αλλα ολα τα ανταλλακτικα που χρησιμοποιει ειναι αυθεντικα Hyundai, αυτο τουλαχιστον εχω διαπιστωσει εγω.


Εξουσιοδοτημένοι είναι όλοι.
Δικαιολογείται ρε γμτ τόση διαφορά;
Αντε μια διαφορά στις εργατοώρες αλλά πόσα βγάζουν από τα αυθεντικά ανταλλακτικά;;;
atsaloux
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2011 11:08 pm

Re: Service Santa Fe 2.7 auto 15000xlm

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Δευτ Σεπ 26, 2011 11:59 am

Ε, τοτε ειναι ευκολο. Αφου ειναι ολοι εξουσιοδοτημενοι πηγαινεις στον φθηνοτερο αρκει να κανει ακριβως τις ιδιες εργασιες και αλλαγη ανταλλακτικων με τους υπολοιπους. Πιστευω οτι για να ειναι πιο φθηνος εκτος απο λιγωτερο κερδος στα ανταλλακτικα πρεπει να χρεωνει και λιγωτερο την εργατωρα. Απο κει και περα παιζει ρολο και η περιοχη δηλ ενοικια εγκαταστασεων, αν δεν ειναι ιδιοκτητη, αριθμος ατομων που απασχολουνται, αν ειναι κατα καποιο τροπο οικογενειακη επιχειρηση (πιο συμμαζεμενα εξοδα) κλπ κλπ.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 2G (2007+)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες