Μετατροπή σε υγραέριο

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Κυρ Φεβ 20, 2011 11:47 pm

καλησπερα σε ολα τα φιλαρακια του κλαμπ.Αρχισαν και εδω να τοποθετουν υγραεριο,και πηγα λοιπον και ρωτησα.Συγκεκριμενα στον κολοκυθα που εχει και την αντιπρ/πεια της μαζντα.Μου ειπε λοιπον για το σαντα,θα μπει στο χωρο του πορτ-μπαγκαζ,αφαιρωντας το κουτι που ειναι απο κατω,με οφελειμο 65 λιτρα ,σε σχεδιο ντονατς,και το μονο που θα δειχνει ειναι 5 περιπου ποντοι,ανυψωμενος ο χωρος,ειναι 4ης γενειας,το καλυτερο στην αγορα,το αμαξι θα μεινει 2 μερες στο συνεργειο,δουλεια με εγγυηση,πιστοποιητικα κ.λ.π.και η τιμη αυτου...1500+φ.π.α,που αν κοπει ολοκληρο,φθανουμε στα 1800,αν οχι αλλα ενα μερος αυτου,γιατι πρεπει να κοψει κατι,τοτε παμε στα 1600-1700,τα μισα μπροστα,μετρητα και τα υπολοιπα με την παραδοση,η με πιστωτικη σε 6 ατοκες δοσεις.Ηδη 2 που ξερω εγω βενζιναδικα θα λειτουργεισουν εντος των ημερων,και οπως λενε θα γινουν ακομη περισσοτερα σε ολη την ελλαδα.Οσο για το αν μετα απο αυτο,υπαρχει περιπτωση ζημιας στον κινητηρα,κανενα προβλημα,ενω με της 5ης γενειας ειναι σιγουρο οτι θα βγαλει,εξακριβωμενο απο τοποθετησεις σε αμαξια.Το σκεφτομαι σοβαρα,αν σκεφτεις και την αυτονομια που θα εχω,περα απο την οικονομια,βασει της χρησης που κανω και τα χιλιομετρα που ριχνω.Ητιμη δε του αεριου δεν υπαρχει περιπτωση να αυξηθη,οπως μου ειπε,διοτι υπαρχει παγκοσμιως συμφωνια,να ειναι παντα στη μιση τιμη της βενζινης.Αυτα μου ειπε-αυτα σας λεω και θα δουμε,κατσε να παρουμε λιγο επανω μας και μαλλον θα την κανω,εις νεοτερα λοιπον. (popcorn) (ok)
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Δευτ Φεβ 21, 2011 9:57 am

Aντε με το καλο!!!! (**) (**) Και οταν το βαλεις ελα και μια βολτα απο το μαγαζι να το δουμε!!!!
Να σε κερασουμε και εναν καφε επιτελους.... ;)
Δημήτρης
Εικόνα


Δεν ηξερα οτι φοραμε κινητηρα -Mercedes-
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 11:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Δευτ Φεβ 21, 2011 4:54 pm

Καλησπερα σας,
παρακολουθω το θεμα εδω και αρκετο καιρο μιας και στα σχεδια μου ηταν να παρω ενα Santa Fe με την προυποθεση οτι θα εβαζα υγραεριο οσο το δυνατον γρηγοροτερα.
Λοιπον το Santa Fe το πηρα την περασμενη Τεταρτη, ειναι 09/2006 το φουλ με 100000 χλμ σε αριστη κατασταση.

Βλεποντας και αλλα φορουμ με θεμα την υγραεριοκινηση αυτο που καταλαβα ειναι οτι σιγουρα τα 4ης γενιας συστηματα
(με πνευμονα δηλ υποσυμπιεστη) ειναι τα πλεον αξιοπιστα εφοσον εχουν σωστη τοποθετηση και σωστα εξαρτηματα δηλ
οπως πχ μπεκ απο εταιριες αναγνωρισμενες (bosch, siemens, keihin κλπ).
Αυτα τα συστηματα ειναι ομως και ακριβοτερα, αλλα ετσι γινεται συνηθως αν θελεις αξιοπιστες λυσεις σε βαθος χρονου.
Απο τη αλλη τα 5ης γενιας ειναι προς το παρον ΜΟΝΟ της ICOM και της Vialle.
Οτιδηποτε αλλο ειναι απλα παραπληροφορηση.
Οσο για τις δυσλειτουργιες της 5ης γενιας δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ισχυει απολυτα αλλα πιστευω οτι αν γινει η τοποθετηση σωστα δεν υπαρχει λογος μη καλης λειτουργιας γιατι σε σχεση με της 4ης γενιας σιγουρα εχει πλεονεκτηματα.
Αυτο που βλεπω ειναι οτι για την σωστη λειτουργια του καθε συστηματος αποκλειστικη ευθυνη εχει ο εγκαταστατης και οχι το συστημα.
Ειμαι και εγω στο ψαξιμο, εχω δει αρκετα συνεργεια εγκαταστασης και μεχρι στιγμης ημουν για 4ης γενιας μεταξυ του Καρβουνη στην Λ. Λαυριου (Ford/Mazda) και Cartech, Πειραιας σε συνδυασμο με καλη τιμη αλλα και φαινομενικα καλη δουλεια (απο 1500 ευρω περιπου και κατι).
Για 5ης γενιας τα icom/vialle ηταν αρκετα πιο ακριβα και εκει καπου το σκεφτομαι.
Σημερα θα παω να δω ενα συνεργειο που βαζει icom και πιστευω μεχρι το τελος της εβδομαδας να εχω καταληξει.
Αυτα προς το παρον και καλως σας βρηκα.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Δευτ Φεβ 21, 2011 5:36 pm

NIKOS έγραψε:Ητιμη δε του αεριου δεν υπαρχει περιπτωση να αυξηθη,οπως μου ειπε,διοτι υπαρχει παγκοσμιως συμφωνια,να ειναι παντα στη μιση τιμη της βενζινης.


Καλα αυτο ειναι λιγο μη εμπιστευσιμο και προσωπικα δεν θα πιστευα κατι τετοιο.Ειναι-για μενα-σχεδον σιγουρο οτι οταν μπει για τα καλα το υγραεριο στη ζωη μας,θα δουμε "ξαφνικα και περιεργως" την τιμη του να παιρνει τον ανηφορο.Οπως εγινε με το Πετρελαιο Κινησης,οπως εγινε και γινεται με το Πετρελαιο Θερμανσης οπως γινεται με την αμολυβδη οπως εγινε με ολα οσα ειμαστε ανισχυροι να επηρεασουμε τα καρτελ των μεγαλων συμφεροντων! {}
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Φεβ 21, 2011 7:09 pm

εως το 2018 ισυει η συμφωνια των κρατων μελων της ευρωπαικης ενωσης οτι το υγραεριο κινησης θα ειναι 50% κατω απο την βενζινη αυτο ειναι σιγουρο ,επισης μονο το 1% εχει υγραεριο στο αυτοκινητο στην ελλαδα ειναι πολι μικρο το ποσοστο!! νικο εγω το βαζω στον τσαπαλο την πεμπτη και την παρασκευη το περνω ολα μαζι με τα χαρτια αδειες κτλ 1950 ευρο η μαρκα zavoli 4ης γενιας (η τιμη ειναι πολλη καλη αν σκευτεις οτι το συστημα της zavoli ειναι απο τα ακριβοτερα και αξιοπιστα )και εγγυηση απο την χιουνται εως το 2019 που ληγη η εγγυηση του αυτοκινητου η εγγυηση πιανετε κανονικα (κανονικα δεν ειναι εγγυηση ο αισθητηρας λ και ο καταλυτης αλλα επηδη ειμαι πελατης εκει μου τα βαζει εγγυηση αν γινει κατι)θα στηλω φωτο μετα την τοποθετηση!!!!
patrinopaido έγραψε:
NIKOS έγραψε:Ητιμη δε του αεριου δεν υπαρχει περιπτωση να αυξηθη,οπως μου ειπε,διοτι υπαρχει παγκοσμιως συμφωνια,να ειναι παντα στη μιση τιμη της βενζινης.


Καλα αυτο ειναι λιγο μη εμπιστευσιμο και προσωπικα δεν θα πιστευα κατι τετοιο.Ειναι-για μενα-σχεδον σιγουρο οτι οταν μπει για τα καλα το υγραεριο στη ζωη μας,θα δουμε "ξαφνικα και περιεργως" την τιμη του να παιρνει τον ανηφορο.Οπως εγινε με το Πετρελαιο Κινησης,οπως εγινε και γινεται με το Πετρελαιο Θερμανσης οπως γινεται με την αμολυβδη οπως εγινε με ολα οσα ειμαστε ανισχυροι να επηρεασουμε τα καρτελ των μεγαλων συμφεροντων! {}
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Δευτ Φεβ 21, 2011 7:50 pm

Santaclaus περιμένω νέα σου Γιατί κι Εγώ Θέλω να βάλω 5ης γενιάς!!! Αν είναι να μπει κατι ας είναι το καλύτερο!!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Δευτ Φεβ 21, 2011 9:39 pm

Και αφου βαλετε ολοι υγραεριο στην Αθηνα.....Θα επιτρεψει το Πετρελαιο σε Αθηνα και Θεσσαλονικη...... ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::))))))









Υ.Γ Ειμαι πολυ κακος?????????
Δημήτρης
Εικόνα


Δεν ηξερα οτι φοραμε κινητηρα -Mercedes-
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 11:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τρί Φεβ 22, 2011 2:35 am

αστο γιαννη σαν την οθωνη θα βαλεις και υγραεριο και ποιος σου ειπε οτι 5ης γενιας ειναι καλητερο? smoke
SRB έγραψε:Santaclaus περιμένω νέα σου Γιατί κι Εγώ Θέλω να βάλω 5ης γενιάς!!! Αν είναι να μπει κατι ας είναι το καλύτερο!!!
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τρί Φεβ 22, 2011 2:39 am

και τωρα μπορεις να παρεις πετρελαιο !!!!αλλα και παλι συμφερει το γκαζι 0,78 λεπτα :-o και που εισαι ειναι και αυτοματο ολα τα λεφτα (thumbs)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Και αφου βαλετε ολοι υγραεριο στην Αθηνα.....Θα επιτρεψει το Πετρελαιο σε Αθηνα και Θεσσαλονικη...... ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::)))))) ::))))))









Υ.Γ Ειμαι πολυ κακος?????????
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Τρί Φεβ 22, 2011 9:18 am

Bordo έγραψε:αστο γιαννη σαν την οθωνη θα βαλεις και υγραεριο και ποιος σου ειπε οτι 5ης γενιας ειναι καλητερο? smoke
SRB έγραψε:Santaclaus περιμένω νέα σου Γιατί κι Εγώ Θέλω να βάλω 5ης γενιάς!!! Αν είναι να μπει κατι ας είναι το καλύτερο!!!

Απλα αυτοι που βαζουν εδω Σερβια, με κινητηρες 4ης γενιας!! smoke Απλα οι δικοι μας δεν βαζουν γιατι ποσο πιο πανω θα ζητησουν?? Οχι ολοι, αλλα ο Τσαπαλος ζηταει 1950, σε 5ης γενιας πρεπει να ζητησει τουλαχιστον 2600!!! smoke Και ολοι κανουν τους ξερολες, και για να σε πεισουν, σου λενε για υποθετικα προβληματα που μπορει να βγαλουν!! Φυσικα και μπορουν να βγαλουν, αν ο μαστορας ειναι ΓΚΑΣΜΑΣ, και ΑΣΧΕΤΟΣ!! ;)
Τωρα να μη σου πω και τι τιμη μου ειπαν για 4ης και 5ης γενιας smoke Αλλα ας οψεται ο νομος, αλλιως ηξερα τι θα εκανα!!!
Και οσο για το αν θα βαλω, εγω το χρειαζομαι πιο πολυ απο σενα!! Ενα ταξιδι πανω κατω εξοικονομω απο 300 ευρω και πανω!! Καταλαβες ΠΟΥΛΑΚΙ?? :-D :-D
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες