Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Γράψτε ότι πρόβλημα η συμβουλή έχετε για να κάνουμε καλύτερο το forum.

Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Δημοσίευσηαπό webfox » Πέμ Απρ 16, 2009 4:25 pm

Αγαπητοί μου φίλοι συμφουρίτες...

Με αφορμή την επιθυμία αποχώρησης του συντοπίτη μου Δημήτρη (dim75), αλλά και άλλων "παλιών" από το φόρουμ και ζητώντας αρχικά συγγνώμη για το λάθος τόπικ που συνεχίζω να γράφω (δεν ήθελα δα να ανοίξω ξεχωριστό θέμα για 1 μήνυμα), θα ήθελα να σας πω πως βλέπω ως τρίτος την επίκαιρη κατάσταση του φόρουμ:

Αν και μπαίνω καθημερινά, παρατηρώ ότι τον τελευταίο καιρό έχει χάσει αρκετό ενδιαφέρον το φόρουμ για μένα...

Όταν το 90% των μηνυμάτων αναφέρονται σε ΑΣΧΕΤΑ με Santa Fe καταστάσεις και εμπειρίες, όταν το φόρουμ έχει μετατραπεί πλέον σε ένα συνονθύλευμα από off topic μηνύματα σε ΟΠΟΙΟ topic και να μπείς, τότε νομίζω ότι δεν θα πρέπει να αναρωτιόμαστε πως ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ μέλη με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσφορά αποφασίζουν να αποχωρίσουν (θα στα ψάλω και σένα Δημήτρη...περίμενε...)!

Αυτή την στιγμή το φόρουμ μου θυμίζει φόρουμ τύπου "Ela stin parea mas kai sy fantare" όπου "τυγχάνει" απλώς οι περισσότεροι να έχουν τον ίδιο τύπο αυτοκινήτου...
Σίγουρα ΔΕΝ δείχνει τελευταία να έχει σχέση με φόρουμ που είναι αφιερωμένο στο Hyundai Santa Fe...

Καλός ο χαβαλές και η παρέα (σας το λέει αυτό ο πρωτοχαβαλεδιάρης), αλλά ΟΧΙ σε ΟΛΑ πια τα θέματα...έλεος.
Υπάρχει το "Περί ανέμων και υδάτων" που δημιουργήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ για τέτοια θέματα, όχι να ψάχνουμε με τον φακό κανένα ενδιαφέρον νέο για την μαούνα μας.

Οι πάμπολλες αναφορές σε πρόσωπα και καταστάσεις που ΔΕΝ μας λένε στους υπολοίπους ΤΙΠΟΤΑ απλά έχουν ως συνέπεια να κουράζουν εμάς τους υπολοίπους, όχι γιατί δεν θέλουμε να συμμετάσχουμε και μεις, αλλά δυστυχώς λόγω απόστασης οι περισσότεροι εδώ μέσα ΔΕΝ μπορούμε να συμμετάσχουμε σε προσωπικό επίπεδο με τα "κεντρικά" παρότι θα το θέλαμε σαν κουζουλοί...

Ευτυχώς ο Santa δείχνει ότι καταλαβαίνει το όλο θέμα και σε συνεργασία με τους μοντεραταδόρες θα φροντίσουν να αποκτήσει το φόρουμ και πάλι τον παλιό καλό του εαυτό.

Και τώρα σε σένα φίλε μου Δημήτρη...

Να αφήσεις τις μαλατσίες και να στρωθείς και πάλι στο γράψιμο, ακούς;;;
Δεν διανοείται ένα από τα παλιότερα μέλη με πάνω από 2.000 μηνύματα και με ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσφορά εδώ μέσα να ξεγλιστράς έτσι απλά με ένα "αποχωρώ"...

Το φόρουμ είναι ακόμα σχετικά "φρέσκο" και ψάχνει να βρει τον δρόμο του...
Τα λάθη είναι λογικά και επιτρέπονται (εφόσον αναγνωρίζονται ως τέτοια), άσε που χρειαζόμαστε οπωσδήποτε κάποιον με τις γνώσεις σου...

Βρε μήπως ο Κωστής σε έπεισε κρυφά να αλλάξεις και συ το Σαντα με Φόκους και ψάχνεις για αφορμή, ε; :lol:

Περιμένουμε (μάλλον ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ) να συνεχίσεις να γράφεις, γιατί ξέρω που παρκάρεις την μαούνα σου και θα της βρείς αλλιώς βαμμένη ροζ...

ΚΑΛΟ πάσχα σε όλους και ΚΑΛΗ Ανάσταση
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Πέμ Απρ 16, 2009 7:05 pm

Φανη να σταθω σε δυο σημεια που ειπες.Γινονται προσπαθειες να περιοριστει το Spamm σε Τοπικ που εχουν ΟΥΣΙΑ και ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ οπως πχ Τεχνικα Θεματα ή Προβληματα του SantaFe...Γιαυτο και ανοιξαμε και τα Τοπικ παρακατω ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ
viewtopic.php?f=7&t=522

viewtopic.php?f=7&t=356

viewtopic.php?f=7&t=482

Περαν αυτου γινεται μια προσπαθεια περιορισμου των ασχετων μηνυματων σε ΟΛΑ τα Τοπικ,εφοσον δεν συμφωνουν με τη θεματολογια των συγκεκριμενων Τοπικ...Λιγη υπομονη διοτι και εγω και ο παναγιωτης περα απο το Φορουμ εχουμε και αλλες Υποχρεωσεις να μας "τρεχουν" στερωντας μας χρονο για να ασχοληθουμε περισσοτερο με το Φορουμ.Ολα θα γινουν ...λιγη υπομονη και κατανοηση.Το Φορουμ ολοι μας το αγαπαμε και θελουμε μερα με τη μερα να το βλεπουμε να βελτιωνεται.

Οσον αφορα την παρεα που λες οτι βλεπεις,στυλ "φανταριστικης ομαδος" θα συμφωνησω αλλά προσωπικα δεν βλεπω το λογο που σε ενα Φορουμ θα πρεπει να ειμαστε μονοχνωτοι ΜΟΝΟ για θεματα SantaFe και να μην κανουμε και την πλακα μας.Αυτο νομιζω υποστηριζεις και εσυ και ειμαστε συμφωνοι.Απλα θα κοιταξουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ να περιοριστει το spamm οσο γινεται.

Προσωπικα σε ευχαριστω για τις υποδειξεις σου σχετικα με το Φορουμ,διοτι ξεροντας σε εστω οσο σε ξερω,εισαι απο τα παιδια που νοιαζονται για το χωρο και αυτο με ευχαριστει.Κοινη προσπαθεια δηλαδη για να "παμε καλυτερα".
Οσον αφορα τα παιδια που αποχωρησαν,ειναι ενα θεμα ευαισθητο,και λογω "προσωπικων δεδομενων" δεν θα ηθελα να δωσω συνεχεια δημοσιως εφοσον πιθανον να μην το επιθυμουν ολες οι πλευρες.Ειμαι στη διαθεση ΚΑΘΕΝΟΣ για περαιτερω εξηγησεις και συζητηση,ακομα και δημοσιως εαν χρειαστει και συμφωνηθει απο ολους,για ενα και μονο λογο.Για να κανουμε το χωρο μας καλυτερο.Περα απο προσωπα περα απο ανευ λογου παρεξηγησεις εχουμε την διαθεση να φιλοξενουνται ΟΛΟΙ εδω και μαλιστα κανεις να μην ειναι δυσαρεστημενος,το κατα δυναμιν.Τα αυτοκινητα εξαλλου,εγω το ξερω πιο πολυ μαλιστα απο πολλους-για τους γνωστους λογους μη κατοχης Santa Fe-,δεν ειναι παρα η αφορμη,για μια παρεα μεταξυ μας,μια ΔΥΝΑΤΗ παρεα.

(0000)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Δημοσίευσηαπό Bordo » Πέμ Απρ 16, 2009 8:34 pm

κωστα σε παρακαλω αν θες διωρθωσε τον συγγραφεα τησ δημοσιευσης γιατι γραφει Bordo και δεν ειμαι εγω :))
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Πέμ Απρ 16, 2009 10:27 pm

Bordo έγραψε:κωστα σε παρακαλω αν θες διωρθωσε τον συγγραφεα τησ δημοσιευσης γιατι γραφει Bordo και δεν ειμαι εγω :))

Tι δηλαδη φοβασαι τη δημοσιοτητα ως Συγγραφεας; ()**()
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Δημοσίευσηαπό Bordo » Πέμ Απρ 16, 2009 10:48 pm

αν το θετεις ετσι αστο οπως ειναι (**) (**)
mAthosantas έγραψε:
Bordo έγραψε:κωστα σε παρακαλω αν θες διωρθωσε τον συγγραφεα τησ δημοσιευσης γιατι γραφει Bordo και δεν ειμαι εγω :))

Tι δηλαδη φοβασαι τη δημοσιοτητα ως Συγγραφεας; ()**()
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Δημοσίευσηαπό TZIMIS » Πέμ Απρ 16, 2009 11:43 pm

Ρε παιδια ημαρτον που λεει και ο Γεωργιου με τι ασχολουμαστε ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.Νομιζω οτι καποιοι και κυριως αναφερωμαι στα μελη που αποχωρησαν δεν εχουν συνηδητοποιησει οτι δεν εχεις καμια υποχρεωση να γραφεις η να δινεις λογο σε οποιονδηποτε.Διαφωνησες φιλε μου κανενα προβλημα αν θες απαντας αν δεν θελεις και παλι κανενα προβλημα.Διαφωνεις με τον τροπο που λετουργει το site κανενα προβλημα και παλι απλα γραψε την αποψη σου.Μπορεις να συμμετεχεις οπου εσυ κρινεις και να συνομιλεις με οποιον εσυ θελεις αυτα νομιζω ειναι αυτονοητα.Δηλαδη λογοφερω με καποιον σε καποιο θεμα και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ τι λετε ρε μαγκες ωραια εξηγηση.Αυτο μου θυμιζει το ανεκδοτο με αυτον που επιασε την γυναικα του να τον απατα και για τιμωρια εκοψε τα γεννητικα του οργανα .Βγηκε ο αλλος εχθες και φωναζε και ζηταγε εξηγησεις γιατι δεν τον διαγραψαμε επειδη αποχωρησε τι να πω τωρα... λες και ασχοληθηκε κανεις η αναφερθηκε το ονομα του Ρε δεν παμε καλα .Λεω να το κοψω εδω γιατι νομιζω οτι τελικα οσο περισσοτερο γραφουμε τοσο κραταμε ενα θεμα σε επικαιροτητα που θα πρεπει να τελειωσει συντομα.Ευχαριστω
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TZIMIS
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 1:12 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Δημοσίευσηαπό webfox » Παρ Απρ 17, 2009 11:24 am

Ευχαριστώ για την μακροσκελή απάντησή σου Κωστή...δεν περίμενα και κάτι άλλο σένα ;-)...
Σημασία έχει ότι κατάλαβες ότι μόνο όταν νοιάζεσαι για κάτι κάνεις τον κόπο και φωνάζεις γι' αυτό, ενώ όταν σου είναι αδιάφορο , απλά το παραμερίζεις και δεν του δίνεις σημασία, έτσι δεν είναι;

Θεωρώ όμως λάθος το ότι ανοίχτηκε νέο τόπικ γι' αυτή την συζήτηση ενώ υπήρχε ήδη το "Βοηθήστε να κάνουμε το Forum καλύτερο" και ΣΙΓΟΥΡΑ έπρεπε να μπει εκεί, μιας και σ' αυτό και ΜΟΝΟ σ'αυτό το κλίμα έγραψα τα παραπάνω...ούτε αμπελοφιλοσοφίες, ούτε προκλήσεις, και προπαντός ούτε κουτσομπολιό!

Φυσικά και δεν θα ήθελα να καταντήσει μονόχνοτο το φόρουμ, αλλά όταν επικρατούν τα άσχετα κείμενα που τα καταλαβαίνουν μάλιστα μόνο τα 5-6 άτομα στα οποία απευθύνονται, καταλαβαίνεις πόσο κουραστικό είναι για μας τους υπολοίπους να τα βλέπουμε σε σχεδόν ΟΛΑ τα θέματα και να πρέπει να τα "φιλτράρουμε" συνεχώς...

Φίλε TZIMIS, μπορεί στην Αθήνα σας το επίπεδο των συναναστροφών σας να είναι πιο "προχωρημένο"...
Εμείς στα χωριά μας έχουμε μείνει όμως ακόμα πίσω και νοιαζόμαστε για την παρέα μας...όταν κάποιος έχει ξαφνικά ένα πρόβλημα, προσπαθούμε ενωμένοι να το λύσουμε...ίσως ο σταρχιδισμός μάλλον δεν έχει ακόμα προλάβει να καταλάβει τα μέρη μας...

Έτσι με ένοιαξε όταν ο Κωστής (τον οποίο ΔΕΝ έχω γνωρίσει προσωπικά) ξαφνικά "έχασε" την μαούνα του και ήθελε να τα παρατήσει , μιας και είχε προσφέρει έως εκείνη την στιγμή ΠΑΡΑ πολλά στο φόρουμ, αλλά επίσης και για τον ΙΔΙΟ λόγο με ένοιαξε όταν ο dim75 (τον οποίο ΕΠΙΣΗΣ δεν έχω γνωρίσει προσωπικά) αντιμετώπιζε πρόβλημα με το φόρουμ και ήθελε να αποχωρήσει παρόλη την ΜΕΓΑΛΗ προσφορά του...

Σίγουρα θα είχε τους δικούς του λόγους, οπότε δεν είναι πρέπον να τον κρίνεις έτσι απαξιωτικά...
Λυπήθηκα πραγματικά όταν ανακάλυψα ξαφνικά ότι ο dim75 τελικά αποχώρησε, αλλά σεβσατή η απόφασή του...σίγουρα όμως δεν τρελάθηκε έτσι ξαφνικά...

Πάντα φιλικά και πάντα στο κλίμα βελτίωσης του φόρουμ ΜΑΣ...
Να περάσετε καλά, να χαρείτε ένα υπέροχο 3ήμερο με τις οικογένειές σας και με το καλό να πάτε και να έρθετε με τις μαούνες (η τα Φόκους ;-)) σας...
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Κους Κους και αμπελοφιλοσοφιες στο Φορουμ

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Απρ 17, 2009 12:47 pm

Φανη,ο λογος που ανοιχθηκε ξεχωριστο Τοπικ γιαυτο το ζητημα που συζητουμε,στην Υποενοτητα "Προβληματα/Συμβουλες του Φορουμ" εγινε,διοτι ακριβως θελω οποιος εχει αποψη για το θεμα,να συζητηθει εδω,ξέχωρα απο καθε αλλη ενοτητα.Αλλά ακομα και αυτος που δεν τον ενδιαφερει το θεμα και κατα καποιο τροπο του "τα πρηζουμε" χωρις να τον ενδιαφερει,να εχει την δυνατοτητα,μη συμμετεχοντας καν στο Τοπικ,να μπαινει μονο σε αυτα που τον ενδιαφερουν,εξω απο το συγκεκριμενο Τοπικ.Ουτε off topic ουτε περι ανεμων και υδατων ουτε Τεχνικο θεμα δεν θεωρω οτι ειναι η συγκεκριμενη κουβεντα,διοτι τελευταια ετεινε να γινεται κουβεντα σε καθε υποενοτητα επι του θεματος και αναγκάστηκα ειτε να διαγραφω ποστ ασχετα με τα υπολοιπα θεματα ειτε να μεταφερω τα ποστ επι του θεματος εδω.
Φυσικα και το ενδιαφερον σου για το Φορουμ ειναι προφανες,φυσικα και καθε υποδειξη καθενος μας,προσωπικα μου δειχνει ενδιαφερον και οχι αδιαφορια για το χωρο μας.Καθε ενας εχει δικαιωμα αποψης ειτε θετικης ειτε αρνητικης και θελω να την αντιμετωπιζω ως δειγμα διαλογου και μονο ετσι.Ουτε κακοπροαιρετα ουτε με αρνητισμο.Και ο Tzimis και ο Santa και ο webfox και ο mAthosantas και ΟΛΑ τα παιδια εδω μεσα που συμμετεχουν ενεργα στο Φορουμ,αποτελουν ενα υπαρκτο στην ουσια ανθρωπο και εχουν δικαιωμα αποψης,χωρις καμμια αμφισβητηση και διαθεση κόντρας ή αντιπαραθεσης χωρις ουσια.Ξαναειπα και το ξανατονιζω,ολα αυτα που γραφω ειναι για να παμε μια σελιδα εμπρος το Φορουμ,εαν ειναι δυνατο προς το καλυτερο εστω και μεσα απο δυσκολιες.Ολοι ειναι ευπροσδεκτοι εδω,αλλά κανενας δεν εχει παραπανω "δικαιωμα" να παραμεινει χωρις τη θεληση του.
Καλες γιορτες κι απο μενα σε σενα και στις γυναικες σου και ευχομαι να τα πουμε και απο κοντα καποια στιγμη.Αλλωστε και οι δυο μας ειμαστε...γυναικοκρατουμενοι! ()**()
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Προβλήματα / Συμβουλές του Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες