Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Γιορτάζεις σημερα;Με την ευχή μας τοτε!

Re: Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Δημοσίευσηαπό mikef » Πέμ Μάιος 09, 2013 11:58 pm

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα,

Ο λόγος που γράφτηκα με τη σειρά μου σε αυτό το Φόρουμ είναι αγάπη για αυτό το αυτοκίνητο που λέγεται Santa Fe.
Όμως δεν είναι όλα ρόδινα , αντιθέτως θα έλεγα πως δεν είμαι καθόλου μα καθόλου ικανοποιημένος. Μόνο από την κατανάλωση καυσίμου.
Το αυτοκίνητο είναι του 2004 και αγοράστηκε το 2007. Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που το 2011 στα 170.000 km έσπασε ο κινητήρας και μαζί με αυτόν και οι τουρμπίνα . Αποτέλεσμα? 3.500 χιλιάρικα ΕΥΡΩ ζημιά… Υπάρχει πετρέλαιο που να την έχει ‘’ακούσει’’ ο κινητήρας του στα 170.000 km??? Δεν ξέρω αλλά νομίζω πως όχι.. Τότε λεμέ ας πάει στα κομμάτια μεταχειρισμένο το πήραμε και αστό επισκευάσουμε.. η μηχανή λοιπόν έγινε σαν καινούρια.
Πριν από ένα μήνα το αυτοκίνητο εκεί που προχωρούσε κανονικά , σε κάποια στιγμή σταμάτησε να έχει δύναμη. Έτσι αμέσως την επομένη ήμερα το πήγα στο μηχανικό. Ο ίδιος μηχανικός που τον θεωρώ πως είναι πολύ καλός , αυτός που είχε κάνει και την επισκευή , κοίταξε κάτι σωληνάκια κοίταξε κάτι west gate (και δεν ξέρω τι άλλο εγώ γεωπόνος είμαι) μου είπε να το αφήσω να το δει. Την επομένη ήμερα το τηλέφωνο ήχησε στα αυτιά μου και πίστευα πως θα μου πει :Το αμάξι φιλαρα είναι έτοιμο δεν είχε τίποτα τελικά , αλλά δεν έγινε έτσι ακριβώς. Είχε ξανασπασει ο κινητήρας . Τα φτιάχνει όλα και μετά που πάει να κάνει και αυτός μια βόλτα ήταν τελικά και η τουρμπίνα και τα μπακ . Αποτέλεσμα? 2600 χιλιάρικα ευρώ ζημιά παρακαλώ… όπως το ακούσατε… Το μοναδικό φάουλ που έκανα ήταν ότι δεν το άφηνα μετά από κάποιο ταξίδι να δουλέψει για ένα λεπτό. Τίποτα άλλο.. ούτε ζορίστηκε , τα σέρβις του όλα κανονικά τι να πω. Σα μωρό παιδι.
Επειδή δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει και επειδή δεν ξέρω αν αξίζει να το ξαναφτιάξω ήθελα απλά σε πρώτη φάση να το μοιραστώ μαζί σας και να ρωτήσω αν έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον άλλο κάτοχο..?αν ναι τι λύση έχει δώσει? Από τι μπορεί να προέρχεται αυτό? Υπάρχει κάποια αστοχία υλικού?
Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι να μη συμβεί σε κανέναν από εσάς…
Μιχάλης Κρήτη
mikef
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 11:24 pm

Re: Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Δημοσίευσηαπό SRB » Παρ Μάιος 10, 2013 9:25 am

Λαθος που κανουν πολλοι, δεν κανουν σερβις στην τουρμπινα! Βασικο!! Και δευτερο,οταν παρεις μτχ αυτοκινητο,δεν κοιτας μονο φρενα λαδια!!
Αστοχια υπαρχει, αλλα να εισαι τοσο τυχερος,και να πεσουν ολα σε εσενα!!! Τωρα οσο να το φτιαξεις η οχι, η επιλογη ειναι δικη σου! Η αγορα βρωμαει μεγαλα αυτοκινητα...... (εγω στη θεση σου δεν θα το εφτιαχνα για πανω απο 1500 ευρω!!) Καλημερα και χαιρετισμους στην Πατριδα!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Δημοσίευσηαπό reniakar » Παρ Μάιος 10, 2013 10:09 pm

Συμφωνω η τουρμπινα θελει προσοχη ειτε βενζινη ειτε πετρελαιο
Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Άβαταρ μέλους
reniakar
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 12, 2009 11:22 am

Re: Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Δημοσίευσηαπό mikef » Σάβ Μάιος 11, 2013 10:26 pm

σερβις στην τουρμπινα? μα ο μηχανικος μου ειπε πως δεν επιδεχεται σερβις η τουρμπινα αυτη ουτε και βγαινει σετ επισκευης... αυτα ειναι λογια του τουρμπινά ο οποιος εχει το τεστερ και για την αντλια και για τα μπεκ... παιδια εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον αλλο? εχω πεσει απο τα συννεφα... εσεις δηλαδη παντα αφηνετε το αυτοκινητο να δουλεψει ακομα και μετα απο 10 χιλιομετρα?
mikef
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 11:24 pm

Re: Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Δημοσίευσηαπό mikef » Σάβ Μάιος 11, 2013 10:28 pm

αστοχια υλικου υπαρχει και σε εσενα δηλαδη? χαιρετισμους πολλους επισης...
mikef
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 11:24 pm

Re: Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Δημοσίευσηαπό SRB » Δευτ Μάιος 13, 2013 8:37 am

mikef έγραψε:σερβις στην τουρμπινα? μα ο μηχανικος μου ειπε πως δεν επιδεχεται σερβις η τουρμπινα αυτη ουτε και βγαινει σετ επισκευης... αυτα ειναι λογια του τουρμπινά ο οποιος εχει το τεστερ και για την αντλια και για τα μπεκ... παιδια εχει συμβει κατι παρομοιο σε καποιον αλλο? εχω πεσει απο τα συννεφα... εσεις δηλαδη παντα αφηνετε το αυτοκινητο να δουλεψει ακομα και μετα απο 10 χιλιομετρα?

Συγνωμη αλλα ο ανθρωπος ειναι αλλου γι`αλλου!! Ποιος το ειπε αυτο, και δη σε πετρελαιο!!!! Βεβαια και θελει, κεντραρισμα καθαρισμα,να ελεγχθουν τα θρος, τι να λεμε τωρα..............
Οσο για το αν αφηνουμε να δουλεψει,κανονικα ναι, αλλα δεν το κανει κανενας!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Δημοσίευσηαπό mikef » Δευτ Μάιος 13, 2013 6:40 pm

παιδες μετα απο ολα οσα σας περιεγραψα τελικα βρηκαμε τι ειχε συμβει και της δυο φορες...
Ειχει φραξει η εξατμηση και εχει σπασει ο καταλυτης... εχει στουμπωσει με καυσαεριο η εξατμηση δηλαδη η οποια με τη σειρα της δημιουργησε ολα αυτα τα προβληματα.. ναι ναι.. και ομως ναι.. Για αυτο καλο θα ειναι να κοιταξετε και εσεις τους καταλυτες στην εξατμηση... Μιλαμε εβαζε τον αερα πιεσης απο τη μια και δεν περνουσε απο την αλλη!!!! το πιστευετε?????
τελος καλου ολα καλα... και οσον αφορα και το τουρμπο ο μηχανικος μιλησε με καποιον απο αθηνα και του ειπε πως φυσικα και επισκευασεται η τουρμπινα.. αυτα..

παντος τσεκαρετε ολοι εξατμησεις...
mikef
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 11:24 pm

Re: Ευχές για ΠΑΣΧΑ

Δημοσίευσηαπό SRB » Τρί Μάιος 14, 2013 8:32 am

Ενταξει!!! Ολα καλα,αλλα δεν εκανε θορυβο? Οσο για το τουρμπο μην ακους κανενα, οτι προβλημα εχεις, μπες στο GOOGLE γραψε και θα δεις αν οντως υπαρχει λυση η Οχι!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εορτολόγια

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες