Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Τα πάντα για τους Μηχανοκίνητους Αγώνες και σχετικές Εκδηλώσεις
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Θέματα Μόνο Σχετικά με Μηχανοκίνητο Αθλητισμό & Αγώνες και σχετικές Εκδηλώσεις.

Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » Κυρ Απρ 11, 2010 8:11 pm

Παιδιά βίντεο από το ατύχημα όπου σκοτώθηκε ένα 8χρονο Παιδί και τραυματίστηκαν αδελφός και πατέρας.
Τι να πει κανείς? Τι να πει?.....

http://www.youtube.com/watch?v=7rBzYT9P ... r_embedded
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 7:42 pm
Τοποθεσία: Λέσβος

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό pantazis » Κυρ Απρ 11, 2010 8:24 pm

πραγματικα ειδα το video στην τηλεωραση και σοκαριστικα!!!!!!
τη να πω απαραδεκτα παντως τα μετρα προστασιας που ειχαν παρει!!!!! (badmood) (badmood)
KOSTAS IRAKLIO CRETE
SANTA FE CLUB
Άβαταρ μέλους
pantazis
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2009 1:58 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό reniakar » Τρί Απρ 13, 2010 11:10 pm

Στην Ελλαδα φιλε μου ολα τα μετρα παιρνονται κατοπιν εορτης.
Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Άβαταρ μέλους
reniakar
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 12, 2009 11:22 am

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τετ Απρ 14, 2010 12:20 am

παιδια επειδη εχω παει αμετρητες φορες σε αναβασεις αγωνες ταχυτητας και επιδηξης πιστευω οτι για το συγκεκριμενω ατυχημα φταινε και οι θεατες του αγωνα ,παρα μα παρα πολλες φορες ειδικα σε αναβασεις εχει σταματισει ο αγωνας για τους θεατες στους οποιους εχει γινει αμετρητες φορες παρατηρηση απο τους αλυταρχες και τους διοργανωτες για τα σημεια που καθονται (h) αλλα στα τετοια τους παλι στο ιδιο σημειο tomato και οταν γινει το ατυχημα φταιει η διοργανωση Ε ΟΧΙ ::"" !!!!!! απο οτι ακουσα και μου ειπαν ο μικρος ηταν με τον πατερα του ο οποιος ειναι και αυτος εμπειρος σε αγωνες .εγω οταν περνω το παιδι μου μαζι και ξερω και το αθλημα πρεπει να καθομαι εκει που εχει το μικροτερο κινδυνο και οχι πανω στην στροφη οπου τα αμαξια περνανε με παντιλικια και τερμα γκαζι (ok) .μην τα βλεπουμε μονοπλευρα τα πραγματα καθως υπαρχει και επιτροπη αγωνα με νομους οι οποιοι τηριθηκαν <<::::>> .Πχ στο γηπεδο ενας που πεταει ενα μπουκαλι στο κεφαλι ενος αλλου φταιει η διοργανωση?? :? Παντος οποιος και να φταιει το αγγελουδι ειναι στον ουρανο και δεν γυριζει πισω :cry: κριμα το παιδακι :cry:
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό smartsotos » Τετ Απρ 14, 2010 1:17 am

[quote="Bordo"]παιδια επειδη εχω παει αμετρητες φορες σε αναβασεις αγωνες ταχυτητας και επιδηξης πιστευω οτι για το συγκεκριμενω ατυχημα φταινε και οι θεατες του αγωνα ,παρα μα παρα πολλες φορες ειδικα σε αναβασεις εχει σταματισει ο αγωνας για τους θεατες στους οποιους εχει γινει αμετρητες φορες παρατηρηση απο τους αλυταρχες και τους διοργανωτες για τα σημεια που καθονται (h) αλλα στα τετοια τους παλι στο ιδιο σημειο tomato και οταν γινει το ατυχημα φταιει η διοργανωση Ε ΟΧΙ ::"" !!!!!! απο οτι ακουσα και μου ειπαν ο μικρος ηταν με τον πατερα του ο οποιος ειναι και αυτος εμπειρος σε αγωνες .εγω οταν περνω το παιδι μου μαζι και ξερω και το αθλημα πρεπει να καθομαι εκει που εχει το μικροτερο κινδυνο και οχι πανω στην στροφη οπου τα αμαξια περνανε με παντιλικια και τερμα γκαζι (ok) .μην τα βλεπουμε μονοπλευρα τα πραγματα καθως υπαρχει και επιτροπη αγωνα με νομους οι οποιοι τηριθηκαν <<::::>> .Πχ στο γηπεδο ενας που πεταει ενα μπουκαλι στο κεφαλι ενος αλλου φταιει η διοργανωση?? :? Παντος οποιος και να φταιει το αγγελουδι ειναι στον ουρανο και δεν γυριζει πισω :cry: κριμα το παιδακι :cry:[/qu

συμφωνο και εγω με το γιαννη οτι προτα απο ολα πρεπει εμεις να τηρουμε καποιους κανονες ασφαλειας για την πρωσοπικη μας ασφαλεια αλλα απο οτι φαινεται μυαλο δεν βαζουμε κριμαααααααααααααα
PIZZA SMART SOTOS
''ΣΩΤΗΡΗΣ''
smartsotos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:56 pm
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό sakis_to » Τετ Απρ 14, 2010 9:07 am

Είναι λυπηρό να χάνονται έτσι αθώες ζωές. (badmood)
Το θέμα δεν είναι ποιος φταίει αλλά πόσο ευαισθητοποιείται το κράτος έτσι ώστε στο μέλλον να μην έχουμε επαναλήψεις τέτοιων περιστατικών...
Άβαταρ μέλους
sakis_to
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 12:21 pm
Τοποθεσία: Αρκαδία-Τρίπολη

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Τετ Απρ 14, 2010 12:01 pm

sakis_to έγραψε:Είναι λυπηρό να χάνονται έτσι αθώες ζωές. (badmood)
Το θέμα δεν είναι ποιος φταίει αλλά πόσο ευαισθητοποιείται το κράτος έτσι ώστε στο μέλλον να μην έχουμε επαναλήψεις τέτοιων περιστατικών...


Αυτή είναι η λάθος έκφραση: "ευαισθητοποιείται το κράτος"

Προφανώς κανείς από τους άλλους θεατές δεν είπε τίποτα, και αν το έκανε θα τον χαρακτήριζαν ή αντεμετώπιζαν ως "γραφικό" ή "φλώρο". Και στο σημείο αυτό θα έπρεπε να υποστηριχτεί από όλους τους άλλους παρεβρισκόμενους. Εσείς τί θα κάνατε?

Και ρωτάω περεπιπτόντως: βλέπω παπάκι τρικάβαλο με τον παππού και 2 πιτσιρίκια χωρίς κράνος. Τί κάνω; ::()
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό sakis_to » Τετ Απρ 14, 2010 12:14 pm

Kyriakos έγραψε:
sakis_to έγραψε:Είναι λυπηρό να χάνονται έτσι αθώες ζωές. (badmood)
Το θέμα δεν είναι ποιος φταίει αλλά πόσο ευαισθητοποιείται το κράτος έτσι ώστε στο μέλλον να μην έχουμε επαναλήψεις τέτοιων περιστατικών...


Αυτή είναι η λάθος έκφραση: "ευαισθητοποιείται το κράτος"

Προφανώς κανείς από τους άλλους θεατές δεν είπε τίποτα, και αν το έκανε θα τον χαρακτήριζαν ή αντεμετώπιζαν ως "γραφικό" ή "φλώρο". Και στο σημείο αυτό θα έπρεπε να υποστηριχτεί από όλους τους άλλους παρεβρισκόμενους. Εσείς τί θα κάνατε?

Και ρωτάω περεπιπτόντως: βλέπω παπάκι τρικάβαλο με τον παππού και 2 πιτσιρίκια χωρίς κράνος. Τί κάνω; ::()

Γιατί είναι λάθος έκφραση?Μην το πέρνεις κυριολέκτικα..Απ'το να μην κάνει τίποτα τουλάχιστον ας ενδιαφερθεί για τα τυπικά. (ελέγχους - επιβολή προστίμων - φυλάκιση)
Άβαταρ μέλους
sakis_to
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 12:21 pm
Τοποθεσία: Αρκαδία-Τρίπολη

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » Τετ Απρ 14, 2010 12:22 pm

Δε είμαι ειδικός σε αγώνες αυτοκινήτου, το αντίθετο θάλεγα.
Αλλά από τη στιγμή που κάποιος ονομάζεται διοργανωτής αγώνων αυτοκινήτου, πρέπει να έχει τις γνώσεις και να λαμβάνει τις ανάλογες προφυλάξεις.
Αν στο συγκεκριμένο ατύχημα η ασφάλεια ήταν ο σωρός με τα λάστιχα στα όρια της πίστας τότε για μένα οι διοργανωτές θα πρεπε να πάνε φυλακή.
Οι θεατές δε πρέπει και δε απαιτεί κανένας από αυτούς να έχουν εξειδικευμένες γνώσεις ασφάλειας.
Στη συγκεκριμένη στροφή απ ότι φαίνεται στο βίντεο ήταν πολλοί θεατές που οι περισσότεροι τραβήχτηκαν ενστικτωδώς τη τελευταία στιγμή.

Σαν διοργανωτές αν θεωρούσαν το σημείο μη ασφαλές δε θα πρεπε να αφήσουν ούτε ένα θεατή να στέκεται εκεί.

Και στη τελική ας στήνανε εξέδρες να μπορούν οι θεατές να κάθονται με ασφάλεια και να βλέπουν άνετα τους αγώνες.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 7:42 pm
Τοποθεσία: Λέσβος

Re: Θάνατος 8χρονου σε αγώνες....

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Τετ Απρ 14, 2010 2:12 pm

sakis_to έγραψε:
Kyriakos έγραψε:
sakis_to έγραψε:Είναι λυπηρό να χάνονται έτσι αθώες ζωές. (badmood)
Το θέμα δεν είναι ποιος φταίει αλλά πόσο ευαισθητοποιείται το κράτος έτσι ώστε στο μέλλον να μην έχουμε επαναλήψεις τέτοιων περιστατικών...


Αυτή είναι η λάθος έκφραση: "ευαισθητοποιείται το κράτος"

Προφανώς κανείς από τους άλλους θεατές δεν είπε τίποτα, και αν το έκανε θα τον χαρακτήριζαν ή αντεμετώπιζαν ως "γραφικό" ή "φλώρο". Και στο σημείο αυτό θα έπρεπε να υποστηριχτεί από όλους τους άλλους παρεβρισκόμενους. Εσείς τί θα κάνατε?

Και ρωτάω περεπιπτόντως: βλέπω παπάκι τρικάβαλο με τον παππού και 2 πιτσιρίκια χωρίς κράνος. Τί κάνω; ::()

Γιατί είναι λάθος έκφραση?Μην το πέρνεις κυριολέκτικα..Απ'το να μην κάνει τίποτα τουλάχιστον ας ενδιαφερθεί για τα τυπικά. (ελέγχους - επιβολή προστίμων - φυλάκιση)


Ακριβώς! Το κράτος δεν κάνει τίποτα, αλλά μπορεί η Πολιτεία. Και αυτοί είμαστε εμείς.
Εντωμεταξύ, παιδιά πεθαίνουν...
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm


Επιστροφή στο Αγώνες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης