Browser για σερφαρισμα

Απορίες, Ερωτήσεις, Λύσεις για Αρχάριους....

Re: Browser για σερφαρισμα

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » Τρί Μαρ 23, 2010 8:44 pm

Παιδιά έχω και τους 4 browser,
για λίγες σελίδες εξακολουθώ και χρησιμοποιώ αναγκαστικά τον IE, τον Mozilla έχω σαν προεπιλεγμένο και είμαι και πιο πολύ συνειδητά χρήστης του γιατί ήταν ο πρώτος εναλλακτικός εναντίον της παντοκρατορίας του IE που κατάφερε να πάρει σημαντικό κομμάτι από τη πίτα. Πολύ χρησιμοποιώ τους τελευταίους μήνες τον Chrome.
Τον Opera τον έχω δοκιμάσει αλλά δε μου κολλάει.
Ο Chrome είναι για μένα ο πιο απλός και εύκολος στη χρήση και γι αυτό και τον χρησιμοποιώ και περισσότερο.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 7:42 pm
Τοποθεσία: Λέσβος

Re: Browser για σερφαρισμα

Δημοσίευσηαπό ostvarivanje » Τρί Μαρ 23, 2010 8:52 pm

Όλα είναι ζήτημα επιλογής και τι σε βολεύει περισσότερο. Η ένστασή μου για τον firefox είναι το memory leak που συνεχίζει να έχει, ειδικά αν προσθέσεις και πολλά addons. Η τελευταία έκδοση είναι απαράδεκτη σε αυτό το ζήτημα και για αυτό το λόγο, υπάρχουν πολλοί φανατικοί οπαδοί του, που "λοξοκοιτούν" προς άλλο περιηγητή. Όσο για τον chrome (και εγώ τους έχω και τους 4), απλά δε με βολεύει. Και τέλος, χρησιμοποιώ ΙΕ για τον ένα λογαριασμό e-mail που έχω στο hotmail. Με την Opera μου δημιουργεί πολλά προβλήματα.
Ανδρέας Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ostvarivanje
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 2:52 am
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Browser για σερφαρισμα

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » Τρί Μαρ 23, 2010 9:07 pm

ναι είναι τελικά πως βολεύεται και πως συνηθίζει ο καθένας.
Τον Chrome τη πρώτη φορά που το κατέβασα δε το πήγα καθόλου μου φάνηκε πολύ άδειος, αλλά τελικά αυτό το χαρακτηριστικό είναι και το μεγαλύτερο προτέρημα του.
Με τις καρτέλες που έχει μπαίνω κατευθείαν στις σελίδες που χρησιμοποιώ καθημερινά και η μια γραμμή για ψάξιμο βολεύει επίσης πάρα πολύ.
Τελικά οι της Google έχουν πιάσει παντού το νόημα... όσο λιγότερα κλικ χρειάζεται να κάνει ο χρήστης τόσο πιο πολύ εκτιμά τα προϊόντα τους.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 7:42 pm
Τοποθεσία: Λέσβος

Re: Browser για σερφαρισμα

Δημοσίευσηαπό ostvarivanje » Τετ Μαρ 24, 2010 2:10 am

Εντάξει, καρτέλες έχουν όλοι οι σύγχρονοι περιηγητές. Εγώ, για παράδειγμα, τώρα έχω ανοιχτές 14 καρτέλες, τις οποίες τις έχω μόνιμα ανοιχτές, μιας και είναι οι σελίδες που χρησιμοποιώ πιο πολύ (μία εκ των οποίων είναι αφιερωμένη στο υπάρχον φόρουμ).
Πολύ καλός είναι ο chrome, δεν αντιλέγω και σίγουρα δεν ξέρουμε κατά πόσο καλά θα συνεργάζετε (integration) με το λειτουργικό της Google, προς τα τέλη του έτους. Για μένα όμως, ένα πολύ σημαντικό ζήτημα είναι το μέγεθος κειμένου. Συνήθως χρησιμοποιώ γύρω στο 120%. Φτιάχνω στον Chrome το μέγεθος που θέλω και την επόμενη φορά είναι πάλι όπως ήταν αρχικά. Κάθε φορά το να διορθώνω το μέγεθος του κειμένου, μου είναι πολύ βαρετό. Επίσης στην τελευταία του έκδοση (και ενώ είχα επιλέξει να μου εμφανίζει τις καρτέλες που είχα την τελευταία φορά), τον άνοιξα σε κάποια στιγμή και μου έβγαλε μία ωραιότατη καρτέλα με την αναζήτηση της Google και άντε να ψάχνεις στο ιστορικό ποιες καρτέλες είχες ανοιχτές στην προηγούμενη συνεδρία.
Και τέλος, ένα φοβερό χαρακτηριστικό (η κρίση είναι καθαρά προσωπική και άρα υποκειμενική) είναι ότι με Ctrl+F11, ταιριάζει τη σελίδα στο πλάτος της Opera, ώστε να μη χρειάζεται να σκρολάρεις συνεχώς αριστερά δεξιά για να διαβάσεις το κείμενο. Σε άλλα λειτουργικά συστήματα, εκτός Windows, οι συσχετισμοί είναι διαφορετικοί. Για παράδειγμα στο Linux, το 95% των διανομών έχουν προεγκατεστημένο τον Firefox (είναι και opensource). Σε Leopard της Apple (hackintosh στον υπολογιστή μου), εξ ορισμού εγκατεστημένος είναι ο Safari, ο οποίος δε με πολυβόλεψε, αλλά ούτε και ο Opera (μου φάνηκε σαν browser άλλης εποχής). Και, φυσικά, στο κινητό Opera mobile 10, που πρόσφατα βγήκε και η τελική του έκδοση.
Ανδρέας Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ostvarivanje
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 14, 2010 2:52 am
Τοποθεσία: Γρεβενά

Προηγούμενη

Επιστροφή στο PC, Software, Hardware και ότιδήποτε σχετικά...

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης