Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Όλη η Ελλάδα με Santa Fe!!

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό webfox » Πέμ Ιουν 05, 2008 10:14 am

mAthosantas έγραψε:...Εξαλλου με τα πιτσιρίκια μαζι οι στασεις μαλλον θα υπαρχουν για αλλους λογους οπότε ....

Μάλλον θα εννοείς στάσεις για παιδικές χαρές, έτσι; ;)
Eγώ πάντως όταν περνάω καλά με πιάνει συχνοουρίαση, οπότε κανονίστε μην την πάθω όπως τελευταία οι κοσμοναύτες στον διαστημικό σταθμό :lol:

Προσωπικά θα προτιμούσα να είναι όσο ΠΙΟ περιπέτεια μπορεί να γίνει...(ούτε αντίσκηνα θα με χαλούσαν, αλλά ξέρω ότι αυτό ίσως δεν είναι εφικτό λόγω παιδιών, οπότε πάσο).
Ας μην ξεχνάμε ότι θα πάμε για βόλτα-εξερεύνηση και όχι για ψώνια στο Rodeo Drive.
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Πέμ Ιουν 05, 2008 10:37 am

webfox έγραψε:Eγώ πάντως όταν περνάω καλά με πιάνει συχνοουρίαση, οπότε κανονίστε...


Eιναι αυτο που λεμε "κ@τουρηθηκε απ'τη χαρα του" ε;... :lol: :lol: :lol:

Οσο για το περιπετειωδες της εκδρομης εννοειται οτι θα ειναι οσο πιο "βουνισιο" γινεται. Μοναδικη αναστολη οι αντοχες των παιδιών...Και φυσικα οταν παμε αντροπαρεα στο μελλον εκει αλλαζει ΕΝΤΕΛΩΣ το σκηνικο...Σκηνες-κονσερβες και ΜΟΝΟ χωμα... ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό Sotiris » Πέμ Ιουν 05, 2008 10:46 am

Μου ήρθε μια ιδέα...
Μια και σας έχω ήδη πει ότι στο παρελθόν λόγω δουλειάς βρέθηκα να κάνω διαδρομές με SUVάκια - χωρίς να οδηγώ εγώ - σε διάφορες περιοχές, θέλω να ρίξω κι εγώ καμιά πορόταση έστω κι αν δεν είμαι "μέσα" αφού δεν το έχω ακόμη (το Santa φυσικά).

Στην περιοχή του Ολύμπου, έτυχε να πάω στα Αμπελάκια των Τεμπών. Ιστορικό όσο και υπέροχο μέρος. Με δυο λόγια, στην τουρκοκρατία, πέρασε τον χρυσό αιώνα του. Εκεί καλλιεργούσαν το λεγόμενο "ριζάρι", ένα φυτό που έδινε κόκκινο-πορτοκαλί χρώμα στα υφάσματα... Τα υφάσματά τους ταξίδεψαν με καραβάνια στα πέρατα του τότε γνωστού κόσμου. Ευρώπη, Ρωσσία, Ασία... Το "χωριό" είναι γεμάτο - κυριολεκτικά" από ιστορικά αρχοντικά σπίτια που μαρτυρούν τον ατελείωτο πλούτο που είχε συγκεντρωθεί εκεί. Τούρκοι, πήγαιναν μόνο για να εισπράττουν. Τους πλήρωναν και δεν πατούσε γιαταγάνι στο χωριό τους. Περιοχή με πλούσια νερά. Υπάρχουν εκατόν - τόσες (δεν θυμάμαι το νούμερο) μαρμάρινες πηγές που έφτιαξαν οι άρχοντες της εποχής. Νερό κρύο, γάργαρο και καθαρό όσο το έπιναν κάποτε οι θεοί...
Γραφικά δρομάκια, μνημεία κτλ.
Στο σχολείο τους δίδαξαν οι μεγάλου δάσκαλοι του γένους και από δωρεά μετοχών (νομίζω της Εθνικής) το σχολείο αυτοχρηματοδοτείται και συντηρείται χωρίς να μπαίνει δραχμή από οποιονδήποτε. Ένα από τα πρώτα σχολεία στην Ελλάδα που απέκτησε ηλεκτρονικούς υπολογιστές.
Το χωριό είναι το πρώτο μέρος της χώρας μας που ηλεκτροδοτήθηκε (αν και δεν ξέρω αν πέρασε και την Αθήνα, είναι πάντως το πρώτο μέρος εκτός πρωτευούσης).
Και το κυριότερο: Έχει ωραίους ξενώνες, δύο μεγάλες ταβέρνες στην πλατεία (που τις έχουν νομίζω ξαδέρφια και σκοτώνονται αλλά δεν ξέρω τι απέγιαναν από το 2003 που είχα πάει), και μια σειρά από φιδωτούς χωματόδρομους και ιστορικά μέρη γεμάτα θρύλους που πέρασαν από στόμα σε στόμα για τα τερτίπια των 12 Θεών. Π.χ. θυμάμαι ότι η κοιλάδα των Τεμπών προέκυψε όταν ο Ποσειδώνας χτύπησε με την τρίαινά του και σχίστηκε το βουνό για να δοκιμάσει το δώρο του Δία που είχε παραγγείλει στον Ήφαιστο... Επαναλαμβάνω, αν προλαβαίνετε κάντε μια γρήγορη έρευνα στο ιντερνετ ή όπου αλλού, γιατί οι διαδρομές που θυμάμαι στο χώμα ήταν κατ αρχήν σχετικά δύσκολες (με αγροτικό 4χ4 πήγαμε) και το σημείο που φτάναμε ήταν σαν ψυχολογική μπρίζα που σε φόρτιζε μέχρι να νιώθεις ότι έχεις μέσα σου τρους κεραυνούς του Δία...
Αυτή είναι μια πρόταση που ψάχνετε για τώρα μια και θα πάτε προς Όλυμπο μεριά.

Άλλες διαδρομές που προτείνω και οργανώνω προθύμως (αλλά θα περιμένετε πρώτα να το πάρω κι εγώ για να πάμε παρέα!!!) είναι στην Εύβοια στην Κάρυστο! Το καλύτερο Trial που έχω κάνει και με πεζοπορεία στο πρόγραμμα γιατί στην κορυφή της Όχης δεν πάει ούτε ελικόπτερο (που λέει ο λόγος). Απίστευτα νεροφαγώματα που γεφυρώναμε με μεγάλες κοτρώνες και το απόλυτο dead end από ένα ρυάκι που μας έκοψε τα γόνατα! Και στην κορυφή το σούπερ καταπληκτικό "Δρακόσπιτο" - μεγαλιθικήκατασκευή ηλικίας άνω των 4000 χρόνων, σε άριστη κατάσταση που κανείς δεν μπορεί να εξηγήσει, πως και πότε ακριβώς χτίστηκε, από ποιούς και για ποιό λόγο... Η αρχαιολογική υπηρεσία ΔΕΝ έχει χρηματοδοτήσει ποτέ έρευνα για να απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα. Υπάρχει κι ένας θρύλος για το πως χωρίστηκε η Εύβοια από την υπόλοιπη Στερεά αλλά δεν τον θυμάμαι πια... Εκπληκτικές διαδρομές. Πέτρα, νερό να σκάει από δέκα μεριές και υψόμετρο 1400 μέτρα. Η αίσθηση στην κορυφή ...ΘΕΪΚΗ!!! Για να πάρετε μια γεύση περί τίνος πρόκειται, κάποιοι θεωρούν το δρακόσπιτο στην κορυφή ως ανακάλυψη ισάξια ή και μεγαλύτερη από το stonege στην Αγγλία...
Και για τις υπόλοιπες μέρες, μια σειρά από μικρότερα και πιο φθαρμένα δρακόσπιτα στην Περιοχή...
Υπέροχες παραλίες και ...σχεδόν παρθένα δάση! Χωριά που μιλάνε με σφυρίγματα και συνενοούνται - κατάλοιπο της τουρκοκρατίας για να μην τους καταλαβαίνουν οι τούρκοι. Χωριά που είναι ακόμη και σήμερα τόσο αποκομένα, που υπάρχουν μόνο δρόμοι (χώμα φυσικά) - μονοπάτια! Τα παιδιά από κει πάνε σχολείο με γάϊδαρο!
Τέλειο μέρος!
Ουφ πάλι πολλά λέω! Θα γίνω κουραστικός το τέλος και δεν με διαβάζετε καν... Σόρυ για το ΤΕΡΑΣΤΙΟ κείμενο!
Θα ήθελα πάντως να ξέρω τις απόψεις σας ή αν ξέρετε κάτι περισσότερο για τις περιοχές αυτές...

Υ.Γ. - Η "εξόρμηση" στην Όχη στην Κάρυστο, έγινε με Νοικιασμένο KIA Sportage και το επιστρέψαμε με σπασμένο - κρεασμένο μπροστινό προφυλακτήρα...
Υ.Γ2. Ελπίζω από τότε μέχρι σήμερα να μην έχουν κάνει παντού ...ασφαλτόδρομους !!! ()**() ()**() ()**() ()**()

Y.Γ3. Ήμουν λίγο {{}} ε; ((****))
ΑΕΚ γερά, άντε και του χρόνου, δεύτεροι ξανά...
Πανθρακικάρα κρατήσου γερά!!! Super Leage και του χρόνου και για πάντα!
Sotiris
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 3:10 pm

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Ιουν 06, 2008 8:28 am

Σωτηρη στα υποψη το σχεδιο σου ;)
gbes....ριξε το προγραμμα που προτεινεις ντεεε (**)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό gbes » Παρ Ιουν 06, 2008 8:52 am

Δίνω υπόσχεση Δευτέρα πρωί θα είναι μέσα.
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;
Άβαταρ μέλους
gbes
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 9:13 am

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Ιουν 06, 2008 9:15 am

gbes έγραψε:Δίνω υπόσχεση Δευτέρα πρωί θα είναι μέσα.


Οκ!!!Δευτερα λοιπον περιμενουμε.Για να κοιταξουμε το νωριτερο και για να κλεισουμε δωματια μη δε βρουμε... ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό gbes » Παρ Ιουν 06, 2008 10:03 am

Δεκέμβριος 1999 μόλις σαν χθες, την ιδέα την είχε μία κοπέλα μου εκείνης της εποχής, πάμε Όλυμπο μου λέει; το ρωτάς ; φύγαμε. !!! Χιονισμένα τα πάντα όλο το Εθνικό δίκτυο σαν μια πανέμορφη νύφη, που σου αφήνει να πατήσεις στο πανέμορφο πέπλο της. Φτάνοντας πριν τη Κατερίνη η ταμπέλα στο δρόμο γράφει Δίον, Βροντού. Στρίβεις δεξιά και βρίσκεσαι απέναντι στο ρεύμα της καθόδου, με τη διαφορά ότι πας στο παράδρομο αντίθετα στην Εθνική οδό. Το Δίον είναι καθαρά αρχαιολογικός χώρος εάν θέλουμε σταματάμε, αλλιώς προσπερνάμε και περνάμε μέσα από τη νέα Βροντού, ένα χωριό που κατά κόρων έχει πόρους από τη κτηνοτροφία και τη γεωργία κυρίως καπνά. (ορέ τι πίνουν και δε μας δίνουν) Εκεί θα έλεγα να κάναμε και στάση στο τοπικό καφενείο για καφέ, ανασυγκρότηση και φεύγουμε για παλαιά Βροντού. Λέγεται έτσι γιατί από το πόλεμο των Γερμανών καταστράφηκε το χωριό τελείως (εκεί σε αυτό το πλάτωμα που θα δούμε το Πάσχα γίνεται γλέντι τρικούβερτο). Από εκεί και 'πάνω συνεχίζουμε σε χωμάτινες διαδρομές και ανεβαίνουμε στο μοναστήρι της Αγίας Κόρης. Το μοναστήρι βρίσκεται σε μία χαράδρα όπου δίπλα του περνάει ποτάμι. Κατεβαίνεις εύκολα από τα σκαλοπάτια. Εάν θυμάμαι καλά εκεί έχει και πλάτωμα που αράζουν τα πούλμαν και έχει και καφέ. Στο μοναστήρι θα ζήσουμε το εξής θεϊκό φαινόμενο: όποιος βάλει το χέρι του στο ποτάμι θα παγώσει και δίπλα ακριβώς από το ποτάμι είναι η επιγραφή :νίψων ανομήματα μη μόναν όψιν (το λεγόμενο αγίασμα ) και τότε ανατριχιάζει η ψυχή σου και σκέφτεσαι ότι όντως υπάρχει μία ανώτερη δύναμη, από εκεί και πάνω θα τα γράψω τη Δευτέρα..... θα κάνω πρόταση για κατάλυμα και υπόλοιπες διαδρομές.
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;
Άβαταρ μέλους
gbes
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 9:13 am

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Παρ Ιουν 06, 2008 4:21 pm

Γιώργο με έχεις κάνει ήδη να ζηλέψω...
Δυστυχώς εγώ δεν θα μπορέσω να σας ακολουθήσω, αλλά θα περιμένω με ανυπομονησία τις φωτογραφίες και τις ανταποκρίσεις σας !
Άντε με το καλό να πάτε και να γεμίσει ο τόπος 4κίνητα Santa Fe !
sts4x4
 

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Κυρ Ιουν 08, 2008 5:55 pm

Πολύ καλή ιδέα! Νομίζω ότι αν γίνει σε οικογενειακή βάση θα τραβήξει πολύ περισσότερο κόσμο.Εμένα (και την οικογένεια) μας βολεύει ένα τριήμερο από 18 μέχρι και 22 Ιουλίου. :))
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Πανελληνια Συναντηση SantaFeδων Καλοκαιρι 2008

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Δευτ Ιουν 09, 2008 4:38 pm

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Λογω του χθεσινου σεισμου στην περιοχη μας,η συμμετοχη μου στην εκδρομη του τοπικ ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΑΜΦΙΒΟΛΗ.Και αυτο διότι το Κτίριο που στεγαζεται το γραφειο της Υπηρεσιας μου,υπεστη ΣΟΒΑΡΕΣ ζημιες και γκρεμισματα και κριθηκε ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΤΕΟ!!! <::> Για τον λογο αυτο ανακληθησαν ολες οι αδειες του Προσωπικου λογω επικειμενης πιθανης καταρρευσης του κτιριου και εν συνεχεία μεταφορας του γραφειου μου σε αλλο χωρο..... :( :( :(
Για το λογο αυτο,ενημερωνω ολα τα παιδια και ειδικοτερα τους συμμετεχοντες οτι ΑΚΥΡΩΝΩ μεχρι νεωτερας την συμμετοχη μου στην εκδρομη αυτη...Εαν κατι αλλαξει δραματικα,θα ενημερωσω εγκαιρως-δεν το βλεπω ομως βάσει των οσων συνεβησαν αλλά και οσων αναμενονται. [][] .Ελπιζω σε επομενη εκδρομη να μην ειμαστε τοσο ατυχοι και να τα πουμε απο κοντα! ;)
Το καλο βεβαια ,αν μπορει να ειπωθει καλο,ειναι οτι σχολασα μια ωρα περιπου πριν το σεισμο και εφυγα απο το κτιριο γλυτωνοντας απο πολυ χειροτερα πιθανον ::::
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Πανελλήνιες Εκδρομές και Συναντήσεις Μελών Santa Fe Club

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες