Εθνικό Δίκτυο, περίπου 3.000 santa fe θα είναι στο δρόμο
Περνώντας από τα διόδια των τεμπών ξεκινάει η περίφημη κοιλάδα. Μετά τα τέμπη δεξιά υπάρχει πινακίδα για Αμπελάκια, Ιστορικά χωριά στη Σόσα του Κίσαβου, παραδοσιακά αρχοντικά, γνωστά για το συναιτερισμό βαμμένων νυμάτων. Το χάρισμα των δύο βουνών (Ολυμπος , Κίσαβος) πλούσιο τοπίο το απολαμβάνει κανείς μικρές ταχύτητες ,στη μπαρκίδα της Αγίας Παρασκευής υπάρχει η κρεμαστή γέφυρα του Πηνειού με πολύ ωραία βλάστηση και κρυστάλλινα νερά ,όπου και η πηγή της Αφροδίτης ,επίσης η εκκλησία της Αγιας Παρασκευής (κερί, τάματα). Περνόντας τη κοιλάδα των Τεμπών φτάνουμε στους Νέους Πόρους , Παντελεήμωνας , Πλαταμώνας - παραθαλάσσια ωραία χωριά με κάστρα βυζαντινής περιόδου. Υπάρχουν παντού παραθαλάσσιες ταβέρνες για φαγητό και μπάνιο, συνεχίζουμε και φτάνουμε στην αφετηρία μας, Λιτόχωρο, οπου θα είναι και η διανυκτέρευση μας. Το πρωί ξεκινούμε για την ανάβαση του Ολύμπου από το φαράγγι του Ενιπέα 10 χλμ από το Λιτόχωρο στη θέση Σταυρός υπάρχουν αρκετά μαγαζιά για φαγητό, συνεχίζοντας άλλα 7 χλμ τελειώνει ο δρόμος στη θέση πριόνια όπου η θέα σε αποζημιώνει άν είναι καλός ο καιρός. Από εκεί μπορείς να δεις ξεκάθαρα τη Χαλκιδική μέχρι και Άγιο Όρος. Πάνω από τη θέση Πριόνια υπάρχουν τρία καταφύγια ορειβατικά. Το αγαπητός στα 2100 μ. το κάκαλος στα 2600 μ. και του Αποστολίδη στα 2700 μ. (μόνο πεζοπορία) από τη θέση πριόνια μέχρι το πρώτο ορειβατικό καταφυγίο είναι 3 ώρες πορεία 2 ώρες επιπλέον για το κάκαλος και για τη κορυφή Μυτικάς 2911 υψόμετρο μέσω σκάλας 2 ώρες συμπεριλαμβανομένου και τις υπόλοιπες ώρες. (αυτά δεν είναι υποχρεωτικά να γίνουν). Κατεβαίνοντας στην επιστροφή περνάς από το μοναστήρι του Αγίου Διονυσίου και 10 λεπτά πορεία μόνο το φανταστικό καταράκτη. (υποχρεωτικό). Αξίζει να το δούμε. Επιστροφή Λιτόχωρο. Συνέχεια το απόγευμα για παλαιά Βροντού μέσω Δίον Καρίτσα. Στο Δίον υποχρεωτική στάση στον αρχαιολογικό χώρο. Συνέχεια στο ιερό προσκύνημα της Αγίας Κόρης και το Ασκητήριο της Βροντούς. Επιστροφή για φαγητό ή στη Κατερίνη ή όπου αλλού θέλει η παρέα. Τη Κυριακή το πρωί πηγαίνουμε Κατερίνη και ακολουθούμε το δρόμο Κατερίνη - Ελασσώνα μετά το χωριό Φωτεινά ακολουθούμε τη ταμπέλα προς Πέτα και απο εκεί ρωτάμε πως πάμε για κόκκινο Πύλο (οπωςδήποτε 4χ4) διαδρομή μέσα στις φτέρες , ελάτη , πεύκα. Ωραία διαδρομή μέσω της Β.Δ πλευράς του Ολύμπου μέχρι τη βρύση Τσουρεκά (φωτογαφίες) εκεί θέλει Πικ-Νικ οπωσδήποτε. Ξεκούραση και επιστροφή. Επίσης ωραία διαδρομή είναι από Λεπτοκαρυά προς Καρυά Ολύμπου. Έχει δύο με τρία ταβερνάκια για φαγητό και μία υπέροχη διαδρομή ασφάλτινη γύρω στα 28 χλμ διαδρομή 1ώρα
Υ.Σ : Είναι σίγουρο μέσα σ' ένα Σαββατοκύριακο δεν μπορείς να δεις όλο τον Όλυμπο, όλα αυτά είναι μία μικρή περίληψη για να έχουμε μία εικόνα.
φιλικά gbes.
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;