Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Τι πρέπει να ξέρει ο σωστός οδηγός 4χ4...

Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Δευτ Φεβ 09, 2009 8:57 pm

Δειτε το αξιζει. :o :o :o (0000)
http://www.youtube.com/watch?v=qr8eEWyKQHM&NR=1
Τι αλλο να πεις;...
Επ'ευκαιριας...Δεν πηρε νερα στο φιλτρο;....Το ειδα και λεω"τι διαλο"... <::>
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Δευτ Φεβ 09, 2009 10:05 pm

Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm

Re: Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Δημοσίευσηαπό mudman » Δευτ Φεβ 09, 2009 10:50 pm

mAthosantas έγραψε:Δειτε το αξιζει. :o :o :o (0000)
http://www.youtube.com/watch?v=qr8eEWyKQHM&NR=1
Τι αλλο να πεις;...
Επ'ευκαιριας...Δεν πηρε νερα στο φιλτρο;....Το ειδα και λεω"τι διαλο"... <::>


1) Είναι DIESEL άρα δεν σβήνει!!!!!
2)Αν παρατηρήσεις στην κολόνα μποστά απο τον οδηγό έχει το snorkel. Ο κινητήρας πέρνει μόνο απο εκεί αέρα.
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
mudman
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη (Ευβοια)

Re: Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Τρί Φεβ 10, 2009 12:40 am

mudman έγραψε:
mAthosantas έγραψε:Δειτε το αξιζει. :o :o :o (0000)
http://www.youtube.com/watch?v=qr8eEWyKQHM&NR=1
Τι αλλο να πεις;...
Επ'ευκαιριας...Δεν πηρε νερα στο φιλτρο;....Το ειδα και λεω"τι διαλο"... <::>


1) Είναι DIESEL άρα δεν σβήνει!!!!!
2)Αν παρατηρήσεις στην κολόνα μποστά απο τον οδηγό έχει το snorkel. Ο κινητήρας πέρνει μόνο απο εκεί αέρα.


1) To σνορκελ το είδα και εγώ. Αλλά έχει και την αναρώφηση στο καπό. μούφα?
2) Η εξάτμιση?
3) Η μηχανή δεν παθαίνει ζημιά όταν ψύχεται απότομα?
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm

Re: Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Δημοσίευσηαπό mudman » Τρί Φεβ 10, 2009 5:38 pm

Στο καπό είναι η εισαγώγη αέρα για το Indercooler άρα δεν βάζει νέρο η μηχανή απο εκεί .
Για την εξάτμιση, τι σε μισό τι σε δύο μέτρα θέλει ΓΚΑΖΙ για να μη μπούν νερά μέσα.
Ο κινητήρας δεν σπάει τόσο εύκολα πρέπει να είναι πυρακτομένος για να κρακελάρει.

Αντιθέτος η ποιό συνιθές ζημία σε OFF ROAD διαδρομή ειναι μετα απο πολλά και καλά φρένα να μπείς σε ποτάμι πάνε οι δισκόπλακες
Συνημμένα
plisimo.jpg
plisimo.jpg (76.94 KiB) 5711 προβολές
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
mudman
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη (Ευβοια)

Re: Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Δημοσίευσηαπό dim » Δευτ Μαρ 09, 2009 9:52 pm

Παιδιά με βάση κάτι που διάβασα εδώ στο φόρουμ μου έχει δημιουργηθεί μια απορια.:Αν εξαιρέσουμε τα βίντεο και τις Φώτο ή και προσωπικές εμπειρίες που έχουμε δει με αυτοκίνητα σε extreme καταστάσεις τα οποία είναι οχήματα «φτιαγμένα» για ακραίες καταστάσεις και έχουν πέσει επάνω τους πολλά χρήματα πάνω από την αξια τους-απευθύνομαι κυρίως σε φίλους που είχαν και πριν τετρακίνητα-το δικό μας Santa fe σε πόσες καταστάσεις θα κώλωνε σε σχέση με τα υπόλοιπα;
Να νοιώθουμε ότι μειονεκτούμε σε σχέση με τα αλλά τετρακινητα;Πάντα μιλώ για μια μέση χρήση και τι εννοω:το να πάω στα χιόνια πρέπει να μου δημιουργηθεί ανασφάλεια; Το να περάσω από λάσπες θα πρέπει να με κωλώσει;το να περάσω κάποιο φυσικό εμπόδιο-κάποιο βραχάκι ή κάποιο νεροφάγωμα-κι ένα σωρό αλλά παραδείγματα;
Για αυτό ρωτώ τους φίλους που είχαν και πριν 4Χ4 τι δεν θα κάνει το Santa fe;
Για μένα είναι το πρώτο 4Χ4 που έχω και το πήρα συνειδητά(Νομίζω κι εσείς).Δεν θέλω να ανεβώ βουνά από τα βράχια ούτε θέλω να το κρεμάσω μέσα σε νεροφαγώματα(φαράγγια).Αλλά όλα τα υπόλοιπα νομίζω ότι τα κάνει και με το παραπάνω.
Το έχω πάει σε αρκετά δύσκολα κομμάτια και τα έχει καταφέρει καταπληκτικά(χιόνι και λάσπη).
Το θέμα δεν είναι το πιο αυτοκίνητο έχει καλύτερη τετρακινηση(όλα κολάν και όλα φτιάχνονται με τα ανάλογα χρήματα) αλλά αν το SUV που πήραμε θα μας κάνει τα κέφια!!!
Προσοχή μη με παρεξηγήσετε,δεν λέω ότι πήραμε το υπεραυτοκινητο και το υπερεκτιμαω,απλως για αυτά που το θέλουμε είναι από τα καλύτερα.
Και ξαναρωτάω,που πιστεύεται ότι το θηρίο θα κωλώσει;
Συνημμένα
dim maximos2.jpg
dim maximos2.jpg (81.54 KiB) 5628 προβολές
Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ

Γιατι οταν τελειωνουν τα λεφτα ... περισσεύει μηνας;
Άβαταρ μέλους
dim
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: Κερατεα

Re: Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Δευτ Μαρ 09, 2009 10:21 pm

dim έγραψε:Και ξαναρωτάω,που πιστεύεται ότι το θηρίο θα κωλώσει;


Το μεγαλο θεμα της τετρακινησης των SUV και "μεχρι που φτανει" εχει-για μενα- δυο βασικες παραμετρους
1)Αρχικα "μεχρι που φτανει" ο οδηγος ο ιδιος.Δηλαδη συνηθως αυτο που εγω εχω συναντησει και σε πραγματικο χρονο αλλά και μεσα απο συζητησεις,ειναι ΛΙΓΑ τα SUV που θα σταματησουν λογω μη ικανοτητων διοτι απλα εχουν υψηλοτερα ορια απο αυτα του οδηγου τους...Αρα μιλαω για ικανοτητα-γνωση-θαρρος οδηγου...
2)Επειτα,οσο αυξανεται ο βαθμος δυσκολιας προσπελασης τοσο πιο λιγα SUV συνεχιζουν.Τι εννοω.Ας φανταστουμε οτι βαζουμε 100 SUV ολων των εταιρειων σε μια γραμμη εκκινησης...Στο πρωτο εμποδιο "λασπη" θα συνεχισουν πχ τα 85...Στο δευτερο εμποδιο χιονι,θα συνεχισουν τα 70...Στο τριτο εμποδιο κροκκαλα και λακκουβες θα συνεχισουν 55...Στο επομενο εμποδιο,ανεβαινει ο βαθμος δυσκολιας και θα χρειαστει να ανεβουμε ανηφορα με μεγαλη κλιση και βρεγμενη,θα συνεχισουν 30...Με το επομενο εμποδιο,δηλαδη ανισο υψεις δυσκολιες οδοστρωματος θα συνεχισουν 15...Στο εμπομενο εμποδιο με λασπωμενη κατηφορα θα συνεχισουν 5...και σιγα σιγα θα συνεχισουν ΜΟΝΟ τα πιο ικανα...Δηλαδη,οσο καλυτερο εξοπλισμο για κινηση εκτος δρομου εχει ενα οχημα τοσο πιο μακρυα παει...Και μιλαω για ηλεκτρονικα βοηθηματα πχ DAC HAC κλπ μιλαω για μπλοκε διαφορικο,μιλαω για εμπλοκη κοντων σχεσεων,μιλαω για ανεξαρτητη κινηση στα διαφορικα,μιλαω για...για...για...το συνολο εξοπλισμου οχηματος τα οποια ολα αυτα σε συνδιασμο με τις δυνατοτητες του κινητηρα(ιπποδυναμη και ΚΥΡΙΩΣ ροπη) ΕΞΟΠΛΙΣΜΕΝΟ με καλο ΕΛΑΣΤΙΚΟ αλλά ΚΑΙ του ΒΑΡΟΥΣ του SUV-4X4 δινουν το στιγμα "ικανοτερο οχημα"...

Εχεις δικιο Δημητρη με τις σκεψεις σου...Και ελπιζω να σε καλυψα,ή εστω να συνεχισα την ροη της σκεψης σου,και της κουβεντας,με τη δικη μου σκεψη... ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Off-road...Πόσο πιο off???!!!Δειτε το αξιζει!

Δημοσίευσηαπό dim » Δευτ Μαρ 09, 2009 10:40 pm

Αν υποθεσουμε οτι ολοι οι οδηγοι εχουν την ιδια ικανοτηταγια off,τοτε το Santa fe θα ειναι απο αυτα που θα πανε πιο μακρια(Νομιζω)!!!

Ολα αυτα που γραφεις στο Ν 2 για το συνολο εξοπλισμου οχηματος νομιζω οτι ουτε τα πολυ καθαροαιμα δεν τα εχουν ολα μαζι. ::))))))
Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ

Γιατι οταν τελειωνουν τα λεφτα ... περισσεύει μηνας;
Άβαταρ μέλους
dim
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: Κερατεα


Επιστροφή στο Συμβουλές / Μαθήματα για off-road οδήγηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης