ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4

Τι πρέπει να ξέρει ο σωστός οδηγός 4χ4...

Re: ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4

Δημοσίευσηαπό kos4wd » Παρ Οκτ 28, 2011 11:47 pm

Καί νέα επιτυχία της Πανελλαδικής ομάδας βοήθειας 4Χ4 .
Οχημα στη περιοχή Φενεού Κορινθίας εγκλωβίστηκε σε δύσβατο σημείο.Στο όχημα βρισκόταν εκτός του οδηγού , ένα μωρό παιδί και μία έγγυος γυναίκα.Το σούρουπο πλησίαζε και η αγωνία του οδηγού για το μέλλον τους ήταν έκδηλο.
Ευχαριστούμε τον εθελοντή απο τα Καλάβρυτα που ξεκίνησε και απεγκλώβισε αρχικά τους επιβάτες και πολύ αργότερα και το όχημα.
Να σημειώσω ότι κάποια στιγμή επειδή είχα απογοητευτεί επειδή δεν έβρισκα κάποιον εθελοντή , κάλεσα στα γνωστά εθελοντικά σώματα τα οποία όμως αδυνατούσαν να με βοηθήσουν και με παρέπεμπαν στην ... πυροσβεστική η οποία όμως δήλωνε αναρμόδια!!!!!!!.Άμα πάθαινε η έγγυο τίποτα να δω ποιος θα έπαιρνε την ευθύνη
Τελικά και πάλι τα καταφέραμε.Ευχαριστώ τα μέλη του 4x4fun (ΔΑΚΗΣ) τα οποία μας έδωσαν τηλέφωνο μέλους του σκαρταεκατο απο τα Καλάβρυτα οποίος βέβαια δεν ήταν μέλος της ομάδας μας.Τον ευχαριστούμε .ΒΕΛΑΝΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΜΕ PAJERO 3.5.
kos4wd
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 12:06 pm

Re: ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4

Δημοσίευσηαπό Τζωρτζ » Σάβ Δεκ 03, 2011 1:05 am

Aυτο το περιστατικο ηταν παραδειγμα για το τι πρεπει να κανουμε κ τι δεν πρεπει.
Ημουν παρων και εφτασα απο Βουλα στο Φενεο προκειμενου να απεγκλωβισω το φιλο μου Γιαννη αλλα και να παραστουμε μετα στη Πανελληνια Συναντηση του Patra Jeep Club.
Δεν καταφεραμε να το απεγκλωβισουμε μετα απο 4 ωρες σκαψιματος...ηρθε ο Αλεκος με το Pajero και σε ενα λαθος ελιγμο τουμπαρε.Οι ωρες περνουσαν κ ειχαμε ενα εγκλωβισμενο κ ενα τουμπαρισμενο.Επεφτε η θερμοκρασια στα 1600 μετρα και μαζι κ η νυχτα..τελος ηρθαν 2 παιδια απο το Club Της Πατρας που ειχαν τη συγκεντρωση στα Καλαβρυτα και τελος καλο..ολα καλα!!
Ευτυχως το Pajero δεν υπεστη μεγαλη ζημια και ο Αλεκος μια χαρα!!
Ευχαριστουμε πολυ κ εδω τον Φανη και το Γιωργο.

http://www.youtube.com/watch?v=oWhVq_3A ... r_embedded
Τζωρτζ
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2011 1:20 am

Re: ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4

Δημοσίευσηαπό Τζωρτζ » Σάβ Δεκ 03, 2011 1:07 am

Τζωρτζ
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2011 1:20 am

Re: ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4

Δημοσίευσηαπό SRB » Σάβ Δεκ 03, 2011 9:04 am

Ενα μεγαλο μπραβο στα παιδια!! Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ!!!! smoke
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4

Δημοσίευσηαπό kos4wd » Κυρ Νοέμ 04, 2012 7:03 pm

Αλλη μια επιτυχημένη επέμβαση της πανελλαδικής ομάδας βοήθειας 4χ4 στο Κλειδί και στη Δροσούλα στη Θήβα.Ευχαριστούμε τους ΚΩΣΤΑΣ ΑΓΓΕΛΟΥ και ΘΕΜH ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ για τη βοήθειά τους

Υπενθυμίζουμε ότι η πανελλαδική ομάδα βοήθειας 4Χ4 δραστηριοποιείται ΔΩΡΕΑΝ 24 ώρες το 24ωρο σε όλη την Ελλάδα όχι μόνο για περιπτώσεις οδικής βοήθειας σε δύσβατα σημεία αλλά και για ενημέρωση σε τουριστικά θέματα όπως διαδρομές , καταλλύματα, ταβέρνες , αξιοθέτα κλπ απο ντόπιους εθελοντές.
Η ομάδα αποτελείτε απο εθελοντές των 40 περίπου συλλόγων 4χ4 της Ελλάδας και της Κύπρου αλλά και από περισσότερους από 200 απλούς τετρακίνητους εθελοντές
Το συντονιστικό όργανο βρίσκεται στη Κω
Θα συνεχίσουμε για 10ο χρόνο να παρέχουμε τη βοήθειά μας όπου και όταν χρειαστεί
Δηλώστε και σεις συμμετοχή ως εθελοντές αλλά και οι παλαιότεροι εθελοντές επικαιροποιήστε τα στοιχεία σας εμαιλ και τηλ λόγω αλλαγών
Τηλ επικοινωνίας 6977000901
EMAIL 4x4@4wd-hellas.gr
και στο facebook ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4
kos4wd
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 12:06 pm

Re: ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΒΟΗΘΕΙΑΣ 4Χ4

Δημοσίευσηαπό kos4wd » Δευτ Μαρ 04, 2013 11:00 pm

Και νέα επέμβαση απο τους εθελοντές της Πανελλαδικής ομάδας βοήθειας 4χ4
Και πάλι στη Πεντέλη
Απεγκλωβίστηκε VITARA
Χαρακτηριστικά να αναφέρω ότι μία εθελόντρια ξεκίνησε με τη μηχανή της απο τη Γλυφάδα για να πάει στη Πεντέλη να πάρει το JIMNY και να πάει στη διάσωση.Οπως άλλοι 2 εθελοντές
Τους ευχαριστούμε όλους

Σημείωση προς τους εθελοντές-μέλη μας:
Μη ξεχνάτε να ενημερώσετε άμεσα για τα συμβάντα απο το facebook
Σχόλια του διασωμένου από τη σημερινή
Η ιστορία έχει ως εξής:
Την Κυριακή 3/3/13 αποφασίσαμε να κάνουμε άλλη μία καθιερωμένη Κυριακάτικη βόλτα στην φύση. Λόγω καιρικών συνθηκών αποφασίσαμε να παραμείνουμε κοντά στην Αθήνα. Έτσι, επιλέξαμε ως προορισμό, το γνωστό εκκλησάκι στην Πεντέλη, Ταξιάρχης ή αλλιώς Αγ. Ασώματοι, το οποίο διαθέτει και μικρή αίθουσα με τζάκι. Στον δρόμο από την Πεντέλη προς Ν. Μάκρη και λίγο μετά τις ταβέρνες τις Πεντέλης συναντάμε την πηγή, γνωστή στους περισσότερους ως <<αντιβαρυτικός δρόμος>> Από κει ο χωματόδρομος οδηγεί σε δέκα λεπτά στο εν λόγω εκκλησάκι. Αν κι ο χωματόδρομος είχε εμφανή σημάδια της έντονης βροχόπτωσης των τελευταίων ημερών, ήταν προσπελάσιμος από το vitara μου, χωρίς όμως να κρίνεται επικίνδυνος. Όμως, κοντά στο εκκλησάκι, η παγίδα περίμενε τον πρώτο ανυποψίαστο οδηγό. Στην μία από τις δύο κατηφόρες 20 μέτρα πριν το εκκλησάκι, υπάρχει ένα σχετικά βαθύ αυλάκι νερού. Στην προσπάθειά μου να το αποφύγω, και σε κλάσματα δευτερολέπτου έχω βρεθεί μέσα σε αυτό χωρίς να έχω καταλάβει το γιατί. Κατεβαίνοντας από το αυτοκίνητο και παρατηρώντας το σημείο, κατάλαβα πως το έδαφος υποχώρησε. Στην προσπάθειά μου να ξεφύγω, έμπαινα όλο και πιο βαθιά μέσα σε αυτό. Αμέσως κατάλαβα την έκταση του προβλήματος και παραδόθηκα στην τύχη μου. Οι δύο αριστεροί τροχοί ήταν στον αέρα, καμία πρόσφυση ! Ακολουθούν οι γνωστές προσπάθειες σε όλους, με πέτρες, ξύλα και τον γρύλο. Καμία πρόσφυση… Στην συνέχεια εγκαταλείπουμε την προσπάθεια και αφήνουμε το vitara στο βουνό, με την ιδέα να επιστρέψουμε σήμερα Δευτέρα πιο οργανωμένοι.
Από εδώ, ξεκινάει το δεύτερο μέρος της μικρής μας ιστορίας και ίσως το πιο σημαντικό, για μένα. Το πρώτο πράγμα μετά το πρωινό ξύπνημα, ήταν έρευνα στο διαδίκτυο. Ακολούθησαν αρκετές άκαρπες προσπάθειες. Ύστερα από αρκετή περιήγηση στα fora βρίσκω το τηλέφωνο της Πανελλαδικής ομάδας βοήθειας 4χ4. Αμέσως, τους καλώ και ζητάω βοήθεια για τον απεγκλωβισμό του οχήματος μου. Με σιγουριά και με μεγάλη βεβαιότητα, η φωνή από την άλλη άκρη της γραμμής, με διαβεβαίωσε πως εντός ολίγου κάποιοι θα με καλέσουν στα τηλέφωνα μου, για να οργανώσουμε την συνάντηση. Αμέσως, ένα αίσθημα ανακούφισης με κυρίευσε. Πράγματι, μέσα σ την επόμενη μισή ώρα, δέχτηκα γύρω στις επτά κλήσεις για παροχή βοήθειας. Εντυπωσιάστηκα! Στην συνέχεια και ύστερα από δύο ώρες βρίσκομαι στο πεδίο με τέσσερεις ανθρώπους. Όλοι τους γεμάτοι όρεξη να προσφέρουν βοήθεια. Ο καθένας τους με το τζιπάκι του και με κατάλληλα εργαλεία, μα πάνω από όλα με χαμόγελα και φιλική διάθεση, πράγμα σπάνιο για τις μέρες μας. Εκεί, είναι το σημείο που το άγχος μου, μετατρέπεται σε συναισθήματα γεμάτα αισιοδοξία. Η συνέχεια είναι γνωστή… Εργάτες, φτυάρια κλπ. Το vitara βγήκε από το χαντάκι στο δευτερόλεπτο…

Βέβαια πολλοί αναγνώστες θα αναρωτηθούν, γιατί τόσο μακρυσκελή περιγραφή για έναν τόσο συνηθισμένο απεγκλωβισμό?
Ο χαρακτήρας της αναφοράς μου δεν έχει σχέση με τεχνικά θέματα, μάρκες αυτοκινήτων, ιπποδυνάμεις κλπ. Το νόημα που θέλω να μεταδώσω, είναι πως, κάποιοι άνθρωποι έχουν οργανώσει και διαχειρίζονται άριστα την Πανελλαδική ομάδα βοήθειας 4χ4. Σίγουρα, κάποιοι άλλοι, λάτρεις του βουνού και του αυτοκινήτου, έχουν ασχοληθεί αρκετά περισσότερο από ότι φαντάζομαι, για να λειτουργήσει αποτελεσματικά η διάσωση-απεγκλωβισμός 4χ4. Είμαι σίγουρος πως το πνεύμα, η όρεξη και το κέφι είναι κοινό χαρακτηριστικό όλων των εθελοντών, ανά την Ελλάδα. Τι άλλο θα μπορούσα να πω;
Ταπεινά, μπράβο σε όλους για το έργο που προσφέρετε.

Ευχαριστώ, την Πανελλαδική ομάδα βοήθειας 4χ4 και τους εθελοντές Αλέξη με GV, Δημήτρη με LR, την Βιβίκα και την αδερφή της με το Jimny.

Με εκτίμηση,
Γιάννης
VIDEO APO TH ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΙΑΣΩΣΗ ΣΤΗ ΠΕΝΤΕΛΗ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ
http://www.youtube.com/watch?v=UlWd1dHO ... ded#at=406


[flash(425,350)]http://www.youtube.com/v/UlWd1dHOW4U[/flash]
kos4wd
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 12:06 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συμβουλές / Μαθήματα για off-road οδήγηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες