ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-12

Αγοράστε κρέας και ελάτε να σας το ψήσουμε...

ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-12

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Σάβ Νοέμ 05, 2011 10:21 am

ΤΑ ΝΕΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ http://www.megaline.gr/2010-02-27-18-58-37/517-ix-ektakti-eisfora-teli-kikloforias-kai-tekmiria-2011-2012.html



ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011 - 2012
Έκτακτη εισφορά στα ΙΧ... 2010-2011


Πίνακες με την έκτακτη εισφορά και τα τέλη κυκλοφορίας για όλα τα Ι.Χ.
Η εκτόξευση του κόστους χρήσης αναμένεται να βυθίσει ακόμη περισσότερο τις πωλήσεις καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων...



Δυσβάσταχτο για την πλειονότητα των ιδιοκτητών Ι.Χ. θα είναι, πλέον, το κόστος χρήσης των οχημάτων τους, καθώς πέραν της αύξησης των Τελών Κυκλοφορίας σε όλες τις κατηγορίες αυτοκινήτων ανεξαρτήτως της 1ης άδειας κυκλοφορίας, υπερβολικά αυξάνονται τα τεκμήρια διαβίωσης που αφορούν την κατοχή Ι.Χ., ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» αποτελεί η έκτακτη εισφορά που θα επιβληθεί σε 100.000 κατόχους οχημάτων με 1η άδεια κυκλοφορίας μετά την 1/1/2002 με κινητήρες άνω των 1.929 κ.εκ., η οποία υπολογίζεται σε 5% του τεκμηρίου διαβίωσης που αντιστοιχεί στον ιδιοκτήτη κάθε οχήματος.

Εισαγωγείς και έμποροι, πλέον, βρίσκονται σε κατάσταση πανικού, καθώς η εκτόξευση του κόστους χρήσης θα βυθίσει ακόμη περισσότερο τις πωλήσεις καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων, ενώ από την άλλη μεριά δεκάδες χιλιάδες καταναλωτές θα σπεύσουν πριν από τη λήξη του έτους να καταθέσουν τις πινακίδες κυκλοφορίας των οχημάτων τους για να μην καταβάλουν τα αυξημένα Τέλη του 2012, αλλά και την έκτακτη εισφορά η οποία θα ισχύσει, σύμφωνα με πληροφορίες, μόνο για φέτος και όχι για τα επόμενα χρόνια.



Εισφορά

Ωστόσο, στη φορο-καταιγίδα που περιλαμβάνει το Μεσοπρόθεσμο Πρόγραμμα εξαιρούνται από την έκτακτη εισφορά οι κάτοχοι Ι.Χ. των οποίων η 1η άδεια κυκλοφορίας έχει εκδοθεί πριν από 10 χρόνια, κάτι με το οποίο δεν συμφωνούν αρκετοί εισαγωγείς οι οποίοι επισημαίνουν πως με αυτό τον τρόπο «επιδοτούνται» τα παλιά και ρυπογόνα αυτοκίνητα, ενώ από την άλλη «τιμωρούνται» οι κάτοχοι καινούριων και «καθαρών» αυτοκινήτων, τη στιγμή, μάλιστα, που είναι σε ισχύ το μέτρο της απόσυρσης...

• Επίσης, από την έκτακτη εισφορά εξαιρούνται οι ανάπηροι, ενώ ξεχάστηκαν οι πολύτεκνοι. Παράλληλα, να αναφέρουμε πως τα τεκμήρια ισχύουν για αυτοκίνητα ηλικίας έως 5 ετών, ενώ για αυτοκίνητα ηλικίας 6-10 ετών υπάρχει μείωση 30%, οπότε η έκτακτη εισφορά είναι κάπως χαμηλότερη.

• Στα αυτοκίνητα άνω των 10 ετών υπάρχει μείωση 50% στα τεκμήρια και δεν επιβάλλεται έκτακτη εισφορά.

Η επιβολή της έκτακτης εισφοράς στους 100.000 ιδιοκτήτες Ι.Χ. με κινητήρες άνω των 1.929 κ.εκ., σε συνδυασμό με την αύξηση των τεκμηρίων διαβίωσης αλλά και της αύξησης των τιμών στα καύσιμα, θα οδηγήσει χιλιάδες Ι.Χ. σε? προσωρινή ακινησία, ενώ εκατοντάδες χιλιάδες στα γκαράζ των ιδιοκτητών τους, οι οποίοι θα τα μετακινούν μόνο τα Σαββατοκύριακα.



Παραδείγματα I.X. με κινητήρες από 1.929 κ.εκ. και άνω

• I.X. με κινητήρα 2.000 κ.εκ. Θα καταβάλει 660 ευρώ (από 600 ευρώ) για Tέλη Kυκλοφορίας 2012 και για έκτακτη εισφορά 270 ευρώ. Δηλαδή η ετήσια επιβάρυνση κυμαίνεται στα 330 ευρώ.
• I.X. με κινητήρα 4.000 κ.εκ. Θα καταβάλει 1.320 ευρώ για τα Tέλη του 2012 και για έκτακτη εισφορά 870 ευρώ. H συνολική ετήσια επιβάρυνση κυμαίνεται στα 990 ευρώ.



Ακολουθούν αναλυτικοί πίνακες...http://www.megaline.gr/2010-02-27-18-58-37/517-ix-ektakti-eisfora-teli-kikloforias-kai-tekmiria-2011-2012.html

1. Τα νέα τεκμήρια και η έκτακτη εισφορά στα ΙΧ... 2011-2012...

ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΊΤΕ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΠΉΡΑ ΤΟ 2007 TO SANTAFE TA ΤΕΛΗ ΗΤΑΝ 483 ΕΥΡΩ ............. smoke smoke smoke (0000)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό ΛΑΜΠΡΟΣ » Σάβ Νοέμ 05, 2011 5:38 pm

Ξερει καποιος να με πληροφορησει, ενα καταθεσω πινακιδεσ για να γλυτωσω τα τελη κυκλοφοριας, γλυτωνω και την εκτακτη εισφορα για το χρονικο διαστημα που δεν εχω πινακιδες;
Δεν ξερω τι να κανω για να μην το πουλησω.
Εστω και μεσα στο γκαραζ μου να το εχω να το βλεπω.
Μεχρι να γλυτωσουμε απο την σκλαβια του κηνυγητου που μας κανουν και να ελευθερωθουμε.
Που θα παει ποσα χρονια θα περασουν;
ΛΑΜΠΡΟΣ
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 1:44 pm

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Δευτ Νοέμ 07, 2011 1:57 pm

Aν καταλαβαινω καλα δεν τη γλυτωνεις γιατι οι παμπονηροι (εκει κανουν μονο πονηριες γιατι σε ολα τα αλλα ειναι κοτες) την εισφορα την συνδεουν με την κατοχη και οχι την χρηση. Μονο αν το πουλησεις η το καψεις (οπως φαινεται οτι κανουν πολλοι) απαλασσεσαι.
Βεβαια απο την αλλη καταθετοντας πινακιδες ως γνωστον μειωνεις αναλογα και την αντικειμενικη δαπανη διαβιωσης οποτε φυσιολογικα και την εκτακτη εισφορα.
Αντε τωρα βρες ακρη σε αυτο το μπαχαλο κρατος, τι να πω!! Σιγουρα ουτε οι εφοριες ξερουν.
Το εχω ξαναρωτησει αυτο εδω αλλα απαντηση φυσικα δεν πηρα, οπως και το για ποσο καιρο θα ισχυει αυτο το μετρο, γιατι εγω αν θυμαμαι το ειχαν για 2 χρονια, αλλα μαλλον παλι κανενας δεν ειναι σιγουρος η δεν ξερει.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό SRB » Δευτ Νοέμ 07, 2011 6:34 pm

Ρωτησα εγω τον λογιστη μου!! Ναι γλυτωνεις τα παντα! Και αν σε ενα χρονο δεν παρεις τις πινακιδες, αυτες καταστρεφονται,και βγαζεις καινουργιες για 35 ευρω!! Αρα μπορεις να τις παρεις οποτε θελεις!! Το ερωτημα ομως ειναι αλλο,Θα περιμενεις 10ετια να μην πληρωνεις εκτακτη εισφορα? Τοτε γιατι πηραμε τα αυτοκινητα? Χρονο με τον χρονο απαξιωνονται τελειως, στο τελος θα εχεις ενα αυτοκινητο με καμμια αξια!! (<>)
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Νοέμ 07, 2011 10:39 pm

δεν το πουλαω ετσι και αλλιως το καλο ειναι οτι εχω δωρεαν σερβις και τωρα με το υγραεριο του λαχιστον γλυτωνω καποια χρηματα .εσυ και οι αλλοι δεν γουσταρατε να πληρωνετε νταβατζιλικια λεφτα εγω δεν τους κανω το χατιρι να το πουλησω ουτε να το σκοτωσω οσοσ μπορω θα το κρατησω.Τι να πω ρε παιδια σας επιασε πανικος?ετσι και αλλιως το μονο που αλλαξε ειναι τα 450 ευρο που μας φορεσαν καπελο τι αλλο εχει αλλαξη?
τα σερβις ειναι ποιο φτηνα το καυσιμο λογο υγραεριου ειναι μια χαρα το μονο ειναι το τεκμηριο το οποιο παλευετε ανετα και ξερετε πως!!!!! τ 450 επιπλεον τα συμβηβαζεις με την ασφαλεια του θηριο πχ πληρωνα 1200 το χρονο μικτη ασφαλεια τωρα πληρωνω 600 σε απλη ασφαλεια οριστε η διαφορα τα σερβις τα κανω δωρεαν με την βιζα που πηρα απο την χιουνται αρα 250 το χρονο κατω με το υγραεριο πληρωνω το μηνα 150 ευρο αντι για 300 μονο στα τελη κυκλοφοριας δεν εχει αλλαξει τιποτα ολα τα αλλα ειναι ποιο φτηνα ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ
1)ΑΝΤΙ ΓΙΑ 3600 ΕΥΡΟ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΧΕΙΣ 1600
2)ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΗΚΤΗ 1200 ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΑΣ ΣΕ ΑΠΛΗ ΜΕ 600
3)ΤΑ ΣΕΡΒΙς ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΦΤΗΝΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΣΥ ΓΙΑ ΟΣΟΥς ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΓΛΗΤΩΝΕΙς ΠΕΡΙΠΟΥ 100 ΕΥΡΟ
4)ΤΕΛΗ 880 ΟΠΩς ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΥ
ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΕΡΔΟΣ 1200 ΑΠΟ ΚΑΥΣΗΜΑ 600 ΕΥΡΟ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑ 100 ΕΥΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ 1900 ΕΥΡΟ ΚΕΡΔΟΣ - 450 ΕΚΤΑΚΤΟΣ ΦΟΡΟΣ =1450 ΚΕΡΔΟΣ ΔΕΣΤΕΤΟ ΕΤΣΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΠΛΕΥΡΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΙΣΟΓΕΜΑΤΟ ΟΧΙ ΜΙΣΟ ΑΔΕΙΟ
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Νοέμ 08, 2011 2:21 pm

Ασφαλεια εχω στην Chartis που εχει καλες τιμες για μεγαλα αυτοκινητα (στα μικρα δεν ειναι τοσο ανταγωνιστικη)
και για 11000 ευρω μεικτη με ολα καλυμμενα δινω 820 ευρω το χρονο.
Να φανταστεις οτι δινω 780 το χρονο μεικτη για το Colt της γυναικας μου για 8000 ευρω στην Εθνικη ομως.

Οπως ειπε και ο Bordo αν θελεις να μειωσεις τα εξοδα βγαζεις τη μεικτη και κρατας τα υπολοιπα σαν πρωτη κινηση γιατι οσο ναναι καπου πρεπει να κοψουμε τελικα.
Και αλλο αμαξι να παρεις, δηλαδη μικροτερο, η μεικτη του δεν θα εχει μεγαλη διαφορα οποτε απο εκει δεν εξοικονομεις τιποτα, απο καταναλωση με υγραεριο ειναι μια η αλλη με ενα μικροτερο, τα σερβις οπως λεχθηκε τα ιδια,
οποτε εξοικονομηση γινεται απο τα τελη κυκλοφοριας και την εκτακτη εισφορα.
Εκεινο που εμενα φανηκε δυσκολο να συμβιβαστω και δεν το εκανα ηταν να παραχωρησω τους χωρους και τις δυνατοτητες του Santa Fe. Eιμαι σιγουρος οτι θα το μετανοιωνα αν το εδινα για 10000 γιατι με αυτα τα λεφτα το πολυ να επαιρνα ενα μικρομεσαιο πενταετιας και επειδη εχω προσφατα ειχα τετοιο δεν θα γυρναγα πισω.
Παρ'ολα αυτα ειναι δυσκολο να χωνεψεις το οτι τελικα πληρωνεις τα γαμ......κα αλλων και μαλιστα χωρις αντικρυσμα με ολους αυτους τους φορους και εκτακτες εισφορες στα μεγαλα αυτοκινητα λες και ενα αυτοκινητο σαν το Santa Fe των 10-15 χιλιαδων ευρω σημερα ειναι σημειο αναφορας πλουτου!
Αλλα ειπαμε αυτο που τους ενδιαφερει πρωτιστα ειναι να κανουν τον κοσμο να μαθει πως πρεπει να σκυβει το κεφαλι για να ερχεται πιο ευκολα η καρπαζια.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό SRB » Τετ Νοέμ 09, 2011 8:38 pm

santaclauss έγραψε:Ασφαλεια εχω στην Chartis που εχει καλες τιμες για μεγαλα αυτοκινητα (στα μικρα δεν ειναι τοσο ανταγωνιστικη)
και για 11000 ευρω μεικτη με ολα καλυμμενα δινω 820 ευρω το χρονο.
Να φανταστεις οτι δινω 780 το χρονο μεικτη για το Colt της γυναικας μου για 8000 ευρω στην Εθνικη ομως.

Οπως ειπε και ο Bordo αν θελεις να μειωσεις τα εξοδα βγαζεις τη μεικτη και κρατας τα υπολοιπα σαν πρωτη κινηση γιατι οσο ναναι καπου πρεπει να κοψουμε τελικα.
Και αλλο αμαξι να παρεις, δηλαδη μικροτερο, η μεικτη του δεν θα εχει μεγαλη διαφορα οποτε απο εκει δεν εξοικονομεις τιποτα, απο καταναλωση με υγραεριο ειναι μια η αλλη με ενα μικροτερο, τα σερβις οπως λεχθηκε τα ιδια,
οποτε εξοικονομηση γινεται απο τα τελη κυκλοφοριας και την εκτακτη εισφορα.
Εκεινο που εμενα φανηκε δυσκολο να συμβιβαστω και δεν το εκανα ηταν να παραχωρησω τους χωρους και τις δυνατοτητες του Santa Fe. Eιμαι σιγουρος οτι θα το μετανοιωνα αν το εδινα για 10000 γιατι με αυτα τα λεφτα το πολυ να επαιρνα ενα μικρομεσαιο πενταετιας και επειδη εχω προσφατα ειχα τετοιο δεν θα γυρναγα πισω.
Παρ'ολα αυτα ειναι δυσκολο να χωνεψεις το οτι τελικα πληρωνεις τα γαμ......κα αλλων και μαλιστα χωρις αντικρυσμα με ολους αυτους τους φορους και εκτακτες εισφορες στα μεγαλα αυτοκινητα λες και ενα αυτοκινητο σαν το Santa Fe των 10-15 χιλιαδων ευρω σημερα ειναι σημειο αναφορας πλουτου!
Αλλα ειπαμε αυτο που τους ενδιαφερει πρωτιστα ειναι να κανουν τον κοσμο να μαθει πως πρεπει να σκυβει το κεφαλι για να ερχεται πιο ευκολα η καρπαζια.

+1
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό cordito » Πέμ Νοέμ 10, 2011 4:11 pm

Στο θέμα της ασφάλειας θα διαφωνήσω μαζί σου Γιάννη.
Μην το βλέπουμε μόνο σαν χρήματα, γιατί το σκεπτικό της μικτής ασφάλειας
είναι η μεγάλη "στραβή" που μπορεί να κάτσει είτε από περαστικό, ή από
ανασφάλιστο κλπ.
Δεν ξέρω εσας ποιά είναι η γνώμη σας, αλλά εγώ έτσι το βλέπω.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
cordito
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2010 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεράντζα, Κορινθίας

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Παρ Νοέμ 11, 2011 11:20 am

Δεν συζητειται η χρηστικοτητα και η εξασφαλιση που εχεις με την μεικτη.
Το θεμα ειναι οτι αν πρεπει να κοψεις εξοδα δυστυχως θα αρχισεις απο εκει.
Αν και σε μενα η μεικτη εβγαινε 1200 το χρονο θα το σκεφτομουν να την κρατησω. Με τα 800 ομως ειναι λογικο αν σκεφτεις οτι η τελειως απλη χωρις καμμια καλυψη εκτος των βασικων, κοστιζει γυρω στα 500 το χρονο.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: ΙΧ: Έκτακτη Εισφορά, Τέλη Κυκλοφορίας και Τεκμήρια 2011-

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Νοέμ 14, 2011 9:41 pm

δεν ξερω ρε παναγιωτη αλλα μικτη ειχα σε ολα τα αμαξια μου εδω και 10 χρονια τσαμπα λεφτα τωρα χωρις την μικτη προσεχω λιγο παραπανω μονο θραυση κλοπη και οδικη εχω βαλει και ειμαι οκ
cordito έγραψε:Στο θέμα της ασφάλειας θα διαφωνήσω μαζί σου Γιάννη.
Μην το βλέπουμε μόνο σαν χρήματα, γιατί το σκεπτικό της μικτής ασφάλειας
είναι η μεγάλη "στραβή" που μπορεί να κάτσει είτε από περαστικό, ή από
ανασφάλιστο κλπ.
Δεν ξέρω εσας ποιά είναι η γνώμη σας, αλλά εγώ έτσι το βλέπω.
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Περί ανέμων και υδάτων (Γενική συζήτηση)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης