Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό pevgen » Δευτ Ιουν 30, 2008 5:13 pm

Δεν είναι η πιο κατάλληλη κατηγορία αλλά είναι κοντά. Αν δημιουργηθεί κατηγορία "Περιποίηση" ή κάτι τέτοιο τότε παρακαλώ να μεταφερθεί.

Πάμε λοιπόν.
Καθότι το Σάντα μου είναι μαύρο το δερμάτινο σαλόνι το πήρα μπεζουλί. Καλό το μπεζουλί γιατί στη ζέστη δεν την ακούς τελείως στέρεο αλλά λερώνει εύκολα. Τόξερα όμως, δεν με πιάσανε κότσο. Μετά από ένα χρόνο λοιπόν αποφάσισα να το καθαρίσω. Έψαξα, διάβασα, ρώτησα και αποφάσισα να το καθαρίσω μόνος μου. Για το πώς καθαρίζουν τα δερμάτινα διάφοροι έχουν διάφορες απόψεις. Εγώ επέλεξα μία και μου βγήκε, οπότε προτείνω αυτήν. Γενικά από πλευράς καθαριστικών όλες οι εταιρίες που σέβονται τον εαυτό τους βγάζουν καθαριστικά δύο σταδίων. Το πρώτο στάδιο είναι ΜΟΝΟ καθαριστικό και το δεύτερο ΜΟΝΟ conditioner (μαλακτικό, κρέμα ενυδάτωσης). Προσοχή γιατί όλες οι γνωστές εταιρίες βγάζουν και 2 σε 1 συνδυασμούς οι οποίοι όμως πρακτικά χρησιμεύουν μόνο για συντήρηση ενός ήδη καλοπλυμένου δέρματος και ίσως ούτε γι'αυτό. Ώς γνωστό συντομεύσεις ΔΕΝ υπάρχουν και αν δεν βρέξεις κ@λο, ψάρι ΔΕΝ πιάνεις.

Λίγα λόγια για τις μάρκες που κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Δεν συζητώ για πανάκριβα προϊόντα που παίζουν μόνο Αμερική. Στα δικά μου μάτια λοιπόν και με τα δικά μου μυαλά υπάρχουν μόνο ΤΡΕΙΣ (3) μάρκες, sonax, autoglym και meguiars. Όλες τις άλλες αν δεν με πείσεις μετά από τουλάχιστον 4ώρη συζήτηση με μπουκάλι ουϊσκι δεν τις εμπιστεύομαι. Είμαι κολλημένος και γουστέρνω. Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω meguiars.

Ξεκινάμε λοιπόν με τα υλικά που χρειάστηκα:
2 κουβαδάκια με καθαρό νερό
1 wettex (μόνο όλα τα άλλα αφήνουν χνούδι)
1 βούρτσα μπάνιου/ρούχων (αν δεν αντέχεις να την χρησιμοποιήσεις στην πλάτη σου είναι πολύ σκληρή)
1 φανέλα
1 Gold Class Rich Leather Aloe Cleaner (~15E)
1 Gold Class Rich Leather Aloe Conditioner (~15E)

- Μην μπεις στον κόπο να συγκρίνεις τιμές, απλά δέξου οτι μας γδύνουν. Το μόνο ενδιαφέρον που παρατήρησα στις διαφορές τιμών είναι οτι στα AutoGlym εχουν περισσότερα περιθώρια κέρδους από ότι στα Meguiars.

H Διαδικασία:
α. Το καθάρισμα
Χώρισα τα καθίσματα σε τρία μέρη: Προσκέφαλο - πλάτη - κάθισμα. και τα έπλυνα με αυτή τη σειρά. Κάθε φορά πρέπει να τελειώνεις ένα μέρος και μετά να πηγαίνεις στο επόμενο.
(ι) Βάζεις στα κουβαδάκια νερό και βάζεις στο ένα την βούρτσα και στο άλλο το βετέξ. Για κανένα λογο μην τα μπλέξεις. Πάντα το Βετέξ το στραγγίζεις έξω από τον κουβά (στο δρόμο, πεζοδρόμιο ή 3ο κούβά)
(ιι) Περνάς με ελαφρά νοτισμένο βετέξ την επιφάνεια προς καθαρισμό
(ιιι) Βάζεις καθαριστικό στην επιφάνεια και τρίβεις με την βούρτσα κάνοντας κυκλικές κινήσεις. Πριν βάλεις την βούρτσα πάνω στο δέρμα φρόντισε να την έχεις τινάξει από το υπερβολικό νερό. Χρησιμοποιείς μέτρια δύναμη. Στις ραφές περνάς την βούρτσα κατά μήκος. Επιμένεις στις εμφανείς βρόμες. Χρειάζεσαι επιμονή και όχι βίαιες κινήσεις.
(iv) Μόλις τελειώσεις το βούρτσισμα ενός μέρους περνάς με καλά στυμμένο βετέξ μία η δύο φορές.
(v) επαναλαμβάνεις για τα υπόλοιπα μέρη.
Προσοχή με τον συνδυασμό νερού και δέρματος. Πρέπει να βάζεις τόσο όσο χρειάζεται για να δημιουργηθεί ελαφρά σαπουνάδα..

β. Η επάλειψη
Μόλις τελειώσεις με το καθάρισμα είναι ώρα να αλείψεις τα καθίσματα με το μαλακτικό. Άλλοι χρησιμοποιούν πετσέτες, άλλοι μικροfiber, εγώ επέλεξα την δοκιμασμένη λύση του χεριού. Βάζεις λίγο στο χέρι σου και αρχίζεις την εντριβή. Όπως όταν βάζεις αντηλιακή στην πλάτη της/του συντρόφου σου. Αν δεις ότι το πίνει αμέσως, τότε σημαίνει οτι υπάρχει μεγάλο ποσοστό αφυδάτωσης (όχι στην πλάτη της συντρόφου, στο κάθισμα) και θα πρέπει να βάλεις κι άλλο. Το μέτρο πάντως είναι το κλειδί. Στο τέλος θα πρέπει να έχει μείνει ένα φιλμ κρέμας σε όλα τα καθίσματα. Καλό είναι να το αφήσεις να πιει όσο μπορεί και στην συνέχεια να σκουπίσεις το υπερβάλλον με την φανέλα. Σε πολλούς αρέσει να το αφήνουν ώρες, άλλοι λεπτά, προσωπικά το άφησα γύρω στο 2ώρο.

Αν στο τέλος της διαδικασίας δεν αισθάνεσαι κουρασμένος τότε μάλλον δεν έκανες πολύ καλή δουλειά. Next time.

Γενικά:
- Το καθαριστικό δεν πρέπει να περιέχει προϊόντα πετρελαίου και σιλικόνη
- Το καθαριστικό και η κρέμα ( τα συγκεκριμένα της Meguiars ) είναι πολύ ήπια και δεν κάνουν ζημία σε δερματίνη ή άλλα πλαστικά
- Καλό είναι πριν αρχίσεις την διαδικασία να έχεις καθαρίσει το εσωτερικό του αυτοκινήτου.
- Συστήνεται η παραπάνω διαδικασία να γίνεται κάθε 6 μήνες (Σεπ - Μαρ)
- Το δέρμα είναι καλά όταν είναι ματ και είναι μαλακό, αν σκληρύνει και γυαλίσει έχει μαζέψει μάκα.
- Στις αρχές το αυτοκίνητο θα γλιστράει, θυμάσαι τότε που το πήρες? Εγώ το θυμήθηκα
- Τα παραπάνω ισχύουν και για άλλα δερμάτινα ήδη ( οχι λουστραρισμένα ) όπως, έπιπλα
- Το λίπος φώκιας είναι απαγορευμένη ουσία. (ξέρω γω τι λέω)



Disclaimer:
α. Δεν έχω οποιαδήποτε σχέση με την Meguiars, τη Sonax, την Autoglym, την Wettex ή οποιαδήποτε άλλη φίρμα ή εταιρία αναφέρεται στο παρόν ποστ
β. Δεν είμαι επαγγελματίας καθαριστής και τα παραπάνω είναι η προσωπική μου εμπειρία. Αν καταστρέψεις τα δέρματα σου η ευθύνη βαρύνει μόνο εσένα.


Πηγές:
http://www.autogeek.net: Αρκετά βίντεο και how to
http://www.meguiars.com: Συμβουλές
http://www.autoglym.com: Συμβουλές
BMW forum : Πάρα πολλά ενδιαφέροντα σχετικά με την περιποίηση
http://www.google.com
pevgen
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 11:37 am

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό Santa » Δευτ Ιουν 30, 2008 7:31 pm

Ενα θέμα που ομολογουμένως χρειαζόταν!!!
Μπράβο!
Άβαταρ μέλους
Santa
Site Administrator
Site Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 1267
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 10:57 pm
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό webfox » Δευτ Ιουν 30, 2008 7:43 pm

Γεια σου pevgen...

ΠΟΛΥ καλό και χρήσιμο το κείμενό σου, ειδικά για μας τους "κυριλάτους" με τα μπεζ...

Να προσθέσω μόνο και τις δικές μου εμπειρίες:

Αν και φαν της Autoglym, το καθαριστικό της για τα δέρματα ΔΕΝ κάνει ΤΙΠΟΤΑ (το πήρα τζάμπα και μου κάθεται στο ράφι), οπότε δεν υπάρχει λόγος να το προμηθευτείτε όσοι είστε οπαδοί της μάρκας αυτής.

Μετά από συμβουλή φίλου δοκίμασα και γω το Gold Class Rich Leather Aloe Cleaner της Μeguiars και πρέπει να ομολογήσω ότι είναι άριστο προϊόν. Καθαρίζει τα σημάδια από μαύρο τζήν χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για conditioner χρησιμοποιώ το Leather care της Autoglym, μιας κι από το προηγούμενο μπεζ σαλόνι που είχα στο Toledo έμεινα πολύ ικανοποιημένος (μετά από 6 χρόνια το σαλόνι ήταν όπως την 1η ημέρα!!!).

Την διαδικασία αυτή την κάνω κάθε 6 μήνες, όταν κάνω και γενική φασίνα (φοράω μαντήλι και ποδίτσα και δώστου... :lol: ).
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Τρί Ιούλ 01, 2008 2:14 pm

Χρησιμοτατες οι πληροφοριες μαγκες.ΜΠΡΑΒΟ!!!Και ειδικα εμεις με τα μπεζ δέρματα και τα παιδάκια στα καθισματα να πετανε οτι μπορει να φανταστει ανθρωπινος νους... :o :o Συγκοπη παθαινω καθε φορα που υπαρχει ησυχια στο πισω καθισμα..Γιατι λεω ή κοιμουνται ή ΣΙΓΟΥΡΑ κατι ματζολιά εκαναν... ()**()
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό pantazis » Τρί Μαρ 23, 2010 2:01 pm

Μετά απο πολλες σκέψεις αποφασισα να καθαρισω το σαλονι!!
ειχα ρωτησει σε διαφορους (πλυντηρια κ.α) και θελανε στην ξεφτηλα 100€ για το σαλονι.

Εχθες λοιπον σχολασα και ξεκινησα οταν ανοιξα ολες τις πορτες τα καθισματα απο μπεζ ειχαν γινει καφε σκουρο!!!!! ()**()

τα υλικα που χρισημοποιησα ηταν κρεμα καθαρισματος δερματινου σαλονιου και ενιδατικη της MEGAIARS.

δεν ξερω για άλλες μαρκες ετυχε μου την προτειναν ενας φιλος και πραγματικα το αποτελεσμα ηταν απιστευτο!!!! Ασπρισαν ολα.....
Νομιζα οτι αλλαξα σαλονι τοσο πολυ!!!! εκανα μεχρι και τους ταμπλαδες και δεν το πιστευω!!!
Η αληθεια ειναι οτι κουραστηκα παρα πολυ αλλα το αποτελεσμα με δικαιωνει....
smoke smoke smoke smoke
Αφου θελω να βγαλω φωτο να τις ανεβασω να δειτε πραγματικα πως εγιναν!

(την εταιρια δεν την ξερω ουτε εχω καμια σχεσει με τα προιοντα αυτα!! απλα ενημερωτικα εγραψα την μαρκα !!)

Τελικα η δουλεια που κανεις μονος σου δεν εχει καμια σχεση με το να πας εξω και να πληρωσεις!!
σειρα εχει τωρα το γυαλισμα απεξω!!εχω αλοιφαδωρο και ψαχνω για αλοιφες καλες να εχουν αποτελεσμα......... (0000)
KOSTAS IRAKLIO CRETE
SANTA FE CLUB
Άβαταρ μέλους
pantazis
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2009 1:58 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό smartsotos » Τετ Μαρ 24, 2010 2:33 am

και εγω θελω να το καθαρισω γιατι ειναι ακριβως οπως το δικο σου πριν το καθαρισεις και δεν εχω χρονο να ψαχτω για ενα καλο προιον απο οτι καταλαβα παω και εγω για το ιδιο προιον θελω να μου πεις αν γλυστραει το καθισμα μετα τον καθαρισμο και γενικος οτι πληροφορια εχεις :))
PIZZA SMART SOTOS
''ΣΩΤΗΡΗΣ''
smartsotos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:56 pm
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό akis73 » Τετ Μαρ 24, 2010 11:58 pm

bravo thewave Πολύ καλά σχόλια από όλους σας και σιγουρα πάρα πολύ χρείσιμα μιάς και λογο της οικονομικής κρίσης, ένας καλός εσωτερικός καθαρισμός και ανανέοση σαλονιού κοστολογούντε με πάνω από 120€.
Προσωπικά προτιμώ να τα πιώ με τα φιλαράκια μου (())) (())) (())) (()))
____...____...___

Akis Santa Fe '09 2700cc V6
akis73
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2009 1:08 am
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό Bordo » Πέμ Μαρ 25, 2010 2:20 am

σωτηρη εχω παρει 4 λιτρα συμπηκνομενο bright line τα καλυτερα αμα θες θα σου δωσω εγω μακαρι να μπορουσα να στηλω και στην κρητη.με αυτο κανω τα αλκανταρα που ειναι πολυ ευαισθητα το δοκιμασα και ειναι τελειο bravo smoke
smartsotos έγραψε:και εγω θελω να το καθαρισω γιατι ειναι ακριβως οπως το δικο σου πριν το καθαρισεις και δεν εχω χρονο να ψαχτω για ενα καλο προιον απο οτι καταλαβα παω και εγω για το ιδιο προιον θελω να μου πεις αν γλυστραει το καθισμα μετα τον καθαρισμο και γενικος οτι πληροφορια εχεις :))
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό SRB » Πέμ Μαρ 25, 2010 7:59 am

Bordo έγραψε:σωτηρη εχω παρει 4 λιτρα συμπηκνομενο bright line τα καλυτερα αμα θες θα σου δωσω εγω μακαρι να μπορουσα να στηλω και στην κρητη.με αυτο κανω τα αλκανταρα που ειναι πολυ ευαισθητα το δοκιμασα και ειναι τελειο bravo smoke
smartsotos έγραψε:και εγω θελω να το καθαρισω γιατι ειναι ακριβως οπως το δικο σου πριν το καθαρισεις και δεν εχω χρονο να ψαχτω για ενα καλο προιον απο οτι καταλαβα παω και εγω για το ιδιο προιον θελω να μου πεις αν γλυστραει το καθισμα μετα τον καθαρισμο και γενικος οτι πληροφορια εχεις :))

Για μενα δεν εχει? Θελω κι εγω να το καθαρισω, για να το λερωσουν πιο ωραια το καλοκαιρι!! :))) Τι θα γινει, θα παρουμε αλοιφαδορο να κανουμε τα αυτοκινητα? Αντε ανοιξε ο καιρος!! !!! (**) (**) (**) Και οτι ηθελε προκυψει!! "")( "")(
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Πώς καθαρίζουμε το δερμάτινο σαλόνι

Δημοσίευσηαπό Bordo » Παρ Μαρ 26, 2010 12:27 am

οκ τζωνη θα σου φτιαξω και εσενα ενα !!!!!!
SRB έγραψε:
Bordo έγραψε:σωτηρη εχω παρει 4 λιτρα συμπηκνομενο bright line τα καλυτερα αμα θες θα σου δωσω εγω μακαρι να μπορουσα να στηλω και στην κρητη.με αυτο κανω τα αλκανταρα που ειναι πολυ ευαισθητα το δοκιμασα και ειναι τελειο bravo smoke
smartsotos έγραψε:και εγω θελω να το καθαρισω γιατι ειναι ακριβως οπως το δικο σου πριν το καθαρισεις και δεν εχω χρονο να ψαχτω για ενα καλο προιον απο οτι καταλαβα παω και εγω για το ιδιο προιον θελω να μου πεις αν γλυστραει το καθισμα μετα τον καθαρισμο και γενικος οτι πληροφορια εχεις :))

Για μενα δεν εχει? Θελω κι εγω να το καθαρισω, για να το λερωσουν πιο ωραια το καλοκαιρι!! :))) Τι θα γινει, θα παρουμε αλοιφαδορο να κανουμε τα αυτοκινητα? Αντε ανοιξε ο καιρος!! !!! (**) (**) (**) Και οτι ηθελε προκυψει!! "")( "")(
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Προϊόντα Καθαρισμού

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης