Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό SantaFe_Lover » Κυρ Φεβ 10, 2008 1:59 pm

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

όπως όλα τα clubs που σέβονται τον εαυτό τους, έτσι και εμείς (και ας είναι λίγο πρόωρο, αλλά πιστέψτε με θα μας πάρει χρόνο μέχρι να πάρουμε την τελική απόφαση) πρέπει να εξετάσουμε ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος που θα μπορούμε ερχόμαστε φθηνά και σύντομα σε επικοινωνία μεταξύ μας, όταν βρισκόμαστε σε κονβόϊ ή κάπου πάνω στα βουνά. Θα μου πείτε πως υπάρχουν τα κινητά. Ναι, αλλά αυτά σε δύσκολα σημεία ίσως να μην πιάνουν, πρέπει να βρούμε το τηλέφωνο κάποιου, όλοι να πάρουμε όλους κ.λ.π. Αυτό καταλαβαίνετε πως δεν είναι δυνατό να γίνεται, όταν κάποιος θέλει να κάνει μια ανακοίνωση και να την ακούσουν όλοι ταυτόχρονα ή χρειάζεται βοήθεια και το κινητό του σε εκείνο το σημείο δε πιάνει (και πιστέψτε με επειδή έχω πάει σε πολλά βουνά και δάση, η κάλυψη αρκετές φορές είναι άθλια!). Άρα λοιπόν πρέπει να προβούμε σε άλλου είδους ασύρματη επικοινωνία! Το κινητό βέβαια θα είναι πάντα σύντροφός μας! Από την εμπειρία μου και το ψάξιμο στο Internet θα σας γράψω εδώ κάποια αρχικά πράγματα και στη συνέχεια θα επεκταθούμε.

Ασύρματη επικοινωνία μπορεί να γίνει με τριών ειδών μηχανήματα (με διαβάθμιση από απλά σε επαγγελματικά):
1) PMR
2) CB
3) VHF/UHF

Κατά τη γνώμη μου τα VHF/UHF πρέπει να τα απορίψουμε για 2 λόγους (ακόμα και αν κάποιοι από εμάς ήδη έχουν):
1) Είναι επαγγελματικά μηχανήματα και χρειάζονται άδεια ραδιοερασιτέχνη (εξετάσεις κ.λ.π.). Χωρίς άδεια αν σε πιάσουν τα πρόστιμα είναι τσουχτερά και μπορούν να σου κατάσχουν και το όχημα!
2) Λόγω του είδους των ραδιοκυμάτων που χρησιμποποιούν είναι σχεδόν άχρηστα όπου υπάρχουν εμπόδια (λόφοι, βουνά κ.λ.π.). Υπάρχουν βέβαια σε όλη τη χώρα αναμεταδότες αλλά πρέπει να ξέρεις πού και διάφορα άλλα.

Πάμε να δούμε τώρα τα PMR. Αυτά θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν μιας και δε χρειάζονται καμία άδεια, διατίθενται και σε ζεύγη και είναι σχετικά φθηνά. Έχουν όμως και αυτά μειονεκτήματα. Η εμβέλειά τους, η οποία από τους κατασκευαστές δίνεται από 3 έως 5 χιλιόμετρα είναι θεωρητική. Επειδή έχω PMR και τα έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς σε εκδρομές με φίλους, θέλω να σας πω, πως ναι μεν έχουν πεντακάθαρο σήμα, αλλά ώντας σε κονβόϊ οχημάτων η μέγιστη απόσταση λήψης είναι τα 500 μέτρα (λόγω κλοβού Farraday, μιας και δε παίρνουν εξωτερική κεραία). Όταν το προπορευόμενο όχημα έστριβε σε κάποια στροφή η επικοινωνία χανόταν εντελώς. Τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζει κανείς και πάνω στα βουνά. Αν π.χ. κάποιοι έχουν φύγει για offroad διαδρομή και κάποιοι άλλοι έχουν μείνει πίσω, η επικοινωνία πολυ σύντομα θα είναι ανέφικτη (δηλ. μετά μόνο μέσω κινητού και ο Θεός βοηθός). Για μικρές παρέες όμως (2-3 οχήματα), οι οποίες θα μείνουν και συνέχεια μαζί είναι μια χαρά λύση. Νομίζω όμως, πως όταν διαβάσετε πιο κάτω και για τα CB θα καταλάβετε γιατί ίσως δε θα έπρεπε να ξοδέψουμε έστω κάποια χρήματα για PMR, ενώ με κάτι παραπάνω θα μπορέσουμε να πάρουμε πιο επαγγελματικό μηχάνημα που να μας καλύπτει όλους απόλυτα (τόσο στις εξορμήσεις μας, όσο και όταν θα είμαστε μόνοι μας στο δρόμο).

Για να πoύμε και κάποια πράγματα για τα CB. Αυτά είναι ημιεπαγγελματικά μηχανήματα και έως 5 Watt είναι νόμιμα και σε όλη την Ευρώπη χωρίς άδεια. Εδώ στην Ελλάδα όμως χρειάζονται άδεια, που την αποκτά κανείς από τη Διεύθυνση Συγκοινωνιών της κάθε Νομαρχίας με μια άιτηση κάποιες φωτοτυπίες (ταυτότητα, άδεια οχήματος αν πρόκειται για κινητή μονάδα) και ένα μικρό παράβολο. Χωρίζονται σε σταθμούς βάσης (μηχανήματα για το σπίτι, με κεραία στην ταράτσα, κάτι που δε μας ενδιαφέρει), φορητά (χειρός δηλαδή) και κινητά (εγκατάσταση στο αυτοκίνητο). Το πλεονέκτημα που έχουν είναι πως δεν τα φοβίζουν εμπόδια και έχουν αρκετή εμβέλεια (ακόμα και τα φορητά με την ενσωματωμένη κεραία τους καλύπτουν τις ανάγκες που θα έχουμε στις εξορμήσεις μας). Αλλά ακόμα και όταν είμαστε μόνοι μας στην Εθνική οδό, μπορούμε να ακούμε πληθώρα πληροφοριών από προπορευόμενα οχήματα (ατυχήματα, κάποιο πρόβλημα στο δρόμο, έργα, μποτιλιάρισμα, τροχαία, ραντάρ κ.λ.π.), ώστε να προλαβαίνουμε δυσάρεστες καταστάσεις. Πολλοί έχουν βοηθηθεί σε κάποια βλάβη από διερχόμενο νταλικέρη ή όταν κόλλησαν κάπου από κάποιον αγρότη από το πλησιέστερο χωριό. Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να βοηθήσουμε τις αρχές για κατάσταση ανάγκης (πλυμμήρες, πυρκαϊές κ.λ.π.), μιας και εμείς με τα 4χ4 πρέπει όχι μόνο να διασκεδάζουμε αλλά και να προσέχουμε το περιβάλλον! Μην υποτιμούμε λοιπόν τη συμβολή τους αλλά και την εξυπηρέτηση που παρέχουν (ιδίως σε σχέση με τα PMR)!

Πιο παλιά, όταν τα CB ήταν μόδα, γινόταν χαμός και δεν έβρισκες κανάλι για να μιλήσεις. Τώρα τα πράγματα είναι πιο καλά. Στην Εθνική οδό έχεις 1 ή 2 κανάλια που όλοι μιλάνε σε αυτά και όλα τα άλλα είναι ελέυθερα για παρέες σαν τη δική μας. Αν μιλήσουμε για τα βουνά, είναι όλα διαθέσιμα!

Αυτά προς το παρόν για να ξεκινήσει η κουβέντα μας. Έχω πολλά ακόμα να σας πώ. Εγώ προσωπικά πείστηκα από τα CB και τη χρησιμότητά τους και την περασμένη Πέμπτη αγόρασα ένα. Είναι το καλύτερο φορητό της αγοράς αυτή τη στιγμή. Είναι το MIDLAND ALAN 42. Κάνετε googling για να το δείτε και εσείς και να διαβάσετε τα χαρακτηριστικά του. Κάποια όμως θα σας τα πώ τώρα:
- Έχει δυνατότητα προσαρμογής των καναλιών για όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες (κάθε μία έχει και κάποια διαφοροποίηση στα κανάλια, τόσο σε ποσότητα όσο και σε συχνότητες), άρα θα είμαι και νόμιμος να το παίρνω μαζί μου σε όλη την Ευρώπη
- Είναι μικρό και ελαφρύ και διαθέτει μπαταριοθήκη για απλές μπαταρίες και δεύτερη μπαταριοθήκη για επαναφορτιζόμενες (με φορτιστή και δυνατότητα φόρτισης)
- Kit για σύνδεση στον αναπτήρα του αυτοκινήτου και σε εξωτερική κεραία (άρα μπορεί κανείς να το έχει και στο αυτοκίνητό του και να το βγάζει όποτε θέλει)
- Θήκη, κλιπ ζώνης και ιμάντα καρπού
Να και ένα Link για να μη λέτε πως σας αφήνω να ψάχνετε μόνο: http://www.e-galaxy.eu/alan_42_multi_cb.htm
Ακόμα ένα Link από μία παλία δημοπρασία για να δείτε τί έχει μέσα η συσκευασία: http://emarket.gr/lot.cfm?lotID=10025806

Πιστεύω πως είναι η καλύτερη επιλογή για όλους μας και αν τελικά αποφασίσουμε για CB και για το συγκεκριμένο μοντέλο (εννοείται πως ο καθένας μπορεί να πάρει ότι θέλει, πρόταση κάνω), σίγουρα θα καταφέρουμε μια καλύτερη τιμή, τόσοι που είμαστε.

Τα χρήματα πάντως αν το καλοσκεφτείτε δεν είναι πολλά για αυτό που μπορεί να μας προσφέρει και για την ασφάλειά μας. Εγώ πήρα και εξωτερική κεραία και μικρομεγάφωνο με ρύθμιση έντασης φωνής (κωδικούς έχω για όποιον θελήσει)

Περιμένω τις απόψεις σας! Αν τελικά φανεί πως υπάρχει ζήτηση, θα κάνουμε μια φηφοφορία, τόσο για CB γενικά, όσο και για τον τύπο του μηχανήματος για να πετύχουμε σαν club καλύτερη τιμή.

Ελπίζω να μη σας κούρασα και να βρίσκετε ενδιαφέρον το θέμα.

Γειά χαρά σε όλους!
Παναγιώτης

Πριν ερωτευτείς δυο λαμπερά μάτια, σιγουρέψου ότι δεν είναι ο ήλιος που φωτίζει πίσω από ένα άδειο κεφάλι...
Άβαταρ μέλους
SantaFe_Lover
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2008 10:29 am
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αττική

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό mudman » Κυρ Φεβ 10, 2008 11:43 pm

Σωστοοοοοος
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
mudman
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη (Ευβοια)

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τετ Φεβ 13, 2008 6:44 pm

Σας παραθέτω κάποια site για ενημέρωση σχετικά με το θέμα :

http://www.grc.gr/

http://sv1bkn.gr/sv1grc/phpBB3/

http://www.raag.org/index1.htm

Και ένα ακόμα του Υπουργείου Μεταφορών και Επικοινωνιών σχετικά με την αδειοδότηση Ραδιοερασιτεχνών : http://www.yme.gov.gr/odigospoliti/article0610.html
sts4x4
 

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό SantaFe_Lover » Πέμ Φεβ 14, 2008 12:35 am

Αγαπητέ sts4x4,

όσον αφορά στο link του Υπουργείου Μεταφορών που παρέθεσες, είναι μεν σωστό, αλλά μη τρομάζουμε τους φίλους μας στο forum. Αυτές οι εξετάσεις, όπως έγραψα στο post μου, είναι για τους ραδιοερασιτένες, δηλαδή για όσους χρησιμοποιούν vhf ή uhf και όχι CB. Εγώ αν διάβασες καλά προτείνω για τις εκδρομές μας CB. Άρα το σωστό link είναι αυτό: http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=772&id=&tid=780 Από εκεί οδηγείται κανείς στον "Οδηγό του πολίτη" για περισσότερες λεπτομέρειες.
Όσον αφορά στο παράβολο, μου φαίνεται πως είναι 35 € μόνο. Εσύ αλήθεια τί προτείνεις, και θα συμφωνούσες για μια συντονισμένη κίνηση αγοράς CB;

Όλοι οι άλλοι φίλοι του club τι γνώμη έχουν;
Παναγιώτης

Πριν ερωτευτείς δυο λαμπερά μάτια, σιγουρέψου ότι δεν είναι ο ήλιος που φωτίζει πίσω από ένα άδειο κεφάλι...
Άβαταρ μέλους
SantaFe_Lover
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2008 10:29 am
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αττική

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό Santa » Πέμ Φεβ 14, 2008 12:48 am

Πανο καταρχάς συγχαρητήρια για το ενημερωτικότατο post!!!
Επειδή η επικοινωνία σε μια εκδρομή ειδικά σε κομβόι πολλών αυτοκινήτων είναι σημαντική προτείνω ένα PMR για αρχή. Εγώ έχω ένα ζευγάρι της general electric. Όχι ακριβό ίσως να το έιχα πάρει το ζευγάρι γύρω στα 70 ευρώ το 2005.
Κάνει άψογα την δουλειά του αλλα χρειάζεται οπτική επαφή. Σε δρόμους με στενές φουρκέτες σε βουνά χάνεις επαφή αλλα στιγμιαία γιατι βρίσκεσαι σε κίνηση. Έτσι σε κομβόι 20 αυτοκινήτων ψιλοχανόμασταν αλλα είχαμε τον οδηγο (μπροστά) ο οποίος τον ακουγε ο μεσαίος και ο μεσαίος αναμετέδιδε στους τελευταίους (αυτό πάντα σε περίπτωση στροφών και ιδιομορφίας του εδάφους).
Η εμβέλειά του δέ (στην πράξη σε ίσιωμα) με μπαταρίες καλά φορτισμένες είναι γύρω στα 10 χλμ....
Έχει τύχει να είμαστε σε ύψωμα πρίν την γέφυρα της Χαλκίδας και να μιλάμε με τους υπόλοιπους που μόλις ξεκίναγαν απο την πλατεία της Χαλκίδας...
Τo CB ειναι πρακτικά καλύτερο αλλα ελαφρώς ακριβότερο χωρίς τα προβλήματα του PMR.
Προσωπικά αν οργανωθώ καλύτερα (οικογενειακα) και ξεκινήσω να ακολουθώ σε εκδρομές, σίγουρα θα αποκτήσω ένα CB.
8-)
Άβαταρ μέλους
Santa
Site Administrator
Site Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 1267
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 10:57 pm
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό SantaFe_Lover » Πέμ Φεβ 14, 2008 1:19 am

Φίλε Τάκη καλησπέρα,

χαίρομαι που καταλήγεις στα λόγια μου. Πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ το θέμα και κατέληξα σε CB (έχοντας PMR, όπως είπα). Αναφέρεις βασικά και εσύ τα ίδια πλεονεκτήματα των CB και τα ίδια μειονεκτήματα των PMR που έγραψα και εγώ. Σίγουρα τα CB είναι ελαφρώς ακριβότερα αλλά σε σχέση τιμής και προστειθέμενης αξίας που δίνουν, τελικά έρχονται μακροπρόθεσμα φθηνότερα.

Πάντως εγώ έχω ήδη βρει μια άκρη να μας κάνει πολύ καλή τιμή σε μαζικότερη αγορά, αλλά δεν έχω επεκταθεί σε τιμή ανά πόσα κομμάτια γατί δεν ήξερα! Ίσως καταφέρω να μας κάνει και μια άλλη προσφορά σαν club, οπότε να έχουν πλεονέκτημά όλοι οι μελοντικοί μας φίλοι.

Για να ακούσουμε τι λένε και οι άλλοι φίλοι μας!
Παναγιώτης

Πριν ερωτευτείς δυο λαμπερά μάτια, σιγουρέψου ότι δεν είναι ο ήλιος που φωτίζει πίσω από ένα άδειο κεφάλι...
Άβαταρ μέλους
SantaFe_Lover
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2008 10:29 am
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αττική

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Πέμ Φεβ 14, 2008 3:33 pm

Αγαπητέ SantaFe_Lover ,

Η δύναμη των πολλών είναι γνωστό ότι κάνει θαύματα, οπότε και στην περίπτωση μας μια ομαδική αγορά θα ήταν το ιδανικό.
Αποτελεί επίσης πολύ θετικό γεγονός το ότι έχεις βρει ήδη άκρη για ομαδική αγορά σε προνομιακή τιμή.
Συμφωνώ στη αναγκαιότητα ύπαρξης κάποιου μέσου άμεσης επικοινωνίας στις εξορμήσεις μας και τα CB φαίνονται σαν την ιδανικότερη λύση σύμφωνα με τα λεγόμενα σου ,από κει και πέρα ας κάνει ο καθένας μας την έρευνά του για να πάρουμε από κοινού την τελική απόφαση .
Σε ότι έχει να κάνει τώρα με το link του Υπουργείου που παρέθεσα , αναφέρω ξεκάθαρα ότι είναι σχετικά με την αδειοδότηση Ραδιοερασιτεχνών και το έκανα για να πάρουν οι φίλοι του forum μια σφαιρική άποψη για το θέμα που συζητάμε λαμβάνοντας υπόψην τους και τα άλλα 3 link και διαπιστώνοντας τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των μέσων .

Φιλικά Σταύρος.
sts4x4
 

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Πέμ Φεβ 14, 2008 5:41 pm

Πανο εγω πρωτινο CB και ηπαρχει και ακρη.Για καλη τιμη.
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό SantaFe_Lover » Πέμ Φεβ 14, 2008 11:08 pm

Αγαπητέ sts4x4, φίλε Σταύρο καλησπέρα,

ok sorry, παρανόηση. Έκανα απλά τη διευκρίνηση μήπως και κάποιοι που δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου και δεν έχουν κάταλάβει τις διαφορές πάθουν πλάκα! :) Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου για τα CB. Θα την βρούμε την άκρη που θα συμφέρει όλους.

Την Τετάρτη θα έρθεις;

Πολλούς χαιρετισμούς,
Παναγιώτης
Παναγιώτης

Πριν ερωτευτείς δυο λαμπερά μάτια, σιγουρέψου ότι δεν είναι ο ήλιος που φωτίζει πίσω από ένα άδειο κεφάλι...
Άβαταρ μέλους
SantaFe_Lover
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2008 10:29 am
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αττική

Re: Επικοινωνία στις εξορμήσεις μας (CB-PMR κ.λ.π.)

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Παρ Φεβ 15, 2008 3:31 pm

Φίλε Παναγιώτη,

Φυσικά και θα έρθω την Τετάρτη και θα χαρώ να συζητήσουμε το θέμα και από κοντά .
Άν σου είναι εύκολο φέρε και τη συσκευή που έχεις να της ρίξω μια ματιά για να "ψηθώ" περισσότερο !

Φιλικά Σταύρος
sts4x4
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Ηχοσυστήματα – Ηλεκτρονικά (Συναγερμοί, ηχεία, CD/DVD, Εικόνα , GPS, anti-radar)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης