ΦΩΤΑ XENON

ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό SantaFe_Lover » Δευτ Μαρ 17, 2008 11:29 pm

Φίλοι μου καλησπέρα,

έχει τοποθετήσει κανείς φώτα xenon σε SantaFe νέο; Αν ναι σε πόσες λάμπες (2 ή 4, εννοώ πορείας και μεγάλη σκάλα)
τι κόστος έχει, που τα τοποθέτησε (εκτός από Καλογερόπουλο), πόση ώρα διαρκεί η τοποθέτηση και γενικά τι εμπειρίες έχει;

Ευχαριστώ! :)
Παναγιώτης

Πριν ερωτευτείς δυο λαμπερά μάτια, σιγουρέψου ότι δεν είναι ο ήλιος που φωτίζει πίσω από ένα άδειο κεφάλι...
Άβαταρ μέλους
SantaFe_Lover
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2008 10:29 am
Τοποθεσία: Μαρούσι, Αττική

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Δευτ Μαρ 17, 2008 11:46 pm

SantaFe_Lover έγραψε:Φίλοι μου καλησπέρα,

έχει τοποθετήσει κανείς φώτα xenon σε SantaFe νέο; Αν ναι σε πόσες λάμπες (2 ή 4, εννοώ πορείας και μεγάλη σκάλα)
τι κόστος έχει, που τα τοποθέτησε (εκτός από Καλογερόπουλο), πόση ώρα διαρκεί η τοποθέτηση και γενικά τι εμπειρίες έχει;

Ευχαριστώ! :)

Καλησπέρα ,το ιδιο ηθελα να μαθω και εγω.Τον ηλεκτρολόγο που εχω τον ρωτησα και μου ειπε οτι αφου ειμαι στην εγγυηση καλυτερα να παω στην αντιπροσωπ.Δεν ξερω τι ειναι αυτα τα Η1,Η2,Η3,Η4,ΚΑΠΟΙΟς που να ξερει? :geek: :geek: :geek:
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Τρί Μαρ 18, 2008 12:13 am

Καλησπέρα Νίκο το Η1,Η2,Η3,Η4 είναι ο τύπος της λάμπας. :) :) :) ;)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό Santa » Τρί Μαρ 18, 2008 12:59 am

Ξεκινάω με ερωτήσεις απαντήσεις που βρήκα:
Πόση διάρκεια ζωής έχει το σύστημα;
Το σύστημα είναι σχεδιασμένο για τουλάχιστον 4.000 ώρες λειτουργίας η ηλεκτρονική μονάδα και περίπου για 3.000 ώρες η λάμπα.

Ποια η διαφορά με τις λάμπες τύπου XENON;
Οι λάμπες τύπου XENON είναι κοινές λάμπες όπου απλά χρησιμοποιούν αέριο XENON αντί του αλογόνου και δίνουν την απόχρωση του μπλε. Αυτές οι λάμπες δίνουν ελάχιστα ή και καθόλου περισσότερο φως, καθώς το φως και εδώ, παράγεται από την πυράκτωση του νήματος και όχι από την εκκένωση όπως συμβαίνει στο XENON HID όπου και δεν συγκρίνεται με οποιονδήποτε τύπο λυχνίας πυρακτώσεως, γι' αυτό και τοποθετείται πλέον σαν standard εξοπλισμός στα κορυφαία μοντέλα των κατασκευαστών.

Εάν λοιπόν σας προσφέρουν λάμπες τύπου XENON….. , να ξέρετε ότι δεν έχουν καμία σχέση με το XENON HID..!
Εάν χρησιμοποιήσω ενισχυτές και μεγαλύτερες λάμπες σε WATT, δεν θα έχω καλύτερα φώτα;
Εάν χρησιμοποιείται ενισχυτές και μεγαλύτερες λάμπες θα πρέπει να ξέρετε ότι το ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου σας είναι φτιαγμένο για 55 W, οπότε θα πρέπει να καταφύγετε σε τροποποιήσεις και άλλες μετατροπές, με ό,τι αυτό συνεπάγεται!!
Επίσης η χρήση μεγαλύτερης λάμπας ανεβάζει την θερμοκρασία λειτουργίας στά κάτοπτρα με αποτέλεσμα την όχι καλή αντανακλασή τους!! Το αποτέλεσμα ολων τών παραπάνω είναι ότι το φώς που θα παράγετε θα εξακολουθεί να είναι κίτρινο..!!
Η λάμπα του XENON HID, χρειάζεται μόλις 35W, για να αποδώσει μέχρι και 3 φορές περισσότερο καθαρό φως και χωρίς να ανεβάσει την θερμοκρασία λειτουργίας του φαναριού.
Δεν μπορώ να βάλω μόνο λάμπες XENON HID χωρίς το υπόλοιπο σύστημα;
Αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες χρησιμοποιούν 12 V για να ανάψει η λάμπα αλογόνου. Στο XENON HID για να ανάψει η λάμπα απαιτούνται πάνω από 20.000 Volt!! Γιʼαυτό και είναι απαραίτητη η χρήση ολοκληρωμένου συστήματος (KIT)
Τι περιέχει το σύστημα (ΚΙΤ) XENON HID;
Το σύστημα περιέχει:

* 2 λάμπες XENON HID
* 2 ηλεκτρονικές μονάδες Η.Ι.D
* Σετ καλωδίωσης
* Σετ στηρίξεως
* Οδηγίες τοποθέτησης

Μπορώ να το τοποθετήσω μόνος μου;
Το σύστημα είναι έτοιμο να δουλέψει και η τοποθέτηση του είναι πολύ εύκολη αρκεί να είστε λίγο ʽʼυποψιασμένοςʼʼ τεχνικά.

Αφού έχω τοποθετήσει το σύστημα XENON HID, μπορώ να το βγάλω και να ξαναβάλω τις κανονικές λάμπες;
Μπορείτε πανεύκολα να αφαιρέσετε το σύστημα και να ξαναβάλετε τις κανονικές λάμπες αλογόνου, ξαναφέρνοντας το αυτοκίνητο στην original κατάσταση, καθώς δεν απαιτείται καμιά μετατροπή στο ηλεκτρικό σύστημα του αυτοκινήτου κατά την τοποθέτηση του XENON HID.
Μπορώ να μεταφέρω το σύστημα από το παλαιό στο καινούργιο μου αυτοκίνητο;
Μπορείτε να το κάνετε εύκολα, το μόνο που πιθανόν να χρειαστείτε είναι αλλαγή στον τύπο της λάμπας.
Το σύστημα πληρεί κάποιες προδιαγραφές;
Το σύστημα που σας προσφέρουμε καλύπτει τις προδιαγραφές CE και SAE, καθώς έχει περάσει όλα τα απαραίτητα Tests.
Το αυτοκίνητο μου έχει ηλεκτρονική μονάδα (GEM) που ελέγχει το σύστημα των φώτων για βλάβη (καμένη λάμπα κ.λ.π.). Θα έχω πρόβλημα από τη χρήση του συστήματος;
Το σύστημα της XenonΗellas είναι ετσι σχεδιασμένο ώστε η GEM να μήν ανιχνέυει βλάβη.
Τι διαμορφώνει το διαφορετικό χρώμα της λάμπας;
Η ιδιαιτερότητα του συστήματος είναι ότι ανάλογα με τον τύπο της λάμπας που θα επιλέξετε, θα έχετε και διαφορετικό χρώμα φώτων στο αυτοκινητό σας.

Aλογόνου ΗΙD 4300 HID 6000 :|

Αυτά πιστέυω να βοήθησα λιγάκι.... :|
Άβαταρ μέλους
Santa
Site Administrator
Site Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 1267
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 10:57 pm
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Τετ Απρ 02, 2008 8:00 am

Αν σάς ενδιαφερει για ομαδικη αγορα Xenon,μπορω να ρωτησω εδω Πατρα,σε γνωστο καταστημα(*εβαλα εκει στην μοτοσυκλετα μου ηδη)για τιμη που θα μάς δωσει.Απο εγγυηση ειναι εφ'ορου ζωης-πραγματικα-και απο εξυπηρετηση-φιλικοτητα ο φιλος ειναι απαιχτος!!! Απλα μού το λετε αν μάς ενδιαφερει και το κανονιζουμε :D Αντε γιατι κι εγω ψηνομαι.Ειδικα μετα την τοποθετηση στην μοτοσυκλετα οπου ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά...αξιζει και παρα-αξιζει ;)
Δειτε κι ενα "τεστ" πιο κατω σε συνθηκες σκοταδιού με τη μοτοσυκλετα...
Συνημμένα
Xenon 4.JPG
Xenon 4.JPG (68.06 KiB) 8760 προβολές
Xenon test 1.jpg
Xenon test 1.jpg (50.32 KiB) 8764 προβολές
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό active123 » Τετ Απρ 02, 2008 3:38 pm

ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ Η7 ΛΑΜΠΕΣ ΤΗΣ PHILIPS ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙ

ΣΙΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
SIMOS THESSALONIKI
active123
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Απρ 02, 2008 2:54 pm

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τετ Απρ 02, 2008 8:45 pm

active123 έγραψε:ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ Η7 ΛΑΜΠΕΣ ΤΗΣ PHILIPS ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙ
ΣΙΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ



Σίμο έχεις βάλει τις X-treme Power λάμπες : http://www.xp-lamp.com/

Εγώ πάντως είχα βάλει ξένον στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο και είχα μείνε άναυδος από την διαφορά στο φώς .
Αφήστε δε το πόσο πιο καλά έβλεπα στο δρόμο , ιδίως στους εντελώς σκοτεινούς η διαφορά με τα συμβατικά φώτα ήταν χαοτική !!!
sts4x4
 

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Πέμ Απρ 03, 2008 12:08 am

active123 έγραψε:ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ Η7 ΛΑΜΠΕΣ ΤΗΣ PHILIPS ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙ
ΣΙΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Φιλε δεν εχουν καμμια σχεση οι λευκες λαμπες με τα Xenon...Στο λεω εκ πειρας... ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό mudman » Πέμ Απρ 03, 2008 12:28 am

mAthosalas έγραψε:
active123 έγραψε:ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ Η7 ΛΑΜΠΕΣ ΤΗΣ PHILIPS ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΣΤΗΝ ΦΩΤΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟ ΒΡΑΔΙ
ΣΙΜΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Φιλε δεν εχουν καμμια σχεση οι λευκες λαμπες με τα Xenon...Στο λεω εκ πειρας... ;)

Ο Κώστας έχει δίκιο τα ΧΕΝΟΝ δεν έχουν σχέση.Για το φώς τους εγω προτείνω απο 3500Κ-5000Κ top θερμοκρασία χρώματος, οσο μεγαλήτερη η θερμοκρασία χρώματος τοσο μικρότερη φωτινότιτα, απλός είναι ποιό μπλέ το χρώμα το καλύτερο είναι το κρυστάλινο λευκό απο 3500Κ-5000Κ (εργοστασιακά XENON)
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
mudman
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη (Ευβοια)

Re: ΦΩΤΑ XENON

Δημοσίευσηαπό webfox » Παρ Απρ 04, 2008 11:18 pm

Το καινούργιο Santa Fe (CM) έχει ίσως τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ φώτα που μπορεί να έχει ένα σύγχρονο αυτοκίνητο (ούτε ποδήλατο να ήταν).
Όποτε έβρεχε νύχτα απλά δεν έβλεπα ΤΙΠΟΤΑ!!!

Πειραματίστηκα με αρκετές λάμπες του εμπορίου (κάποιες μάλιστα τις χρυσοπλήρωσα) χωρίς όμως να μείνω ικανοποιημένος.

Τελικά πήρα πριν 1 χρόνο ένα πλήρες κιτ XENON (για τα φώτα πορείας μόνο) και το αποτέλεσμα όχι μόνο είναι ΤΕΛΕΙΟ, αλλά απλά ΔΕΝ μπορείς να το περιγράψεις άμα δεν το δεις ο ίδιος!

4600 με 5000 Κ (για τα δικά μου μάτια) δείχνουν καλύτερα από πλευράς χρώματος (ούτε πολύ μπλε, ούτε πολύ κίτρινο...απλά λευκό).

Τα τοποθέτησα μόνος μου σε 1 ώρα, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις ηλεκτρολόγου...είναι πολύ απλό.

ΑΞΙΖΟΥΝ και το τελευταίο σεντς που ζητάνε και είναι ΜΕΓΑΛΟ βήμα στην βελτίωση της παθητικής μας ασφάλειας όταν οδηγούμε (ειδικά εδώ που βρίσκεις από ψαροκασέλα μέχρι ψυγείο στον δρόμο)!

Φιλικά από Κρήτη
webfox
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Ηχοσυστήματα – Ηλεκτρονικά (Συναγερμοί, ηχεία, CD/DVD, Εικόνα , GPS, anti-radar)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες