Προστασία santa fe

Προστασία santa fe

Δημοσίευσηαπό sakis_to » Πέμ Ιαν 21, 2010 9:56 am

Παίδες θέλω την βοήθεια σας.Θα σας ρώταγα απο κόντά στη συνάντηση που κάνατε την Δευτέρα αλλά λογο της ονομαστικής μου εορτής δεν μπόρεσα να έρθω. :cry:
Αυτό που μου συνέβει ούτε στο χειρότερο εχθρό μου.Παρέλαβα το θηρίο την προηγούμενη Πέμπτη.Ξημερώνοντας Παρασκεύη ξεκινάω απο Τρίπολη προς Αθήνα να κάνω κανα χιλιομετράκι και να εφοδιάσω το νέο αυτοκίνητο με τα απαραίτητα παρελκόμενα...Καλλύματα-πυροσβεστήρα-αλυσίδες κλπ (smdance)
Φτάνοντας στο φανάρι στα δυιλιστήρια στην Ελευσίνα είμαι δευτερο αυτοκίνητο και περιμένω το πράσινο....Σε κλάσματα δευτερολέπτου ενιωσα ενα θόρυβο δυνατό καθώς και το αυτοκίνητο μου είχε φιλήσει τον μπροστά... (badmood)
Μου κόπηκαν τα πόδια...Αυτό λέω απο μέσα μου είναι μέγάλη ζημιά.
Μόλις κατέβηκα διαπίστωσα πως ο τρίτος πίσω απο μένα αποκοιμήθηκε..κοπάνησε τον δεύερο και εκείνος κοπάνησε εμένα..
Αυτός που με χτύπησε είχε ενα καινουργιο avensis με μια μάσκα προφυλαχτήρα κομμάτια..Καλά ο άλλος που τον χτύπησε ειχε ενα fiat punto και ειχε γίνει παλιοσίδερα.
Ούτε να βρίσω δεν μπορούσα....Αλλά ήμουν τυχερός μεσα στην ατυχία μου.

Μπροστά δεν έπαθα ούτε γρατζουνιά αφού ίσα που ακούμπησα τον μπροστινο μου...

Πάμε πίσω τώρα..Αυτός που με χτύπησε,η μούρη του (μάλλον επειδή πατούσε και φρένο) μπήκε κάτω από το θηρίο με αποτέλεσμα η ζημιά να είναι δυο γρατζουνιές στην ποδιά που έχει κάτω από τον προφυλαχτήρα.Βέβαια το πήγα και στην αντιπροσωπεία και έχει στραβώσει και μια μικρή τραβέρσα που στηρίζεται η ποδιά.
Κόστος 150 euro.Πάρα πολύ τυχερός πιστεύω….
Όμως επειδή δεν θέλω να χάνω χρονια από τη ζωή μου με κάθε τι τέτοιο. Θέλω να μου πείτε που μπορώ να βάλω κάγκελα μπροστά και πίσω ή εστω πίσω έναν κοτσαδόρο (δεν τον χρειάζομαι-απλά για προστσία)
()**() Και τι παιζει από τιμές.
Άβαταρ μέλους
sakis_to
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 12:21 pm
Τοποθεσία: Αρκαδία-Τρίπολη

Re: Προστασία santa fe

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Πέμ Ιαν 21, 2010 1:46 pm

sakis_to έγραψε:Όμως επειδή δεν θέλω να χάνω χρονια από τη ζωή μου με κάθε τι τέτοιο. Θέλω να μου πείτε που μπορώ να βάλω κάγκελα μπροστά και πίσω ή εστω πίσω έναν κοτσαδόρο (δεν τον χρειάζομαι-απλά για προστσία)
()**() Και τι παιζει από τιμές.


Αυτην την σκέψη εγώ την έχω σβήσει.....

Όταν πήρα το αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο) είχε κοτσαδόρο πίσω. Τον γάτζο τον αφαίρεσα και έχει μείνει μόνο η βάση (η οποία, πάλι προστατεύει):
α) Γιατί απαγορεύεται
β) Γιατί στην περίπτωσή σου, αν ο μπροστινός σου είχε κοτσαδόρο θα είχες πάθει πολύ μεγαλύτερη ζημιά, χωρίς να φταίς.

Η μπάρα μπροστά καθιερώθηκε στην Αυστραλία, γιατί εκεί που πηγαίνεις..... πετάγεται μπροστά σου ένα καγκουρό και σε κομματιάζει.
Αλλά εδω:
α) Απαγορεύεται (και από ότι άκουσα πρόσφατα άρχισαν το κυνήγι)
β) Σε Ω-ΜΗ-ΓΕΝΕΤΩ κατάσταση, αντί να τραυματίσεις έναν πεζό, θα τον ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ. Η σκέψου να πέσεις στην πίσω πόρτα και να είναι εκεί το παιδάκι του...

Εντάξει, ο άλλος είναι ..λάκας, αλλά δεν χρειάζεται να τον καταστρέψουμε και όλας...

Αντιθέτως, σκέφτομαι να βάλω (αν βρώ) FULL FACE μπροστά, αλλά πλαστικό για προστασία από κλαδάκια, παρκάρισμα το μπροστινου κτλ.
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm

Re: Προστασία santa fe

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Πέμ Ιαν 21, 2010 2:10 pm

Kyriakos έγραψε:
sakis_to έγραψε:Όμως επειδή δεν θέλω να χάνω χρονια από τη ζωή μου με κάθε τι τέτοιο. Θέλω να μου πείτε που μπορώ να βάλω κάγκελα μπροστά και πίσω ή εστω πίσω έναν κοτσαδόρο (δεν τον χρειάζομαι-απλά για προστσία)
()**() Και τι παιζει από τιμές.


Αυτην την σκέψη εγώ την έχω σβήσει.....

Όταν πήρα το αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο) είχε κοτσαδόρο πίσω. Τον γάτζο τον αφαίρεσα και έχει μείνει μόνο η βάση (η οποία, πάλι προστατεύει):
α) Γιατί απαγορεύεται
β) Γιατί στην περίπτωσή σου, αν ο μπροστινός σου είχε κοτσαδόρο θα είχες πάθει πολύ μεγαλύτερη ζημιά, χωρίς να φταίς.

Η μπάρα μπροστά καθιερώθηκε στην Αυστραλία, γιατί εκεί που πηγαίνεις..... πετάγεται μπροστά σου ένα καγκουρό και σε κομματιάζει.
Αλλά εδω:
α) Απαγορεύεται (και από ότι άκουσα πρόσφατα άρχισαν το κυνήγι)
β) Σε Ω-ΜΗ-ΓΕΝΕΤΩ κατάσταση, αντί να τραυματίσεις έναν πεζό, θα τον ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ. Η σκέψου να πέσεις στην πίσω πόρτα και να είναι εκεί το παιδάκι του...

Εντάξει, ο άλλος είναι ..λάκας, αλλά δεν χρειάζεται να τον καταστρέψουμε και όλας...

Αντιθέτως, σκέφτομαι να βάλω (αν βρώ) FULL FACE μπροστά, αλλά πλαστικό για προστασία από κλαδάκια, παρκάρισμα το μπροστινου κτλ.

sakis_to έχει απόλυτο δίκιο ο "Kyriakos".Και εγώ αυτό θα σου πρωτινά (0000)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Προστασία santa fe

Δημοσίευσηαπό sakis_to » Πέμ Ιαν 21, 2010 2:13 pm

Kyriakos έγραψε:
sakis_to έγραψε:Όμως επειδή δεν θέλω να χάνω χρονια από τη ζωή μου με κάθε τι τέτοιο. Θέλω να μου πείτε που μπορώ να βάλω κάγκελα μπροστά και πίσω ή εστω πίσω έναν κοτσαδόρο (δεν τον χρειάζομαι-απλά για προστσία)
()**() Και τι παιζει από τιμές.


Αυτην την σκέψη εγώ την έχω σβήσει.....

Όταν πήρα το αυτοκίνητο (μεταχειρισμένο) είχε κοτσαδόρο πίσω. Τον γάτζο τον αφαίρεσα και έχει μείνει μόνο η βάση (η οποία, πάλι προστατεύει):
α) Γιατί απαγορεύεται
β) Γιατί στην περίπτωσή σου, αν ο μπροστινός σου είχε κοτσαδόρο θα είχες πάθει πολύ μεγαλύτερη ζημιά, χωρίς να φταίς.

Η μπάρα μπροστά καθιερώθηκε στην Αυστραλία, γιατί εκεί που πηγαίνεις..... πετάγεται μπροστά σου ένα καγκουρό και σε κομματιάζει.
Αλλά εδω:
α) Απαγορεύεται (και από ότι άκουσα πρόσφατα άρχισαν το κυνήγι)
β) Σε Ω-ΜΗ-ΓΕΝΕΤΩ κατάσταση, αντί να τραυματίσεις έναν πεζό, θα τον ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ. Η σκέψου να πέσεις στην πίσω πόρτα και να είναι εκεί το παιδάκι του...

Εντάξει, ο άλλος είναι ..λάκας, αλλά δεν χρειάζεται να τον καταστρέψουμε και όλας...

Αντιθέτως, σκέφτομαι να βάλω (αν βρώ) FULL FACE μπροστά, αλλά πλαστικό για προστασία από κλαδάκια, παρκάρισμα το μπροστινου κτλ.

Φίλε μου σεβαστή η γνώμη σου και σε ευχαριστώ που απάντησες αλλά προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτά που λες.Ο δρόμος πλεον έχει γίνει ζούγκλα και κάνουμε τα πάντα για την προστασία μας.Αυθαιρεσία παντου.
Δεν γνωρίζω αν απαγορεύονται τα προστατευτικά κάγκελα αλλά θα τα έβαζα όπως και να έχει γιατι δεν μου περισεύουν 300άρια να δίνω στους επίδοξους φανοποιούς.
Όσον αφορά το θέμα του πεζού.Για να φτάσεις να σκοτώσεις κάποιον πεζό σίγουρα θα έχεις και κάποια ταχύτητα.Και να στο πω καπως πιο ωμά.Αν βρισκόμουν ποτέ σε αυτή την περίπτωση θα προτιμούσα τον θάνατο από την αναπηρία.Πιστεύω και ο ίδιος ο πεζός.


Μακρια απο εμας.... ::::
Άβαταρ μέλους
sakis_to
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2009 12:21 pm
Τοποθεσία: Αρκαδία-Τρίπολη

Re: Προστασία santa fe

Δημοσίευσηαπό pantazis » Πέμ Ιαν 21, 2010 3:11 pm

και εγω θα συμφωνησω με τον Κυριακο!
οχι τοσο για τον κοτσαδορο γιατι στην τελικη για να τον βαλεισ θα τον χρειαζεσαι σε κατι (πχ σκαφος,τρειλερ κτλ,κτλ.....).αλλα μπροστα νομιζω οτι ειναι λαθος να μπουν (προστατευτικα καγκελα)
επισης το θεωρω και ασχημο πανω στο αμαξι δεν του χρειαζεται τιποτα περα απο σκαλοπατια και αυτο ειναι σχετικο....ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ!!!αποψη μου. ((**)) ((**)) ((**))
KOSTAS IRAKLIO CRETE
SANTA FE CLUB
Άβαταρ μέλους
pantazis
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2009 1:58 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Προστασία santa fe

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Πέμ Ιαν 21, 2010 4:54 pm

sakis_to έγραψε:Φίλε μου σεβαστή η γνώμη σου και σε ευχαριστώ που απάντησες αλλά προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτά που λες.Ο δρόμος πλεον έχει γίνει ζούγκλα και κάνουμε τα πάντα για την προστασία μας.Αυθαιρεσία παντου.
Δεν γνωρίζω αν απαγορεύονται τα προστατευτικά κάγκελα αλλά θα τα έβαζα όπως και να έχει γιατι δεν μου περισεύουν 300άρια να δίνω στους επίδοξους φανοποιούς.
Όσον αφορά το θέμα του πεζού.Για να φτάσεις να σκοτώσεις κάποιον πεζό σίγουρα θα έχεις και κάποια ταχύτητα.Και να στο πω καπως πιο ωμά.Αν βρισκόμουν ποτέ σε αυτή την περίπτωση θα προτιμούσα τον θάνατο από την αναπηρία.Πιστεύω και ο ίδιος ο πεζός.

Μακρια απο εμας.... ::::


Για να μην νομίζεις οτί μιλάω σαν ηθικολόγος:

α) την μπαριέρα του κοτσαδόρου πίσω για προστασία την άφησα. Απλά είναι καλυμένη, και δεν μπορεί να πει και κανείς τίποτα
β) Για τα κάγκελα, ρώτησε και την ασφάλειά σου. Πιθανότατα, εφόσον απαγορεύονται να μην σε καλύπτει, οπότε θα πληρώνεις τριακοσάρια για τον φαναρτζή του άλλου. Και θα πρέπει να σε κυνηγήσει δικαστικά. ΆΡΑ σε περίπτωση σωματικής βλάβης θα σε κυνηγάει για 300.000 Ευρώ. <<::::>>
γ) Και για τον πεζό δεν είναι απαραίτητη η ταχύτητα. Αν υποθετικά τον χτυπήσεις ισα για να πέσει, με τα κάγκελα θα του σπάσεις και κάνα παΐδι, να του καρφωθεί στον πνεύμονα, και πάπαλα.... Και όταν μιλάμε για ταχύτητα 30 χλμ/ώρα, μόνο. Δεν είναι καθόλου δύσκολο....

"Nevertheless, a strong dependence on impact speed is found, with the fatality risk at 50 km/h being more than twice as high as the risk at 40 km/h and more than five times higher than the risk at 30 km/h" (http://www.sciencedirect.com/science?_o ... b2a73d6dfa)

Θεωρώ οτι ένα αμάξι 1,5 τόννων ήδη προσφέρει αυξημένη ασφάλεια για νορμάλ καταστάσεις, όπως διαπίστωσες και εσύ.

Εξάλλου, έχεις τις εξής εναλακτικές:
α) Μπάρα κάτω από την μπροστινή μάσκα (ο πεζός θα πέσει στο καπό), συν rock slider (οι ανοξείδωτες μπάρες που εξελιχθήκαν σε σκαλοπατάκια), συν μπάρα πίσω. Αυτά βοηθάνε και στην προστασία του αυτοκινήτου σε off-road καταστάσεις. Έχω μια αμφιβολία όμως για την συνεργασία σε αυτοφερόμενο πλαίσιο. Βέβαια, πάλι αυξάνουν την ζημιά του άλλου.

β) Συνυπολογίζοντας και τα ρίσκα, ίσως είναι καλύτερα (και οικονομικά) μια μικτή ασφάλεια.
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm

Re: Προστασία santa fe

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Πέμ Ιαν 21, 2010 4:55 pm

pantazis έγραψε:και εγω θα συμφωνησω με τον Κυριακο!
οχι τοσο για τον κοτσαδορο γιατι στην τελικη για να τον βαλεισ θα τον χρειαζεσαι σε κατι (πχ σκαφος,τρειλερ κτλ,κτλ.....).αλλα μπροστα νομιζω οτι ειναι λαθος να μπουν (προστατευτικα καγκελα)
επισης το θεωρω και ασχημο πανω στο αμαξι δεν του χρειαζεται τιποτα περα απο σκαλοπατια και αυτο ειναι σχετικο....ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ!!!αποψη μου. ((**)) ((**)) ((**))


Γιατί είσαι αντίθετος με τα σκαλοπάτια?
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm


Επιστροφή στο Εσωτερικής - Εξωτερικής Εμφάνισης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης