Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Νοέμ 28, 2008 11:52 pm

Ερωτηση προς γνώστες αλλά Σ-Ι-Γ-Ο-Υ-Ρ-Η απαντηση παρακαλω απο οσους γνωρζιουν ΑΠΟΛΥΤΑ το θεμα. Διοτι κι εγω αν και ειμαι στο χωρο της "Νομοθεσιας" δεν γνωριζω κατι τετοιο.Ερχομαι στο θεμα μας...
Χθες ανηφοριζοντας για Αθηνα με σταματησε μπλοκο της Τροχαιας Εθνικων Οδων,οπου και μετα απο συζητηση μαζι τους ακουσα ως πληροφορηση το εξης.Οτι απο 1-1-2009 ισχυει ο Νόμος(ο ποιος;)που θα επιβαλλει ΠΡΟΣΤΙΜΑ και μαλιστα τσουχτερα σε οσους διαθετουν Φυμε τζαμια μπρος ή πισω στα παραθυρα ,ειτε αυτα ειναι πρόσθετα κατοπιν αγορας του οχηματος ειτε εργοστασιακα. Δεν θα επιβαλλεται,μου ειπαν,προστιμο, με την προϋποθεση οτι θα φερεις μαζι σου μια βεβαιωση απο την Κατασκευαστρια-Τοποθετούσα εταιρεια (ειτε εργοστασιακα ειτε aftermarket)οτι οι Φυμε πληρουν την Νομοθεσια περι Καταλληλοτητος της Ευρωπαϊκης Ενωσης και κατ'επεκταση της Ελλαδος...Και μαλιστα πρεπει να σου προμηθευσουν και ειδικη σημανση η οποια επικολλειται πανω στο τζαμι διοτι θα μπορουν να σου επιβαλλουν προστιμο(εαν δεν ειναι κολημενο)ακομα και παρκαρισμενος!!!!!Κατα τους ιδιους Αστυνομικους,η οδηγια αυτη εχει φτασει και στα ΚΤΕΟ με σαφεστατη εντολη να ΜΗΝ περνά ΚΤΕΟ κανενας εαν εχει προμηθευτει χωρις τις σχετικες βεβαιωσεις καταλληλοτητας με φυμε τζαμια... :ugeek:
Γνωριζει καποιος τι παιζει;................................................ :?
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Σάβ Νοέμ 29, 2008 10:33 am

Δυστυχώς ισχύει αυτό που σου είπαν.....

Και μάλιστα υπάρχει σχετική "οδηγία" προς τα καταστήματα που τις τοποθετούν, να βάζουν το σήμα πιστοποίησης σε εμφανές σημείο, ανάμεσα στη μεμβράνη και το τζάμι του αυτοκινήτου .

Διαβάστε τί λέει και το σχετικό ΦΕΚ :

"Κατά τον τεχνικό έλεγχο των οχημάτων από τα δημόσια και ιδιωτικά ΚΤΕΟ με εφαρμογή των σημείων ελέγχου του Πίνακα της παρ. 3 του άρθρου 3 της υπ’ αριθμ. 44800/123/85 υπουργικής απόφασης, όπως ισχύει, και εφόσον διαπιστώνεται η επικόλληση μεμβρανών επί των υαλοπινάκων τους, έλλειψη σημειώνεται όταν:
Στους υαλοπίνακες οχήματος με επικολλημένες μεμβράνες δεν υπάρχει επικολλημένο το αυτοκόλλητο σήμα ή αυτό δεν είναι σύμφωνο με το επικολληθέν στη βεβαίωση αυτοκόλλητο σήμα ή δεν είναι τοποθετημένο μεταξύ της μεμβράνης και του υαλοπίνακα για τα οχήματα στα οποία έχουν επικολληθεί μεμβράνες μετά την έναρξη ισχύος της παρούσας. Στην περίπτωση αυτή σημειώνεται σοβαρή έλλειψη στο σημείο ελέγχου 11103 της υπ’ αριθμ. 44800/123/85 απόφασης, όπως ισχύει."


Επίσης στον ΚΟΚ στη σελίδα 128 Κεφάλαιο Ή, Άρθρο 81, παράγραφος 7 γράφει:

Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων,οχημάτων και των ρυμουλκουμέ-
νων,τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών,περιλαμβανομένου
και του ανεμοθώρακα καθώς και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος,επι-
βάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπο ώστε,αφ ’ ενός μεν,σε περί-
πτωση θραύσης τους,ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο
ελάχιστο,αφ ’ ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνο-
ντες αυτού
.Με κοινή απόφαση των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνι-
ών και Δημόσιας Τάξης καθορίζονται οι προδιαγραφές των μεμβρανών που
επιτρέπεται να επικολλώνται στα παράθυρα πίσω από τη θέση του οδηγού
-συνοδηγού
,όταν το αυτοκίνητο διαθέτει δεξιό καθρέπτη,καθώς και οι περι-
πτώσεις εκείνες που για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται η επικόλληση μεμβρα-
νών σε όλα τα παράθυρα του αυτοκινήτου
.
Ειδικότερα,τα διαφανή μέρη του ανεμοθώρακα πρέπει να είναι κατασκευ-
ασμένα από τέτοια ύλη,ώστε:
α)η διαφάνεια του ανεμοθώρακα να μην ελαττώνεται με την πάροδο του
χρόνου .
β)να μην παραμορφώνουν τις εικόνες των αντικειμένων που φαίνονται
διά μέσου του ανεμοθώρακα.

γ)σε περίπτωση θραύσης τους,ο οδηγός να έχει ικανή καθαρή θέα της
οδού.
8.
To αυτoκίνητo όχημα,τo oπoίo έχει ανεμoθώρακα διαστάσεων και σχή-
ματoς ώστε o oδηγός να μην μπoρεί να βλέπει κανoνικά μπρoστά τoυ,παρά
μόνo μέσα από τo διαφανές μέρoς τoυ ανεμoθώρακα,επιβάλλεται να είναι
εφoδιασμένo με έναν τoυλάχιστoν απoτελεσματικό καθαριστήρα τoυ ανεμo-
θώρακα,τoπoθετημένo σε κατάλληλη θέση και o oπoίoς να λειτoυργεί κατά
τρόπoν ώστε να μην απαιτείται διαρκής ενέργεια τoυ oδηγoύ.
Aπαγoρεύεται η τoπoθέτηση ή ανάρτηση μπρoστά ή πίσω από τoν ανεμo-
θώρακα,ως και η επικόλληση σε αυτόν αντικειμένων πoυ περιoρίζoυν την
oρατότητα τoυ oδηγoύ.



Και μια φωτογραφία βεβαίωσης τοποθέτησης μεμβρανών:
Συνημμένα
Βεβαίωση τοποθέτησης.JPG
Βεβαίωση τοποθέτησης.JPG (56.75 KiB) 6397 προβολές
sts4x4
 

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Σάβ Νοέμ 29, 2008 10:38 am

Και για τα εργοστασιακα φυμε πού θα απευθυνθουμε;.....Στην μαμά Hyundai που ΠΑΝΤΑ μάς εξυπηρετει;... [][]
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό dim » Σάβ Νοέμ 29, 2008 2:30 pm

Με αυτο ειμαι καλυμενος για τα παραθυρα οδηγου και συνοδηγου;Και με τα εργοστασιακα τι θα κανουμε τελικα ή μηπως επειδη ειναι της μαμας δεν μετρανε;
Συνημμένα
IMG.jpg
IMG.jpg (99.76 KiB) 6367 προβολές
Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ

Γιατι οταν τελειωνουν τα λεφτα ... περισσεύει μηνας;
Άβαταρ μέλους
dim
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: Κερατεα

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Σάβ Νοέμ 29, 2008 3:40 pm

Κοιτάξτε παιδιά, με την απόλυτη ερμηνεία του νόμου, που την αναφέρω και παραπάνω, ΔΕΝ είμαστε καλυμμένοι .
Και αυτό γιατί όπως ξεκάθαρα αναφέρεται :

"καθορίζονται οι προδιαγραφές των μεμβρανών που
επιτρέπεται να επικολλώνται στα παράθυρα πίσω από τη θέση του οδηγού
-συνοδηγού
,όταν το αυτοκίνητο διαθέτει δεξιό καθρέπτη,καθώς και οι περι-
πτώσεις εκείνες που για ιατρικούς λόγους επιτρέπεται η επικόλληση μεμβρα-
νών σε όλα τα παράθυρα του αυτοκινήτου
.
"

Σε ότι έχει να κάνει με τα εργοστασιακά, αυτά δεν είναι τζάμια με επικολλημένες με μεμβράνες, αλλά κανονικό τζάμι που απλά κατά την κατασκευή του έχει υποστεί επεξεργασία προκειμένου να σκουρύνει.

Όπως και να ΄χει το θέμα με τα εργοστασιακά φιμέ τζάμια, είναι κάτι που πρέπει να αποσαφηνιστεί από το αρμόδιο Υπουργείο με κάποια ρύθμιση, πριν αρχίσει ο κάθε αστυνόμος Σαίνης να μοιράζει κλήσης .
sts4x4
 

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:06 pm

Επειδη με εξυνε καπως το θεμα,προσεξα σημερα οτι σε ΟΛΑ τα φυμε κρυσταλλα του αυτοκινητου μας υπαρχει επανω χαραγμενη μια "ετικετα" που δειχνει οτι η ποιοτητα του υλικου αλλά και των φυμε περνά την εγκριση προδιαγραφων της Ευρωπαϊκης Ενωσης...Αυτο απο μονο του δεν καθιστα ΝΟΜΙΜΑ τα τζαμια μας;... :? :? :? :?
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:49 pm

Εγώ λέω, μέχρι να υπάρξει επίσημη νομοθετική ρύθμιση, να προσέχεις μην πέσεις σε κάνα "βλαχοκομπλεξομπλεκαρουμπαλιάρη".....γιατί τότε άμα θέλει σου κόβει ανετότατα και μια κλησούσα των 300€ που είναι και προβλεπόμενη για την συγκεκριμένη παράβαση !!!!! ()**() ()**() ()**()
sts4x4
 

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τρί Δεκ 02, 2008 2:39 pm

Κύριε μπατσούλι μου.....ναούμ.....έχω φιμέ τζαμάκια και μ΄αρέσει !!! ΠΕΙΡΑΖΕΙ ; ()**()
Εικόνα
sts4x4
 

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό pantjo » Πέμ Ιαν 15, 2009 2:49 pm

Καλημερα. Πρωτο ποστ μου.
Σχετικα με Φυμε και ΚΤΕΟ.

ΕΙχα βαλει Φυμε το 2003. Της Llumar την αποχρωση Titanium. (1 σκαλα κατω απο την πολυ σκοτεινη).
Tοποθετηση παρμπριζ, οδηγο και συνοδηγο. Το τελικο αποτελεσμα ηταν ενα φυμε σχεδον ιδιο (πολυ κοντα) με τα πισω παραθυρα οπου ειναι εργοστασιακα φυμε.

Πηγαινοντας προχτες να κλεισω ραντεβου για να περασω το αμαξι ΚΤΕΟ ο υπαλληλος με ενημερωσε πως χρειαζομαι πιστοποιητικο για τις μεμβρανες.

Πηγα εκει που την τοποθετησα (Llumar Καλιθεας, Θησεως) και ο υπαλληλος εκει αρνηθηκε να μου δωσει πιστοποιητικο γιατι οταν τις ειχαμε βαλει ηταν αλλη η νομοθεσια. Μαλιστα μου εκανε εντυπωση ο τροπος του που ηταν λιγο επιθετικος.

Εν τελει αυτο που εκανα ηταν να τις αφαιρεσω τελειως εχτες το απογευμα μεσα σε 15 λεπτα μονος μου με ενα πιστολι θερμου αερα (και σεσουαρ θα εκανε) και περασα σημερα το πρωι ΚΤΕΟ απροβληματιστα. Η Llumar μου ζηταγε για αφαιρεση, 35 ευρω για τα 2 παραθυρα και 20 για το παρμπριζ.

Κριμα τις μεμβρανες...
pantjo
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιαν 13, 2009 7:22 pm

Re: Ζελατινες Φυμε αλλά και Εργοστασιακα Φυμε Τζαμια

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Πέμ Ιαν 15, 2009 4:04 pm

pantjo έγραψε:Καλημερα. Πρωτο ποστ μου.
Σχετικα με Φυμε και ΚΤΕΟ.
Πηγαινοντας προχτες να κλεισω ραντεβου για να περασω το αμαξι ΚΤΕΟ ο υπαλληλος με ενημερωσε πως χρειαζομαι πιστοποιητικο για τις μεμβρανες.
Μαλιστα μου εκανε εντυπωση ο τροπος του που ηταν λιγο επιθετικος.


Οντως η Νομοθεσια προβλεπει ειδικη βεβαιωση πληροτητας προδιαγραφων ΚΑΙ ειδικη σημανση αυτοκολλητη..ΑΠΟΡΩ με τον ΗΛΙΘΙΟ που στο επαιξε και "επιθετικος" που αγνοει την Νομοθεσια ή εκανε πώς την αγνοει..Ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σου δωσει αυτα τα πιστοποιητικα...Μετα λενε γιατι εχουν χασουρα κατι τεοιοι εμποροι...ΝΤΡΟΠΗ τους... (<>)
Σχετικα με το θεμα πιστοποιητικων κανω μια σχετικη ερευνα και θα ενημερωσω οταν καταληξω ΘΕΤΙΚΑ και ΥΠΕΥΘΥΝΑ σε αυτα που απαιτουνται επακριβως ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Επόμενο

Επιστροφή στο Εσωτερικής - Εξωτερικής Εμφάνισης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες