Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό webfox » Παρ Απρ 11, 2008 12:32 am

Λοιπόν παιδιά...
Επειδή αρκετοί εδώ μέσα έχουν ήδη το Santa κοντά 2 χρόνια, σίγουρα λίγο πολύ θα έχετε προσθέσει κάτι για να το φέρετε πιό κοντά στα γούστα τα δικά σας.

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να έχεις άλλους να κάνουν το "πειραματόζωο", δοκιμάζοντας τα διάφορα αξεσουάρ της αγοράς ΠΡΙΝ από σας και αποτρέποντάς σας από τυχών απογοητεύσεις!

Ξεκινάω με τις δικές μου μετατροπές:

Κάμερα οπισθοπορείας
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Το Santa έχει την ΙΔΑΝΙΚΗ θέση για κάμερα οπισθοπορείας: ανάμεσα από τα 2 φώτα πινακίδας. Μ' αυτή την "αόρατη" τοποθέτηση στην οθόνη φαίνεται και μέρος του προφυλακτήρα, επιτρέποντας έτσι παρκάρισμα σε σημεία που ούτε Smart δεν θα τολμούσε.
Φυσικά προϋπόθεση γι' αυτό είναι ο συνδυασμός της κάμερας με σένσορες παρκαρίσματος εμπρός ΚΑΙ πίσω!

Η κάμερα θα πρέπει να έχει γωνία θέασης ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 110 μοίρες, να είναι CCD και να διαθέτει υπέρυθρες για την νύχτα
Στο Ebay υπάρχουν κάμερες από 5 USD...απλά ξεχάστε τες! Οτιδήποτε κάτω από 80 USD είναι απλά πεταμένα λεφτά.


Φλας με πλαφονιέρα στους καθρέπτες
Εικόνα

Αγοράστηκε αρχικά ως "οπτικό" αξεσουάρ...τελικά η πλαφονιέρα με τα LED κάτω από τα φλας είναι κάτι που ΔΕΝ θέλω να στερηθώ ξανά:
Πίσσα σκοτάδι παρκάρεις και τα LED σου φωτίζουν δυνατά την κάθε πλευρά του Santa, έως ότου κλειδώσεις το αμάξι.


Αναδιπλούμενο κλειδί
Εικόνα Εικόνα

Ένα από τα λίγα πράγματα που με χαλούσε εξ αρχής στο Santa ήταν το κλειδί στυλ 80's...
Που πας ρε Καραμήτρο Κορεάτη...φτιάχνεις το ομορφότερο SUV της αγοράς και του κοτσάρεις ένα κλειδί σαν να' ναι Yugo...ε;

Με την μετατροπή αυτή το εσωτερικό του Santa ομόρφυνε ακόμα περισσότερο...το παντελόνι δεν φουσκώνει πια σαν να' χεις το πουλί του Michael Jordan και προπαντός αμολάς το κλειδί τάχα μου τυχαία στο Bar και οι δίπλα νομίζουν ότι οδηγάς Bentley... :lol:


Side Bars
Εικόνα

Δύσκολο αυτό...
Κατ' αρχάς όσοι έχουν σκοπό για σκληρό Off Road το ξεχνάνε κατευθείαν...τα Side Bars περιορίζουν σημαντικά το ύψος από το έδαφος!
Το καλό είναι ότι όσοι έχουν ύψος κάτω του 2.18μ, επιτέλους μπορούν να σκουπίσουν χωρίς ανεμόσκαλα την οροφή μετά το πλύσιμο...

Υπάρχουν δεκάδες διαφορετικά σχέδια και πάχη και μέχρι να καταλήξω πέρασε αρκετός καιρός...τελικά κατέληξα στα πιο χοντρά που βρήκα, πιστεύοντας ότι πάνε καλύτερα στον τύπο του αμαξιού απ' ότι τα λεπτότερα...δεν το μετάνιωσα.
Τα πήρα 340 ΕΥΡΩ μέσω Ebay από Ολλανδία. Μετά από 1 χρόνο το χρώμιο στα πατάκια άρχισε να ξεφτίζει (και γω να αφρίζω από τσαντίλα...).
Όμως ένα Email αρκούσε και μου έστειλαν άμεσα καινούργια πατάκια. Αυτό για όσους φοβούνται τα ψώνια από Ebay...


Ηχητική εγκατάσταση & DVD system
Εικόνα Εικόνα

Για κύρια μονάδα επιλέχτηκε ένα Alpine W200iR, γιατί ΚΥΡΙΩΣ με ενδιέφερε μία ολοκληρωμένη λύση για το Ipod, το οποίο μάλιστα βρήκε την θέση του κρυμμένο στο ντουλαπάκι πάνω από το ρολόι.
Τα ηχεία αλλάχτηκαν με Focal 165 V1 και 165 CV1.

Δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός στον ήχο, αλλά ένα Subwoofer το' θελα...τελικά ΔΕΝ χρειάστηκε να μπει...ο λόγος;
Ο φίλος που ανέλαβε την όλη εγκατάσταση (1ο όνομα στο Ηράκλειο) επέμενε να ντύσουμε τις πόρτες του Santa πρώτα με αντικραδασμικές μεμράνες (κάτι σαν πισσόχαρτο έμοιαζε) και αν νοιώθω ότι θέλω μετά να βάλω Subwoofer, θα το κάνει...

Ως άσχετος με την τεχνολογία του Car Sound ήμουν ΠΟΛΥ σκεπτικός και έλεγα ότι τζάμπα το κάνει...τελικά αποδείχτηκε σωστός!!! Το σύστημα τώρα απλά ΔΕΝ χρειάζεται Subwoofer (τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα) και οι πόρτες έγιναν στιβαρές σαν να' τανε του Fort Knox...

Παρεμπιπτόντως ο φίλος ηλεκτρολόγος έμεινε έκπληκτος από την ποιότητα κατασκευής του Santa Fe...
Τα καλύτερα αμάξια της Κρήτης (και είναι ΠΟΛΛΑ και ΑΚΡΙΒΑ) έρχονται στο μαγαζί του, οπότε έχει μέτρο σύγκρισης:
Τα εσωτερικά πάνελ του Santa μου είπε ότι έχουν την ίδια πολύπλοκη κατασκευή όπως τα Μercedes...δεν είναι απλά κουμπωτά, άλλα βιδωτά με αρκετά ενισχυτικά πλαίσια βιδωμένα στο εσωτερικό τους.

Στα πίσω προσκέφαλα τοποθετήθηκαν οθόνες 7 ιντσών με ασύρματα ακουστικά για τα κοπέλια.
Συμβουλή μου: αποφύγετε τα ασύρματα ακουστικά...τελικά έχουν χάλια ήχο και χάνουν εύκολα το σήμα άμα γυρίσεις λίγο το κεφάλι.
Αν ξανατοποθετήσω κάτι τέτοιο σε μελλοντικό αμάξι, θα είναι με ενσύρματα ακουστικά/


GPS
Για τις εκτός Κρήτης εξορμήσεις μου (και είναι συχνές) το πιστό μου HTC 3300 με Destinator 7 είναι απλά ότι τελειότερο (για μένα).
Όχι μόνο με βγάζει ασπροπρόσωπο σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη, αλλά το παίρνω παραμάσχαλα και στο εξωτερικό και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να χαθώ κάπου.


Τι λείπει...
Το μόνο που θέλω ακόμα είναι μία σεξουλιάρικη τετράδα ζάντες...
Δυστυχώς ακόμα ψάχνω να βρω κάτι που να με τρελάνει (είμαι πολύ δύσκολος στην ζάντα, γμτ...).

Ελπίζω να σας έδωσα κάποια ερείσματα και περιμένω τα δικά σας καλούδια για ανταλλαγή εμπειριών.
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Παρ Απρ 11, 2008 1:32 am

Λοιπόν παιδιά...
Επειδή αρκετοί εδώ μέσα έχουν ήδη το Santa κοντά 2 χρόνια, σίγουρα λίγο πολύ θα έχετε προσθέσει κάτι για να το φέρετε πιό κοντά στα γούστα τα δικά σας.

Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από το να έχεις άλλους να κάνουν το "πειραματόζωο", δοκιμάζοντας τα διάφορα αξεσουάρ της αγοράς ΠΡΙΝ από σας και αποτρέποντάς σας από τυχών απογοητεύσεις!

Ξεκινάω με τις δικές μου μετατροπές:






Φλας με πλαφονιέρα στους καθρέπτες
Εικόνα

Αγοράστηκε αρχικά ως "οπτικό" αξεσουάρ...τελικά η πλαφονιέρα με τα LED κάτω από τα φλας είναι κάτι που ΔΕΝ θέλω να στερηθώ ξανά:
Πίσσα σκοτάδι παρκάρεις και τα LED σου φωτίζουν δυνατά την κάθε πλευρά του Santa, έως ότου κλειδώσεις το αμάξι.


Αναδιπλούμενο κλειδί
Εικόνα Εικόνα

Ένα από τα λίγα πράγματα που με χαλούσε εξ αρχής στο Santa ήταν το κλειδί στυλ 80's...
Που πας ρε Καραμήτρο Κορεάτη...φτιάχνεις το ομορφότερο SUV της αγοράς και του κοτσάρεις ένα κλειδί σαν να' ναι Yugo...ε;

Με την μετατροπή αυτή το εσωτερικό του Santa ομόρφυνε ακόμα περισσότερο...το παντελόνι δεν φουσκώνει πια σαν να' χεις το πουλί του Michael Jordan και προπαντός αμολάς το κλειδί τάχα μου τυχαία στο Bar και οι δίπλα νομίζουν ότι οδηγάς Bentley... :lol:


Φίλε Φάνη οι 2 αυτές μετατροπές σου με ενδιαφέρουν πολύ !
Για πές λεπτομέρειες...από που, πως, πόσο ;
sts4x4
 

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό webfox » Παρ Απρ 11, 2008 10:27 am

dim75 έγραψε:επειδή θέλω να κάνω ακριβώς τα αντίστοιχα και έχω κάποιον υπόψη (στην Ιωνίας) θέλεις να μου πεις σε ποιο μαγαζί πήγες? αφού λες ότι ο άνθρωπος είναι κορυφή να τον επισκεφτώ

Για τον Κώστα τον Λιοντάκη στην Ιωνίας μιλάω (ίσως εννοείς και συ τον ίδιο).
Είναι απλά ΚΟΡΥΦΗ!

Έχει πείρα με το Santa (αφού το δικό μου τό' μαθε απέξω και ανακατωτά), είναι ΠΟΛΥ ρεαλιστικός στις τιμές (απλά καμία σχέση με τον γνωστό Καλογερόπουλο της Αθήνας) και είναι ίσως ο ΠΙΟ μερακλής μάστορας που έχω συναντήσει στην ζωή μου.

ΝΑ του πεις ότι σε στέλνει ο Φάνης και να σου κάνει καλή τιμή...

sts4x4 έγραψε:Φίλε Φάνη οι 2 αυτές μετατροπές σου με ενδιαφέρουν πολύ !
Για πές λεπτομέρειες...από που, πως, πόσο ;

Φίλε Σταύρο τα πήρα από δώ:
http://www.koreanautoimports.com/store/ ... Path=31_27

Έχουν ΠΟΛΛΑ καλούδια για το Santa Fe.
Είναι λίγο τσουχτεροί, αλλά με την τωρινή ισοτιμία του δολαρίου παλεύεται η κατάσταση...απλά αργούνε ΠΟΛΥ!
Είναι πάντως αξιόπιστη εταιρία.
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Παρ Απρ 11, 2008 4:41 pm

webfox έγραψε:[
Φίλε Σταύρο τα πήρα από δώ:
http://www.koreanautoimports.com/store/ ... Path=31_27

Έχουν ΠΟΛΛΑ καλούδια για το Santa Fe.
Είναι λίγο τσουχτεροί, αλλά με την τωρινή ισοτιμία του δολαρίου παλεύεται η κατάσταση...απλά αργούνε ΠΟΛΥ!
Είναι πάντως αξιόπιστη εταιρία.



Για πες μου ρε Φάνη, τους καθρέφτες τους τοποθέτησες μόνος σου ;
Και την παροχή ρεύματος για τα φλάς των καθρεφτών από που την τράβηξες ;
sts4x4
 

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό webfox » Παρ Απρ 11, 2008 5:41 pm

sts4x4 έγραψε:Για πες μου ρε Φάνη, τους καθρέφτες τους τοποθέτησες μόνος σου ;
Και την παροχή ρεύματος για τα φλάς των καθρεφτών από που την τράβηξες ;

Σταύρο δεν τους έβαλα μόνος μου...δεν έχω την υπομονή που χρειάζονται τέτοιες δουλειές...
Ουσιαστικά δεν είναι ολόκληρος καθρέπτης...είναι μόνο το κάτω (άβαφο) μέρος που αλλάζεις.

Εμένα την δουλειά την έκανε ο φίλος που μου έβαλε και το σύστημα ήχου.

Πιστεύω ότι άμα δεν έχεις 2 αριστερά χέρια και λίγες γνώσεις ηλεκτρολογικές, δεν πρέπει να είναι δύσκολο.
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Δευτ Απρ 14, 2008 7:10 pm

Φάνη ξέχασα να σου πώ ότι εγώ έχω το Santa Fe Ι οπότε στην δικιά μου περίπτωση αλλάζεται ολόκληρος ο καθρέφτης
Συνημμένα
OldSantaFeLEDsideMirrorsGallery1.jpg
OldSantaFeLEDsideMirrorsGallery1.jpg (14.58 KiB) 6800 προβολές
sts4x4
 

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό webfox » Δευτ Απρ 14, 2008 7:41 pm

sts4x4 έγραψε:Φάνη ξέχασα να σου πώ ότι εγώ έχω το Santa Fe Ι οπότε στην δικιά μου περίπτωση αλλάζεται ολόκληρος ο καθρέφτης

Όντως Σταύρο...για το SM πρέπει να αλλαχτεί ολόκληρος ο καθρέπτης...
Νομίζω ότι αυτό είναι ακόμα πιο απλό από την δική μου μετατροπή.

Του πάει όμως του SM ο ατιμούτσικος καθρέπτης με τα φλας...πιστεύω ότι θα το αναζωογονήσεις οπτικά...
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Δευτ Απρ 14, 2008 7:47 pm

Και έχουν προσφορά και στην τιμή !
Θα το σκεφτώ... ;)
sts4x4
 

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό pevgen » Τετ Απρ 16, 2008 3:52 pm

πολύ ωραίες αλλαγές, όντως webfox.

Κόλλησα και γω με το κλειδί. Βασικά με ενδιαφέρουν δύο πράγματα:
α. η αντοχή και η στιβαρότητα του ΚΑΙ όταν το πετάς στο τραπέζι ΚΑΙ όταν το στρίβεις (βασικότατο)
β. η μετατροπή του κλειδιού γίνεται εύκολα ή υπάρχει κίνδυνος να μετράω -1 κλειδί?

ευχαριστώ
pevgen
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 11:37 am

Re: Τι μετατροπές έχετε κάνει στο Santy σας;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τετ Απρ 30, 2008 2:05 pm

Πρώτη μου μόντα, άλλαξα τις λάμπες και έβαλα τις Osram Night Breaker .
Σαν πρώτη εντύπωση μέσα στο γκαράζ του σπιτιού μου : λίγο πιο λευκό φως και λίγο πιο δυνατό .
Αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν έκανα ακόμα κάποιο νυχτοπερπάτημα για να καταλάβω πραγματικά τί διαφορά υπάρχει με τις απλές Η4 .
Εν αναμονή λοιπόν κάποιας νυχτερινής βόλτας για να σας πώ εντυπώσεις μιας και είχαν ενδιαφερθεί και άλλοι συμφορουμίτες για τις συγκεκριμένες.

Η μεγάλη δυσκολία ήταν η αλλαγή τις αριστερής λάμπας λόγω της μπαταρίας του αυτοκινήτου, που δεν αφήνει χώρο για να βάλεις χέρι εκεί.....
Μιλάμε μου έφυγε το κλαπέτο για να την αλλάξω !!! :o
Και σκέφτομαι...πως θα μπουν Ξένον εκεί άν θελήσω να βάλω ; :(
sts4x4
 

Επόμενο

Επιστροφή στο Εσωτερικής - Εξωτερικής Εμφάνισης

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης