Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό SRB » Παρ Ιαν 13, 2012 9:36 am

Αψογος ο Φανης. ;) ;) ;) Τυχερος εσυ!!!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Φεβ 28, 2012 4:27 pm

Περαιτερω του θεματος μου με το λαμπακι της μηχανης που μου αρχισε να αναβει με το που εκανα το μεγαλο σερβις, αφησα το αυτοκινητο στον Φανη για 3 ημερες και ψαξαμε ολη την υποθεση.
Λοιπον, στον πισω καταλυτη (τον επανω πισω) βγαζοντας τον να δουν γιατι τα διαγνωστικα της αντιπροσωπειας εδειχναν βλαβη εκει, βρεθηκαν υπολοιματα και κομματια της ροδελας απο την μια βιδα (και η οποια τελικα ελειπε, η ροδελα οχι η βιδα) που σφιγγει την εισαγωγη. Κουφο!
Αφαιρεθηκαν τα κομματια και ξαναδεθηκε ο καταλυτης πανω ο οποιος ηταν σε αριστη κατασταση, σαν καινουργιος οπως ειπε ο Φανης.
Η μονη υποθεση μου ειναι οτι ισως τα κομματακια απο τη ροδελα που φυσικα περιστρεφοταν, να αποσυντονιζαν τιμες Λ και ακολουθως να εβγαζαν λαθος στον καταλυτη. Θα δειξει στο μελλον, παντως δεν εχει αναψει απο τοτε το λαμπακι.
Η αλλη υποθεση ειναι οτι αυτο εγινε κατα το σερβις δηλαδη επεσε απο το μαστορι η ροδελα στην εισαγωγη και ετσι πηρε το δρομο της προς τον καταλυτη.
Το θεμα που προεκυψε βεβαια ηταν μην ειχε γινει καμμια ζημια εσωτερικα γιατι εκει θα τραβιομουν αρκετα. Μετρηθηκαν ολοι οι κυλινδροι και ευτυχως η συμπιεση ειναι σωστη παντου.
Σφιχτηκαν ολα τα μπουζι καθοτι ηταν σχεδον ασφιχτα απο το σερβις. Επι τη ευκαιρεια αλλαχθηκε και η φλαντα εισαγωγης μαζι με κατι αλλα σωληνακια που ειχαν απο τσακισματα παραδωσει το πνευμα και δεν ειχαν βρεθει στο σερβις. Εγιναν ολες οι ρυθμισεις, βιδωθηκε και η ποδια που ηταν και αυτη σχεδον στον αερα και επιτελους μπορω να πω οτι το αυτοκινητο επανηλθε. Total Recall.
Ολα αυτα χαρις στο ενδιαφερον του Φανη.
Τωρα τι να πω για το σερβις στο εξουσιοδοτημενο που εδωσα και 450 ευρω και ετρεχα απο τοτε?

Κριμα γιατι ενω ειχα ολη τη καλη διαθεση να υποστηριξω τα επισημα συνεργεια, γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι γι'αυτους ειδικα, αυτα δεν φαινεται οτι εχουν τη διαθεση να ανταποδιδουν την εμπιστοσυνη μας.
Εγω παντως βρηκα την λυση και αν ειχα παει εκει απο την αρχη δεν θα τραβιομουν μεχρι τωρα.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Σάβ Μαρ 10, 2012 9:28 pm

Αγαπητέ συνάδελφε santa clauss,ο Φάνης έχει αποδείξει σε πολλές περιπτώσεις ότι είναι ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ επαγγελματίας,πράγμα που αξίζει να αναφέρεται διότι είναι πολύ σπάνιο! Δεν θα ξεχάσω ότι μου είχε βγάλει την πολλαπλή για να κάνει την τοποθέτηση υγραερίου,χωρίς να του το έχω πει διότι δεν το ήξερα τότε και χωρίς να υπολογίσει τον έξτρα κόπο και χρόνο,πράγμα που δεν κάνει σχεδόν κανείς,όπως είχα διαβάσει στο περιοδικό auto bild σε άρθρο για τοποθέτηση υγραερίου.'Οσον αφορά κάποια αμετανόητα στις πρακτικές της αρπαχτής εξουσιοδοτημένα συνεργεία,μου θυμίζουν μιά λαϊκή παροιμία: "Εγέλασές με μιά φορά,ανάθεμα σε σένα.Εγέλασές με δυό φορές,ανάθεμα σε μένα!"
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό Bordo » Κυρ Μαρ 11, 2012 2:44 am

ο φανης σας εχει καθαρισει ποτε στο σερβις που σας κανει την αντλια βενζινης?
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Δευτ Μαρ 12, 2012 12:14 pm

Δεν εκανα σερβις στον Φανη γιατι το τελευταιο απο το οποιο αρχισαν τα προβληματα μου ειχε γινει σε εξουσιοδοτημενο.
Δεν ξερω τι εννοεις με τον καθαρισμο της αντλιας βενζινης, παντως στο σερβις μου αλλαξαν το φιλτρο της αντλιας, που εχει και μια διαδικασια καθοτι βγαινει το πισω καθισμα για να φτασεις στην αντλια.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τετ Μαρ 14, 2012 11:46 pm

αυτο εννοω .επειδη εχει διαδικασια δεν το κανουν οι περισσοτεροι (badmood)
santaclauss έγραψε:Δεν εκανα σερβις στον Φανη γιατι το τελευταιο απο το οποιο αρχισαν τα προβληματα μου ειχε γινει σε εξουσιοδοτημενο.
Δεν ξερω τι εννοεις με τον καθαρισμο της αντλιας βενζινης, παντως στο σερβις μου αλλαξαν το φιλτρο της αντλιας, που εχει και μια διαδικασια καθοτι βγαινει το πισω καθισμα για να φτασεις στην αντλια.
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Μαρ 15, 2012 4:09 pm

Στα 120000 χλμ πρεπει να γινει, ειναι στη λιστα, αν και το δικο μου απ'οτι ειδα δεν ειχε κανενα προβλημα και θα μπορουσε να μην αλλαχτει. Οπως βεβαια και ο ιμαντας χρονισμου που οταν βγηκε για να μπει ο καινουργιος και αυτος ηταν σε πολυ καλη κατασταση, χωρις κανενα, τουλαχιστον εμφανες, σημειο φθορας.
Βεβαια αυτες οι αλλαγες γινονται κυριως για προληπτικους λογους και εφοσον γινονται καθε τοσο πολλα χλμ τοτε αξιζει εστω και προληπτικα να αλλαζονται.
Παντως ακομα και η αφαιρεση του καθισματος για να φτασεις στην αντλια δεν ειναι και τοσο τραγικη διαδικασια. Αν ο μαστορας δεν βαριεται τη ζωη του γινεται σχετικα γρηγορα.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό carapis » Τετ Μάιος 09, 2012 8:01 pm

Παιδια καλησπερα...

..., την διευθυνση & το τηλφν. του Φανη η περιοχη ειναι Γερακας εαν θυμαμε καλα...?!


Ευχαριστω προκαταβολικα
Χρηστος
.., το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο..., λειτουργει σωστα οταν ειναι 'ανοικτο'
carapis
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 12:55 pm

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Μάιος 10, 2012 1:17 pm

Oχι, Νικαια ειναι , τηλ 210 4256663, 69944256663
Εγκαταστασεις υγραεριου κανει (BRC), δεν εχει συνεργειο αυτοκινητων, ελπιζω να μην εγινε παρανοηση, αλλα ασχολειται και με μικροσερβις και καποια αλλα πραγματακια και ειδικα για Santa Fe, επειδη εχει ασχοληθει και γνωριζει , μπορει φυσικα και σερβις να κανει (επειδη ξερω πως δουλευει και τον εχω δει και στο αυτοκινητο μου, ψαχνει τα παντα και πραγματα που δεν ασχολειται καν η αντιπροσωπεια) αλλα μπορει και κατι παραπανω αν προκυψει.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Service Santa Fe 2.7 2006 120.000 χλμ

Δημοσίευσηαπό carapis » Πέμ Μάιος 10, 2012 10:53 pm

..., νασε καλα santa....., ευχαριστωωωωω.

Χρηστος
.., το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο..., λειτουργει σωστα οταν ειναι 'ανοικτο'
carapis
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μάιος 06, 2011 12:55 pm

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 2G (2007+)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης