Αυξημένη κατανάλωση

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Δευτ Ιαν 03, 2011 2:36 pm

Κάλή χρονιά σε όλους!
Το τελευταίο χρονικό διάστημα, μπορεί και 1 χρόνο περίπου, έχει αρχίσει να ανεβαίνει η κατανάλωση.
Εκεί που στις συνήθεις διαδρομές μου είχα 13-13.5λτ/100χμ, τώρα φτάνω τα 15-16.5λτ/100χμ,
χωρίς να έχω αλλάξει οδηγικές συνήθειες.
Το έχω πάει 2 φορές για έλεγχο, σε διαφερετικά συνεργεία (ΛΑΜΔΑ & Autopoint) και μου είπαν ότι η μηχανή λειτουργεί άψογα.
Αυτό βεβαια το είδαν από τη μέτρηση καυσαεριών, και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό αποτελεί επαρκή έλεγχο.
Καμιά ιδέα ?
Καμιά πρόταση για συνεργείο που να μπορεί να το ψάξει (επί της ουσίας) πιο βαθειά ?
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Ιαν 03, 2011 7:51 pm

γιαννη να σου πω κατι πηγα στον τσαπαλο για σερβις μετα το σερβις εβαλα 50 ευρο και εκανα 280 χιλιομετρα ενω πριν κοντα 240 εχει πεσει αρκετα το θεμα ειναι οτι μου αλλαξαν στο σερβις το φιλτρο καυσημου αλλα δεν εβαλαν το συγκεκριμενο που φοραει η μαμα αλλα ενα αλλο το οποιο εχει 60 ευρο μου εξειγησε οτι αυτο που φοραει το μαμα φιλτρο καπιες φορες παρουσιαζει δυσλητουργια η οποια μπορει να κανει κομπιασματα και ακομα να ανεβαζει την καταναλωση δεν το σκεφτηκα καθολου αφου αυτο που μου εβαλε ειναι και ποιο ενισχυμενο στην κρατηση σωματιδιων και ποιο ελευθερο στη ροη και πλεον δεν ακουω την τρομπα η οποια εκανε μερικες φορες καποιους θορυβους!!!παιζι ρολο και το τουρμπο παουερ σε ολη την εικονα της καταναλωσης αφου πλεον ειναι αισθητη η διαφορα
ychatzop έγραψε:Κάλή χρονιά σε όλους!
Το τελευταίο χρονικό διάστημα, μπορεί και 1 χρόνο περίπου, έχει αρχίσει να ανεβαίνει η κατανάλωση.
Εκεί που στις συνήθεις διαδρομές μου είχα 13-13.5λτ/100χμ, τώρα φτάνω τα 15-16.5λτ/100χμ,
χωρίς να έχω αλλάξει οδηγικές συνήθειες.
Το έχω πάει 2 φορές για έλεγχο, σε διαφερετικά συνεργεία (ΛΑΜΔΑ & Autopoint) και μου είπαν ότι η μηχανή λειτουργεί άψογα.
Αυτό βεβαια το είδαν από τη μέτρηση καυσαεριών, και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό αποτελεί επαρκή έλεγχο.
Καμιά ιδέα ?
Καμιά πρόταση για συνεργείο που να μπορεί να το ψάξει (επί της ουσίας) πιο βαθειά ?
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό mudman » Τρί Ιαν 04, 2011 2:32 am

Ελενξε το κιβωτιο.........αν εχει προβλημα με τουσ αισθητιρες ροπης ...η καπος ετσι...ανεβαζει καταναλωση!....κοιτατο.....!
ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΕΙΝΕ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΧΑΣΑΜΕ ΤΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑ
Άβαταρ μέλους
mudman
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 544
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 11:56 pm
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη (Ευβοια)

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τρί Ιαν 04, 2011 11:01 am

και αν εχει και υγρα το transfer και το διαφορικο!! smoke
mudman έγραψε:Ελενξε το κιβωτιο.........αν εχει προβλημα με τουσ αισθητιρες ροπης ...η καπος ετσι...ανεβαζει καταναλωση!....κοιτατο.....!
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Τρί Ιαν 04, 2011 12:43 pm

Καλά όλα αυτά, αλλά πως τα ελέγχω ?
Τα υγρά του κιβωτίου πάντως φαίνονται σε φυσιολογικό επίπεδο.
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τρί Ιαν 04, 2011 11:49 pm

πας σε ενα εξουσιοδωτημενο και στα τσεκαρουν αυτοι
ychatzop έγραψε:Καλά όλα αυτά, αλλά πως τα ελέγχω ?
Τα υγρά του κιβωτίου πάντως φαίνονται σε φυσιολογικό επίπεδο.
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Τετ Ιαν 05, 2011 12:28 am

Bordo έγραψε:πας σε ενα εξουσιοδωτημενο και στα τσεκαρουν αυτοι

σε δύο πήγα αλλά δεν...
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τετ Ιαν 05, 2011 9:54 am

ychatzop έγραψε:Κάλή χρονιά σε όλους!
Το τελευταίο χρονικό διάστημα, μπορεί και 1 χρόνο περίπου, έχει αρχίσει να ανεβαίνει η κατανάλωση.
Εκεί που στις συνήθεις διαδρομές μου είχα 13-13.5λτ/100χμ, τώρα φτάνω τα 15-16.5λτ/100χμ,
χωρίς να έχω αλλάξει οδηγικές συνήθειες.
Το έχω πάει 2 φορές για έλεγχο, σε διαφερετικά συνεργεία (ΛΑΜΔΑ & Autopoint) και μου είπαν ότι η μηχανή λειτουργεί άψογα.
Αυτό βεβαια το είδαν από τη μέτρηση καυσαεριών, και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό αποτελεί επαρκή έλεγχο.
Καμιά ιδέα ?
Καμιά πρόταση για συνεργείο που να μπορεί να το ψάξει (επί της ουσίας) πιο βαθειά ?


Χρονια Πολλα Γιαννη!!!
Το ιδιο εχω παρατηρηση εδω και αρκετο καιρο και στα δικα μου αυτοκινητα. ΕΙδικα το μικρο το i20 απο 7 λιτρα εχει ανεβει στα 9,3 λιτρα. <::> Χωρις να εχει αλαξει κατι στον τροπο που οδηγω. Και το santa ειναι μονιμα καρφωμενο στα 9,5 λιτρα. Δυομιση λιτρα το βενζινα και εναμισι λιτρο το πετρελαιο καταναλωση παραπανω. (help)
Για μενα ΔΕΝ φταινε τα αμαξια. Ειναι τα μοσχοαγορασμενα ξυδια που τους βαζουμε μεσα. (<>) (<>)
ΧΙΛΙΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟ εχουν χαλαση την ποιοτητα του καυσιμου προκειμενου για να γεμιζουν οι τσεπες μερικων πουστ@ρ@δων (<>) (<>) (<>)
Δημήτρης
Εικόνα


Δεν ηξερα οτι φοραμε κινητηρα -Mercedes-
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 11:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό SRB » Τετ Ιαν 05, 2011 9:50 pm

Ας υποθεσουμε οτι εχει πεσει η ποιοτητα καυσιμου!!! βαζουμε προσθετα δικα μας διπλασια σε ποσοτητα απο οτι λεει ο κατασκευαστης,φουλαρουμε, και ξανακανουμε μια μετρηση για να δουμε αν φταιει αυτο!!! Μπορει να χρειαστει και δυο ρεζερβουαρ,για να βγει ενας μ. ο.!!! Μετα υπαρχει πιθανοτητα να εχουν πιασει τα μπεκ ακαθαρσιες, και να χρειαζεται ενα καθαρισμα!! Χρειαζεται ψαξιμο υπομονη,και φυσικα υπαρχει κοστος!!!!! smoke
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Αυξημένη κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό cordito » Πέμ Ιαν 06, 2011 9:35 am

SRB έγραψε:Ας υποθεσουμε οτι εχει πεσει η ποιοτητα καυσιμου!!! βαζουμε προσθετα δικα μας διπλασια σε ποσοτητα απο οτι λεει ο κατασκευαστης,φουλαρουμε, και ξανακανουμε μια μετρηση για να δουμε αν φταιει αυτο!!! Μπορει να χρειαστει και δυο ρεζερβουαρ,για να βγει ενας μ. ο.!!! Μετα υπαρχει πιθανοτητα να εχουν πιασει τα μπεκ ακαθαρσιες, και να χρειαζεται ενα καθαρισμα!! Χρειαζεται ψαξιμο υπομονη,και φυσικα υπαρχει κοστος!!!!! smoke


Πρόσθετα;;;;
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
cordito
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2010 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεράντζα, Κορινθίας

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 2G (2007+)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες