Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Δευτ Φεβ 11, 2008 12:05 am

Το τελευταίο διάστημα έχω την εντύπωση ότι το αυτοκίνητο κάνει "ευκολότερα" kick down.
Παράλληλα νομίζω ότι έχει "τσιμπήσει" λίγο η κατανάλωση (ναι, μπορεί να ανέβει κι άλλο... ;))
Προσπάθησα να ελέγξω τη στάθμη των υγρών του κιβωτίου με το τρόπο που περιγράφει το βιβλίο και έχω την εντύπωση ότι είναι χαμηλά.
Πιστέυετε ότι ταιριάζουν τα συμπτώματα?
Θα ήθελα τη γνώμη σας πριν το πάω για έλεγχο στη ΛΑΜΔΑ.
Ευχαριστώ.
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Δημοσίευσηαπό Random » Δευτ Φεβ 11, 2008 8:53 pm

μην ανησυχεις αγαπητε φιλε... :D λογικο συμπτωμα ειναι οτι αν παρατηρεις διαφορες στην αποκριση του kickdown αυτο οφειλεται στην adaptive memory του κιβωτιου που σε συνδυασμο με το torque converter ακολουθει το ποτε πρεπει το κιβωτιο να αλλαξει σχεση...
Η μνημη αυτη βλ. adaptive memory απομνημονευει τον τροπο με τον οποιο οδηγας στο σειριακο και το μεταφερει και στην αυτοματη λειτουργια..οποτε εισαι οκ.

Το safe mode του σανταφε και αυτο πρεπει να προσεξετε ειναι αν ποτε το κιβωτιο κολλησει στην 3η ταχυτητα. τοτε αντιμετωπιζετε προβλημα και πρεπει το συντομοτερο να πατε σε συνεργειο..εμενα δεν μου εχεθ τυχει ποτε παντως..

οσον αφορα τον ελεγχο οπτικα απο τη βεργα μπορεις να ελεγχεις, αλλα προς Θεου μην συμπληρωσεις μονος σου ποτε και μην αφησεις κανενα πλυντηριο-βενζιναδικο να σου αλλαξει η συμπληρωσει υγρα στο κιβωτιο..το πλεονασμα λαδιου ΑΤ μπορει να προκαλεσει σαπωνοποιηση η βρασμο του ελαιου με βλαβερες συνεπειες για το κιβωτιο σου...

εισαι οκ μην ανησυχεις..για οποιοδηποτε προβλημα μπορεις να πας για ελεγχο στην οτοποιντ στον κηφισο..ζητα τον αρχιμηχανικο κ. Λιωση Νικο..ειναι αυθεντια στα χιουνται και πολυ καλο παιδι.θα στο ελεγξει δωρεαν αν πεις οτι εισαι απο εμενα... ;)
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm

Re: Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Τρί Φεβ 12, 2008 1:28 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Αυτό σημαίνει ότι αν αρχίσω να οδηγώ στο σειριακό σε χαμηλές στροφές θα επανέλθει η συμπεριφορά του αυτόματου ?
Όσον αφορά την Autopoint στον Κηφισσό, που ακριβώς βρίσκεται ?
Δεν υπάρχει κάτι στο site τους.
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Δημοσίευσηαπό Random » Τρί Φεβ 12, 2008 5:02 pm

ychatzop έγραψε:Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Αυτό σημαίνει ότι αν αρχίσω να οδηγώ στο σειριακό σε χαμηλές στροφές θα επανέλθει η συμπεριφορά του αυτόματου ?
Όσον αφορά την Autopoint στον Κηφισσό, που ακριβώς βρίσκεται ?
Δεν υπάρχει κάτι στο site τους.


οδηγα στο σειριακο νορμαλ δλδ οχι πολλα γκαζωματα και ανεβαζε ταχυτητα ακομα κ αν το κιβωτιο δεν ανεβαζει..μετα απο κανενα δεκαλεπτο ελα στο αυτοματο παλι και εισαι οκ..

οσον αφορα τη χιουνται κηφισου ειναι γωνια καβαλας και ποταμι κηφισσου διπλα απο την τογιοτα..ειναι πολυ ευκολο να την βρεις..ειναι λιγο πιο κατω απο τα ΚΤΕΛ κηφισου.. ;)
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm

Re: Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Τρί Φεβ 12, 2008 5:32 pm

ααα, δεν είναι Autopoint, είναι ο ΚΟΜΒΟΣ.
Ευχαριστώ πολύ.
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Δημοσίευσηαπό Random » Τρί Φεβ 12, 2008 7:45 pm

ναι σωστα..βρες το Νικο Λιωση και πες του οτι σε εστειλε ο Αγγελος ο φιλος του Τασου....για να σε προσεξει.. ;)
Τελευταία επεξεργασία από Random και Σάβ Απρ 23, 2011 11:34 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm

Re: Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Παρ Φεβ 22, 2008 8:30 pm

Λοιπόν φίλοι μου, μάλλον επιβεβαίωνεται η αρχική μου υποψία.
Σήμερα πήγα στη ΛΑΜΔΑ (για άλλο λόγο) μου έλεγξαν τη στάθμη του λιπαντικού Α/Τ και συμπλήρωσαν.
Μετά από αυτό για διαδρομή περίπου 12 χλμ (οπωσδήποτε λίγα για να αποτελεί αξιόπιστη μέτρηση) η κατανάλωση από 16.6 λτ/100 χλμ έπεσε στα 13.2 λτ/100 χλμ.
Μόλις έχω πιο αξιόπιστη μέτρηση θα σας ενημερώσω.
Φιλικά,
Γιάννης
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Στάθμη υγρών κιβωτίου Α/Τ

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Κυρ Φεβ 24, 2008 10:18 pm

Σήμερα έκανα μια διαδρομή Αθήνα-Αράχωβα-Φτερόλακα-Πολύδροσος-Αγόριανη-Αράχωβα-Αθήνα με κατανάλωση 12 λτ/100 χλμ.
Νομίζω λοιπόν ότι μετά τη συμπλήρωση των υγρών, η κατανάλωση επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα.
Γιάννης.
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 2G (2007+)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης