Παροχες Ρευματος 12V

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Παροχες Ρευματος 12V

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Κυρ Μάιος 18, 2008 1:02 am

Το Santa εχει 3 Παροχές συνεχούς ρεύματος 12V (στην κονσόλα, στα πίσω καθίσματα & στο πορτ-παγκάζ)...σιγα το πραμα ρε μεγαλε θα μου πεις... [][] το ξερουμε... ()**() ()**() Ομως ΚΑΙ οι τρεις παροχες λειτουργουν ΜΟΝΟ με το κλειδι στη μιζα. :( Αν θελω πχ να αφησω να φορτισει κανα κινητο ή κανα ψυγειακι φορητο το καλοκαιρι ή το Gps και να κλειδωσω το οχημα;...Τζιφος; <::> Ξερει καποιος εαν μετατρεψω τις πριζες για να λειτουργουν συνεχως,θα υπαρξει φοβος για την μπαταρια;... :? :? Εχει κανει καποιος κατι τετοιο;...Εαν ναι,τι διαπιστωσες; (0000)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παροχες Ρευματος 12V

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Κυρ Μάιος 18, 2008 1:28 am

mAthosantas έγραψε:Το Santa εχει 3 Παροχές συνεχούς ρεύματος 12V (στην κονσόλα, στα πίσω καθίσματα & στο πορτ-παγκάζ)...σιγα το πραμα ρε μεγαλε θα μου πεις... [][] το ξερουμε... ()**() ()**() Ομως ΚΑΙ οι τρεις παροχες λειτουργουν ΜΟΝΟ με το κλειδι στη μιζα. :( Αν θελω πχ να αφησω να φορτισει κανα κινητο ή κανα ψυγειακι φορητο το καλοκαιρι ή το Gps και να κλειδωσω το οχημα;...Τζιφος; <::> Ξερει καποιος εαν μετατρεψω τις πριζες για να λειτουργουν συνεχως,θα υπαρξει φοβος για την μπαταρια;... :? :? Εχει κανει καποιος κατι τετοιο;...Εαν ναι,τι διαπιστωσες; (0000)


Χμμμμμ !
Θα το ψάξω !
sts4x4
 

Re: Παροχες Ρευματος 12V

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Κυρ Μάιος 18, 2008 9:48 am

Εγώ έχω ρωτήσει στο service και σε δύο ηλεκτρολόγους.
Στο service (ΛΑΜΔΑ) μου είπαν να μην το κάνω.
Ο ένας ηλεκτρολόγος μου είπε πως απλά χρειάζεται μια γέφυρα στην ασφαλειθήκη και αυτό είναι όλο.
Ο δεύτερος μου είπε ότι θα έπρεπε να τραβήξω νέα καλώδια για να αποφύγω προβλήματα με το can bus.
Δεν σας φώτισα, όπως δεν φωτίστηκα και γώ....
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Παροχες Ρευματος 12V

Δημοσίευσηαπό TZIMIS » Κυρ Μάιος 18, 2008 3:22 pm

O λογος που το περναει απο το διακοπτη εχει να κανει μονο με τον ελεγχο απο πλευρας οδηγου δηλαδη απο τη στιγμη που θα μπει στο ηλεκτρικο κυκλωμα του αυτοκινητου οποιαδηποτε εξωτερικη συσκευη για λογους ασφαλειας π.χ το κινητο που ειπε ο φιλος η και οπιαδηποτε αλλη συσκευη σε καμια περιπτωση δεν μπορει να εισαι σιγουρος για τυχον υπερθερμανσεις βραχυκυκλωματα απωλειες ρευματος μετα απο πολυωρη αναμονη αν το ξεχασουμε δηλαδη ενω τωρα εχεις εσυ τον ελεγχο και της συσκευης που τροφοδοτεις .
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TZIMIS
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 1:12 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Παροχες Ρευματος 12V

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Κυρ Μάιος 18, 2008 10:19 pm

TZIMIS έγραψε:O λογος που το περναει απο το διακοπτη εχει να κανει μονο με τον ελεγχο απο πλευρας οδηγου δηλαδη απο τη στιγμη που θα μπει στο ηλεκτρικο κυκλωμα του αυτοκινητου οποιαδηποτε εξωτερικη συσκευη για λογους ασφαλειας π.χ το κινητο που ειπε ο φιλος η και οπιαδηποτε αλλη συσκευη σε καμια περιπτωση δεν μπορει να εισαι σιγουρος για τυχον υπερθερμανσεις βραχυκυκλωματα απωλειες ρευματος μετα απο πολυωρη αναμονη αν το ξεχασουμε δηλαδη ενω τωρα εχεις εσυ τον ελεγχο και της συσκευης που τροφοδοτεις .


Bασει δηλαδη αυτων που λες,δεν υπαρχει καποιο προβλημα αν παρακαμψουμε το διακοπτη;Δηλαδη αν λειτουργουν τα 12V πάντα,ανεξαρτητα απο το κλειδι στη μιζα;...
Υ.Γ.Ειναι ενα θεμα που με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ πολυ και θα στηριχτω σε αυτα που ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ υπευθυνα θα ακουσθουν...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!! (0000)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Παροχες Ρευματος 12V

Δημοσίευσηαπό TZIMIS » Κυρ Μάιος 18, 2008 10:41 pm

Κανενα απολυτως προβλημα δεν υπαρχει αν παρεις απ ευθειας και απο την μπαταρια ακομη αρκει να υπαρχουν οι εξης 2 προυποθεσεις 1 να υπαρχει ασφαλεια σε σειρα με το κυκλωμα 2 δεν αφηνουμε ποτε μια συσκευη ξεχασμενη στην παροχη του αναπτηρα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TZIMIS
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 1:12 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Παροχες Ρευματος 12V

Δημοσίευσηαπό TZIMIS » Κυρ Μάιος 18, 2008 11:29 pm

Η κατασκευαστρια εταιρια εχει σχεδιασει και εχει προσεξει με καθε λεπτομερια τις καταναλωσεις του ηλεκτρικου κυκλωματος του αυτοκινητου. Το σκεπτικο λοιπον ειναι οτι απο τη στιγμη που σου δινει την δυνατοτητα να παρεις παροχη για εξωτερικη συσκευη η προυποθεση οτι πρεπει να εχεις ανοιχτο διακοπτη αυτοματα συμμενει οτι εχεις και τον ελεγχο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TZIMIS
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Απρ 01, 2008 1:12 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 2G (2007+)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης