ESP και TCS

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Παρ Απρ 04, 2008 7:37 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούργιο μέλος και σε λίγο καιρό θα είμαι και κάτοχος ενός Santa Fe GLS (θα το παραλάβω το Πάσχα όταν επιστρέψω από το εξωτερικό).

Επισκέφθηκα μια αντιπροσωπεία της Hyundai εδώ στις Βρυξέλλες όπου ενημερώθηκα για τις τρεις βενζινοκίνητες εκδόσεις με τις οποίες χορηγείται. Οι τιμές είναι γενικά καλύτερες από την Ελλάδα -σε μοντέλα με ανάλογο επίπεδο εξοπλισμού- αλλά ελέω φόρου ταξινόμησης δεν συμφέρει να το φέρω από εδώ. Πάντως, σε όλες τις εκδόσεις πλην μιας, το αυτοκίνητο παραδίδεται με στάνταρ ESP και TCS. Για τη μοναδική έκδοση που δεν υπάρχει στο βασικό εξοπλισμό, δίνεται η δυνατότητα σχετικής τοποθέτησης με κόστος 850€.

Στην αντιπροσωπεία που το παράγγειλα στην Αθήνα ζήτησα την εξτρά τοποθέτηση του ESP αλλά η απάντηση ήταν αρνητική. Γιατί; Επίσης, μου είπαν ότι γενικά υπάρχει μια αμφισβήτηση αν το συγκεκριμένο σύστημα βοηθά. Δεν είμαι ειδικός και δεν έχω στο παρελθόν αποκτήσει 4Χ4, αλλά είναι αλήθεια κάτι τέτοιο; Στις δοκιμές που έχω διαβάσει (ελληνικές και ξένες) όλες συμφωνούν ότι το ESP βελτιώνει την ευστάθεια στο Santa Fe.

Τέλος, που μπορώ να προμηθευτώ το αυτοκόλλητο του Club;


Καλό Σαββατοκύριακο και καλές βόλτες
ANTONIS
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 6:17 pm

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό webfox » Παρ Απρ 04, 2008 8:54 pm

Όπως λέει και ο Δημήτρης παραπάνω, το ESP (Electronic Stability Program) είναι απλά MUST για ΟΛΑ τα αυτοκίνητα (πόσο μάλλον για τις δικές μας τις μαούνες...)
Προσωπικά με έχει σώσει τουλάχιστον μία φορά με καταρρακτώδη βροχή όπου (ως κλασικός Ελληνάρας) πήρα μία στροφή στην εθνική για Χανιά με παραπάνω απ' όσα έπρεπε και ένοιωσα πως το σύστημα "κράτησε" το Santa στην στροφή.
Είχα χ_στεί πατόκορφα λέμε...

Τώρα το TSC (Traction Control System) απλά αποτρέπει το "σπινάρισμα" των τροχών (χρήσιμο ιδιαίτερα στο ξεκίνημα σε γλιστερό έδαφος (χιόνι, λάσπη, κλπ).

Εάν μπορείς μην στερήσεις αυτά τα χρήσιμα βοηθήματα από το Santa σου (αχρείαστα να' ναι βέβαια).

Φιλικά από Κρήτη
webfox
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Κυρ Απρ 06, 2008 1:51 pm

Το ESP είναι το απόλυτο must have στις μέρες μας , σου δίνει ένα αίσθημα ασφάλειας παραπάνω.
Όσο για το TCS εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ απαραίτητο, δεν θα με χάλαγε αν το είχα, αλλά δεν το πλήρωνα σαν έξτρα για να το βάλω όμως.
Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προσπαθεί να αποφασίσει την υποχρεωτική τοποθέτηση του ESP στο βασικό εξοπλισμό, σε όλα τα νέα αυτοκίνητα.
Η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά τα ηλεκτρονικά βοηθήματα κάνουν την ζωή του σύγχρονου οδηγού πιο εύκολη, προσφέροντάς του μεγιστοποίηση της ασφάλειας διορθώνοντας τυχόν λάθη που θα μπορούσαν να έχουν κόστος για εκείνον και το όχημα του.
sts4x4
 

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Κυρ Απρ 06, 2008 5:11 pm

ΑΝΤΩΝΗΣ έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι καινούργιο μέλος και σε λίγο καιρό θα είμαι και κάτοχος ενός Santa Fe GLS (θα το παραλάβω το Πάσχα όταν επιστρέψω από το εξωτερικό).

Επισκέφθηκα μια αντιπροσωπεία της Hyundai εδώ στις Βρυξέλλες όπου ενημερώθηκα για τις τρεις βενζινοκίνητες εκδόσεις με τις οποίες χορηγείται. Οι τιμές είναι γενικά καλύτερες από την Ελλάδα -σε μοντέλα με ανάλογο επίπεδο εξοπλισμού- αλλά ελέω φόρου ταξινόμησης δεν συμφέρει να το φέρω από εδώ. Πάντως, σε όλες τις εκδόσεις πλην μιας, το αυτοκίνητο παραδίδεται με στάνταρ ESP και TCS. Για τη μοναδική έκδοση που δεν υπάρχει στο βασικό εξοπλισμό, δίνεται η δυνατότητα σχετικής τοποθέτησης με κόστος 850€.

Στην αντιπροσωπεία που το παράγγειλα στην Αθήνα ζήτησα την εξτρά τοποθέτηση του ESP αλλά η απάντηση ήταν αρνητική. Γιατί; Επίσης, μου είπαν ότι γενικά υπάρχει μια αμφισβήτηση αν το συγκεκριμένο σύστημα βοηθά. Δεν είμαι ειδικός και δεν έχω στο παρελθόν αποκτήσει 4Χ4, αλλά είναι αλήθεια κάτι τέτοιο; Στις δοκιμές που έχω διαβάσει (ελληνικές και ξένες) όλες συμφωνούν ότι το ESP βελτιώνει την ευστάθεια στο Santa Fe.

Τέλος, που μπορώ να προμηθευτώ το αυτοκόλλητο του Club;


Καλό Σαββατοκύριακο και καλές βόλτες

Ειναι σιγουρο οτι το συστημα ευσταθειας οπως λεγεται βοηθαει πολυ,αλλα το εχει το αυτοματο κιβωτιο,το οποιο εγω δεν παω,πηρα μηχανικο,και οταν ζητησα την εξτρα τοποθετηση του,μου ειπαν οτι δεν γινεται,γιατιπαιζουν μαζι ο εγκεφαλος και το ABS,απλα προσεχω κατι παραπανω. :x :x :x :x :x
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό ANTONIS » Δευτ Απρ 07, 2008 10:01 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το συμπέρασμα είναι ....μεγαλύτερη προσοχή, όπως έγραψε και ο φίλος NIKOS.

Το αμάξι έχει παραγγελθεί ήδη και δεν μπορεί να γίνει τίποτε.

Πάντως, θα πρέπει η αντιπροσωπεία της να εξετάσει σοβαρά το θέμα αυτό, δεδομένου μάλιστα ότι πέρασα πάλι το Σάββατο από τη Hyundai Βρυξελλών και μου είπαν ότι τα όλα τα μοντέλα Santa Fe έτους 2008 έρχονται πλέον με στάνταρ εξοπλισμό τα ESP και TCS.
ANTONIS
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 6:17 pm

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό active123 » Τρί Απρ 08, 2008 10:47 am

ΓΙΑ ΣΟΥ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ . ΤΟ ESP ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ ΤΗΝ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΕΚΔΟΣΗ , ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ . ΕΧΕΙ ΕΠΙΣΗΕ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΗ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΙΕΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ , ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΣΕ OFF ROAD ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΥΡΙΟΣ . ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΗΜΑΤΩΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΥΤΟΜΑΤΙΚΗ ΕΚΔΟΣΗ ?????
SIMOS THESSALONIKI
active123
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Απρ 02, 2008 2:54 pm

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Τρί Απρ 08, 2008 11:43 am

Παιδια,να πω και μια "αλλη" αποψη.Προσωπικα πιστευω απολυτα οτι ολα μα ολα τα ηλεκτρονικα βοηθηματα,απο το ABS εως το TCS και τα υπολοιπα...βοηθουν στην ενεργητικη ασφαλεια του αυτοκινητου και κατ'επεκταση προσδιδουν μια σιγουρια στον οδηγο και στους επιβαινοντες.Αυτο ειναι δεδομενο,ειδικα αν αναλογιστουμε το πολυ κακο οδικο μας δικτυο σε ποιοτητα ασφαλτου.Απο την αλλη μερια,ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ,ειμαι λιγο "παλιομοδιτης"...Τι εννοω.Ειμαι λιγο εναντια στα καλούδια αυτα που ευνουχιζουν τον οδηγο,αποκοβοντας του το "εχειν οδηγειν".Θελω να πω οτι προτιμω την παλια οδηγηση οπου ησουν εσυ απεναντι στο αυτοκινητο σου και εκανες τα παντα για να συνεργαστεις τοσο καλά ωστε να βγαλεις στο δρομο τις ικανοτητες οδηγου και αυτοκινητου.Χωρις κανενα βοηθημα,παρα μονο την "τεχνη" της οδηγησης.Ολα αυτα λοιπον τα σημερινα βοηθηματα,ναι μεν ασφαλη και ωραια,αλλά μου δινουν μια "στεναχωρια" οσον αφορα τη ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ μου στην οδηγηση. Ετσι ειναι ομως.Οι εποχες αλλαζουν και πρεπει να προσαρμοστουμε.Ειναι καλυτερα ετσι ισως για το συνολο των οδηγων...Πανε βεβαια οι παλιες καλες εποχες,οπου το αναποδο τιμονι και το ντριφταρισμα ή το φλικ για τοποθετηση στη στροφη ηταν "πρεπει"και τεχνη.Τωρα απλα σημαδευεις και περνας,χωρις να φευγεις ουτε μοίρα απο το διαβητη της στροφης...Τι να κανουμε,θα προχωρησουμε ετσι,αναπολωντας ομως τα παλια... :oops: :oops:
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό webfox » Τρί Απρ 08, 2008 1:24 pm

mAthosalas έγραψε:...Πανε βεβαια οι παλιες καλες εποχες,οπου το αναποδο τιμονι και το ντριφταρισμα ή το φλικ για τοποθετηση στη στροφη ηταν "πρεπει"και τεχνη....

Κωστή, να σε βλέπω να πηγαίνεις την μαούνα μας με ανάποδο στις στροφές και γω να ρίχνω μπαλοθιές ολημερίς... :lol: :lol: :lol:
(πλάκα κάνω...μη παρεξηγηθείς πάλι...)...

Δυστυχώς Κώστα εσύ είσαι η εξαίρεση: η εμπειρία σου στην οδήγηση σου επιτρέπει να αντισταθμίσεις κάπως τα ηλεκτρονικά βοηθήματα...

Οι περισσότεροι όμως σίγουρα δεν θέλουν να στερηθούν ένα τέτοιο γκάτζετ...
Αν ΔΕΝ το είχα, απλά ακόμα θα τσουλούσα στον γκρεμό (αναφέρομαι σε προηγούμενη εμπειρία μου με βροχή) και μάλλον ακόμα θα με ψάχνανε...

Η μαουνίτσα μας, με το ψιλό κέντρο βάρους της απλά "φωνάζει" για ESP...
Για όποιον τώρα θέλει να νιώσει τεχνολογία 80's, υπάρχει το μαγικό κουμπί απενεργοποίησης... (στα 2 χρόνια πάντως δεν το' χω ακουμπήσει).

Θυμάμαι στα τέλη του '80 υπήρχε ανάλογη συζήτηση με το ABS: οι "καλοί" οδηγοί θεωρούσαν μπούρδα την εφεύρεση και προσπαθούσαν να αγοράζουν προηγούμενα μοντέλα (μιας και τα νεα έβγαιναν πια μόνο με ABS)... τώρα το ABS συναντάται πια και σε αρκετές μηχανές και ποδήλατα!

Την ώρα την αχρείαστη θα φανούν αυτά τα ηλεκτρονικά...ας τα έχω και ΠΟΤΕ να μην χρειαστούν...είναι όμως ωραίο το συναίσθημα της ηρεμίας που σου παρέχουν, ιδιαίτερα σε μια χώρα με τόσο "τέλεια" άσφαλτο και τόσο "πολιτισμένους" οδηγούς...ειδικά όταν έχεις την οικογένειά σου μέσα...

Φιλικά από Κρήτη
webfox
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Τρί Απρ 08, 2008 6:48 pm

dim75 έγραψε:είσαι οπαδός της παλιάς σχόλης και φαντάζομαι λάτρης των πισοκίνητων, θα χεις ρίξει πολύ μπαντιλίκι ... :lol: :lol:

Παρα πολυ ομως...διασκεδαστικο αλλά "ανουσιο" αν μιλαμε για ασφαλη οδηγηση ;)

webfox έγραψε:Κωστή, να σε βλέπω να πηγαίνεις την μαούνα μας με ανάποδο στις στροφές και γω να ρίχνω μπαλοθιές ολημερίς... :lol: :lol: :lol:
(πλάκα κάνω...μη παρεξηγηθείς πάλι...)...

Ειναι πραγματικα,"προκλητικο"το θηριο μας για τετοιες "ταρζανιες"...αλλά θα επικρατει η λογικη για τους λογους που αναφερεις πιο κατω... :)

webfox έγραψε:η εμπειρία στην οδήγηση επιτρέπει να αντισταθμίσεις κάπως τα ηλεκτρονικά βοηθήματα...

webfox έγραψε:Οι περισσότεροι δεν θέλουν να στερηθούν ένα τέτοιο γκάτζετ...

webfox έγραψε:Η μαουνίτσα μας, με το ψιλό κέντρο βάρους της απλά "φωνάζει" για ESP...

webfox έγραψε:Την ώρα την αχρείαστη θα φανούν αυτά τα ηλεκτρονικά...ας τα έχω και ΠΟΤΕ να μην χρειαστούν...είναι όμως ωραίο το συναίσθημα της ηρεμίας που σου παρέχουν, ιδιαίτερα σε μια χώρα με τόσο "τέλεια" άσφαλτο και τόσο "πολιτισμένους" οδηγούς...ειδικά όταν έχεις την οικογένειά σου μέσα...


Και περα απο αυτα που μπορει να θελουμε,προσωπικα προτιμω να παρω το αυτοκινητο μου,το Χ,το οποιο ειναι στημενο για "ταρζανιες" και να ξεσαλωσω σε μια πιστα ή μονος μου σε ελεγχομενο περιβαλλον στα βουνα(πχ αγωνες) αλλά στην καθημερινη μου ζωή ποτέ δεν θα θεσω σε ρισκο ή κινδυνο ή εστω υποψια φοβου ουτε εμενα ουτε πιο πολυ τους συνεπιβατες μου αλλά ουτε τους γυρω οδηγους...Σεβασμος και λογικη πανω απ'ολα.Για ξεσαλωμα και παιχνιδι υπαρχει τροπος αλλά ποτέ δημόσια... ;)

webfox έγραψε:Φιλικά από Κρήτη
webfox

Και εννοειται ρε συ παντα φιλικα...Δεν θα πλακωθουμε για βλακειες ή γιατι λεμε την αποψη μας...Μην το ξαναπεις... :)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ESP και TCS

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Τρί Απρ 08, 2008 7:06 pm

dim75 έγραψε:ipreza θα το κάνεις το santa fe σε καμία πίστα. απλά όταν το κάνεις κάλεσε μας να το δούμε και να το απολαύσουμε.

Κακες σκεψεις μπαινουνε καμμια φορα στο μυαλο,αλλά θα επικρατησει η αποψη "Το πηρα για οικογενειακο"... :)

dim75 έγραψε:αλήθεια ποια η γνώμη σου για το νέο evo? φαντάζομαι δεν θα σε ικανοποιεί η μεταστροφή στη λογική του μοντέλου

Οσο πανε ολα τα αυτοκινητα που μιλουσαν στην καρδιά και στα χέρια...εκπολιτιζονται...Ειμαι οπαδος της "παλιας σχολης" αλλά δεν θα ελεγα οχι και σε αυτη την στροφη...γιατι τελικα ειναι υπερ της ασφαλειας...Ισως ειναι μεγαλο θεμα ομως αν μιλαμε για αγωνιστικη χρηση. Ομως επουδενι σε πολιτικες εκδοσεις και για καθημερινη χρηση δεν λεω οχι.Προεχει η ασφαλεια ολων μας.Τωρα για τις πιστες..."αλλουνου Παπα Ευαγγελιο"... ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 2G (2007+)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες