Προβλημα με την ροπή!!!

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Προβλημα με την ροπή!!!

Δημοσίευσηαπό Tzillis » Τετ Οκτ 12, 2011 10:56 pm

Καλησπέρα σας.
Δυστηχώς έχω ενα πρόβλημα και όποιος έχει καποια λύση είναι καλοδεχούμενη!!! :mrgreen:
Εχω το 2.0cc CRDI 2003 μοντελο. Πριν 2 εβδομάδες περιπου σε με βόλτα στην Κρήτη εβαλα πετρελαιο σε ενα τοπικο βενζιναδικο τις ΕΚΟ στα Σφακια Χανιων!!! Μετα ξεκιναν τα περιεργα!!! Περιπου 20-30χλμ μετα το αμαξι δεν τραβαει καθολου.. και τι εννοω.. Δεν ροπιαζει οπως πριν!!! Στην αρχη νομιζα πως ειναι Τουρμπινα.. Αυτην την εντυπωση μου εδωσε.. Ομως σκεφτηκα το βενζιναδικο και το "σαπιο" πετρελαιο που ισως μου εβαλε.. Ανοιξα το φιλτρο αερα μπας και μπουκωνει αλλα ειναι καθαρο!! εκανα καμια 300ρια χλμ απο τοτε και κατα την επιστροφη μου στην κορινθο εβαλα πετρελαιο απο τον βενζινα μου. Αμεσως του κανω χλμ και το ανοιγω θεωροντας το "μπουκομενο". Τιποτα.. Το αμαξι δεν εχει ροπη και ανοιγει με το ζορι.. μετα τις 3000στροφες απλα δεν παει!!! Θεωρω πως το φιλτρο στο ντεποζιτο βουλωσε, το φιλτρο πετρελαιου "πηρε δρομο" , τουρμπινα τελος (ελπιζω οχι παναγια μου) ή αντλια βενζινης. Το τελευταιο το θεωρω απιθανο διοτι την αλλαξα περσι χωρις να εχει προβλημα αλλα απο λαθος της αντιπροσωπιας!!!! Γιαυτο αν μπορει να με βοηθηση καποιος ή να μου πει να το παω καπου ΕΚΤΟΣ αντιπροσωπιας!!
Ευχαριστω εκ τον προτερων :))
Tzillis
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 10:03 pm
Τοποθεσία: Aγιοι Θεοδωροι Κορινθιας

Re: Προβλημα με την ροπή!!!

Δημοσίευσηαπό Tzillis » Πέμ Οκτ 13, 2011 10:38 pm

To προβλημα λυθηκε τελικα σημερα το απογευμα απο τον πατερα μου!!! Μια νυφιτσα μου ειχε φαει 2 καλωδια ενος σενσορα που ειναι επανω στον κινητηρα για τις επιστροφες του πετρελαιου και δεν ανοιγε η τουρμπινα. Χρειαστηκε μονο να βγαλουμε ολο το φιλτρο αερα να εχουμε χερι να δουλεψουμε!! Τελος καλα ολα καλα!!! :f: ()**()
Tzillis
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 10:03 pm
Τοποθεσία: Aγιοι Θεοδωροι Κορινθιας

Re: Προβλημα με την ροπή!!!

Δημοσίευσηαπό Vagelhs » Πέμ Οκτ 13, 2011 11:28 pm

Tzillis έγραψε:To προβλημα λυθηκε τελικα σημερα το απογευμα απο τον πατερα μου!!! Μια νυφιτσα μου ειχε φαει 2 καλωδια ενος σενσορα που ειναι επανω στον κινητηρα για τις επιστροφες του πετρελαιου και δεν ανοιγε η τουρμπινα. Χρειαστηκε μονο να βγαλουμε ολο το φιλτρο αερα να εχουμε χερι να δουλεψουμε!! Τελος καλα ολα καλα!!! :f: ()**()

bravo bravo bravo (smdance) (smdance) (smdance)
....ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ....
Άβαταρ μέλους
Vagelhs
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 9:31 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Προβλημα με την ροπή!!!

Δημοσίευσηαπό Bordo » Παρ Οκτ 14, 2011 12:30 am

παλι καλα thewave
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Προβλημα με την ροπή!!!

Δημοσίευσηαπό dim » Πέμ Οκτ 20, 2011 10:45 pm

Tzillis έγραψε:To προβλημα λυθηκε τελικα σημερα το απογευμα απο τον πατερα μου!!! Μια νυφιτσα μου ειχε φαει 2 καλωδια ενος σενσορα που ειναι επανω στον κινητηρα για τις επιστροφες του πετρελαιου και δεν ανοιγε η τουρμπινα. Χρειαστηκε μονο να βγαλουμε ολο το φιλτρο αερα να εχουμε χερι να δουλεψουμε!! Τελος καλα ολα καλα!!! :f: ()**()


Φιλε μου καλως ηρθες!!Πολλα θα μπορουσαν να συμβουν!!!Σε ενα παρομοιο προβλημα-εχω και εγω το crd toy 2006,αλλα ουσιαστικα ειναι το ιδιο-μου ειχε τρυπησει ενα σωληνακι της υποπιεσης (ενα απο τα σωληνακια που πανε στο ψυγειο του intercooler) το αμαξι δεν ειχε ροπη καθολου,ανοιγε σιγα σιγα μονο του,οποτε πατημα περισσοτερο πατημα του γκαζιου και περισσοτερη καταναλωση!!!Το αναφερω εντελως πληροφοριακα γιατι θα μπορουσε να συμβει σε καποιον αλλο!!!
Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ

Γιατι οταν τελειωνουν τα λεφτα ... περισσεύει μηνας;
Άβαταρ μέλους
dim
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: Κερατεα


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες