ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό johnnh47 » Παρ Ιούλ 01, 2011 11:45 pm

καλησπερα εχω το santa fe 2000 diesel και πριν 1 μηνα αρχισε να αργει να παρει μπρος σιγα σιγα χειροτερευε στο τελος δεν επερνε μπρος το πηγα
στην hyundai μου αλαξαν 2 σενσορες του εκκεντροφορου και του κνωδακοφορου αλλα το προβλημα δεν λυθηκε μου ειπαν να αφησω το αυτοκινητο
εκει να το πανε ψαχτα (να αλαξου κανα 2 σενσορεσ ακομα μετα τα μπεκ τους σωληνες υψηλης πιεσεως και εαν δεν λυθη το προβλημα θα συμπερανουνε οτι ειναι πεζμενη η μηχανη και ολες αφτες τησ δοκιμες θαπρεπει να της πληρωσω οπος εγινε και με τους σενσορες.
ειχε κανεις παρομιο προβλημα να βοηθησει την κατασταση γιατι με αυτους που επλεξα θα το πεταξω αφου εχω δοση ενα εκατομιριο :))
johnnh47
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 7:54 am

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Δημοσίευσηαπό SRB » Σάβ Ιούλ 02, 2011 8:36 am

1ο) Ποσα χλμ εχει κανει ο κινητηρας?
2ο) Εχεις ξεκινησει απο καθαρισμο ρυθμιση τρομπας και μπεκ?
Και δεν νομιζω ενα αυτοκινητο εστω και αν εχεις κανει 200000 χλμ να εχει πεσει η μηχανη,και πετρελαιο!!!!!
Και προσεξε, μην πηγαινεις σε συνεργεια χωρις εμπειρια στο πετρελαιο, πηγαινε οπου πηγαινουν ταξι!!! ;) ;)
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Δημοσίευσηαπό HerC » Πέμ Ιούλ 07, 2011 10:17 am

johnnh47 έγραψε:καλησπερα εχω το santa fe 2000 diesel και πριν 1 μηνα αρχισε να αργει να παρει μπρος σιγα σιγα χειροτερευε στο τελος δεν επερνε μπρος το πηγα
στην hyundai μου αλαξαν 2 σενσορες του εκκεντροφορου και του κνωδακοφορου αλλα το προβλημα δεν λυθηκε μου ειπαν να αφησω το αυτοκινητο
εκει να το πανε ψαχτα (να αλαξου κανα 2 σενσορεσ ακομα μετα τα μπεκ τους σωληνες υψηλης πιεσεως και εαν δεν λυθη το προβλημα θα συμπερανουνε οτι ειναι πεζμενη η μηχανη και ολες αφτες τησ δοκιμες θαπρεπει να της πληρωσω οπος εγινε και με τους σενσορες.
ειχε κανεις παρομιο προβλημα να βοηθησει την κατασταση γιατι με αυτους που επλεξα θα το πεταξω αφου εχω δοση ενα εκατομιριο :))


Ελα johny λοιπον ισως ειναι επιστρεφομενα απο τα μπεκ να πας να δουνε αν ειναι επιστρεφομενα εχουμε το ιδιο σανταφε 2000CRDI
HRAKLHS
SantaF€ 2lt CRDi
Άβαταρ μέλους
HerC
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 15, 2010 3:09 am
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Δημοσίευσηαπό dim » Κυρ Ιούλ 10, 2011 12:02 pm

johnnh47 έγραψε:καλησπερα εχω το santa fe 2000 diesel και πριν 1 μηνα αρχισε να αργει να παρει μπρος σιγα σιγα χειροτερευε στο τελος δεν επερνε μπρος το πηγα
στην hyundai μου αλαξαν 2 σενσορες του εκκεντροφορου και του κνωδακοφορου αλλα το προβλημα δεν λυθηκε μου ειπαν να αφησω το αυτοκινητο
εκει να το πανε ψαχτα (να αλαξου κανα 2 σενσορεσ ακομα μετα τα μπεκ τους σωληνες υψηλης πιεσεως και εαν δεν λυθη το προβλημα θα συμπερανουνε οτι ειναι πεζμενη η μηχανη και ολες αφτες τησ δοκιμες θαπρεπει να της πληρωσω οπος εγινε και με τους σενσορες.
ειχε κανεις παρομιο προβλημα να βοηθησει την κατασταση γιατι με αυτους που επλεξα θα το πεταξω αφου εχω δοση ενα εκατομιριο :))


Φιλε μου ειχα ενα παρομοιο προβλημα με σενα πριν δυο χρονια!Στην αρχη καθυστερουσε κατι δεκατα του δευτερολεπτου να παρει μπρος ,σιγα σιγα αργουσε ολο και πιο πολυ και μετα στοπ!!Εχω εναν φιλο που ειναι Τρομπάς και ασχοληται με ολα τα diesel(μεγαλα και μικρα).Αφου δοκιμασε τα μπεκ και κατι "αλλα" στο αμαξι μου-δεν ειμαι και σχετικος-στο τελος μου αλαξε ενα σετακι στο ρυθμιστη πιεσης στην μπεκερα του πετρελαιου.Αμεσως λυθηκε το προβλημα!!Δεν ξερω απο που εισαι αλλα αν εισαι κοντα -σχετικα-στην Κερατεα θα μπορουσες τουλαχιστον να παρεις μια αλλη γνωμη!Δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι το ιδιο προβλημα,αλλα μοιαζει πολυ!Ο φιλος που τον ρωτησα μου ειπε οτι θελει εναν ελενχο το αμαξι(πχ μπεκ κτλ)!Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο!!!
Αν χρειαστεις κατι απο τον φιλο μου-Ιπποκρατης το ονομα του-Χτυπα τηλεφωνο στο 6937400988 (Δημητρης)

ΥΓ Ξεχασα να πω οτι εχω κι εγω ενα diesel 2lt !!!!!!
Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ

Γιατι οταν τελειωνουν τα λεφτα ... περισσεύει μηνας;
Άβαταρ μέλους
dim
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: Κερατεα

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ

Δημοσίευσηαπό Bordo » Πέμ Ιούλ 14, 2011 10:26 pm

να πας και για ρυθμηση βαλβιδων εαν δεν ειναι αυτορυθμηζομενες.
dim έγραψε:
johnnh47 έγραψε:καλησπερα εχω το santa fe 2000 diesel και πριν 1 μηνα αρχισε να αργει να παρει μπρος σιγα σιγα χειροτερευε στο τελος δεν επερνε μπρος το πηγα
στην hyundai μου αλαξαν 2 σενσορες του εκκεντροφορου και του κνωδακοφορου αλλα το προβλημα δεν λυθηκε μου ειπαν να αφησω το αυτοκινητο
εκει να το πανε ψαχτα (να αλαξου κανα 2 σενσορεσ ακομα μετα τα μπεκ τους σωληνες υψηλης πιεσεως και εαν δεν λυθη το προβλημα θα συμπερανουνε οτι ειναι πεζμενη η μηχανη και ολες αφτες τησ δοκιμες θαπρεπει να της πληρωσω οπος εγινε και με τους σενσορες.
ειχε κανεις παρομιο προβλημα να βοηθησει την κατασταση γιατι με αυτους που επλεξα θα το πεταξω αφου εχω δοση ενα εκατομιριο :))


Φιλε μου ειχα ενα παρομοιο προβλημα με σενα πριν δυο χρονια!Στην αρχη καθυστερουσε κατι δεκατα του δευτερολεπτου να παρει μπρος ,σιγα σιγα αργουσε ολο και πιο πολυ και μετα στοπ!!Εχω εναν φιλο που ειναι Τρομπάς και ασχοληται με ολα τα diesel(μεγαλα και μικρα).Αφου δοκιμασε τα μπεκ και κατι "αλλα" στο αμαξι μου-δεν ειμαι και σχετικος-στο τελος μου αλαξε ενα σετακι στο ρυθμιστη πιεσης στην μπεκερα του πετρελαιου.Αμεσως λυθηκε το προβλημα!!Δεν ξερω απο που εισαι αλλα αν εισαι κοντα -σχετικα-στην Κερατεα θα μπορουσες τουλαχιστον να παρεις μια αλλη γνωμη!Δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι το ιδιο προβλημα,αλλα μοιαζει πολυ!Ο φιλος που τον ρωτησα μου ειπε οτι θελει εναν ελενχο το αμαξι(πχ μπεκ κτλ)!Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο!!!
Αν χρειαστεις κατι απο τον φιλο μου-Ιπποκρατης το ονομα του-Χτυπα τηλεφωνο στο 6937400988 (Δημητρης)

ΥΓ Ξεχασα να πω οτι εχω κι εγω ενα diesel 2lt !!!!!!
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες