Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό gpat » Κυρ Φεβ 07, 2010 12:49 pm

Αγαπητοι συνΣανταΦιτες
2000CRDI, ετος2002, 124000κμ
Θα ειναι ο δευτερος δισκος-πλατω που θα αλλαξω.
Χρηση παντα εντος δρόμου, ανευ βαρκας.
Την πρωτη φορα τον αλλαξα, στα 58000κμ, στην αντιπροσωπεια, με της μαμας, μου ειπαν οτι ο παλιος ειχε προβλημα εκ γενετής και μου εβαλαν τον νεου τυπου τον ενισχυμενο..

Τωρα πάλι τα ιδια.
Σκέφτομαι λοιπόν μήπως υπάρχει καλύτερος απο της αντιπροσωπειας
Δείτε παρακαλώ:

http://www.nt.gr/gr/Details.asp?Product ... &CarID=459, 204ευρω

ή

http://www.autopartswarehouse.com/mmp/h ... parts.html


ή τι νομιζετε εσεις καλύτερο.... και τι εχετε δοκιμάσει, τι σας λένε οι μαστόροι σας...
Ευχαριστω
gpat
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 11:00 am
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό smartsotos » Κυρ Φεβ 07, 2010 1:32 pm

φιλε gpat οι εμπειρια μου ως παλιος φανοποιος δηλαδη μεσα απο τα συνεργεια συνηθως δουλευαμε το βαλεο ως μια καλη και αξιοπιστη λυση και σε σχεση τιμης οσο για το ζαξ δεν εχω καποια σχολεια.πιστευω να σε βοηθησα ας γραψουν και οι αλλοι τα σχολια τους οποτε θα εχεις μια καλυτερη αποψη
PIZZA SMART SOTOS
''ΣΩΤΗΡΗΣ''
smartsotos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 353
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:56 pm
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό Bordo » Κυρ Φεβ 07, 2010 11:53 pm

valeo και ξερο ψωμι zacks εχω βαλει 2 φορες σε ιμπιζα και χιουνται κουπε και 1 φορα αμορτισερ στο 156 αλφα ,ειναι ΑΧΡΗΣΤΑ δεν βγαζουν χιλιομετρα το ξερω απο πρωτο χερι τσαμπα λεφτα (0000)εννοειτε οτι εβαλα παλι valeo δισκο πλατο και αμορτισερ bilstein.επειδη ειναι γερμανικο δεν ειναι και υποχρεωτικα καλο. ;) εγω ειπα τις εμπειριες μου απο κει και περα οτι θες κανεις!!!! smoke
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό santagt » Δευτ Φεβ 08, 2010 1:02 am

Εγω δεν εχω αλλαξει ακομα γιατι εχω λιγα χιλιομ.Παντως εχω ακουσει και απο αλλους οτι ο εργοστασιακος βγαζει περιπου 55.000 χλμ. Σιγουρα πρεπει να κοιταξεις για καποιο ενισχυμενο .
Τι θα πρέπει να γνωρίζουμε
• Κάθε φορά που αλλάζουμε δίσκο πλατό, θα πρέπει στο σετ να περιλαμβάνεται και καινούργιο ρουλεμάν. Αν το ρουλεμάν είναι παλιό και έχει χάσει την απόδοσή του, πιθανό να παράγει θόρυβο αλλά και να δυσκολεύει την αλλαγή των σχέσεων.
• Το εργοστασιακό πλατό δεν αντέχει τους βελτιωμένους δίσκους και θα πρέπει να αντικαθίσταται.
• Αν το αυτοκίνητό σας χρειάζεται συχνά δίσκο κάνοντάς του συνετή οδήγηση, τότε καλό θα είναι να προχωρήσετε στην αγορά ενός ενισχυμένου σετ .

Αν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος γύρο από τον εργοστασιακό δίσκο πλατό, μπορούμε να επιλέξουμε ένα σύστημα συμπλέκτη, το οποίο να έχει μεγαλύτερη διάμετρο. Μετά τα ενισχυμένα σετ, η λύση είναι ένας αγωνιστικός δίσκος, ο οποίος όμως δεν ενδείκνυται στην καθημερινή χρήση.
Μεταφερει αποτομα τη δυναμη του κινητηρα με αποτελεσμα να ξεκιναει αποτομα και να χρειαζεται πιο πολλες στροφες στις ανηφορες . Επισης θα κουραζει στο παρκαρισμα .
Περισσοτερες πληροφοριες στο http://www.autotriti.gr/data/magazine/v ... /36649.asp
santagt
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 12:29 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο,Κρητη

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό gpat » Δευτ Φεβ 08, 2010 12:18 pm

Ευχαριστω για τις απαντησεις...
Φανταζομαι, αν κανω λάθος διορθωστε με, η αντιπροσωπεια δεν βάζει valeo(?)

1. Η τιμή ειναι καλή?
http://www.nt.gr/gr/Details.asp?Product ... &CarID=459
204ευρω

2. Οποτε ρωτω τους εν Κρητη, εν Ηρακλείω ιδιαιτερως, τι συμπεριφορα ειχε η αντιπροσωπεια οταν τους πατε ανταλλακτικα για τοποθέτηση? ; ή εχετε αναλλακτική πρόταση?
gpat
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 11:00 am
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό pantazis » Δευτ Φεβ 08, 2010 1:59 pm

φιλε gpat καλησπερα!!!
την αντιπροσωπεια στο Ηρακλειο δεν την προτεινω για πολλους λογους!!
υπαρχει καθυστέρηση και το service δεν με τρελένει!
οσο αφορα για τιμες δεν ξέρω και έχουμε και μέτρο συγκρισης με άλλη επισημη αντιπροσωπεία οπως στην Αθήνα αλλα εμένα μου φαινονται τσουχτερες!!
εγω στο santa μου με 47.000Km εχει κανει ολα τα service εκει λογο εγγυησης αλλα τέλος!!
πλεον εξω σε μηχανικό!!
το ψάχνω και εγω γιατι θελω να κανω το τακτικο service των 45.000km!!

((**)) ((**))
KOSTAS IRAKLIO CRETE
SANTA FE CLUB
Άβαταρ μέλους
pantazis
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2009 1:58 pm
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό anthrakisantafe » Δευτ Φεβ 08, 2010 2:29 pm

gpat έγραψε:Ευχαριστω για τις απαντησεις...
Φανταζομαι, αν κανω λάθος διορθωστε με, η αντιπροσωπεια δεν βάζει valeo(?)

1. Η τιμή ειναι καλή?
http://www.nt.gr/gr/Details.asp?Product ... &CarID=459
204ευρω

2. Οποτε ρωτω τους εν Κρητη, εν Ηρακλείω ιδιαιτερως, τι συμπεριφορα ειχε η αντιπροσωπεια οταν τους πατε ανταλλακτικα για τοποθέτηση? ; ή εχετε αναλλακτική πρόταση?


Για το δίσκο δε έχω εμπειρία έτσι δε μπορώ να πω και τίποτα.
Για το θέμα συνεργείου και αντιπροσωπείας θα έψαχνα σε εξωτερικό συνεργείο.
Οι αντιπρόσωποι είναι συνήθως πανάκριβοι εκτός συγκεκριμένων εξαιρέσεων σε μεγάλες πόλεις όπου υπάρχει ανταγωνισμός.
Στη επαρχία γενικά βαράνε... και δε έχουν να προσφέρουν και τους καλύτερους μαστόρους.
Οπότε γιατί να πληρώσεις για μια δουλειά παραπανίσια λεφτά και να μη έχεις και τη καλύτερη υπηρεσία.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
anthrakisantafe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 7:42 pm
Τοποθεσία: Λέσβος

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό santagt » Δευτ Φεβ 08, 2010 10:03 pm

1. Δυστηχως τιμες δε γνωριζω .
2.Δε νομιζω να εχουν προβλημα ιδιως οταν εισαι εκτος εγγυησης ,αλλα μη νομιζεις οτι θα το προσεξουν περισσοτερο ( και λογω μεγαλου φορτου εργασιας ) απο καποιο αλλο μηχανικο που θα σε αφησει να εισαι και διπλα στο αυτοκινητο σου και να βλεπεις τι γινεται (κατι που δε γινεται στην αντιπροσωπεια ).
Το καλυτερο ειναι να ρωτησεις και στην αντιπροσωπεια και αλλους μηχανικους τιμες για εργατικα και ανταλλακτικα . Θα κανω μια ερωτηση και σε ενα μηχανικο απεξω για να σου πω περισσοτερα σε τιμες .
santagt
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 12:29 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο,Κρητη

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό santagt » Τρί Φεβ 09, 2010 7:51 pm

Επειδη δεν περασα με το Santafe για να το δει μου ειπε μονο για το σετ μαρκας ASCO (γιαπωνεζικο) οτι κοστιζει 200 ευρω . Ελπιζω αυριο να μπορεσω να παω με το αυτοκινητο να μαθω για εργατικα .
santagt
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 12:29 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο,Κρητη

Re: Αλλαγή δισκος- πλατω CRDI2.0

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Τρί Φεβ 09, 2010 7:56 pm

santagt έγραψε:Επειδη δεν περασα με το Santafe για να το δει μου ειπε μονο για το σετ μαρκας ASCO (γιαπωνεζικο) οτι κοστιζει 200 ευρω . Ελπιζω αυριο να μπορεσω να παω με το αυτοκινητο να μαθω για εργατικα .


Φίλε το ASCO είναι ότι το καλύτερο (ok) και από VALEO.Σου μιλάω εκ πήρας
10 χρόνια σε ανταλλακτικά αυτοκινήτων δουλεία.
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες