ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ...ΠΟΣΟ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ;

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ...ΠΟΣΟ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τετ Φεβ 13, 2008 7:24 pm

Χτες έκανα αλλαγή στα μπροστινά τακάκια του Santa Fe μου.
Το αυτοκίνητο έχει 25000 χλμ και την απόφαση να τα αλλάξω την πήρα μετά την παρότρυνση των παιδιών στο εξουσιοδοτημένο που το πάω, (Πέτρος Μαυρέας), αλλά και επειδή μερικές φορές στο φρενάρισμα με πολλά χλμ και ενώ ήταν ζεστά μου τρεμόπαιζε το τιμόνι.
Τα τακάκια μου ήταν όντως στα τελευταία τους όπως τα είδα κατά την αλλαγή τους.
Τώρα για καμιά 200αριά χλμ θα στρώσω τα καινούργια να πατήσουν και μετά θα δω άν το θέμα με το τρεμόπαιγμα παραμένει, γιατί τότε πάμε για αλλαγή στις δισκόπλακες !

Η αλλαγή μου στοίχισε 107 € με το ΦΠΑ.
sts4x4
 

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ...ΠΟΣΟ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ;

Δημοσίευσηαπό thm » Τετ Φεβ 13, 2008 9:00 pm

Το τρεμόπαιγμα μάλλον σημαίνει οτι έχει στραβώσει δισκόπλακα.Συν'ηθως στραβώνουν οταν πέσει νερό μετα απο υπρθέρμανση τους.Ρώτα εναλλακτικά και στην Ευρωιπωνκή. Τα τακάκια πάντως -εχω αλλάξει 2 φορές- τα κορεάτικα τα εμπρός τα έχει 30-35 ευρώ και είναι πανεύκολο να τ αλλάξεις μόνος σου
thm
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2008 11:54 pm

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ...ΠΟΣΟ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τετ Φεβ 13, 2008 10:25 pm

Φίλε το αυτοκίνητο είναι ακόμα εγγύηση οπότε πιθανή αντικατάσταση στις δισκόπλακες θα καλυφθεί από την Hyundai.
Θα έχω υπόψην μου όμως την Ευρωιαπωνική για το μέλλον.
sts4x4
 

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ...ΠΟΣΟ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ;

Δημοσίευσηαπό gbes » Πέμ Φεβ 28, 2008 10:18 am

Θα πω τη γνώμη μου σαν επαγγελματίας οδηγός, τα τακάκια σε αυτού του τύπου τα αυτοκίνητα τρώγονται πολύ εύκολα λόγω του βάρους του ( 2.000 kgr ) ακόμη πολλή πιο εύκολα τρώγονται στα οχήματα με αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων, είναι μεγάλο προτέρημα να έχεις manual σασμαν για να μπορείς να κρατάς αλλά και να φρενάρεις το αυτοκίνητο, βλέπε για παράδειγμα την F1 πόσα κατεβάζματα κάνουν και στο τέλος φρενάρουν. Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο σε πιο ομαλή κατάσταση θα πρέπει να κάνουμε και 'μεις. Φανταστείτε τον εαυτό σας να τρέχει σε ένα στίβο για 35 γύρους και ξαφνικά να σταματήσει, τι θα πάθετε αφήστε το καλύτερα, αυτό ακριβώς παθαίνουν και οι δισκόπλακες με την απότομη καταπόνεση. Μία λύση απλή και φθηνή είναι τα σωληνάκια υψηλής πίεσης, βελτιώνουν αισθητά το φρενάρισμα δεν είναι κούτσουρο, μαλακώνει πάρα πολλή, και έχει πιο γρήγορο σταμάτημα. Μειωνέκτημα, θέλει μόνο αλλάγή στα υγρά φρένων με πιο ενισχυμένα για να αντέχουν στις πιέσεις και υψηλές θερμοκρασίες

Φυλικά gbes...
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;
Άβαταρ μέλους
gbes
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 9:13 am

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ...ΠΟΣΟ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Σάβ Μαρ 01, 2008 2:09 am

Τελικά η αιτία του προβλήματος πρέπει να ήταν τα φθαρμένα τακάκια, γιατί από την ημέρα που τα άλλαξα δεν αντιμετώπισα πάλι το πρόβλημα.
sts4x4
 

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ...ΠΟΣΟ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ;

Δημοσίευσηαπό akis73 » Τρί Ιούλ 09, 2013 9:46 pm

Έχω κάνει 59000 km με τα άρχικά τακάκια.
Είναι καιρός να τα αλλάξω μιας και βλέπω διαφορά στο φρενάρισμα.
Απο τιμές τί πάιζει;;;
πρέπει να αλλαζουμε και δίσκόπλακες;;;;
____...____...___

Akis Santa Fe '09 2700cc V6
akis73
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2009 1:08 am
Τοποθεσία: Γιάννενα

Re: ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΚΑΚΙΑ...ΠΟΣΟ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΧΛΜ ;

Δημοσίευσηαπό SRB » Τετ Ιούλ 10, 2013 9:44 am

Πολυ λιγα τα χλμ για δισκους, τιμες απο 50 και πανω!! Κοιτα ομως αν εχουν ακομη ψωμι!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες