Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό Santa » Κυρ Νοέμ 23, 2008 10:51 pm

Οι πετρελαιάδες ας μεταφέρουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους. Όχι μόνο οτι καίνε λιγότερο να λένε..... (**) (**)

ΥΓ. Γιώργο χάρηκα και εγώ πολυ!! Θα σε ενημερώσω το συντομότερο.
Άβαταρ μέλους
Santa
Site Administrator
Site Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 1267
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 10:57 pm
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό dim » Κυρ Νοέμ 23, 2008 10:58 pm

Φίλε Danielo καλώς ηρθες.Διαβασα με πολύ ενδιαφέρον το πρόβλημα σου και οφείλω να σου πω με πολλή αγωνια!!!Τυχαινει να έχω το ίδιο αυτοκίνητο με εσενα,απλως είναι πιο καινούριο χρονολογικά(01/2006) και με νέο face lift,κατά τα αλλά είναι ιδιο.Εγω δεν έχω παρατηρήσει το ίδιο ή κάτι αντίστοιχο πρόβλημα αλλά δεν το έχω και χρονικά το ίδιο με εσενα.Χιλιομετρικα δεν έχουμε μεγάλη διαφορα,έχω 61000 km .Κι εγώ δεν έχω ακούσει κάτι ανάλογο και πιστεύω ειλικρινά με όλη την κάρδια μου να σου λυθεί το πρόβλημα με την αλλαγή αισθητήρα του στρόφαλου.Εγω είμαι της άποψης να το δοκιμάσεις το αμαξι,να το ζορίσεις για να δεις αν λύθηκε το πρόβλημα, δοκίμασε να το πας σε κάποιον δρόμο με λίγη κυκλοφορία για όσο λιγότερο κινδυνο.Βεβαια είτε δεν έχει λυθεί το πρόβλημα είτε έχει λυθεί το email πρέπει να σταλθεί όχι μόνο για λύση του προβλήματος αλλά είναι η οικονομική πλευρά και η ηθική ικανοποίηση Την αμέριστη συμπαράσταση όλων μας την έχεις και σίγουρα όπου μπορούμε να βοηθήσουμε θα το κάνουμε όσο μπορεί ο καθένας.
Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ
ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΙΝΟΜΕΝΟΥ

Γιατι οταν τελειωνουν τα λεφτα ... περισσεύει μηνας;
Άβαταρ μέλους
dim
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 753
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: Κερατεα

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό danielo » Δευτ Νοέμ 24, 2008 2:29 am

dim φίλε μου.Κατάφεραν να μου εξαφανίσουν - οι άσχετοι- την εμπιστοσύνη σ΄ένα καθ΄όλα αξιόπιστο αυτοκίνητο που 5 ολόκληρα χρόνια δεν έβγαλε το παραμικρό και που γι΄αυτό έκανα ομηρικούς καυγάδες με πατέρα Toyoτόπληκτο :lol: και αδελφό mercedόπληκτο όταν το είδαν στη θέση ενός Audi A4 που πούλησα μετά από τετραετία.
Αν πιστέψω τα λίγα σοφά λόγια που άκουσα από τεχνίτη σχετικά με τις βλάβες αυτών των πρώτων μοντέλων diesel ,εσύ δεν πρέπει να ανησυχείς καθόλου.Στο δικό μου πάντως τα προβλήματα ξεκίνησαν μέσα στο φετεινό καλοκαίρι (2008) και περίπου από τα 70000χλμ. Και πάνω που καμάρωνα τα ολοκαίνουργια λαστιχάκια μου General Grubber UHP που κυριολεκτικά απογείωσαν την οδική συμπεριφορά του ...τρένου μου,έμεινα με την απογοήτευση να ψάχνω στα Subaru και στα RAV τον αντικαταστάτη με την υπόθεση βέβαια και τη σκέψη τι πρέπει να κάνω αν δεν λυθεί το πρόβλημα. [][] Για το βενζινοκίνητο Santa ούτε λόγος, είναι τέλειο αλλά ασύμφορο, το diesel το φέρνουν "ξεβράκωτο",extra σε παραγελία δεν δέχεται η εδώ εταιρεία...χορτάτοι είναι πουλώντας τα μικρά τους Ι10 και Ι30.....άρα η μόνη λύση είναι να μάθω ...Βουλγάρικα και να το πάρω από τους βόρειους γείτονες αλλά με χαλάει το service που πάλι στους εδώ άσχετους θα με ρίξει. Θα δούμε. Πάντως κι εγώ είμαι της άποψης να το τεστάρω σε δρόμο με μικρή κυκλοφορία κι ότι προκύψει. Το στραβό στην υπόθεση είναι ότι μπορεί να κάνω 500 χλμ σε ανηφόρες και με ψηλές ταχύτητες και να μη μου σβήσει και να το πάθει στη διαδρομή σπίτι - δουλειά των 4 χλμ.
Πρέπει να συνηθίσω στην ιδέα ότι οδηγώ αυτοκίνητο με ....χρονοδιακόπτη σβησίματος εκτός κι αν όλα διορθώθηκαν, πράγμα που σίγουρα δε θα μάθω αν το κρατώ κλειδωμένο στο γκαράζ και πηγαίνω σαν ...Παναγίτσα στο δρόμο.
Πάντως ρε παιδιά. αν σας γνώριζα πριν 2 βδομάδες, όλα θα ήταν διαφορετικά σε όλα.
Και θα γλίτωνα και το καταθλιπτικό σύνδρομο που βίωσα 15 ολόκληρες μέρες.
:)) :)) :))
Άβαταρ μέλους
danielo
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 5:14 am

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Δευτ Νοέμ 24, 2008 9:11 am

Φίλε danielo η υπόθεση σου είναι σοβαρή και χρειάζεται προσεκτικές και μετρημένες κινήσεις .
Πάνω απ΄όλα χρειάζεται όμως ψυχραιμία και να μην σε παίρνει από κάτω που λέμε.
Τώρα που μπήκες στην παρέα μας θα προσπαθήσουμε να σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε προκειμένου να βρεις λύση.
sts4x4
 

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Δευτ Νοέμ 24, 2008 9:58 am

danielo εχω περαση και εγω το ιδιο προβλημα με το ACCENT που ειχα. Απορω γιατι δεν σου αλαξαν τον αισθητηρα στροφων στροφαλου απο την αρχη. Το προβλημα σου εχει ΛΥΘΕΙ :))) ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ και αφου αλαξες και TURBO κρατα το αμαξι για μια πενταετια ακομα η πουλατο και παρε το καινουργιο και γιατι οχι απο τη βουλγαρια (**) (**)
Δημήτρης
Εικόνα


Δεν ηξερα οτι φοραμε κινητηρα -Mercedes-
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 11:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Δευτ Νοέμ 24, 2008 10:14 am

Δημήτρη άν σου εύκολο κάνε μας μια αναλυτική περιγραφή του προβλήματος που εσύ αντιμετώπισες και τη λύση που σου δώθηκε προκειμένου να γίνει καταννοητό από όλους.
sts4x4
 

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό gbes » Δευτ Νοέμ 24, 2008 11:40 am

Πρώτα απ' όλα καλώς όρισες. Δεύτερον θέλω να ξέρεις ότι στα χέρια σου κρατάς ένα τέρας, το οποίο έχει βγάλει πολλούς ασπροπρόσωπους. Τώρα στα δικάσου. Στο τέλος της παραγράφου σου γράφεις ποιός φταίει; Χωρίς να στεναχωρηθείς και να ξέρεις ότι σου απαντώ σαν παθών και γνώστης diesel . Πρώτον για την απίστευτη υπομονή που έκανες, με τις αντιπροσωπείες δεν κάνεις υπομονή. Δεύτερον από πότε ξεκίνησαν οι αντιπροσωπείες να έχουν την τεχνογνωσία στα diesel ; Συγνώμη που είμαι αυστηρός αλλά πρέπει να σε ταρακουνήσω λίγο γιατί έχεις ανοίξει το πορτοφόλι και τους χώνεις χρήμα χωρίς να φταις. Πρώτον μετά από οποιαδήποτε επισκευή έχεις εγγύηση για όλα αυτά που σου έκαναν. Δεύτερον όταν σου δημιούργησαν το πρόβλημα, έπρεπε να τους πεις αφήστε όπως είναι και έρχομαι να το πάρω εγώ. Να σκάσεις μύτη με Φώτο και δικηγόρο και να δεις πως θα τους έκαιγε ο κόλος τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμά μου είναι το εξής : Αντιπροσωπεία της peugeot δεν θα αναφέρω το όνομα του αντιπροσώπου αλλά το πρόβλημα. Μετά το servis αφού έχω ανακοινώσει ότι φεύγω για ταξίδι. Εάν θυμάσαι κάποτε τα αυτοκίνητα δεν είχαν αμορτισέρ για να σηκώνουν το καπό μπροστά, αλλά ένα σιδεράκι το οποίο κράταγε όρθιο το καπό. Αυτό λοιπόν ένας πιτσιρικάς που δούλευε στο σέρβις έσπασε τη βάση στήριξης δεν το είπε σε κανένα και πήρε μία άλλη και τη τοποθέτησε ανάποδα, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το σίδερο στήριξης να ζορίζει τη βάση και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού έσπασε. Πέφτοντας το σίδερο ακουμπούσε στο λουρί του δυναμό, άρχισε λοιπόν σιγά, σιγά να το τρώει με αποτέλεσμα να κοπεί να χτυπήσει και να σπάσει το καπάκι που φυλάσσεται το λουρί του εκκεντροφόρου. Το λουρί του δυναμό και τα θραύσματα κόψανε το λουρί του εκκεντροφόρου. Ακαριαία το αυτοκίνητο σταμάτησε γιατί καρφωθήκανε οι βαλβίδες στη κεφαλή. Ολόκληρος ο κινητήρας έγινε κόλος στην απροσεξία ενός πιτσιρικά. Το αποτέλεσμα μετά από εξώδικο μου, αλλαγή κινητήρα γιατί το κοντέρ δεν έγραφε καλά - καλά ούτε 6.000 χλμ. Τώρα για να μη ξαναπάθεις τα χειρότερα, στρώσε πρώτα τη τουρμπίνα γιατί θέλει στρώσιμο για 1.500 χλμ άρχισε να ανοίγεις το αυτοκίνητο σταδιακά μετά από εκεί. Να ξέρεις επίσης κάποια βασικά πράγματα επάνω στα ντίζελ. Με λίγα λόγια που πονάνε: 1ον Αντλία καυσίμου γιατί ως γνωστό δεν έχουμε και τα καλύτερα πετρέλαια στην Ελλάδα. 2ον το φίλτρο του πετρελαίου πρέπει να τσεκάρεται συνέχεια, 3ον η μίζα. Δεν έχει καμία σχέση με τα βενζινοκίνητα οπότε μη κάνεις άσκοπα άναψε σβήσε. μετά από κάθε ταξίδι σου θα αφήνεις το κινητήρα σου να χαλαρώνει και να κατεβάσει η τουρμπίνα τα λάδια της, πρώτον λιπαίνεται από αυτό και ψύχεται από το intercooler. 4ον τους καλοκαιρινούς μήνες ένα τούρμπο υποφέρει. Βάλε με το νου σου ότι η θερμοκρασία της τουρμπίνας είναι το λιγότερο 450 βαθμοί κελσίου και εάν είναι και μεγαλύτερη μπορεί να φτάσει και τους 700 βαθμούς. Οπότε φαντάσου τι ψυγείο (intercooler) χρειάζεται και τι θερμοκρασία εξωτερική ούτος ώστε πέφτοντας στις ψήκτρες του ψυγείου να μπορεί να κατεβάσει τη θερμοκρασία. Γι' αυτό και καίνε περισσότερο το καλοκαίρι από το χειμώνα. 5ον Τα τούρμπο δεν μπορείς να τα πηγαίνεις τέζα το γκάζι και να έρχεσαι από Λάρισα - Αθήνα όπως με ένα ατμοσφαιρικό. Δεν θέλω να πικραθείς διαβάζοντας όλα αυτά, αλλά να τηρείς τους κανόνες συντήρησης ενός πετρέλαιο κινητήρα και να ξέρεις ότι έχεις ένα αυτοκίνητο 400.000 χλμ.
Με κάθε συμπαράσταση
gbes.
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;
Άβαταρ μέλους
gbes
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 9:13 am

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Δευτ Νοέμ 24, 2008 3:03 pm

Φιλε danielo καλως ηρθες στη παρεα μας,λοιπον μη μασας και στειλε την επιστολη,οπου θα τους τα χωνεις κανονικα,συμφωνω απολυτα με το φιλο gbes,τωρα αν καθησεις και δεις ολα τα topic που εχουμε εδω μαζι με φωτο θα καταλαβης τι θηριο εχουμε στα χερια μας, γι'αυτο εστω και απο Βουλγαρια παρε το νεο santa2,2diesel,τουλαχιστον προσπαθω να σου φτιαξω τη διαθεση <:> <:> <:>
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό danielo » Δευτ Νοέμ 24, 2008 3:13 pm

φίλε gbes ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Κάποιες τις εφάρμοζα κι εγώ (σταθερά πρατήρια, σβήσιμο κινητήρα αφού κρυώσει, όχι σανίδωμα για μεγάλη διάρκεια κά.) Κάποιες άλλες τις αγνοούσα παντελώς όπως το στρώσιμο στο turbo αφού οι ...ιθύνοντες όταν ρώτησα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Όσο για το φίλτρο πετρελαίου, μετά το συμβάν, όταν τους ζήτησα να το αλλάξουν προληπτικά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.Τώρα βέβαια θα ήθελα τη βοήθειά σου και τις γνώσεις σου σε κάτι.
Μπορεί το πρόβλημα της αντλίας, και η καταστροφή του τούρμπο και των μπεκ να προήλθε από τις διακοπές του κινητήρα στις πολλές στροφές; Γιατί αυτή τη βλάβη δηλώνω εδώ και 5 μήνες πολύ πριν λήξει η εγγύηση και όλο έψαχναν και τίποτα δεν έβρισκαν.
Και ξέρεις γιατί το ρωτάω αυτό; Γιατί αν όντως όλες οι ζημιές προήλθαν από τις διακοπές της μηχανής και όχι από την ποιότητα του πετρελαίου (πάντα shell έβαζα με κάρτα πόντων για να το αποδεικνύω) τότε το πράγμα πάει αλλού....
Τελευταία επεξεργασία από danielo και Δευτ Νοέμ 24, 2008 3:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
danielo
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 5:14 am

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό danielo » Δευτ Νοέμ 24, 2008 3:55 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:danielo εχω περαση και εγω το ιδιο προβλημα με το ACCENT που ειχα. Απορω γιατι δεν σου αλαξαν τον αισθητηρα στροφων στροφαλου απο την αρχη. Το προβλημα σου εχει ΛΥΘΕΙ :))) ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ και αφου αλαξες και TURBO κρατα το αμαξι για μια πενταετια ακομα η πουλατο και παρε το καινουργιο και γιατι οχι απο τη βουλγαρια (**) (**)


Δημήτρη αδελφέ, πες λεπτομέρειες και συμπτώματα για να κάνω σύγκριση.Μακάρι να ΄χεις δίκιο.
Άβαταρ μέλους
danielo
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 5:14 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες