Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό danielo » Δευτ Νοέμ 24, 2008 4:09 pm

NIKOS έγραψε:Φιλε danielo καλως ηρθες στη παρεα μας,λοιπον μη μασας και στειλε την επιστολη,οπου θα τους τα χωνεις κανονικα,συμφωνω απολυτα με το φιλο gbes,τωρα αν καθησεις και δεις ολα τα topic που εχουμε εδω μαζι με φωτο θα καταλαβης τι θηριο εχουμε στα χερια μας, γι'αυτο εστω και απο Βουλγαρια παρε το νεο santa2,2diesel,τουλαχιστον προσπαθω να σου φτιαξω τη διαθεση <:> <:> <:>

Νίκο μου, τη διάθεση μου την έφτιαξες και συ και όλοι οι φίλοι εδώ που με βοήθησαν με κάθε τρόπο. Να ΄στε καλά. Όσο για τη Βουλγαρία, δεν έχω κανένα κόλλημα με τη χώρα, απλώς είναι γειτονική της Δράμας που μένω και τώρα με το τελωνείο της Εξοχής, είναι 1 ώρα δρόμος.Αφού είναι πλέον χώρα της κοινότητας υποθέτω ότι η φορολογία του καινούργιου είναι πολύ χαμηλότερη από τα μεταχειρισμένα. Θα ψάξω και θα δω τι μπορεί να γίνει. Πάντως president και limited έκδοση πετρελαίου στην Ελλάδα θα δούμε το 2020 κι αυτοί οι γείτονες την έχουν εδώ και κάτι μήνες.Πήγα στο Bansko πριν 2 μήνες περίπου (ευτυχώς ή δυστυχώς εκεί δε μου ΄ βησε και λέω δυστυχώς γιατί οι Βούλγαροι ίσως να έβρισκαν τι είχε πριν βγουν όλα τα άλλα ) κι έπαθα πλάκα από τον αριθμό των Santa fe diesel που κυκλοφορούσαν αλλά και από τον εξοπλισμό τους που ήταν υπερπλήρης τόσο στα βασικά όσο και στα αξεσουάρ δηλ ποδιές,σκαλοπάτια, bull bar, αεροτομές και πολλά ακόμα.
Άβαταρ μέλους
danielo
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 5:14 am

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό santagt » Δευτ Νοέμ 24, 2008 11:38 pm

Φιλε Danielo λυπαμαι για οτι επαθες . Εχω το Santa fe του 2004 diesel και δεν μου εχει παρουσιασει ευτυχως τιποτα παρομοιο . Αυτο το προβλημα το ειχα ακουσει μονο σε πετρελαιοκινητα που ειχαν τοποθετησει παραλληλο εγκεφαλακι αυξησεις ιπποδυναμης και μονο οταν το ρυθμιζαν σε υψηλη αποδοση ,που σημαινει οτι τραβουσε πολυ πετρελαιο και ισως γι΄αυτο να εσβηνε .
Δυστηχως ακομα και στα εξουσιοδοτημενα συνεργεια οι μηχανικοι ειναι ελλιπως ενημερωμενοι .Δεν ξερω αν φταιει η ελλειψη οδηγιων απο τα κεντρικα ή η μη διαθεση του μηχανικου για διαβασμα του manual . Παντως απ΄εξω βρισκεις πιο ευκολα καποιο μηχανικο που να γουσταρει αυτο που κανει και να το ψαχνει λιγο παραπανω .
Το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να πηγαινουμε στο συνεργειο σε τετοιες περιπτωσεις μαζι με το δικηγορο .
Μη στενοχωριεσαι παντως γιατι τα Hyundai ειναι καλα αυτοκινητα .Το προβλημα σου μπορει να ητανε (ελπιζω να εχει τελειωσει) απλο αλλα οι ασχετοι να το εκαναν τεραστιο και αλυτο . Απο το 1996 εχουμε στην οικογενεια διαφορα Hyundai χωρις κανενα προβλημα .
Σ΄ευχαριστω που μας ενημερωσες και ευχαριστω και ολους για τις συμβουλες τους που ειναι πολυτιμες για ολους μας .
santagt
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 12:29 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο,Κρητη

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τρί Νοέμ 25, 2008 9:38 am

danielo έγραψε:φίλε gbes ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Κάποιες τις εφάρμοζα κι εγώ (σταθερά πρατήρια, σβήσιμο κινητήρα αφού κρυώσει, όχι σανίδωμα για μεγάλη διάρκεια κά.) Κάποιες άλλες τις αγνοούσα παντελώς όπως το στρώσιμο στο turbo αφού οι ...ιθύνοντες όταν ρώτησα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Όσο για το φίλτρο πετρελαίου, μετά το συμβάν, όταν τους ζήτησα να το αλλάξουν προληπτικά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.Τώρα βέβαια θα ήθελα τη βοήθειά σου και τις γνώσεις σου σε κάτι.
Μπορεί το πρόβλημα της αντλίας, και η καταστροφή του τούρμπο και των μπεκ να προήλθε από τις διακοπές του κινητήρα στις πολλές στροφές; Γιατί αυτή τη βλάβη δηλώνω εδώ και 5 μήνες πολύ πριν λήξει η εγγύηση και όλο έψαχναν και τίποτα δεν έβρισκαν.
Και ξέρεις γιατί το ρωτάω αυτό; Γιατί αν όντως όλες οι ζημιές προήλθαν από τις διακοπές της μηχανής και όχι από την ποιότητα του πετρελαίου (πάντα shell έβαζα με κάρτα πόντων για να το αποδεικνύω) τότε το πράγμα πάει αλλού....


Ακριβώς αυτό είναι το κρισιμότερο ερώτημα και άν η απάντηση είναι θετική...τότε πρέπει να ενεργήσεις δυναμικά εναντίων τους danielo.
sts4x4
 

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τρί Νοέμ 25, 2008 10:41 am

danielo έγραψε:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:danielo εχω περαση και εγω το ιδιο προβλημα με το ACCENT που ειχα. Απορω γιατι δεν σου αλαξαν τον αισθητηρα στροφων στροφαλου απο την αρχη. Το προβλημα σου εχει ΛΥΘΕΙ :))) ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ και αφου αλαξες και TURBO κρατα το αμαξι για μια πενταετια ακομα η πουλατο και παρε το καινουργιο και γιατι οχι απο τη βουλγαρια (**) (**)


Δημήτρη αδελφέ, πες λεπτομέρειες και συμπτώματα για να κάνω σύγκριση.Μακάρι να ΄χεις δίκιο.

Οι αισθητηρες ειναι οπως λεμε βασιλικες αρρωστιες. Δεν εντοπιζονται απο τα διαγνωστικα εκτος και το κανει το προβλημα εκεινη την ωρα. Εμενα λοιπον το πρωι επαιρνε κανονικα. Πηγαινα στο μαγαζι το πρωι και το μεσημερι που το επαιρνα δεν ξεκιναγε.. Γυριζε η μιζα και τιποτα αλλο.. Αναγκαζομουνα να το βαζω μπροστα με ταχυτητα. Ειχα παρατηρηση δε.. οτι οταν αφηνα το γκαζι για να παρω μια στροφη και το ξαναπαταγα εκανε μια διακοπη... σαν λοξυγκας. Εσβηνε για κλασματα και ξανα επαιρνε μπρος. Δεν το πηγα στην HUYNDAI το πηγα σε ηλεκτρολογο και αυτο
μου ειπαι οτι μαλλον το προβλημα ειναι του αισθητηρα. Τελικα ξεμηνα οριστηκα...ευτυχως κατω απο το σπιτη μου. Ηρθε τον αλλαξαμε και το προβλημα ΤΕΛΟΣ. Μια ζημια των 25 euro. Η γενια αυτη εμαθα μετα οτι αντιμετωπιζει τετοιου ειδους προβλημα. Για αυτο σου ειπα οτι καθαρισες ΤΕΛΟΣ. Τωρα για το TURBO τη να σου πω. 500.000χιλ ειχα κανει με αλλο και δεν ειχα προβλημα. Και για να σπασεις TURBO θελει προσπαθεια ()**() πως τα καταφεραν δεν ξερω...
Δημήτρης
Εικόνα


Δεν ηξερα οτι φοραμε κινητηρα -Mercedes-
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 11:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό gbes » Τρί Νοέμ 25, 2008 11:10 am

sts4x4 έγραψε:
danielo έγραψε:φίλε gbes ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σου. Κάποιες τις εφάρμοζα κι εγώ (σταθερά πρατήρια, σβήσιμο κινητήρα αφού κρυώσει, όχι σανίδωμα για μεγάλη διάρκεια κά.) Κάποιες άλλες τις αγνοούσα παντελώς όπως το στρώσιμο στο turbo αφού οι ...ιθύνοντες όταν ρώτησα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Όσο για το φίλτρο πετρελαίου, μετά το συμβάν, όταν τους ζήτησα να το αλλάξουν προληπτικά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.Τώρα βέβαια θα ήθελα τη βοήθειά σου και τις γνώσεις σου σε κάτι.
Μπορεί το πρόβλημα της αντλίας, και η καταστροφή του τούρμπο και των μπεκ να προήλθε από τις διακοπές του κινητήρα στις πολλές στροφές; Γιατί αυτή τη βλάβη δηλώνω εδώ και 5 μήνες πολύ πριν λήξει η εγγύηση και όλο έψαχναν και τίποτα δεν έβρισκαν.
Και ξέρεις γιατί το ρωτάω αυτό; Γιατί αν όντως όλες οι ζημιές προήλθαν από τις διακοπές της μηχανής και όχι από την ποιότητα του πετρελαίου (πάντα shell έβαζα με κάρτα πόντων για να το αποδεικνύω) τότε το πράγμα πάει αλλού....


Ακριβώς αυτό είναι το κρισιμότερο ερώτημα και άν η απάντηση είναι θετική...τότε πρέπει να ενεργήσεις δυναμικά εναντίων τους danielo.


Απαντώ και στους δύο για να γνωρίζουν όλοι κάποια πράγματα. η σειρά της καύσης στα ντίζελ είναι εξής: Από το ρεζερβουάρ το πετρέλαιο πάει στο σωληνάκι το οποίο πάει στο τρομπάκι (αντλία καυσίμου ) τραβάει το πετρέλαιο στο φίλτρο πετρελαίου από εκεί πάει στη τρόμπα του πετρελαίου μετά στα μπέκ και τέλος στο θάλαμο καύσης. Τώρα το πρόβλημα σου ξεκίνησε να δημιουργείται από την ώρα που πέφτανε οι στροφές. Αυτό ήταν το πρώτο καμπανάκι που σου χτύπησε η αντλία καυσίμου. Πως δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Από σταγονίδια νερού που εσύ δε βλέπεις γιατί δεν έχεις νεροπαγίδα στο αυτοκίνητο. Το νερό είναι ο εχθρός του ντίζελ και όλα τα βενζινάδικα το κάνουν κατά κόρων. Αυτό δημιούργησε διάβρωση στο λαστιχάκι της αντλίας , μετέπειτα οξείδωση στο έμβολο της αντλίας με αποτέλεσμα να κουράζεται η αντλία στις υψηλές και να σου ρίχνει τις στροφές. Εάν το προλάβαινες τότε και ο μάστορας ήταν καλός θα πήγαινες μόνο για αντλία . Η οποία επισκευάζεται κιόλας.
Τώρα από εκεί και πέρα το δεύτερο καμπανάκι πάλι στο χτύπησε η αντλία η οποία μετά τη διάβρωση δεν μπορούσε να αποδώσει όπως έπρεπε και σου έσβηνε το αυτοκίνητο. Τρίτο η τουρμπίνα προσπαθούσε να αποδώσει αλλά με ελλιπές καύσιμο. Άρα που είναι η υπερτροφοδότιση που έπρεπε να κάνει; Τώρα για να σου λύσω το πρόβλημα μία και καλή και να μην έχεις άγχος για το τέρας σου πρέπει να βάλεις ένα τέτοιο φίλτρο για να σωθείς .
Συνημμένα
DSC00655.JPG
DSC00655.JPG (88.95 KiB) 6543 προβολές
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;
Άβαταρ μέλους
gbes
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 9:13 am

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό danielo » Τρί Νοέμ 25, 2008 4:38 pm

Καραγκιόζηδες δε λες τίποτα φίλε dim75

Φίλε gbes γιατί εγώ νομίζω ότι το αμάξι μου έχει νεροπαγίδα και φωτεινή ένδειξη στο ταμπλό;
Ίσως να κάνω λάθος. Θέλω λεπτομέρειες αν δε σου είναι κόπος για το φίλτρο της εικόνας ( μοντέλο, κωδικός, που θα το βρώ, τιμή ή ότι άλλο σχετικό) για να το παραγγείλω.Καήκαμε στο χυλό, το γιαούρτι δε θα φυσήξουμε; [][] [][]

Φίλε Δημήτρη, τα συμπτώματα που είχες μοιάζουν πολύ με ότι μου συνέβαινε, αν όντως αποδειχτεί και στην πράξη ότι έχεις δίκιο, τα Χριστούγεννα θα έχουμε τραπέζι για όλη την παρέα εδώ στη Δράμα.Έχουμε και την Ονειρούπολη για να απασχοληθούν οι σύζυγοι και τα μικρά. <:> <:> <:>
Άβαταρ μέλους
danielo
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 5:14 am

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό danielo » Τρί Νοέμ 25, 2008 4:53 pm

Έχουμε ήδη χιόνι φίλε dim75
Εμπιστοσύνη δεν έχουμε και πάμε αγάλι-αγάλι :) :)
Άβαταρ μέλους
danielo
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 5:14 am

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Τρί Νοέμ 25, 2008 8:18 pm

Φίλε danielo κουράγιο,δυστυχώς το santa fe δεν έχει πρόβλημα το πρόβλημα το έχει η αντιπρόσωποι α που εχει
άσχετους μηχανικούς.Για καλώ και για κακό βάλε και ένα εξτρά φίλτρο.
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό danielo » Τρί Νοέμ 25, 2008 9:26 pm

Αυτό θα κάνω φίλε SANTAGR. Περιμένω λεπτομέρειες από τον φίλο gbes για το φίλτρο που μου ανέφερε για να προχωρήσω σε παραγγελία.
Άβαταρ μέλους
danielo
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 5:14 am

Re: Ψάχνω λύση σε σοβαρό πρόβλημα-Ποιος φταίει;

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τρί Νοέμ 25, 2008 9:28 pm

Φίλε danielo στείλε pm στον gbes για να το δεί πιο άμεσα. ;)
sts4x4
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες