Συμπλέκτης 2,7 auto

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

Συμπλέκτης 2,7 auto

Δημοσίευσηαπό mike1962 » Πέμ Ιουν 27, 2013 8:57 pm

Γεια σας,

έχω το V6 2.700 βενζίνη αυτόματο,
Το πρόβλημα μου ειναι οτι όταν άλλαξα το αυτόματο κιβώτιο μου ειπε το συνεργείο οτι ο 'συμπλέκτης' (το εξάρτημα που παίρνει τη κίνηση από το κιβώτιο και την διανέμει μπρος πίσω) θελει αλλαγή, ήταν χάλια και σε λιγο το αμάξι θα πατιναριζε. Σήμερα 2 χρόνια μετά η αίσθηση του ποατιναζ είναι πιο έντονη Το αμαξι εαν κανει 100 χιλιόμετρα και ζεσταθεί χάνει την σπιρταδα του ... σέρνεται, δεν τραβάει στην ανηφόρα....και σκέφτομαι να το επιδιορθώσω...
Το κάνει κάποιος? επισκευαζεται ή θέλει αντικατασταση? πόσο είναι το κόστος?

ευχαριστώ

ΑΑΑ λογω του υγραερίου (μπουκαλα) άλλα και των 11 ετών σκληρής χρήσης 200.000χιλ, τα ελατήρια εχουν κάτσει... ο μηχανικός μου ειπε να μην τα αλλάξω αλλα πισω να βαλω +2 cm προσθήκη teflon... θα σκληρύνει και θα το ' ισοφαρίσει' ..ξέρω χάνω άλλα, alla δεν πληρώνω ελατηρια... ξερει κανείς εαν υπάρχουν πιο σκληρά ελατήρια? ή +2 cm μακρύτερα παλια στο ΚΙΑ ειχα βαλει εσωτερικά δεύτερα ελατήρια mud νομίζω... υπάρχει κατι σχετικό/???
mike1962
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 10:54 pm

Re: Συμπλέκτης 2,7 auto

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Πέμ Ιούλ 04, 2013 3:28 pm

Μπορώ να σου πώ:

Από ότι έχω καταλάβει, από σχετικές συζητήσεις, το κιβώτιο του αυτόματου είναι σχετικα πολυπλοκο, καθως.. τα κάνει όλα, αλλάζοντας ταχύτητες και κατανέμοντας την τετρακίνηση. Λόγω πολυπλοκότητας, ίσως είναι δύσκολο να βρεις κάποιον να βάζει χέρι.

Καινούργιο έκανε (πέρυσι) 6000 ευρώ.

Ισως να συμφέρει.... πάρεις άλλο ίδιο και να αλλάζεις ανταλλακτικά.... (badmood)
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης