ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ - SANTA FE V6 2001

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ - SANTA FE V6 2001

Δημοσίευσηαπό vasillam » Δευτ Φεβ 11, 2013 9:19 pm

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ, ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΗ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΣΥΓΧΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΔΡΟΜΗ ΑΝΑΨΕ ΤΟ CHECK ENGINE ΓΙΑ 5 ΔΕΥΤΕΡΑ, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΣΒΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΝΕΒΑΖΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ. ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΕΙΤΕ ΜΕ ΟΠΙΣΘΕΝ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΣΕΙΡΙΑΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΑΙΡΝΕ ΩΣ ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΜΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΟΥΝ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΙΒΩΤΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΣΤΟΣ. ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ. ΘΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
vasillam
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 11, 2013 8:47 pm

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ - SANTA FE V6 2001

Δημοσίευσηαπό mike1962 » Τρί Μαρ 19, 2013 12:17 am

φίλε,
2 φορες 'χτύπησε' αυτόματο κιβώτιο στα χέρια μου
η αρχικη διαπίστωση ειναι οτι υπαρχει άγνοια σε μεγαλο βαθμο με τις βλαβες και τις επισκευές αυτόματων κιβωτίων
η δεύτερη ειναι οτι ο καθένας προσπαθεί να πουλήσει οτι εχει ή νομιζει οτι μπορει.... το συνεργείο σου θα σου πει δεν φτιάχνετε παμε για μεταχηρισμενο, οι ειδικοί θα σου πούνε το φτιάχνω με εξωφρενικό κοστος 1.600€,

απο τα λιγα που ξερω ειναι εαν χτυπήσει' το αυτόματο θα σου κλειδώσει την τριτη ταχύτητα ετσι ωστε να σε παει μεχρι το συνεργείο ... οταν χτυπησε για δεύτερη φορα τηλεφώνησα σε ειδικο συνεργείο στη σοφια (Βουλγαρια) και μου ειπε Βουλγαρική με τριτη (70 χιλ ταχύτητα) και στο φτιάξω, δες το λαδια και σιγα σιγα ελα (550€ ολα)
συμπλήρωσα λαδια πηγα και ολα δουλευαν ΟΚ, ΓΙΑΤΙ ειχε 2 λιτρα λιγότερο λαδι ...!!! (ρωτησε 4 συνεργεια πως μετρανε στο σαντα γε το αυτοματα τα λαδια στο σασμαν και θα ακουσεις διαφορετικες αποψεις.... )

Σε σενα αφου δεν κλειδωνει 3 σχεση πιθανοτατα δεν ειναι το κιβωτιο, μετα το κυβωτιο υπαρχει ενας 'συμπλεκτης' σιλικονουχος ή κατι τετοιο δεν θυμαμαι που περνει τη κινηση απο το κυβωτιο και τη στελνει μπρος πισω... μηπως αυτος χαλασε και δεν μεταφερει κινηση?
το αυτοματο εχει προγραμματα αυτοδιαγνωσης και το OBDII θα σου πει τι εχει...



ΜΗΝ πληρωσεις τιποτε και μη δεχτεις καμια επεμβαση εαν σε σε πεισει για το τι εχει το ΄θυριο΄ σου (σορρυ για την ορθογραφεια
mike1962
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 10:54 pm

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ - SANTA FE V6 2001

Δημοσίευσηαπό jim » Τετ Απρ 29, 2015 12:44 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ...ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ CLUB.. ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΑΠΟΔΟΧΗ.....ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΤΟ SANTA FE ( ΜΟΝΤ 2001, ΑΥΤΟΜΑΤΟ-ΣΕΙΡΙΑΚΟ...2656 cc..BENZINH-ΥΓΡΑΕΡΙΟ ) ΣΤΗΝ Π. ΕΘΝΙΚΗ ...ΚΑΙ ΜΕ ΓΕΡΑΝΟ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ,HYUNDAI ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ....ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΠΟ ΠΕΙΡΑΙΑ...ΚΑΝΟΝΤΑΣ 110 ΧΙΛ ΠΕΡΙΠΟΥ...ΑΚΟΥΓΑ ΕΝΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΒΟΥΗΤΟ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ( CHECK )..ΑΝΕΒΑΖΕ ΣΤΡΟΦΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΚΙΝΗΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ. ΠΑΡ'ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ, ΜΕ ΟΠΙΣΘΕΝ Η' ΜΕ ΣΕΙΡΙΑΚΟ, ΜΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΩΣ ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΧΕΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΤΑΘΜΕΥΣΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΥΤΟ , ΕΙΔΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΤΑΜΠΕΣ ΜΕ ΛΑΔΙΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ . ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΙΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΛΑΔΙΑ ΜΕΣΑ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΠΟΙΑ ΣΤΑΘΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ. ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ( ΗΟΤ )...ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΛΑΔΙΑ... ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΟΛΟ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1.500 ΕΥΡΩ..ΣΥΝ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ...400 ΠΕΡΙΠΟΥ...ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΞΑΝ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ. ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΟΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΕΦΌΣΟΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ ( CHECK). ΓΕΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΑΝ ΜΙΑ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΘΟΥΝ TO ΘEMA TOY AYTOMATOY SASMAN. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ ΑΠΟΨΗ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΛΑΒΗ ΑΥΤΗ.?....ΜΗΠΩΣ ΕΑΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΛΑΔΙΑ, ΣΦΡΑΓΙΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΡΡΟΗ..( ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ )...ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ.? ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ...ΔΙΟΤΙ...ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗΣ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ...ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ....ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΑΣΘΕΙ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΚΟΣΤΟΣ..( ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΕΙ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΧΕΙΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ )...!...... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΗ.
jim
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ Απρ 13, 2015 9:58 pm

Re: ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ - SANTA FE V6 2001

Δημοσίευσηαπό mike1962 » Παρ Μάιος 08, 2015 6:47 pm

κοιτα 2 κιβωτια χυπισαν στο χερια μου
οταν εχει βλαβη συνηθως κομπλαρει η 3 ωστε να σε παει .... αυτο εγινε και σε μενα και τις δυο φορες
μηπως εχεις θεμα στο σιλικονουχο συμπλεκτη?
εαν θες καλεσε να τα πουμε εξι εννια επτα επτα 989424
mike1962
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 21, 2010 10:54 pm


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες