ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό dionis » Τετ Ιουν 20, 2012 7:40 pm

Ειμαι κατοχος santa fe v6 2700 cc - αυτοματο - Νοεμβριος'06 και το "προβλημα" που εχω ειναι η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ. Δειχνει 22 LT/100 στην πολη και 18 ταξιδι . (ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ - δεν οφειλεται σε λαθος ενδειξεις - ουτε σε βαρυ ποδι ) . Σε καποιο εξουσιοδοτημενο που το ειπα (δεν εδωσαν σημασια)μου ειπαν οτι αυτο ειναι το μονο μειονεκτημα, εγω ομως απο αλλους κατοχους που εχω ρωτησει μου ειπαν 13-14-15 LT/ 100 (νουμερα που δεν τα εχω δει ποτε στο δικο μου). Καποιος μου ειπε χρειαζεται προγραμματισμο εγκεφαλου , αλλος το ποντεσιομετρο γκαζιου ..... παρακαλω αν καποιος ειχε η εχει το ιδιο προβλημα η ξερει τι συμβαινει ας με κατατοπισει γιατι εχω τρελλαθει να βαζω βενζινη.....
dionis
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 17, 2012 4:02 pm

Re: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό Bordo » Πέμ Ιουν 21, 2012 12:42 am

KANTΩ ΡΙΣΕΤ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΣ .το καλοκαιρι εχειμεγαλητερη καταναλωση κοιτα και το φιλτρο του αερα μηπως ειναι βρωμικο.
dionis έγραψε:Ειμαι κατοχος santa fe v6 2700 cc - αυτοματο - Νοεμβριος'06 και το "προβλημα" που εχω ειναι η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ. Δειχνει 22 LT/100 στην πολη και 18 ταξιδι . (ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ - δεν οφειλεται σε λαθος ενδειξεις - ουτε σε βαρυ ποδι ) . Σε καποιο εξουσιοδοτημενο που το ειπα (δεν εδωσαν σημασια)μου ειπαν οτι αυτο ειναι το μονο μειονεκτημα, εγω ομως απο αλλους κατοχους που εχω ρωτησει μου ειπαν 13-14-15 LT/ 100 (νουμερα που δεν τα εχω δει ποτε στο δικο μου). Καποιος μου ειπε χρειαζεται προγραμματισμο εγκεφαλου , αλλος το ποντεσιομετρο γκαζιου ..... παρακαλω αν καποιος ειχε η εχει το ιδιο προβλημα η ξερει τι συμβαινει ας με κατατοπισει γιατι εχω τρελλαθει να βαζω βενζινη.....
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Παρ Ιουν 22, 2012 3:30 pm

Κανονικα η καταναλωση ειναι 12-14 σε αυτοκινητοδρομο και 15-17 στην πολη, παντα με νορμαλ οδηγηση.
Τωρα το πηρες? Σερβις εχεις κανει? Πηγαινε το σε αντιπροσωπεια να το βαλουν σε διαγνωστικο κατ'αρχην και μετα προχωρας απο εκει.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό akis73 » Τετ Ιουν 27, 2012 5:19 pm

Βαλτω γρήγορα στο διαγνωστικό γιατι με τέτοια κατανάλωση (badmood) (badmood) .
Και κατι άλλο. ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ. Ο τυπος θέλει (h) (h)
Εγω έχω το ιδιο αλλα οχι αυτόματο και η κατανάλωση είναι 10,5 με 11,5 εκτός και περιπου 13 εκτός
____...____...___

Akis Santa Fe '09 2700cc V6
akis73
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2009 1:08 am
Τοποθεσία: Γιάννενα


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης