περιεργο λαμπακι

Οδηγίες, συμβουλές, προβλήματα και απορίες για το αυτοκίνητό σας.

περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό kostas75# » Σάβ Μάιος 12, 2012 6:42 pm

παιδια καλησπερα,εχω το v6 2700 κυβικα μοντελο 2006 ,ξαφνικα εδω και μια εβδομαδα καθε πρωι που το αμαξι ειναι κρυο αναβοσβηνει ενα λαμπακι με 4 ροδες (αυτο ενας μηχανικος της γειτονιας μου το ονομαζει κάρο) ,το αμαξι δεν ανεβαζει πανω απο 2000 στροφες και οταν περασουν περιπου 1-2 λεπτα το σβηνω ,το ξανααναβω και ολα οκ,το αμαξι εδω και 2 χρονια καιει γκαζι,δεν νομιζω οτι ειναι απο εκει το προβλημα γιατι το κανει αυτο πριν'' παρει ''το γκαζι ,οταν ξανααναψω την μηχανη και το φωτακι ειναι σβηστο το αμαξι δεν εχει κανενα προβλημα παει σφαιρα,το πηγα στον μηχανικο κατω απο το σπιτι μου,το εβαλε στον εγκεφαλο και του ελεγε καποιο προβλημα με την ταση ,μου λεει θα αλλαξουμε μια μπαταρια,πηρε μια πολυ καλη μπαταρια αλλα ακριβως το ιδιο προβλημα,μου το ειχε ξανακανει αυτο παλιοτερα αλλα σταματησε οταν περασανε 2-3 μερες,εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?????

ευχαριστω πολυ παιδια .
kostas75#
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 12, 2010 6:46 pm

Re: περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Μάιος 14, 2012 12:14 am

μηπως ειναι καποιος αισθητυρας απο το διαφορικο η την τετρακινηση (επειδη ειπες για λαμπακι με 4 ροδες ) smoke
kostas75# έγραψε:παιδια καλησπερα,εχω το v6 2700 κυβικα μοντελο 2006 ,ξαφνικα εδω και μια εβδομαδα καθε πρωι που το αμαξι ειναι κρυο αναβοσβηνει ενα λαμπακι με 4 ροδες (αυτο ενας μηχανικος της γειτονιας μου το ονομαζει κάρο) ,το αμαξι δεν ανεβαζει πανω απο 2000 στροφες και οταν περασουν περιπου 1-2 λεπτα το σβηνω ,το ξανααναβω και ολα οκ,το αμαξι εδω και 2 χρονια καιει γκαζι,δεν νομιζω οτι ειναι απο εκει το προβλημα γιατι το κανει αυτο πριν'' παρει ''το γκαζι ,οταν ξανααναψω την μηχανη και το φωτακι ειναι σβηστο το αμαξι δεν εχει κανενα προβλημα παει σφαιρα,το πηγα στον μηχανικο κατω απο το σπιτι μου,το εβαλε στον εγκεφαλο και του ελεγε καποιο προβλημα με την ταση ,μου λεει θα αλλαξουμε μια μπαταρια,πηρε μια πολυ καλη μπαταρια αλλα ακριβως το ιδιο προβλημα,μου το ειχε ξανακανει αυτο παλιοτερα αλλα σταματησε οταν περασανε 2-3 μερες,εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?????

ευχαριστω πολυ παιδια .
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό kostas75# » Δευτ Μάιος 14, 2012 1:08 pm

Bordo έγραψε:μηπως ειναι καποιος αισθητυρας απο το διαφορικο η την τετρακινηση (επειδη ειπες για λαμπακι με 4 ροδες ) smoke
kostas75# έγραψε:παιδια καλησπερα,εχω το v6 2700 κυβικα μοντελο 2006 ,ξαφνικα εδω και μια εβδομαδα καθε πρωι που το αμαξι ειναι κρυο αναβοσβηνει ενα λαμπακι με 4 ροδες (αυτο ενας μηχανικος της γειτονιας μου το ονομαζει κάρο) ,το αμαξι δεν ανεβαζει πανω απο 2000 στροφες και οταν περασουν περιπου 1-2 λεπτα το σβηνω ,το ξανααναβω και ολα οκ,το αμαξι εδω και 2 χρονια καιει γκαζι,δεν νομιζω οτι ειναι απο εκει το προβλημα γιατι το κανει αυτο πριν'' παρει ''το γκαζι ,οταν ξανααναψω την μηχανη και το φωτακι ειναι σβηστο το αμαξι δεν εχει κανενα προβλημα παει σφαιρα,το πηγα στον μηχανικο κατω απο το σπιτι μου,το εβαλε στον εγκεφαλο και του ελεγε καποιο προβλημα με την ταση ,μου λεει θα αλλαξουμε μια μπαταρια,πηρε μια πολυ καλη μπαταρια αλλα ακριβως το ιδιο προβλημα,μου το ειχε ξανακανει αυτο παλιοτερα αλλα σταματησε οταν περασανε 2-3 μερες,εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?????

ευχαριστω πολυ παιδια .


Δεν ξερω ,αλλα θελω να ρωτησω οταν η βενζινη μενει παρα πολυ καιρο στο ντεποζιτο χαλαει??? γιατι αν ειναι ετσι επειδη εμενα καιει γκαζι το ντεποζιτο ειναι στην μεση απο πριν τα χριστουγεννα,νομιζω οτι παθαινει καποια αλλιωση γιατι κατι παρομοιο ειχε παθει και ενας φιλος με ενα ΚΙΑ που του εκανε ''τρελα''πραγματα και εκαιγε και αυτος γκαζι και οταν το πηγε στην αντιπροσωπεια και το βαλανε στον ''καρδιογραφο'' το μηχανημα ''ταπαιξε'' ,εκαψε ολη την βενζινη εβαλε καινουρια το ξανα πηγε για ''καρδιογραφιμα'' και το αμαξι ηταν ενταξη,μηπως και στο δικο μου κατι τετοιο γινεται???????
kostas75#
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 12, 2010 6:46 pm

Re: περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Μάιος 15, 2012 10:21 am

Το ντεποζιτο της βενζινης ειναι στο μισο απο πριν τα Χριστουγεννα? Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει? Αφου παιρνει παντα μπροστα με βενζινη πως γινεται να μην εχει καθολου καταναλωση βενζινης?
Αν ηταν ποιοτητα βενζινης τοτε θα ειχες αλλα προβληματα και οχι λαμπακια σαν αυτο που αναφερεις.
Παντως η βενζινη δεν 'χαλαει' οπως λεγεται. Δεν εχει επαφη το καυσιμο με τον ατμοσφαιρικο αερα για να επελθει αλλοιωση.
Εγω οταν εμενα Καναδα ειχα αυτοκινητο εδω που το κινουσα μονο καθε καλοκαιρι και περισσοτερο. Ποτε δεν υπηρχε προβλημα με την βενζινη. Επαιρνε κατευθειαν μπροστα και δουλευε χωρις κανενα προβλημα.
Εχει υπαρξει παραπληροφορηση σχετικα με το θεμα και κακως εχει παρει τετοια διασταση.
Το πιθανοτερο του φιλου σου, αν ηταν λογω καυσιμου, να ηταν νοθευμενη/βρωμικη βενζινη, που υπαρχει κατα κορον.

Γιατι δεν πηγαινεις σε αντιπροσωπεια να σου εξηγησουν ποια δυσλειτουργια αντιστοιχει οταν εμφανιζεται αυτο το λαμπακι. Αν τους πεις οτι συγχρονως δεν ανεβαζει και στροφες πανω απο 2000 ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις την ακρη.
Ξεκινα απο εκει και δες. Καλα τα συνοικιακα μαγαζια αλλα επι του αντικειμενου περισσοτερη εμπειρια και τεχνογνωσια (ενταξει δεν ειναι βεβαια και αυτο απολυτο γιατι και εκει αλλαζουν οι μηχανικοι και οι τεχνικοι διευθυντες σαν τα πουκαμισα) μπορεις να βρεις σε αντιπροσωπεια.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό kostas75# » Τρί Μάιος 15, 2012 1:18 pm

Ναι τελικα εκει θα καταληξω να παω σε αντιπροσωπεια αλλα ρε παιδια τους φοβαμαι γιατι με τις πεινες που εχουν πεσει τωρα τελευταια το αμαξι μπορει να εχει κατι απλο(αισθητηρας η κατι αλλο) και να μου πουν για να παρουν λεφτα διαφορα,για αυτο και πριν το παω ειπα να ρωτησω μπας και βρω καμια ακρη εδω.
Αυτο που λες φιλε μου οτι η βενζινη δεν ερχεται σε επαφη με τον αερα νομιζω ειναι λαθος γιατι ολα τα ντεποζιτα εχουν συστημα για να ''αναπνεουν'' και να φευγουν τα αερια απο την εξατμιση της βενζινης και για να περνουν αερα οταν τελειωνει η βενζινη για να μην παραμορφωθει το ντεποζιτο απο την ατμοσφαιρικη πιεση οταν θα αδιασει απο καυσιμο!!!!
Το αμαξι στον καναδα που ειχες μπορει να ηταν παλεοτερης τεχνολογιας χωρις τοσους αισθητηρες και για αυτο να μην καταλαβαινε διαφορα στην ποιοτητα βενζινης,δυστυχως τα καινουρια αμαξια εχουν τοσα ηλεκτρονικα πανω τους που περισσοτερα προβληματα δημιουργουν παρα καλο κανουν.
kostas75#
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 12, 2010 6:46 pm

Re: περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό santagt » Τρί Μάιος 15, 2012 10:42 pm

λοιπόν η βενζινη χαλαει μετα απο καποιο διαστημα . Στο αθανατο παπι μου που ειχε μεινει για κανενα χρονο βενζινη στο τεποζιτο λογω μη χρησης του μου παρουσιαζε το εξης : επαιρνε μπροστα , πηγαινε καμια 300αρια μετρα και μετα σα να μπουκωνε και εσβηνε , μετα απο μερικες προσπαθεις ξαναεπαιρνε μπροστα και γινοταν το ιδιο .Ειχα ελενξει τα παντα , μεχρι που σκεφτηκα να αδειασω τη βενζινη και να βαώ καινουρια .Ως εκ θαυματος εφτιαξε αμεσως . Το ιδιο εγινε με μια σκαφτικια μηχανη που ειχε να δουλεψει 5-6 χρονια . Ουτε μπουζι ουτε τιποτα , μονο φρεσκια βενζινη .
Δεν ξερω αν το λαμπακι αναβει απο αυτο το λογω , παντως το να μη σηκωνει στροφες ο κινητηρας μπορει να φταιει η βενζινη .
Μετα απο 1-2 λεπτα που το ξαναναβεις γυριζει στο υγραεριο ? ή δουλευει με τη βενζινη κανονικα ?
Τελος αν ειναι ευκολο δε χανεις τιποτα να αδειασεις εντελως το τεποζιτο (χωρις να την πεταξεις) και να κανεις μια δοκιμη με φρεσκια βενζινη . Ισως ειναι και η πιο μη δαπανηρη λυση .
santagt
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 12:29 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο,Κρητη

Re: περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μάιος 16, 2012 4:02 pm

Tα ντεποζιτα εχουν συστημα εκτονωσης για τα αερια που προκαλουνται απο την εσωτερικη εξατμιση της βενζινης λογω κυριως κλιματολογικων συνθηκων και λογω της πτητικοτητας της βενζινης..
Αν ειχαν διαρκη επαφη με τον αερα δηλ ανεπνεαν, τοτε θα ειχαμε και μεγαλο προβλημα απωλειας καυσιμου λογω συνεχους εξαερωσης/ατμοποιησης.
Ποσες φορες δεν εχει συμβει να ανοιξετε την ταπα της βενζινης και να εχετε μια μικρη εκτονωση?
Οσο για το αν χαλαει η οχι αυτο εχει να κανει και με το που βρισκεται το οχημα, σε τι συνθηκες και για ποσο χρονο αποθηκευεται η λειτουργει.
Μου φαινεται παραξενο βενζινη 3-4 μηνων υπο κανονικες συνθηκες να εχει χασει τα ελαφρα στοιχεια της (προπανια και αλλα αερια) που συντελουν στην αποδοτικοτητα της.
Για το μηχανακι που τα ντεποζιτα τους διαφερουν απο αυτο των αυτοκινητων υπαρχει πιθανοτητα μετα απο καιρο να εχουμε αλλοιωση, ειδικα αν το εχουμε αφησει σε μερος οπου υψηλες θερμοκρασιες το επηρεαζουν.
Τωρα για σκαπτικη μηχανη και μετα απο 5-6 χρονια, ε φυσικο ειναι η βενζινη να ειχε αλλοιωθει.
Σε οσα υγρα υπαρχει το στοιχειο της πτητικοτητας τοσο επιρρεπη ειναι σε αλλοιωση, ειδικα οταν δεν ειναι αποθηκευμενα σωστα η οταν ειναι σε επαφη με τον αερα.
Τα συγχρονα αυτοκινητα διαθετουν δεξαμενες καυσιμων που επιτρεπουν την καταλληλη αποθηκευση αλ΄λα παντα αυτο επηρεαζεται και απο τις εξωτερικες συνθηκες.
Αν παντως η βενζινη μου 'χαλαγε' μετα απο 3-4 μηνες και εφοσον το συστημα της δεξαμενης λειτουργει σωστα (δηλ δεν υπαρχει αλογιστη εκτονωση) , θα κοιταζα για αλλους λογους, ισως νοθευμενο καυσιμο που με τον καιρο απλα χειροτερευει αφου πρωτα εκτονωνονται τα ευγενη αερια που ειναι τα πλεον σημαντικα στην αποδοση του, και ετσι οτι μενει μαζι με το συμπληρωμα νοθειας προξενουν αυτοματα την ολικη ακαταλληλοτητα του καυσιμου.
Γι'αυτο ισως δεν ανεβαζει και πανω απο 2000 στροφες ο κινητηρας καθοτι προσπαθει να προστατευθει απο ακαταλληλο καυσιμο (συνηθως χαμηλοτερων των προβλεπομενων οκτανιων).
Φυσικα ολα αυτα θεωριες ειναι και ισως η λυση να ειναι κατι τελειως διαφορετικο.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό kostas75# » Κυρ Μάιος 20, 2012 5:08 pm

παιδια τελικα αδειασα ολο το ντεποζιτο,εβαλα φρεσκια βενζινη και το προβλημα λυθηκε ως δια μαγειας,δεν ξερω αν ηταν πολυ καιρο η βενζινη στο ντεποζιτο η αν ηταν νοθευμανη παντος τωρα ουτε λαμπακια αναβουν ουτε τιποτα.
εχω ομως την εντυπωση οτι ηταν πολυ καιρο και οχι νοθευμενη γιατι μου εχει ξανα τυχει οπως ειπα και πιο πανω και σε εμενα αλλα και σε ενα ΚΙΑ ενος φιλου αλλα με αλλα συμπτωματα.
ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!!!
kostas75#
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 12, 2010 6:46 pm

Re: περιεργο λαμπακι

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Δευτ Μάιος 21, 2012 12:29 pm

Νασαι καλα και σιγουρα βοηθησες με το να ξερουμε πλεον τι παιζει σε τετοιες περιπτωσεις.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am


Επιστροφή στο Τεχνικές Ερωτήσεις - Προβλήματα Santa Fe 1G (2001-2006)

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες