Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Παρ Σεπ 05, 2008 9:10 pm

Τα ελαστικά είναι πολύ σοβαρό θέμα,όπως όλοι γνωρίζουμε,διότι επηρρρεάζουν άμεσα την συμπεριφορά του αυτοκινήτου.Πιστεύω ότι θα είναι χρήσιμο σε αυτήν την ενότητα να καταγράφουμε τακτικά τις εμπειρίες μας από τα ελαστικά που έχουμε επιλέξει ο καθένας σε όλες τις συνθήκες (οn,off,μακροζωϊα).Μετά από εκτεταμένη έρευνα κατέληξα στα Toyo Proxes s/t,φυσικά με ίδιες διαστάσεις,δείκτη φορτίου και δείκτη ταχύτητας των εργοστασιακών.Έχω κάνει 12.000 χιλιόμετρα και είμαι πολύ ευχαριστημένος,αφού το κράτημά τους στις στροφές είναι εκπληκτικό για τόσο βαρύ και ψηλό αυτοκίνητο (πάνω από 100 χιλ.σε ανοιχτές στροφές),ενώ και σε βαθύ χιόνι και σε λάσπη που έχω περάσει δεν έχουν κολλήσει μέχρι τώρα.Επίσης είναι ανθεκτικά στις πέτρες (αν προσέχει βέβαια ο οδηγός),κάτι που δεν συμβαίνει με γαλλικά λάστιχα για suv...Για τη μακροζωϊα δεν μπορώ να πω τίποτε ακόμη,αφού τα χιλιόμετρα που έχω διανύσει είναι λίγα.
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Παρ Σεπ 05, 2008 9:26 pm

Για 80 (ογδόντα) χιλιόμετρα κράτησα τα μαμίσια Kumho! Μπορεί να είναι γερά και "τίμια",με επαρκείς επιδόσεις,όπως έχω διαβάσει σε διάφορα sites,αλλά για το κάτι παραπάνω χρειάζονται πιο επώνυμα λάστιχα.Φυσιολογικό,αφού τα kumho είναι σημαντικά πιο φτηνά από τις μάρκες της...Α1!
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Σεπ 05, 2008 11:05 pm

Kαλο θεμα!Και ενδιαφερει ολους μας,ειδικα εφοσον μιλαμε για τοποθετηση στο ιδιο αυτοκινητο που οδηγουμε ολοι!Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να καναμε και μια επι προσωπικου "ατυπη" βαθμολογηση των χαρακτηριστικων τού καθε ελαστικου που εχουμε αποψη.
Σε μια κλιμακα 0-10 οπου το 10 σημαινει αριστα και το 0 μη προτεινομενο...στις πιο κατω κατηγοριες:
Ασφαλτος-Εθνικη-Ταξιδι:
Ασφαλτος-Στροφιλικι:
Χωμα βατό:
Λασπη:
Χιονι:
Κροκαλλα-Πετρα:
Θορυβος κυλισης:
Αντοχη km:
Σχεση τιμης-γενικης αποδοσης:

(αν μού διαφευγει καποιο αλλο πειτε...) (0000)
Και βεβαια οσο πιο αντικειμενικα γινεται,ωστε να βοηθαμε και τον αλλον σε μια επικειμενη αγορα.Να λεμε τα καλα να λεμε και τα ασχημα... ;)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό DRATSA » Κυρ Σεπ 07, 2008 5:36 pm

Φήλε Δήμητρη και συνονόματε τα ΤΟΥΟ έχουν μαλακιά γόμα τα έχω δοκημάσει στο προηγούμενο αμάξη που είχα φθήρονται γρήγορα








ΔΡΑΤΣΑ
Δημήτρηs
Άβαταρ μέλους
DRATSA
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 28, 2008 3:15 pm

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Κυρ Σεπ 07, 2008 11:03 pm

ΡΙξτε λοιπον και καμμια βαθμολογια... (**)
Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να καναμε και μια επι προσωπικου "ατυπη" βαθμολογηση των χαρακτηριστικων τού καθε ελαστικου που εχουμε αποψη.
Σε μια κλιμακα 0-10 οπου το 10 σημαινει αριστα και το 0 μη προτεινομενο...στις πιο κατω κατηγοριες:
Ασφαλτος-Εθνικη-Ταξιδι:
Ασφαλτος-Στροφιλικι:
Χωμα βατό:
Λασπη:
Χιονι:
Κροκαλλα-Πετρα:
Θορυβος κυλισης:
Αντοχη km:
Σχεση τιμης-γενικης αποδοσης:
(αν μού διαφευγει καποιο αλλο πειτε...) (0000)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Κυρ Σεπ 07, 2008 11:57 pm

H βαθμολόγηση είναι αναγκαστικά άκρως υποκειμενική,ιδίως από οδηγούς όπως εμείς που δεν μπορούμε να συγκρίνουμε άμεσα,ο καθένας ξεχωριστά,διαφορετικά σετ ελαστικών στο ίδιο αυτοκίνητο και δεν έχουμε και τα απαραίτητα όργανα μετρήσεων ,όπως έχουν τα περιοδικά, αλλά ούτε και την εμπειρία ενός οδηγού αγώνων! Από την άλλη μεριά,λαμβάνοντας πάντοτε υπόψη τα παραπάνω και με δεδομένο ότι δεν έχουμε συμφέροντα για να κρύψουμε τα αρνητικά σημεία οποιουδήποτε ελαστικού,πιστεύω ότι μπορούμε να επιχειρήσουμε μια (υποκειμενική επαναλαμβάνω) καταγραφή των βαθμολογιών που πιστεύουμε ότι αξίζουν τα διάφορα ελαστικά για Suv.Μια και μιλάμε για λάστιχα,νομίζω ότι τα Hankook που φοράνε από τη μαμά αρκετά Santa fe,είναι σαφώς υποδεέστερα από τα Kumho και την άποψή μου αυτή την ενισχύει ένα πολύ πρόσφατο τεστ του Ρενό Κολεός (όνομα που διάλεξαν κι αυτοί :))) ) από το εγγλέζικο Autocar,που ψιλοθάβει τα μαμίσια Hankook Dynapro που εξοπλίζουν το ως άνω suv (όπως ψιλοθάβει και το ίδιο το αυτοκίνητο :lol: ).Πίσω στη βαθμολόγηση για τα Toyo (made in Japan):
Ασφαλτος-ταξίδι 10 (πολύ άνετα)/στροφές στην άσφαλτο 10 (που να βλέπατε τις φατσούλες ορισμένων οδηγών "σπορτίφ" αυτοκινήτων όταν τους προσπερνάει με άνεση το ψηλό θηρίο πάνω στις στροφές της Αττικής οδού με 100+) /χώμα βατό 9/λάσπη 7 (όπου 5 είναι η βάση)/χιόνι (πολύ σε χωματόδρομο) 7/κροκάλα 8/θόρυβος κύλισης 10/αντοχή (μακροζωϊα) άγνωστη διότι έχω κάνει 12.000 χιλ. μόνο/σλάλομ 9/σχέση τιμής -απόδοσης 9.Αυτά!
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Δευτ Σεπ 08, 2008 10:11 am

Μα θελουμε να ειναι η δικη μας αποψη,υποκειμενικη δηλαδη,η οποια οταν προστεθει στων υπολοιπων την αποψη να σχηματιζεται σιγα σιγα μια γενικη αποψη για οσο δυνατον περισσοτερα ελαστικα απο διαφορετικους χρηστες-οδηγους.Το βασικο ειναι να εχει ο αλλος την υπευθυνοτητα και να βαζει σωστη βαθμολογια σε ενα ελαστικο και οχι ο,τι να'ναι.Δηλαδη αν δεν ειμαι ευχαριστημενος πχ απο ενα ελαστικο στο χωμα,δεν θα παω να βαλω πανω απο 6...ετσι ωστε και ο διπλανος μας να καταλαβαινει πιο ελαστικο ειναι καλο και σε ποιο τομεα. (0000)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό gbes » Τρί Σεπ 16, 2008 1:14 pm

Ασφαλτος-Εθνικη-Ταξιδι: 10
Ασφαλτος-Στροφιλικι: 9 ζεστένεται εύκολα με αποτέλεσμα στις στροφές να ουρλιάζει.
Χωμα βατό:10
Λασπη:δεν έχει μπει σε μεγάλα κομμάτια στα μέχρι τώρα περίπου 7 για να δω και τα πιο δύσκολα
Χιονι:τέλειο 10
Κροκαλλα-Πετρα:κάνει διαφορικό σε μερικά κομμάτια 5+
Θορυβος κυλισης:8+
Αντοχη km:210 kmh τα ταξιδεύει συνέχεια ούτως η άλλος έχει δύκτη ταχύτητας V
Σχεση τιμης-γενικης αποδοσης: 10
PIRELLI SCORPIO ZERO
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;
Άβαταρ μέλους
gbes
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 9:13 am

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Τετ Σεπ 17, 2008 9:11 am

Για τα Pirelli Scorpion ATR εχω ακουσει πολυ καλα σχόλια.Τα εχει δοκιμασει κανεις ή εστω εχει καποια αποψη γιαυτα;Γιατι ερχονται για την διασταση μας κιολας...(σε αντιθεση με τα Bridgestone Dueler AT 694 που ειναι ΠΟΛΥ καλα αλλά δεν βγαινουν για την διασταση του Santa) :?
Kαλο ειναι μιας και μιλαμε για ενα αρκετα ακριβουτσικο αναλωσιμο,τα ελαστικα,εαν εχουμε καποια καλη τιμη ή προσφορα για οποιοδηποτε ελαστικο,να την καταγραφουμε-προτεινουμε δημοσιως μπας και καποιος ακομη ενδιαφερεται... (0000)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Τετ Οκτ 22, 2008 10:31 pm

Πήρα το τελευταίο τεύχος του σοβαρού γαλλικού περιοδικού tout-terrain 4Χ4,που έχει συνοπτικά αποτελέσματα (με εικονίδια) δοκιμών για όλα τα γνωστά ελαστικά suv που κυκλοφορούν,με ασφάλτινο σχεδιασμό (80οn-20%off).Τα συγκρίνει σε 4 τομείς: Άσφαλτος,Χωματόδρομοι,εκτός δρόμου,χιόνι.Ρωτήστε με για όποιο θέλετε ,συνάδελφοι, και θα σας απαντήσω,αν το έχει βέβαια. :idea:
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Ελαστικά – Ζάντες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης