Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Πέμ Οκτ 23, 2008 8:09 am

nta-stfe έγραψε:Πήρα το τελευταίο τεύχος του σοβαρού γαλλικού περιοδικού tout-terrain 4Χ4,που έχει συνοπτικά αποτελέσματα (με εικονίδια) δοκιμών για όλα τα γνωστά ελαστικά suv που κυκλοφορούν,με ασφάλτινο σχεδιασμό (80οn-20%off).Τα συγκρίνει σε 4 τομείς: Άσφαλτος,Χωματόδρομοι,εκτός δρόμου,χιόνι.Ρωτήστε με για όποιο θέλετε ,συνάδελφοι, και θα σας απαντήσω,αν το έχει βέβαια. :idea:

Ποια είναι η σειρά ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 1,2,3.
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Πέμ Οκτ 23, 2008 9:46 pm

Πρώτα να κάνω μία διόρθωση: το περιοδικό είναι το "AUTO VERTE 4Χ4" (κι αυτό πολλά χρόνια στην πιάτσα). Μόνο 5 από τους 37 τύπους ασφάλτινων ελαστικών που κρίνει έχουν κορυφαίες επιδόσεις στην άσφαλτο ΚΑΙ ταυτόχρονα καλές επιδόσεις στους χωματόδρομους: goodyear wrangler hp allweather,maxxis MA S1,michelin latitude diamaris (που ταυτόχρονα έχει και καλύτερες επιδόσεις στο χιόνι από τα υπόλοιπα 4), toyo proxes st (αυτά φοράει το δικό μου θηρίο κι έχω γράψει εντυπώσεις παλιότερα) και yokohama advan st.Τα michelin πάντως είναι και τα ακριβότερα,ενώ έχω ακούσει από πολλούς ότι έχουν πολύ μαλακή γόμα,οπότε η μακροζωϊα τους είναι μάλλον ανέφικτη... ;) Να αναφέρω ακόμη τα κορεάτικα Hankook ventus st RH06 (όχι βέβαια αυτά που φοράει το θηρίο από τη μαμά... [][] ) που αν και δεν έχουν κορυφαία επίδοση στην άσφαλτο (πάντως καλή),είναι τα μόνα από τους 37 τύπους που έχουν καλή συμπεριφορά και στην άσφαλτο και στο χώμα,ενώ ταυτόχρονα είναι αποδεκτά και στο χιόνι και εκτός δρόμου!
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό gbes » Τετ Δεκ 24, 2008 11:46 am

Μόλις αλλάξαμε και το δεύτερο ζευγάρι ελαστικά. Το γύρισα πλέον σε ασφάλτινο, τα Pirelli τα έλιωσα. Τα καινούρια είναι Continental cross contact uhp 235/65/17. Το πρώτο ταξίδι θα γίνει τη Παραμονή της Πρωτοχρονιάς, οπότε θα έχω και την πρώτη άποψη.
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;
Άβαταρ μέλους
gbes
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 9:13 am

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Τετ Δεκ 24, 2008 8:38 pm

Καλοτάξιδα τέκνον μου !!! ::::
Περιμένω τις εντυπώσεις σου, άν και είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος ! ;)
sts4x4
 

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Δευτ Ιαν 19, 2009 11:25 pm

Τελικα διαβασα το αρθρο,αντε τωρα να βγαλεις συμπερασμα....μαλλον κλεινω προς την vredestein,η οποια εχει και χειμωνιατικα και θερινα,καθ'οτι θα εχω δυο πενταδες,θα δουμε,με το καλο να λιωσουμε αυτα που εχει τωρα.....
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: Ελαστικά για Santa fe: ας συγκρίνουμε τις εμπειρίες μας!

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Τρί Ιαν 20, 2009 12:08 am

Εγώ αυτά έβαλα σε 245-65-17 τρομερό Cooper ATR - All Terrain Reinforced

70% - Road & Sand
30% - Dirt & Mud

* Cooper ATR

Cooper ATR MADE IN AMERICA, TESTED IN AUSTRALIA
Yes you can be sure Cooper’s new all terrain radial tyre (Cooper ATR) gives you even more grip off road than its popular forerunner, the Cooper AT. And yes you can be confident it excels in Australian conditions. America’s Cooper Tires fitted a Nissan Navara with a prototype set of ATR’s and sent it across Australia and back to make sure the tyres perform just as well here as in America.

“Even more grip off road than Cooper’s gutsy AT without compromising the on road performance AT’s are well known for. We told Cooper, don’t change the prototype. It’s brilliant. It performed faultlessly in all conditions.”
- Rob Keilar

“The ATR bites in straight away, no delay. This gives us even more control at low pressure and high speed than the current Cooper AT making it an even safer tyre.”
- Brad Smith

NOW up to 90,000 kms GUARANTEED*
Tests show the new Cooper ATR gives you 26.7% more mileage. The famous mileage guarantee* is now up to 90,000kms. Plus the new technology means you are even less likely to get a puncture, flat tyre or a blow out at speed. It’s technology like this that makes Cooper Tires Australia’s fastest growing name in 4x4 tyres.

COOPER ATR TECHNOLOGY

* Solid centre rib puts more rubber on the road and gives faster steering response.
* Bevelled edges make each tread block more stable and give more grip.
* Sipes (small cuts in tread) are shorter and at the optimal angle to reduce chipping on dirt roads.
* New tread block shape is specially designed for more grip.
* Continuous band of nylon shrink-wraps the steel belts to protect from damage.
* Flatter tyre shape means more evenly distributed rubber and more rubber on the road.

INVEST IN TYRES MADE TO LAST
Cooper tyres may cost a little more up front but the value lies in the distance they go. Your Coopers can go twice as far as any other 4x4 tyres – but they don’t cost twice as much. Consider the time you’ll save with less flat tyres.
*Cooper’s famous mileage guarantee ranges from 50,000 to 90,000 kms depending on size and tread pattern (conditions and exceptions apply) and is available in capital cities only as country road surfaces vary too greatly from area to area. Cooper Tires credits any shortfall.
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Ελαστικά – Ζάντες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης