Τι λάστιχα να βάλω?

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό Giannis67 » Τρί Νοέμ 29, 2011 1:48 am

Μάρκο καλορίζικο το SANTA SOY . Εγώ εβαλα τα MICHELIN LATITUDE CROSS 70/30 πολυ καλά σέ ΑΣΦΑΛΤΟ-ΒΡΕΓΜΕΝΟ-ΧΩΜΑ-ΧΙΟΝΙ- ΑΜΜΟ Το δοκίμασα σε ολα.
Καί πάνω από όλα ΑΘΟΡΥΒΟ. Τα φοράω ακριβώς ενα χρόνο. SUPER... ΛΙΓΟ ΑΛΜΥΡΑ ΟΜΩΣ ΑΛΛΑ ΑΞΙΖΟΥΝ 780 euro. Καλά είναι καί τα YOKOHAMA G012 60/40 Πολύ καλά και αυτά και αθορυβα. 750 euro περίπου... ΔΕΣΤΑ...!!! thewave thewave
Giannis67
Άβαταρ μέλους
Giannis67
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 12:48 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ Κ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Νοέμ 29, 2011 11:47 am

Tα Michelin ειναι απο τα καλυτερα απο καθε αποψη, τουλαχιστον για μενα.
Πριν 6-7 μηνες οταν κοιταζα για λαστιχα τα ειχα βρει 620-640 ευρω (τα 17αρια). Ισως τα 780 ειναι για 18αρια.
Εγω οταν λοιπον αλλαξα τα Toyo Open Country, απο τα οποια δεν ειχα κανενα παραπονο, ηταν πολυ καλα παντου, αλλα επειδη επρεπε να περιμενω μεχρι να ερθει καινουργια παρτιδα, βρηκα απο Θεσσαλονικη ενα σετ Conti Cross Contact 2ετιας στοκαρισμενα καινουργια και τα πηρα 300 ευρω. Το θεμα ηταν οτι επρεπε να βαλω αρκετο βαρος για να ζυγοσταθμιστουν και οταν το ανεφερα στην εδω αντιπροσωπεια εστειλαν τον υπευθυνο ,τα τεσταρε βουλκανιζατερ παρουσια μου και μου ενεκριναν μια εντελως καινουργια τετραδα χωρις κανενα επιπλεον κοστος, ουτε για αγορα ουτε για τοποθετηση/ζυγοσταθμιση. Aυτο και μονο δειχνει το επιπεδο της Continental! Αψογη επαγγελματικη συμπεριφορα. Ξερουν να κερδιζουν πελατες.
Λοιπον τα Continental ειναι λιγο πιο σκληρα (εχουν και προστατευτικο φρυδακι ζαντας) και γι'αυτο το λογο ειναι καλυτερα εκτος δρομου αλλα υστερουν λιγο στο φρεναρισμα σε ασφαλτο, δηλαδη δεν μου δινουν την αισθηση των πιο μαλακων Toyo που ειχα πριν. Παντως μου δινουν περισσοτερη ασφαλεια για εκτος δρομου διαδρομες και φυσικα σε βροχη.
Τα Yokohama Geo δεν τα ξερω απο προσωπικη εμπειρια αλλα εχω ακουσει μονο καλα λογια.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό Τζωρτζ » Τρί Νοέμ 29, 2011 9:57 pm

Τα Yocohama ξεραινονται ευκολα και μετα το χρονο κανουν θορυβο κ στο βρεγμενο χανουν ευκολα..
Σε λιγο καιρο βγαινει το νεο πελμα της Pirelli,Στο jeep μου φοραω τα Scorpion str απο Ιουνιο μεχρι Δεκεμβριο κ ειμαι υπερευχαριστημενος,σε λασπη σε χιονι κ σε βρεγμενο απλα τους βγαζω το καπελο.
Στην αγορα οταν λενε Αtr 70-30 κ 80-20 ειναι @αλα%ιες...το μονο all terrain ελαστικο ειναι το Bf Goodrich AT το οποιο ειναι 60-40 κανονικα.Ειναι πολυ καλο σε χιονι,ξηρο χωμα, ενω δεν ειναι τοσο καλο σε παχια λασπη κ βρεγμενο.Για τα περισσοτερα Suv που βγαινουν εκτος δρομου ειναι μονοδρομος γιατι ειναι ενα λαστιχο το οποιο δεν θελει αποστατες αμορτισες ουτε προσθηκες τροχων κλπ.
Εγω στο Santa Fe εχω τα Cooper Atr και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Εχουν κανει 1 ταξιδι Ιανουαριο μηνα στην Χιονισμενη Αυστρια κ δεν ειχαν προβλημα πουθενα.Εχουν παει με χιονι Αγοριανη τουλαχιστον 4-5 φορες εκει που αλλοι εβαζαν αλυσιδες.Μιλαμε για λογικες καταστασεις παντα!!
Τζωρτζ
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2011 1:20 am

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό SRB » Τετ Νοέμ 30, 2011 8:52 am

Τζωρτζ έγραψε:Τα Yocohama ξεραινονται ευκολα και μετα το χρονο κανουν θορυβο κ στο βρεγμενο χανουν ευκολα..
Σε λιγο καιρο βγαινει το νεο πελμα της Pirelli,Στο jeep μου φοραω τα Scorpion str απο Ιουνιο μεχρι Δεκεμβριο κ ειμαι υπερευχαριστημενος,σε λασπη σε χιονι κ σε βρεγμενο απλα τους βγαζω το καπελο.
Στην αγορα οταν λενε Αtr 70-30 κ 80-20 ειναι @αλα%ιες...το μονο all terrain ελαστικο ειναι το Bf Goodrich AT το οποιο ειναι 60-40 κανονικα.Ειναι πολυ καλο σε χιονι,ξηρο χωμα, ενω δεν ειναι τοσο καλο σε παχια λασπη κ βρεγμενο.Για τα περισσοτερα Suv που βγαινουν εκτος δρομου ειναι μονοδρομος γιατι ειναι ενα λαστιχο το οποιο δεν θελει αποστατες αμορτισες ουτε προσθηκες τροχων κλπ.
Εγω στο Santa Fe εχω τα Cooper Atr και ειμαι πολυ ευχαριστημενος!Εχουν κανει 1 ταξιδι Ιανουαριο μηνα στην Χιονισμενη Αυστρια κ δεν ειχαν προβλημα πουθενα.Εχουν παει με χιονι Αγοριανη τουλαχιστον 4-5 φορες εκει που αλλοι εβαζαν αλυσιδες.Μιλαμε για λογικες καταστασεις παντα!!



Ολα καλα ειναι, αναλογα τι ζηταει ο καθενας!! Κι εγω με τα YOKOHAMA, ειχα οργωσει την Σερβια με πολικες θερμοκρασιες, παγο χιονι, και δεν ειχα κανενα προβλημα!!! αναλογα την χρηση, την πιεση,αυτοματο η χειροκινητο σασμαν,κλπ Οσο για τον θορυβο, δεν νομιζω να ειναι περισσοτερος απο ελαστικα της ιδιας κατηγοριας!!! smoke smoke Οσο αφορα το service της Continental, απλα βγαζω το καπελο!! ετσι θα επρεπε να ειναι ολες οι εταιρειες!! ;) ;)
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό markos » Τετ Νοέμ 30, 2011 8:56 pm

ΤΑ ΜΙCHELEN LATITUDE CROSS 235/65/17 ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 160-180 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΥΤΕ 2 ΚΟΜΜΑΤΙΑ . ΤΑ ΥΟΚΟΗΑΜΑ GO12 ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ. :(
markos
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 25, 2011 1:01 am

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Δεκ 01, 2011 11:26 am

Οι πιστωσεις εχουν δυσκολεψει γι'αυτο και δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα.
Πρεπει μαλλον να ξεστοκαρουν οτι εχουν πρωτα.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό SRB » Παρ Δεκ 02, 2011 7:46 am

markos έγραψε:ΤΑ ΜΙCHELEN LATITUDE CROSS 235/65/17 ΠΑΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 160-180 ΕΥΡΩ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΥΤΕ 2 ΚΟΜΜΑΤΙΑ . ΤΑ ΥΟΚΟΗΑΜΑ GO12 ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ. ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΘΑ ΤΟΝ ΒΓΑΛΩ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ. :(


Για κοιτα απο Γερμανια μερια!! googlare τι θελεις και θα σου βγαλει!! Εχει ευκαιριες!!! smoke smoke
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό Giannis67 » Παρ Δεκ 02, 2011 10:50 pm

SRB...Αν googlaro το BOY TOY στή φωτογραφία σου με το κόκκινο....ΕΡΧΕΤΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ? "")( "")( "")( "")( "")( (thumbs) (yahoo) (thumbs) (yahoo) "")(
Giannis67
Άβαταρ μέλους
Giannis67
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 12:48 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ Κ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό Τζωρτζ » Σάβ Δεκ 03, 2011 12:51 am

Στη Ν.Χαλκηδονα υπαρχει ο Κυριαζης.
Εξυπηρετικος,βρισκεις σχεδον τα παντα σε πολυ καλες τιμες και το σημαντκοτερο,οι ημερομηνιες ελαστικων ειναι προσφατες.
Εχουν ψωνισει απο εκει πολλοι 4χ4 φιλοι κ μου τον εχουν συστησει.
Εγω θελω τα Bf Km2 αλλα ο Κυριαζης δεν τα ειχε, οπου εχω ψαξει η δεν τα εχουν η τα βρισκω στα 650 ευρω.
Τζωρτζ
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2011 1:20 am

Re: Τι λάστιχα να βάλω?

Δημοσίευσηαπό santagt » Τρί Δεκ 06, 2011 10:29 pm

Μαρκο εγω φοραω τα ιδια λαστιχα εξι χρονια και δεν εχουν κανενα προβλημα . Ομως εχουν κανει 50.000 χλμ. και φυλασεται σε κλειστο γκαραζ το αυτοκινητο .
santagt
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 12:29 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο,Κρητη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ελαστικά – Ζάντες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης