η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Οκτ 25, 2010 12:34 pm

το τελευταιο σετ που αποτελειτε απο μπαρα θολων μπαρα πισω γεφυρας και μπαρα εμπρος ψαλιδιων το κατοχειρωσε ο μηχαλης .γιαννη εγινες καρβουνο απο το πολυ ψησιμο
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Δευτ Οκτ 25, 2010 1:50 pm

Bordo έγραψε:το τελευταιο σετ που αποτελειτε απο μπαρα θολων μπαρα πισω γεφυρας και μπαρα εμπρος ψαλιδιων το κατοχειρωσε ο μηχαλης .γιαννη εγινες καρβουνο απο το πολυ ψησιμο

(badmood)

Τουλάχιστο, αυτός το χρειάζεται...
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Οκτ 25, 2010 5:02 pm

θες να του πω αν μπορει να κανει μια συμπληροματικη αλλο 1 set? smoke ωστε να ερθουν μαζι?
ychatzop έγραψε:
Bordo έγραψε:το τελευταιο σετ που αποτελειτε απο μπαρα θολων μπαρα πισω γεφυρας και μπαρα εμπρος ψαλιδιων το κατοχειρωσε ο μηχαλης .γιαννη εγινες καρβουνο απο το πολυ ψησιμο

(badmood)

Τουλάχιστο, αυτός το χρειάζεται...
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Οκτ 25, 2010 5:05 pm

θα κοιταξουμε και για καμια ποδια μετταλικη απο κατω γιατι την δικη μου την εχω ραγισει σε 3 σημεια (badmood) ενδιαφερετε κανενας η να δω μονο για μενα?
smoke
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Δευτ Οκτ 25, 2010 7:05 pm

Bordo έγραψε:θα κοιταξουμε και για καμια ποδια μετταλικη απο κατω γιατι την δικη μου την εχω ραγισει σε 3 σημεια (badmood) ενδιαφερετε κανενας η να δω μονο για μενα?
smoke


και για το δικό μου δες!!
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό Bordo » Δευτ Οκτ 25, 2010 8:33 pm

ok!!!
Kyriakos έγραψε:
Bordo έγραψε:θα κοιταξουμε και για καμια ποδια μετταλικη απο κατω γιατι την δικη μου την εχω ραγισει σε 3 σημεια (badmood) ενδιαφερετε κανενας η να δω μονο για μενα?
smoke


και για το δικό μου δες!!
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό SRB » Δευτ Οκτ 25, 2010 11:40 pm

Bordo έγραψε:θα κοιταξουμε και για καμια ποδια μετταλικη απο κατω γιατι την δικη μου την εχω ραγισει σε 3 σημεια (badmood) ενδιαφερετε κανενας η να δω μονο για μενα?
smoke

Παρε τιμη!! και τα λεμε ;) ;)
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό ΔΗΜΗΤΡΗΣ » Τρί Οκτ 26, 2010 1:47 pm

Παδια ΑΚΥΡΟ!!!!! Οποιος θελει το δικο μου να το παρει. Μηχανικος μου ειπε οτι ειναι πολλη καλο ΜΟΝΟ για ασφαλτο. Εμεις που παμε και εκτος δρομου θα το σπασουμε το αμαξι. Δεν θα εχει καμια ανοχη στης ανωμαλιες του δρομου με αποτελεσμα ακομα και να κοψη ΣΑΣΙ. Μου ειπε χαρακτιρηστικα οτι θα το ΧΑΛΑΣΗΣ το αμαξι....Για αυτο αποσυρομε απο την αγορα. Ευχαριστω!!!!!
Δημήτρης
Εικόνα


Δεν ηξερα οτι φοραμε κινητηρα -Mercedes-
Άβαταρ μέλους
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 11:56 am
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τετ Οκτ 27, 2010 1:11 am

οκ δημητρη ,αλλα πες του μηχανικου σου οτι ειναι λιγο ....tomato :d: γιατι αυτα μπενουν για ενα και μονο λογο για να μην καταπονουν την καροτσα .αμα ηταν ετσι οπως τα λεει ο μηχανικος σου τοτε τα καθαρα 4χ4 θα ειχαν 4 αναρτησης χυμα και δεν θα φοραγανε 15 αντιστρεπτικες για ενυσχηση,αλλα τις φορανε για να μην κοψουν σασι για αυτο το λογο και μονο ολοη την δυναμη που δεχετε το σασι τωρα θα την δεχοντε οι αντιστρεπτικες μπαρες .(το μηνημα που σου εχω στηλει μην το λαβεις υποψιν σου,ακυρο) smoke
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Παδια ΑΚΥΡΟ!!!!! Οποιος θελει το δικο μου να το παρει. Μηχανικος μου ειπε οτι ειναι πολλη καλο ΜΟΝΟ για ασφαλτο. Εμεις που παμε και εκτος δρομου θα το σπασουμε το αμαξι. Δεν θα εχει καμια ανοχη στης ανωμαλιες του δρομου με αποτελεσμα ακομα και να κοψη ΣΑΣΙ. Μου ειπε χαρακτιρηστικα οτι θα το ΧΑΛΑΣΗΣ το αμαξι....Για αυτο αποσυρομε απο την αγορα. Ευχαριστω!!!!!
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: η λυση για τισ κλισεις του αμαξωματος.

Δημοσίευσηαπό patrinopaido » Παρ Οκτ 29, 2010 7:39 am

Bordo έγραψε:οκ δημητρη ,αλλα πες του μηχανικου σου οτι ειναι λιγο ....tomato :d: γιατι αυτα μπενουν για ενα και μονο λογο για να μην καταπονουν την καροτσα .αμα ηταν ετσι οπως τα λεει ο μηχανικος σου τοτε τα καθαρα 4χ4 θα ειχαν 4 αναρτησης χυμα και δεν θα φοραγανε 15 αντιστρεπτικες για ενυσχηση,αλλα τις φορανε για να μην κοψουν σασι για αυτο το λογο και μονο ολοη την δυναμη που δεχετε το σασι τωρα θα την δεχοντε οι αντιστρεπτικες μπαρες .(το μηνημα που σου εχω στηλει μην το λαβεις υποψιν σου,ακυρο) smoke
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:Παδια ΑΚΥΡΟ!!!!! Οποιος θελει το δικο μου να το παρει. Μηχανικος μου ειπε οτι ειναι πολλη καλο ΜΟΝΟ για ασφαλτο. Εμεις που παμε και εκτος δρομου θα το σπασουμε το αμαξι. Δεν θα εχει καμια ανοχη στης ανωμαλιες του δρομου με αποτελεσμα ακομα και να κοψη ΣΑΣΙ. Μου ειπε χαρακτιρηστικα οτι θα το ΧΑΛΑΣΗΣ το αμαξι....Για αυτο αποσυρομε απο την αγορα. Ευχαριστω!!!!!


Δεν ειναι ετσι οπως τα λες εχω την εντυπωση Γιαννη.
Στα "καθαρα"off road οπως λες οντως εχουν 4 "χυμα" αναρτησεις διοτι θελουν ελευθερια αρθρωσης και μεγαλη κλιση αμαξωματων για να προσαρμοζουν την ικανοτητα κινησης σε διαφορετικες ανωφερειες-κλισεις-ειδη τεραιν.
Τα "δεσιματα" που λες εσυ εδω για επικειμενη αγορα,ειναι τα αντιστοιχα που φορανε τα αγωνιστικα ΔΡΟΜΟΥ ,οι γνωστες μπαρες θολων,ωστε να περιοριζουν τις κλισεις στις στροφες,να δενουν δηλαδη το αμαξωμα.Θελει ομως προσοχη διοτι σε πλειοψηφια περιπτωσεων κατ'αρχας εαν υπαρξει ατυχημα δεν υπαρχει καμμία ευκολη ανοχη κι αυτες οι μπαρες εχουν την ιδιοτητα να κρατανε αυτουσιο το σημειο(τμημα)του αυτοκινητου και ετσι εχουμε μεγαλη απορροφηση συγκρουσης σε αυτα τα σημεια που δενουν αρα κατι που σημαινει μεγαλυτερη ζημιά(αλλα αυτο ειναι κατι που δεν νοιαζει τους εχοντες εργοστασιακα αμαξωματα γιατι πληρωνει αλλος).Και αφετερου οι διορθωσεις σε οριακες ταχυτητες απαιτουν πιο ευαισθητους χειρισμους και ετοιμοτητα-γνωση.
Στα εκτος δρομου λοιπον δεν δενουν τα αμαξωματα με τον τροπο αυτο,δηλαδη με μεταλλικες μπαρες.Αυτο (το δεσιμο με μπαρες δηλαδη)σημαινει στριβω σε ενα κομματι,σκεψου το λιγο.Που σημαινει οτι βελτιωνω πολυ στην ασφαλτο οσον αφορα την οδικη συμπεριφορα,ειμαι πιο απολυτος ομως σε περιπτωση που χρειαστει να διορθωσω οριακα,διοτι ειμαι πλεον σε υψηλα ορια και αρα λεπτες αντιδρασεις και μαλιστα σε ενα κομματι.
Ομως οσον αφορα την κινηση σε άλλα εδαφη,χωματα ανωμαλο κλπ εκει λοιπον δεν θελουμε "βραχο",θελουμε πλευση ας το πω αμαξωματος πανω στις αναρτησεις,με ελευθερια αρθρωσεων και μεταφοραμοιρασμα βαρους αναλογικα και οσο δυνατο λιγοτερο ανα σημειο(και αναρτηση) και οχι μαζεμενα.......Παρατηρησε σε καποιο βιντεο πως κινουνται(πλεουν)τα 4Χ4 πανω στις αναρτησεις τους.Εκει μαλιστα παιζουν με πολυ καλη ποιοτητα αναρτησεων αλλά δεν περιοριζουν την ελευθερια κινησεων και αμαξωματος,το θελουν αυτο σε τετοια εδαφη.Σε αντιθεση με την ασφαλτο που, οπως γραφεις στο πρωτο σου ποστ,θελουμε συμπεριφορα που να θυμιζει καρτ.με μοναδικα μειονεκτηματα οτι οσο μεγαλωνει το βαρος ενος οχηματος τοσο πιο ευαισθητο γινεται οριακα για πιθανη διορθωση εαν φορα αυτες τις μπαρες,ενω υπαρχει και η αρνητικη επιπτωση που λεει "στριβω ενα κομματι" αρα και σε λακουβες ισως μεταφερω και αποτομα βαρος-διευθυνση(λογω βαρους)οσο ειδικα μεγαλωνουν οι ταχυτητες αλλά και ψηλωνει το κεντρο βαρους ενος αυτοκινητου.
Αυτη η αποψη μου και για μενα εχει δικιο ο Δημητρης πιο πανω σε αυτα που γραφει. (0000)
Kώστας
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
patrinopaido
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 2466
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 4:07 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης