Επιλογή αμορτισέρ...

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Επιλογή αμορτισέρ...

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΠΡΗΣ » Πέμ Ιαν 21, 2010 4:05 pm

Γειά σας και από μένα. Είμαι νέος χρήστης και σας χαιρετώ όλους....
έχω λοιπόν και γω το υπέροχο αυτό αμάξι του 08/2004, diesel 2.0 και ούτε κατάλαβα πώς πέρασαν τα χρόνια χωρίς προβλήματα...τώρα έχω 113.000km.
Το τελευταίο όμως Σ/Κ διαπίστωσα ότι μάλλον έχω χαμηλώσει αφού με 2 επιβάτες και γω, μαζί με μεσαίο φορτίο πίσω (περίπου 30 κιλά) σε ανηφορικό χωματόδρομο έβρισκα εκεί όπου ΄΄ημουν σίγουρος ότι περνούσα... Στην κατάβαση και μείον τον πίσω επιβάτη ....πετούσα. Έτσι έκανα μια μέτρηση όπου έδειξε
74__72
| |
| |
56----67
(μπρος αριστερά είναι το 74).
Τα ελατήρια τα έβγαλε ΟΚ.
Έχω μπερδευτεί στο αν πρέπει να αλλάξω μόνο αμορτισέρ και τί να βάλω...
το συνεργείο αντιπροσωπείας λέει KYB (όχι όμως και ποιά...) φίλοι 4χ4 μου είπαν για τα old man emu....
Καλό θα ήταν να σηκωνόταν λίγο 2-3εκ αλλά όχι και απαραίτητο. Δεν το βγάζω εκτός δρόμου, αλλά πάει σε χιόνι, λάσπη, όλη τη χειμερινή σαιζόν.

Εσείς τί μου προτείνετε ???
ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΠΡΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 12:14 pm

Re: Επιλογή αμορτισέρ...

Δημοσίευσηαπό Kyriakos » Πέμ Ιαν 21, 2010 4:56 pm

ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΠΡΗΣ έγραψε:Εσείς τί μου προτείνετε ???


Να το ψηλώσεις και να το βγάζεις εκτός δρόμου!!!!! (smdance)
Άβαταρ μέλους
Kyriakos
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 5:58 pm

Re: Επιλογή αμορτισέρ...

Δημοσίευσηαπό Bordo » Πέμ Ιαν 21, 2010 5:35 pm

κοιτα τα old man ειναι οτι καλητερο για 4χ4 αλλα εδω υπαρχουν μονο kayaba και ετσι οπως τα βλεπω τα αμορτισερ σου θελουν αλλαγει εχθες smoke
ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΠΡΗΣ έγραψε:Γειά σας και από μένα. Είμαι νέος χρήστης και σας χαιρετώ όλους....
έχω λοιπόν και γω το υπέροχο αυτό αμάξι του 08/2004, diesel 2.0 και ούτε κατάλαβα πώς πέρασαν τα χρόνια χωρίς προβλήματα...τώρα έχω 113.000km.
Το τελευταίο όμως Σ/Κ διαπίστωσα ότι μάλλον έχω χαμηλώσει αφού με 2 επιβάτες και γω, μαζί με μεσαίο φορτίο πίσω (περίπου 30 κιλά) σε ανηφορικό χωματόδρομο έβρισκα εκεί όπου ΄΄ημουν σίγουρος ότι περνούσα... Στην κατάβαση και μείον τον πίσω επιβάτη ....πετούσα. Έτσι έκανα μια μέτρηση όπου έδειξε
74__72
| |
| |
56----67
(μπρος αριστερά είναι το 74).
Τα ελατήρια τα έβγαλε ΟΚ.
Έχω μπερδευτεί στο αν πρέπει να αλλάξω μόνο αμορτισέρ και τί να βάλω...
το συνεργείο αντιπροσωπείας λέει KYB (όχι όμως και ποιά...) φίλοι 4χ4 μου είπαν για τα old man emu....
Καλό θα ήταν να σηκωνόταν λίγο 2-3εκ αλλά όχι και απαραίτητο. Δεν το βγάζω εκτός δρόμου, αλλά πάει σε χιόνι, λάσπη, όλη τη χειμερινή σαιζόν.

Εσείς τί μου προτείνετε ???
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Επιλογή αμορτισέρ...

Δημοσίευσηαπό SRB » Πέμ Ιαν 21, 2010 8:15 pm

Gia to diko soy modelo yparxei megali poikilia!! ektos apo ayta exei kai bilstein!!!! kai monroe, kai sxedon oles oi etaireies exoyn vgalei!! ego tha protimoysa bilstein!!! ;) ;) ;) kai se koni iparxoyn!!! sklira gia diskoli xrisi! ;)
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Επιλογή αμορτισέρ...

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Παρ Ιαν 22, 2010 8:31 pm

Κ'εγω υπερ των μπιλσταιν και κονυ ειμαι,σε ολα μου τα αυτοκινητα μεχρι τωρα αυτα χρησιμοποιουσα,γιατι οχι και στο σαντα,οταν ερθει η ωρα..... (thumbs)
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: Επιλογή αμορτισέρ...

Δημοσίευσηαπό SRB » Σάβ Ιαν 23, 2010 4:29 pm

NIKOS έγραψε:Κ'εγω υπερ των μπιλσταιν και κονυ ειμαι,σε ολα μου τα αυτοκινητα μεχρι τωρα αυτα χρησιμοποιουσα,γιατι οχι και στο σαντα,οταν ερθει η ωρα..... (thumbs)

Νικο μεχρι αυτη την στιγμη που μιλαμε υπαρχει μονο σε Kayaba :cry: Οχι οτι δεν ειναι καλα!!! Αλλα αλλο να εχεις επιλογες!!!! ;) ;)
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ


Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες