Μετατροπή σε υγραέριο

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Σάβ Σεπ 15, 2012 4:04 pm

Φίλε akis,αν και λίγο καθυστερημένη λόγω θέρους,ιδού και η δική μου απάντηση στο ερώτημά σου.Είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με σένα,μια και έχω 10 χρόνια εγγύηση στα μηχανικά μέρη του Santa fe. Το σκέφθηκα πολύ και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αξίζει το (σχετικά μικρό,λόγω της αξιοπιστίας του αυτοκινήτου) ρίσκο,λόγω της τεράστιας διαφοράς στις τιμές βενζίνης και υγραερίου.Ρώτησα εξουσιοδοτημένο συνεργείο της αντιπροσωπείας που βάζει δικά του συστήματα υγραερίου πριν κάνω την τοποθέτηση και ο υπεύθυνος μου απάντησε ότι η εγγύηση χάνεται για όλα τα εξαρτήματα που επηρρεάζονται από τη χρήση υγραερίου,ακόμα κι αν έβαζα το σύστημα του εξουσιοδοτημένου συνεργείου.Το ίδιο μου είπαν και από την αντιπροσωπεία.Επομένως αποδεσμεύθηκα από την σκέψη να βάλω σύστημα υγραερίου σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και επικεντρώθηκα στην έρευνα ποιό είναι το καλύτερο σύστημα και ποιός εγκαταστάτης αυτού του συτήματος είναι αξιόπιστος και σωστός επαγγελματίας.Τις επιλογές μου τις έχω περιγράψει σε προηγούμενα post.Σχεδόν ένα χρόνο μετά από την τοποθέτηση και 17.000 χιλιόμετρα με υγραέριο,δεν το έχω μετανοιώσει,αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα και έχω ήδη κάνει απόσβεση.Οι ιδιοκτήτες άλλων υγραεριοκίνητων αυτοκινήτων με τους οποίους έχω μιλήσει (όπως επίσης έχω γράψει σε αυτήν την ενότητα) με διαβεβαίωσαν ότι έχουν κάνει πολλές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα.Όσοι έχουν βάλει υγραέριο από το Santafe club επίσης δεν έχουν προβλήματα,αλλιώς θα το είχαν γράψει.Η απόφαση λοιπόν είναι δική σου και θα διευκολυνθείς αν διαβάσεις προσεκτικά όσα έχουν γραφτεί σ΄αυτήν την ενότητα...
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Σάβ Σεπ 15, 2012 4:09 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω τους αγαπητούς συναδέλφους που έχουν βάλει υγραέριο,πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει μετά από την τοποθέτηση.Εγώ έχω κάνει 17.000 χιλιόμετρα,χωρίς κανένα πρόβλημα. :))
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Δευτ Σεπ 17, 2012 4:29 pm

33000 και χωρις προβλημα.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Πέμ Σεπ 20, 2012 9:01 am

19000 χωρις προβλημα!!!! Με νεο ιδιοκτητη, απλα το βλεπω το αυτοκινητο!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό GIORGIO D. » Πέμ Σεπ 27, 2012 5:33 pm

38.000 χλμ και ολα αψογα!!! σερβις στον Τσαπαλο (για τους Αθηναιους) με ισχυ του δωρεαν σερβις για παντα που εχω εγω. Συγκεκριμενα την αλλη Πεμπτη παω για σερβις 120.000 χλμ!!!! Το θηριακι δεν εχει το παραμικρο προβλημα... Ειναι το μεγαλο σερβις αυτο και μονο τακακια θα πληρωσω. Αν δεν ηταν τα τελη απαραδεχτα ειναι αυτοκινητο για μια ζωη..... Πιστεψτε με....
GIORGIO D.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GIORGIO D.
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2010 6:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Σάβ Νοέμ 17, 2012 3:35 pm

'Eκλεισε χρόνο το θηρίο με το σύστημα υγραερίου και το πήγα για σέρβις στον Φάνη.Ο άψογος επαγγελματισμός του φαίνεται και από τις υπηρεσίες που παρέχει μετά από την αγορά.Όλα τέλεια! Έκανε και την ενημέρωση του συστήματος (είχαν βγει κάμποσες αναβαθμίσεις του λογισμικού της brc στο χρόνο που πέρασε) κι όλα πάνε ρολόϊ,εκτός από τη νέα ληστρική επιδρομή των κρατούντων στις τσέπες μας,με την εξίσωση των φόρων του υγραερίου με αυτούς του πετρελαίου κίνησης,αν και το υγραέριο έχει πολύ μικρότερη ενεργειακή απόδοση και η σχετική Ευρωπαϊκή οδηγία δεν προβλέπει αύξηση στους φόρους μέχρι και το 2018! Αλλά στη βαριόμοιρη χώρα μας έχει τσαλαπατηθεί ακόμη και το Σύνταγμα,στην Ευρωπαϊκή οδηγία θα κολλήσουμε; (<>) (<>) (<>)
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Σάβ Νοέμ 17, 2012 3:40 pm

Ρώτησα τον Φάνη αν κάνουν καλό τα πρόσθετα υγραερίου που κυκλοφορούν στην αγορά, που υποτίθεται ότι προστατεύουν, και μου είπε ότι η brc τα απαγορεύει δια ροπάλου! Προσοχή λοιπόν...
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Σάβ Νοέμ 17, 2012 3:47 pm

Στο πρατήριο υγραερίου μίλησα με έναν ιδιοκτήτη Santa fe πρώτης γενιάς,που μου είπε ότι έχει σύστημα zavoli (τα οποία είναι πολύ καλά συστήματα,όπως και της brc) και έχει προβλήματα ήδη από την αρχή της τοποθέτησης,που σταμάτησαν για ένα διάστημα και τώρα ξανάρχισαν.Συγκεκριμένα,το σύστημα αρνείται να δουλέψει και βάζει μόνο του σε λειτουργία την τροφοδοσία αποκλειστικά με βενζίνη...Είπαμε,όσο σημαντικό είναι να διαλέξει κανείς καλό σύστημα,άλλο τόσο σημαντικό είναι να διαλέξει καλόν τεχνίτη για την τοποθέτηση.Κι αυτό θυμίζει λίγο ρουλέττα... (()0)
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Δευτ Νοέμ 19, 2012 11:26 am

Σωστοςςςςςςς!!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό cordito » Τετ Μαρ 13, 2013 5:45 pm

Αγαπητοι φιλοι ήρθε η ωρα να βαλω κι εγω υγραεριο στο θηριο μου.
Αυριο το πρωι παω στην Kalogritsas gas στα γλυκα νερα να βαλω brc.
Με το περας θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
cordito
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2010 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεράντζα, Κορινθίας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης