Μετατροπή σε υγραέριο

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Μαρ 10, 2011 12:48 pm

Φιλε SRB θα συμφωνησω μαζι σου οτι το παιδι που μου εκανε τη δουλεια το προσεξε αρκετα το αυτοκινητο και φυσικα παντα σε συνεννοηση μαζι μου. Βαζω και 2 φωτογραφιες που ξεχασα, απο την ταπα ανεφοδιασμου (αν και οχι καθαρη γιατι ηταν απο χθες με τα χιονια/λασπες/αλατια αλλα φαινεται το πανω μερος της) και τον εσωτερικο μετρητη.
Την βαλβιδα ανεφοδιασμου την εβαλε εκει για να μην ειναι μεσα σε αυτη της βενζινης, για διαφορους λογους (πιθανα τριξιματα,σκουρια) και ειδικα για να ειναι σε μερος που δεν προκειται να προκληθει στατικος ηλεκτρισμος, εχει ταπα εξ'αλλου που ειναι απο ειδικο υλικο και δεν επιτρεπει στατικο ηλεκτρισμο γι'αυτο και απαγορευεται να βαφεται.Σε αυτο ηταν καθετος και ετσι δεν συζητησα περαιτερω εναλλακτικη θεση τοποθετησης και οπως διαπιστωσα σημερα που εβαλα γκαζι ηταν πανευκολο να μπει η αντλια χωρις να χρειαζεται και ανταπτορας οπως αν ηταν στη θεση της βενζινης.
Ο εσωτερικος μετρητης πιστευω μπηκε σε ιδανικο μερος, ειναι χωνευτος και μακρυα απο το ματι για να μην ειναι ενοχλητικος.

Βλεποντας του Γιαννη (bordo) μου φαινεταΙ οτι εχει κοπει το καλυμα της μηχανης για να χωρεσουν τα μπεκ η κανω λαθος?
Αν ναι, δεν υπηρχε αλλος τροπος? Εκτος απο αυτο τα αλλα φαινονται τακτοποιημενα και ομορφα.
Παντως αυτο ειναι το αυτοκινητο που ειχα δει στη Γλυφαδα το προπροηγουμενο Σαββατο. Ωραιο, να το χαιρεσαι!

Σημερα οπως ειπα εβαλα για πρωτη φορα υγραεριο. Ειχα κανει περιπου 340 χλμ (30% περιπου μεσα στην πολη και 70% περιπου σε Αττικη Οδο/Βαρης Κορωπιου) οταν αρχισε να χτυπα το 'καμπανακι'. Εβαλα στην Shell Βαρης/Κορωπιου 52.30 λιτρα με .829 ευρω το λιτρο ητοι 43.40 ευρω ητοι περιπου 15.5 λιτρα/100 χλμ. Επειδη με το Santa Fe θα κινουμαι σχεδον 100% σε Αττικη Οδο / Βαρης Κορωπιου και θα το εχω για ταξειδια (για μεσα στην πολη εχω ενα Colt) η μεση καταναλωση
θα πεσει και αλλο, πιστευω γυρω στα 13.5-14 οποτε συνολικα θα μου κοστιζει σαν καυσιμο οριακα λιγωτερο απο το Γκολφ tsi που ειχα πριν και μου εκαιγε 8.5-9 λιτρα βενζινη στα 100 χλμ (με λιγο πατημα βεβαια γιατι αυτο το αυτοκινητο πηγαινε αρκετα καλα).
Δεν θα μπορουσα να ειμαι πιο ευχαριστημενος. Να εχω ολα τα καλα του Santa Fe και επιπλεον να μου καιει οσο εκαιγε το Γκολφακι μου.
Συνημμένα
Santa Fe BRC lpg 007.jpg
Santa Fe BRC lpg 007.jpg (83.55 KiB) 3293 προβολές
Santa Fe BRC lpg 006.jpg
Santa Fe BRC lpg 006.jpg (71.7 KiB) 3293 προβολές
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό dja » Πέμ Μαρ 10, 2011 5:19 pm

Επειδή με ενδιαφέρει σοβαρά -μιας και εγώ έχω Santa Fe 2007- μπορείς να μας πεις:

-Που έκανες την μετατροπή (όνομα συνεργείου, διεύθυνση, τηλέφωνο) ?
-Τι έβαλες (τύπος δεξαμενής / μέγεθος, θέση δεξαμενής, τύπος κιτ (υγρού αερίου)) ?
-Πόσο κόστισε συνολικά?
-Γενικές εντυπώσεις από το συνεργείο?
-Άλλες προτάσεις?

Ευχαριστώ
dja
dja
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2011 5:00 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Μαρ 10, 2011 5:56 pm

LPG POWER τηλ 210 4256663 Φανης, το συστημα ειναι της BRC.
Tα υπολοιπα υπαρχουν στα προηγουμενα ποστ μου.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Πέμ Μαρ 10, 2011 7:26 pm

Για άλλη μια φορά Μπράβο!!! Ειδικά για τον μετρητή μέσα( η ταπα είναι θέμα γουστου) δεν Μπορεί να καταλάβει κάποιος ότι έχεις γκάζι!!! bravo
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Τετ Μαρ 16, 2011 6:29 am

Μελος μας ειναι μεσα και τοποθετει υγραεριο!! Απλα επιασε το jack pot στον ΜΑΣΤΟΡΑ!!! Η δουλεια ειναι μοναδικη, Απλα οταν βγει, νομιζω δεν θα φαινεται οτι εχει υγραεριο, οσο και να το ψαξεις!!!!!! ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!! bravo bravo bravo :f:
Υπαρχουν και αλλες φωτο, αλλα σιγα σιγα!!! smoke
Συνημμένα
IMG_2440.JPG
ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ...
IMG_2440.JPG (60.79 KiB) 3249 προβολές
IMG_2441.JPG
IMG_2441.JPG (42.36 KiB) 3249 προβολές
IMG_2443.JPG
IMG_2443.JPG (71.09 KiB) 3249 προβολές
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Τετ Μαρ 16, 2011 12:36 pm

bravo bravo ()()()() ()()()() μας άνοιξες την όρεξη βάλε να δούμε και άλλες φώτο το δικό σου είναι. ((:::)) ((:::))
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 16, 2011 1:39 pm

Ωραια η τοποθετηση. Και η δικη μου ετσι πρεπει να εχει μπει (το λεω γιατι δεν την εχω δει τελειως απο κατω)μονο που δεν εχει τις προστατευτικες λωριδες στις ακτινες. Ελπιζω να εχει αυτο το δεσιμο στο κεντρο οπως του παιδιου γιατι μου φαινοταν οτι στηριζεται μονο στις ακτινες περιφερειακα και ειχα καποια αμφιβολια για το ποσο σταθερα ειναι στερεωμενη. Θα παρω τον δικο μου να επιβεβαιωσω. Παντως αυτες οι προστατευτικες λωριδες υπηρχαν αν θυμαμαι αλλα ο δικος μου μου ειχε πει οτι ισως να κρατουν υγρασια και να σκουριασουν οι ακτινες και ετσι δεν τις εβαλε. Απο την αλλη ομως για να υπαρχουν πρεπει να ειναι μελετημενες για εξωτερικη χρηση εκτος αν οι ιδιες μπαινουν και για εσωτερικη χρηση.
Αυτο παλι που καταλαβαινω ειναι οτι οι δεξαμενες που τοποθετουνται εξωτερικα ειναι διαφορετικες στην κατασκευη και καπως σαγρε στην υφη. Εμενα ετσι ειναι αν και εχω δει και αλλες πιο σαγρε. Αυτες που ειναι τελειως λειες ειναι συνηθως για εσωτερικη τοποθετηση. Του παιδιου τετοια μου φαινεται αλλα μπορει να φταιει η φωτογραφια αν και ειναι πιθανο να βγαινουν και εξωτερικες που να ειναι λειες.
Ποσα λιτρα ειναι, μου φαινεται για 60 κατι, και τι συστημα εχει?
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 16, 2011 2:05 pm

Τελικα μιλησα με τον παιδι που εκανε την εγκατασταση μου και οπως μου ειπε ο συνδεσμος ειναι απαραιτητη προυποθεση για να στερεωθει σωστα η δεξαμενη, οποτε και η δικη μου ετσι ειναι τοποθετημενη.
Κανονικα επρεπε να σκυψω να το δω απο την πρωτη μερα αφου ειχα τις αμφιβολιες μου αλλα ως γνωστον το παρεβλεψα με τον καιρο.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό cordito » Τετ Μαρ 16, 2011 5:22 pm

Ωραίο Γιάννη, καλορίζικο.
bravo thewave bravo thewave
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
cordito
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2010 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεράντζα, Κορινθίας

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Τετ Μαρ 16, 2011 7:17 pm

Δεν ειναι δικο μου!!! (smdance)
Συνημμένα
DSC07376.JPG
DSC07376.JPG (87.65 KiB) 3229 προβολές
DSC07374.JPG
DSC07374.JPG (68.69 KiB) 3229 προβολές
DSC07371.JPG
DSC07371.JPG (87.97 KiB) 3229 προβολές
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες