Μετατροπή σε υγραέριο

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Μαρ 01, 2011 11:40 am

Bordo έγραψε:εαν δεν κοπει η βαση της ρεζερβας (ΔΟΚΟς) επειδη το δοκιμασαμε και επειδη η δεξαμενη πρεπει να ειναι σε ευθεια .η δεξαμενη κατεβενει αρκετα κατω απο τον προφυλακτηρα και επειδη κανουμε και ταρζανιες εκτος δρομου δεν θα ηθελα να ειναι εκτεθημενη ! το πατωμα με την τοποθετηση της δεξαμενης στο πορτ μπαγκαζ μου ανεβασε το κουτι 4 δακτυλα δεν εχασα καθολου μηκος μονο υψος
190171_194630590556987_100000301417771_590646_1319972_n.jpg



Πολυ καλη δουλεια και αυτο για το εκτος δρομου με προβληματισε.
Μου φαινεται οτι θα το ξανασυζητησω για την τοποθετηση της δεξαμενης.

Σ' ευχαριστω πολυ.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό reniakar » Τρί Μαρ 01, 2011 1:06 pm

Βαλε και καμια αλλη φωτο ρε Γιανναρε να δουμε τις λεπτομερειες
Γ Ι Α Ν Ν Η Σ
Άβαταρ μέλους
reniakar
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 12, 2009 11:22 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Παρ Μαρ 04, 2011 11:30 am

Χθες παρελαβα το αυτοκινητο μου. Μεχρι στιγμης ολα ρολοι, δεν καταλαβα καμμια διαφορα στον τροπο λειτουργιας.
Ελπιζω να συνεχιστει. Θα βγαλω φωτογραφιες θα τις ανεβασω.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Giannis67 » Παρ Μαρ 04, 2011 2:29 pm

Θυμισέ μας τι μάρκα εβαλες , και πού το εβαλες, και πόσο στοίχησε. thewave
Giannis67
Άβαταρ μέλους
Giannis67
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Παρ Οκτ 08, 2010 12:48 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ Κ. ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Παρ Μαρ 04, 2011 5:23 pm

καλοριζικο και καλοταξιδο τελικα την δεξαμενη και την ταπα καυσημου που την εβαλες?
thewave thewave thewave
santaclauss έγραψε:Χθες παρελαβα το αυτοκινητο μου. Μεχρι στιγμης ολα ρολοι, δεν καταλαβα καμμια διαφορα στον τροπο λειτουργιας.
Ελπιζω να συνεχιστει. Θα βγαλω φωτογραφιες θα τις ανεβασω.
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Παρ Μαρ 04, 2011 5:58 pm

Ευχαριστω!Η ταπα μπηκε στην ποδια του πισω προφυλακτηρα στην αριστερη πλευρα (του οδηγου) και η δεξαμενη στον χωρο της ρεζερβας. 73 λιτρα δηλ περιπου 58 ωφελιμα. Η ρεζερβα ειναι πλεον στο γκαραζ μου. Θα την βαλω σε θηκη ωστε να την φορτωσω αν χρειαστει για κανενα ταξειδι. Μεσα στην Αθηνα δεν εχω θεμα και πιστευω οπου κινουμαι σε βατους δρομους. Ετσι κατα καποιο τροπο ελαφρυνα και το αυτοκινητο πισω ωστε να αντισταθμιστει με το βαρος της δεξαμενης.
Απο κατω και πισω δεν φαινεται τιποτα εκτς απο ενα προστατευτικο για την εξωτερικη βαλιδα που μπηκε για επιπλεον προστασια γιατι η βαλβιδα εχει και το δικο της προστατευτικο.
Για τον Giannis67, το συστημα ειναι της BRC (εκτος απο την δεξαμενη που ειναι πολωνεζικη, αλλα με προδιαγραφες brc, δεν θυμαμαι τη μαρκα, κατι σαν Stαkko/Stekko, το μοντελο ομως θυμαμαι ειναι το irene) και πηγε ολο μαζι με φουλ γεμισμα δεξαμενης και την διεκπαιρεωση ΚΤΕΟ απο τον εγκαταστατη(παραβολα/αιτηση/χαρτουρα κλπ) 1540 ευρω.
Το εβαλα στην lpgpower στην Νικαια. Δεν ειναι συνεργειο αυτοκινητων, εχει ομως γρυλλο και ολα τα απαραιτητα και κανει σωστη δουλεια απ'οτι φαινεται και οσο το παρακολουθησα. Βεβαια το μελλον θα δειξει καλυτερα αλλα απο την λιγη μεχρι τωρα εμπειρια μου βλεπω οτι δουλευει σωστα.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Σάβ Μαρ 05, 2011 7:39 am

Καλοριζικο, και περιμενουμε νεα σου!!! 4ης γενιας με πνευμονα αν δε κανω λαθος!! smoke
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Σάβ Μαρ 05, 2011 7:34 pm

Σήμερα πήρα απόφαση και πήγα να ρωτήσω για υγραεριο στον Καρυδη στα καλυβια, Απλά έχω να πω ότι δεν μπορω να καταλάβω Γιατί δίνουμε άδειες σε κάποιους ΤΥΧΑΙΟΥΣ;; Άνθρωποι οι οποίο δεν κατέχουν το αντικείμενο, και έμαθαν ένα τυφλοσουρτη, τι θέλουν και ασχολούνται με το υγραεριο!!! Ασε που η τιμή που ζήτησε (1800+ΦΠΑ) τι να πω;; ΑΙΣΧΟΣ!!! (badmood) (badmood)
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Μαρ 08, 2011 11:00 am

Δυστυχως αδειες λιγοι εχουν. Οι περισσοτεροι ειναι τωρα σε φαση αποκτησης ασχετα αν δουλευουν. Το πιο συνηθισμενο
ειναι να εχουν καποιο να υπογραφει την εγκατασταση (με το αζημιωτο) ωστε να δινουν τα χαρτια για να περασει ΚΤΕΟ.
ΜΗΝ πατε ποτε σε καποιον που θα σας πει οτι ενταξει μετα απο 10-20 μερες θα σου δωσω τα χαρτια γιατι το πιθανοτερο ειναι να ταλαιπωρηθειτε και τελικα αν δεν παρεις τα χαρτια να εισαι παρανομος και να κινδυνευεις αν σε σταματησουν να φας γερο προστιμο.Εγω εκει που πηγα το παιδι ηξερα οτι δεν ειχε ακιομα την αδεια αλλα και αυτος πρωτα μου ειχε πει οτι δεν παραδιδει αυτοκινητο χωρις να το εχει περασει πρωτα απο ΚΤΕΟ οπως και φυσικα εγινε και γι'αυτο τον προτιμησα. Αν δεν το ειχε κανει φυσικα και δεν θα τον πληρωνα. Εγω του αφησα το αυτοκινητο και το παρελαβα περασμενο απο ΚΤΕΟ. Μονο την εκδοση της αδειας περιμενω γιατι περνει μερικες ημερες μιας και τα χαρτια/φακελος του αυτοκινητου μου ειναι στην Θεσσαλονικη. Παντως εχω χαρτι απο τα KTEO και μπορω να κυκλοφορω νομιμα μεχρι να αλλαχτει η αδεια.

Μεχρι στιγμης παντως λειτουργει αψογα. Μονο θεμα ειναι οτι οταν παρκαρω στο παρκινγ μου, που κανω μερικες μανουβρες αλλα σημερα και στην δουλεια μου που δεν κανω τοσες, βγαινει η ενδειξη esp off στο καντραν. Αν σβησω το αυτοκινητο και το ξαναβαλω μπροστα σβηνει αμεσως. Περιεργο! Θα παρω το παιδι μηπως εχει ξανασυμβει και θα επανελθω.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Τρί Μαρ 08, 2011 2:14 pm

Εδώ έχει πολλή διάβασμα για να λύσουμε πολλές (0000) απορίες http://www.lpgforum.gr/


Σκοπός του Forum είναι να δημιουργηθεί μια online κοινότητα ανοιχτής, θετικής και ειλικρινούς συζήτησης με στόχο την πληροφόρηση όσων ενδιαφέρονται να τοποθετήσουν ή έχουν ήδη τοποθετήσει σύστημα υγραερίου στο αυτοκίνητο τους. Τα θέματα υπό συζήτηση είναι πολλά και μέχρι τώρα οι ενδιαφερόμενοι έπρεπε να ανατρέξουν σε διάφορα Forums για να ενημερωθούν. Έμπνευση μας στάθηκε η συλλογή όλων αυτών των πληροφοριών και η οργάνωση τους σε θεματικές ενότητες, ώστε να είναι εύκολη η πρόσβαση και η αναζήτηση συγκεκριμένων θεμάτων. Είμαστε αισιόδοξοι πως με τη δική σας συμβολή και βοήθεια θα προκύψουν ενδιαφέροντες συζητήσεις που θα έχουν ως αποτέλεσμα την επίκαιρη και σφαιρική ενημέρωση του ευρύ κοινού. (0000) (0000)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες