Μετατροπή σε υγραέριο

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Σάβ Μαρ 19, 2011 1:50 pm

Να προσθεσω οτι τα 1540 ηταν 'τροποποιημενα' (ελπιζω να καταλαβενετε) γιατι η αρχικη τιμη ειναι 1500+ΦΠΑ.
Αυτα ως σηνηθως γινονται μετα απο 'προσωπικες' διαβουλευσεις και διευθετησεις.
Το ονομα μου παντως ειναι Παντελης, για οποιον θελει να το χρησιμοποιησει αναφορικα για τον συγκεκριμενο (Φανη).
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Τετ Μαρ 23, 2011 11:14 am

LPG 66ΛΙΤΡΑ -+-+-+-+-+-+++++++++======49,00EURO AXAXAXAXAXAXAX GOYSTARO ΤΕΡΜΑ ΓΚΑΖΙΑ ΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ smoke smoke (popcorn) (popcorn)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 23, 2011 12:39 pm

Εχθες που γεμισα για δευτερη φορα, 52 λιτρα 43 ευρω και 354 χλμ ητοι 14.69 λιτρα/100 χλμ ητοι 12 ευρω/100 χλμ.
Το Γκολφ μου (1.4 tsi) εκαιγε 9 λιτρα/100 χλμ ητοι 14 ευρω/100 χλμ.
Οσο απιθανο και να φαινεται τα 2.7 λιτρα τρωνε λιγωτερο πλεον απο τα 1.4.
Εγω που κανω 2000 χλμ τον μηνα τελικα εξοικονομω 40 ευρω δηλαδη ενα γεμισμα περιπου.
Το μονο που ευχομαι ειναι να μην βγει τιποτα στραβο σχετικα με το κατα ποσο και αν η χρηση υγραεριου προκαλεσει
αυτο που ορισμενοι λενε για φθορα στα εδρανα των βαλβιδων λογω υψηλοτερων θερμοκρασιων αλλα αν εχει ρυθμιστει
σωστα η παροχη (οχι φτωχη) και καιμε που και που και λιγη βενζινη, οπως λεγεται δεν πρεπει να υπαρξει προβλημα περαν των φυσιολογικων. Σιγουρα παντως ο καταλυτης επωφελειται απο την καθαροτερη καυση του υγραεριου, κατι το οποιο αντισταθμιζει εν μερει την οποια πιθανη φθορα στα εδρανα αν αυτο συμβει.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Παρ Μαρ 25, 2011 12:10 am

Αν κατι δεν δούλευε σωστά, θα άναβε αμέσως check , στο santa Fe είναι παρα πολυ ευαισθητο! Χτες πήρα ένα Hyundai H1, του εβαλα υγραεριο, η δουλεια που κάνει ο άνθρωπος είναι απίστευτη, και η τιμη στα 1330 ευρω κομπλε, Απλά έχει τον τροπο να μην φαίνεται τίποτα!!! Όσο για τον Φανή, Παντελή πήγα!! Όντως το παιδι κατέχει το άθλημα και μάλιστα πολυ καλα!!! Αυτο που δεν μου αρεσε απο το σύστημα είναι ότι είχε χοντρό στομιο και δεν μπορούσε να βγει εκει που το ήθελα, για το γέμισμα του υγραεριου!!! Και φυσικά η μπουκαλα!! Σαν την δικιά σου δεν ξαναφερνει:-( κι Έτσι έπρεπε να πάμε σε διαδικασία ψαξιματος και με μικρότερη χωρητικοτητα:-( ενώ ο Γιωργος έβαλε με 70 λίτρα ωφέλιμο, και φυσικά δεν προεξεχει τίποτα:-) Και το τελευταίο είναι η τιμη, απο 1540 ανέβηκε κομπλε περίπου στα 1780!!! Εντάξει Μαγαζι έχει, αλλα σε περιόδους κρίσης, και όταν σου έρχεται μαζεμενη δουλεια απο ένα club κοιτάς η τιμη να είναι ίδια με τον πρώτο, και Όχι να προσπαθείς να εκμεταλευτεις!!!!! Απο δουλεια δεν μπορω να πω, κάνει Καλή!!! Αλλα και άλλοι κάνουν Καλή, και είναι και 300 ευρω πιο χαμηλά!!!!

Και κατι Άλλο, σήμερα εβαλα 97 λίτρα υγραεριο με 76,5
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό manmetal » Σάβ Μαρ 26, 2011 6:10 pm

Καλησπερα, φιλε SRB, σε ποιον πηγες? γραψε μου αν μπορεις
manmetal
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2011 4:01 pm
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Σάβ Μαρ 26, 2011 7:48 pm

manmetal έγραψε:Καλησπερα, φιλε SRB, σε ποιον πηγες? γραψε μου αν μπορεις

Σου στελνω μηνυμα!! ανοιξε το και παρε με τηλεφωνο!!
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Δευτ Μαρ 28, 2011 10:18 am

Τα 1780 ηταν με ΦΠΑ μεσα? Και εμενα κανονικα θα επρεπε να ηταν 1500 + ΦΠΑ αλλα οπως ειπα η τιμη μου βγηκε στα 1540 κομπλε με τον γνωστο τροπο. Αν ειναι ετσι δηλ 1780 (με ΦΠΑ δηλαδη) η τιμη ειναι οπως η δικη μου και σχετικα χαμηλοτερη, αν ειναι ομως χωρις τοτε ουτε συζητηση. Φαινεται οτι η περισσοτερη δουλεια αντι να ριχνει τις τιμες τις ανεβαζει, τι να πω!
Αυτο με το στομιο παντως δεν το ηξερα, αλλα δεν με απασχολησε γιατι θα εβαζα την πληρωση στην ποδια ουτως η αλλως. Ηξερα παλι οτι η BRC δεν ηταν στο αμεσο μελλον να φερει μεγαλυτερες εξωτερικες δεξαμενες και αν ηθελα θα επρεπε να αφησω αυτη που ειχα κλεισει γιατι ετυχε να την ζητανε και αλλοι και να πηγαινα σε τουρκικη. Επειδη ομως ηθελα να ειναι το συστημα κομπλε χωρις πραγματα απο δω και απο κει αφησα αυτη εστω και με μικροτερη χωρητικοτητα. Γυρω στα 60 λιτρα παντως ωφελιμο μου ειναι αρκετα. Εκεινο που μου αρεσε στου παιδιου που εβαλες τις φωτογραφιες ειναι οτι η βαλβιδα της ηταν πιο ψηλα και πιο προστατευμενη ενω στην δικη μου επειδη ηταν καπως πιο χαμηλα του εβαλε και την εξτρα προστασια για καθε ενδεχομενο αν και πιστευω οτι δεν θα χρειαστει.
Το Σαββατοκυριακο πηγα Ιτεα-Γαλαξειδι φορτωμενος (οικογενεια πραγματα κλπ) και εβαλα στον γυρισμο στην Θηβα εχοντας ακομα ενα λαμπακι αν και θα τελειωνε πιστευω συντομα. 388 χιλιομετρα 54 λιτρα (ελπιζω να μην εκλεβε η αντλια)δηλ 13.9 λιτρα/100 χλμ, 44.30 ευρω.
Ειχε και μια μικρη ουρα εκει αν και ειχε δυο αντλιες και αυτοκινητα οτι θες, Forester, Mercedes e200, Lada Niva, Infiniti FX, Cherokee φυσικα, Fiesta κλπ.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό cordito » Δευτ Μαρ 28, 2011 8:16 pm

Δείτε αυτή τη σελίδα για σημεία ανεφοδιασμού.

http://www.automotivegasystems.gr/filling-points.php
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
cordito
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 589
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2010 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεράντζα, Κορινθίας

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό manmetal » Τρί Μαρ 29, 2011 10:40 pm

Καλησπερα, φιλε santaclauss σε γενικες γραμμες εισαι ευχαριστηενος για την επιλογη σου; 1)δουλεια Φανη, 2) χρηματα για το συστημα και 3) πορεια αυτοκινητου και οικονομια στα καυσιμα, αν μπορεις μια γενικη τοποθετηση. Ευχαριστω
manmetal
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2011 4:01 pm
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 30, 2011 10:15 am

Μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος.
Εχω κανει ακριβως 1500 χλμ σημερα και θα πρεπει να παω για το προκαθορισμενο σερβις.
Μεχρι τωρα,
- την πρωτη εβδομαδα εφυγε το κολλαρο απο το σωληνακι που παει στο φιλτρο μετα τον πνευμονα γιατι ηταν μεγαλυτερο.
αντκατασταθηκε αμεσως με μικροτερο και ολα ενταξει (θα μπορουσα να το εκανα και εγω).
- μου αναβει η ενδειξη esp off οταν κανω μερικες μανουβρες στο παρκαρισμα (δηλ εμπρος-πισω). Φαινεται σαν κατι
να μην κανει καλη επαφη καπου και μπορει να σχετιζεται με την εγκατασταση δηλ κατι να μην γειωθηκε σωστα η
καποια παροχη ρευματος (η η μπαταρια) να θελει σφιξιμο.
Οποτε εμφανιστηκε, κλεινοντας και ανοιγοντας τον διακοπτη (μιζα) σβηνεται η ενδειξη.
Θα το δω οταν παω για το σερβις σημερα-αυριο.
- παρατηρησα οτι το αυτοκινητο μου εσβησε δυο φορες χωρις συγκεκριμενο λογο αλλα φυσικα και τις δυο οχι εν κινησει.
την μια φορα ξεπαρκαροντας απο παρκινγ που μολις το ειχα αφησει, και την αλλη αμεσως μετα απο γεμισμα βενζινης,
(το βενζιναδικο ειναι σχεδον απεναντι μου) βγαινοντας απο το βενζιναδικο κανοντας 50 μετρα και σταματωντας να
να στριψω αριστερα για το σπιτι μου.
και τις δυο φορες, πρεπει να δουλευε το υγραεριο.
θα το δω και αυτο αν οντως ειναι ετσι, σημερα-αυριο.

Κατα τα αλλα η λειτουργια του ειναι αψογη.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες