Μετατροπή σε υγραέριο

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 30, 2011 12:29 pm

Κανονισα το σερβις για αυριο τελικα, οποτε μεθαυριο οτι νεο.
Προς το παρον, ο Φανης (BRC) μου εδωσε μια προσφορα 1650 ευρω κομπλε (και με τα χαρτια του ΚΤΕΟ/παραβολο) για οποιον απο το club ενδιαφερεται.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Πέμ Μαρ 31, 2011 5:34 am

http://www.youtube.com/watch?v=CEsRYPVZUTI
Παρτε ενα βιντεο με μια γενικη αποψη!!! το ιδιο σε αλλο αμαξι και περιπου 4 ρεζερβουαρ καυσιμο,δεν εχει παρουσιασει κανενα απολυτως προβλημα!!! Και γιατι να παρουσιασουν???? Απλη τοποθετηση ειναι, και αντιγραφη του εγκεφαλου της βενζινης!! Το θεμα ειναι αυτος που τα βαζει!!! Οσο για την καταναλωση, βασει tripcom ειναι λιγο κατω στα 13,5 με 14,0 μικτη διαδρομη!! Απλα περιμενουμε να το βεβαιωσουμε με γεμισματα σε διαφορετικα γκαζαδικα!!! Απλα γιατι κι εκει πεφτει το σχετικο κλεψιμο!! smoke
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Πέμ Μαρ 31, 2011 10:10 am

4ο γεμισμα εγω σημερα. 370 χλμ και πηρε 56 λιτρα. Μου φαινονται λιγο πολλα τα 56 γιατι εχει ωφελιμο 58 και το γεμισα με ενα πρασινο λαμπακι και μολος ειχε αρχισει να χτυπα. Σε αλλη τετοια περιπτωση επαιρνε 52-53 λιτρα περιπου. Η δε αντλια τους δουλευε αρκετα πιο γρηγορα απο το συνηθισμενο, σαν της βενζινης, και μου εκανε εντυπωση οτι γεμισε αρκετα γρηγορα.
Τουλαχιστον αν κλεβουν (που φυσιολογικα πρεπει και ειναι ανησυχητικο οτι πλεον το δεχομαστε σαν να ειναι κατι νομιμο, αν και στα υγρα και τα αερια παντα υπαρχει ενα μικρο νομιμο περιθωριο αποκλισης) μας στοιχιζει λιγωτερο λογω διαφορας τιμης.
Παντως και ετσι να ειναι ουτε καν συγκριση με την βενζινη δεν υπαρχει.
Καθως γεμιζα υγραεριο εβλεπα ενα Pajero εφταθεσιο που γεμιζε βενζινη και κατα καποιο τροπο ενοιωθα περιεργα ευχαριστημενος.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Παρ Απρ 01, 2011 10:26 am

Περασα για το σερβις εχθες.
Ολα ενταξει χωρις κανενα προβλημα. Δεν ειχε καταγραφει καμμια δυσλειτουργια στους εγκεφαλους αλλα αυτο ηταν αναμενομενο γιατι δεν μου ειχε παρουσιασει κατι.
Ο εγκεφαλος της brc καταγραφει οτι τυχον προβληματα οχι μονο της εγκαταστασης αλλα και του αυτοκινητου
και αυτο απ'οτι καταλαβα γινεται για να μην γινουν τυχον απαιτησεις για ζημια που μπορει να προκληθει απο το αυτοκινητο και οχι απο την εγκατασταση της brc.
Περαστηκε και μια αναβαθμιση προγραμματος που θα πρεπει να δωσει λιγα χλμ παραπανω αυτονομια. Ειδωμεν.
Κατα τα αλλα το θεμα με την ενδειξη του esp off δεν λυθηκε και κοιταζουμε τι μπορει να συμβαινει. Το θεμα ειναι οτι οταν
σβησει το αυτοκινητο και ξαναμπει μπροστα σβηνει η ενδειξη και δεν εμφανιζεται παλι. Καποια επαφη μαλλον στιγμιαια δεν κανει καλη γειωση και εμφανιζεται γιατι εχω παρατηρησει οτι γινεται πανω σε φρεναρισμα με μικρη ταχυτητα και παρκαροντας, εκτος και αν καποιος αισθητηρας τα εχει ψιλοπαιξει η δεν κανει καλη επαφη η ειναι λερωμενος η, η ... !Κοιταμε και κατι αλλο σημερα σχετικα με τα τακακια και μετα μαλλον θα περασω απο Hyundai να το δω.
Οσο για το σβησιμο της μηχανης (που εγινε 2 φορες) δεν εδειξε καποιο σφαλμα οποτε και δεν υπαρχει συγκεκριμενη αιτια.
Ειναι υπο παρακολουθηση παντως γιατι πρεπει να ειναι σχετικο με την λειτουργια του υγραεριου.
Την Δευτερα εμαθα οτι παει καποιο μελος για εγκατασταση. Με το καλο!
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό atsaloux » Παρ Απρ 01, 2011 10:53 pm

Καλησπέρα σε όλους....
Μια ερώτηση που ίσως έχει απαντηθεί στις προηγούμενες 27 σελίδες απλά διαβάζω από κινητό κ μου είναι λίγο δύσκολο να τις δω όλες.

Στο επταθεσιο μπορεί να μπει υγραέριο;
Κάποια πληροφορία, φωτογραφία κ.τ.λ

Σας ευχαριστώ!
atsaloux
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2011 11:08 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Σάβ Απρ 02, 2011 12:45 am

μονο στην ρεζερβα smoke
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό atsaloux » Σάβ Απρ 02, 2011 12:57 am

Bordo έγραψε:μονο στην ρεζερβα smoke


Κάποιες πληροφορίες ακόμη; μπορεί να κάτσει σωστά; δημιουργεί πρόβλημα; η γνώμη σας;

Ευχαριστώ και πάλι!
atsaloux
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2011 11:08 pm

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Σάβ Απρ 02, 2011 7:07 am

atsaloux έγραψε:
Bordo έγραψε:μονο στην ρεζερβα smoke


Κάποιες πληροφορίες ακόμη; μπορεί να κάτσει σωστά; δημιουργεί πρόβλημα; η γνώμη σας;

Ευχαριστώ και πάλι!

Στην ρεζερβα καθεται τελεια η δεξαμενη, με ωφελιμο 70 λιτρα+++ , δεν εξεχει τιποτα απο κατω (τουλαχιστον στο δικο μου) 100% ασφαλες 50%++ οικονομια στο καυσιμο!!
Προβλημα δεν δημιουργει, αλλωστε ειναι δοκιμασμενα ολα τα συστηματα που μπαινουν επανω για ποοοοοολλλλεεεεεςςςς χιλιαδες χλμ!! Το δουλεμα της μηχανης στο υγραεριο γινεται λιγο πιο γλυκο, και δεν υπαρχει κανενα bag !!! Απλα δεν καταλαβαινεις τιποτα!! εχω 2 αυτοκινητα με υγραεριο, στο ενα εκανα μεσα στην εβδομαδα 700 χλμ με 76 ευρωπουλα!!! 2400 cc και φορτωμενο,(ειναι επαγγελματικο!! Οσο για το SANTA μου, δεν εχω να πω κατι, (το βιντεο τα λεει ΟΛΑ)!!! :f: :f: :f: :f: :-D :-D :-D
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό manmetal » Κυρ Απρ 03, 2011 5:17 pm

[quote="santaclauss"]Περασα για το σερβις εχθες.
Την Δευτερα εμαθα οτι παει καποιο μελος για εγκατασταση. Με το καλο!

Αυριο το πρωι (Δευτερα) παω το santa μου στον Φανη... Ελπιζω ολα να πανε καλα... Φοβαμαι λιγο με ολα αυτα που ακουμε...
manmetal
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2011 4:01 pm
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Κυρ Απρ 03, 2011 9:46 pm

Με το καλο!! Κανένα πρόβλημα!!! bravo
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες