Μετατροπή σε υγραέριο

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τρί Μαρ 08, 2011 8:40 pm

γιωργο ειμαι γραμμενος εδω και 2 μηνες δε λενε κατι παραπανω απο αυτα που ξερουμε τουλαχιστον εμενα δεν με βοηθησε καθολου μαλλον με εμπλεξε περισσοτερο [][]
SANTAGR έγραψε:Εδώ έχει πολλή διάβασμα για να λύσουμε πολλές (0000) απορίες http://www.lpgforum.gr/


Σκοπός του Forum είναι να δημιουργηθεί μια online κοινότητα ανοιχτής, θετικής και ειλικρινούς συζήτησης με στόχο την πληροφόρηση όσων ενδιαφέρονται να τοποθετήσουν ή έχουν ήδη τοποθετήσει σύστημα υγραερίου στο αυτοκίνητο τους. Τα θέματα υπό συζήτηση είναι πολλά και μέχρι τώρα οι ενδιαφερόμενοι έπρεπε να ανατρέξουν σε διάφορα Forums για να ενημερωθούν. Έμπνευση μας στάθηκε η συλλογή όλων αυτών των πληροφοριών και η οργάνωση τους σε θεματικές ενότητες, ώστε να είναι εύκολη η πρόσβαση και η αναζήτηση συγκεκριμένων θεμάτων. Είμαστε αισιόδοξοι πως με τη δική σας συμβολή και βοήθεια θα προκύψουν ενδιαφέροντες συζητήσεις που θα έχουν ως αποτέλεσμα την επίκαιρη και σφαιρική ενημέρωση του ευρύ κοινού. (0000) (0000)
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 09, 2011 12:09 pm

To κυριως μπλεξιμο εγκειται στο αν υπαρχει φθορα στα εδρανα και αν χρειαζεται λαδιερα η οτι αλλο παρεμφερες.
Αυτο ομως φαινεται λιγο δυσκολο να κατανοηθει γιατι καθε κινητηρας εχει τα δικα του χαρακτηριστικα οποτε μπορει να ειναι λιγωτερο η περισσοτερο επιρρεπης σε τετοια φθορα. Βλεποντας απο τον καταλογο της prins, που ειναι απλα ενδεικτικος και μονο μεσω των πελατων της, βλεπω οτι κυριως ολα τα γιαπωνεζικα εχουν θεμα και αρκετα ford.
Παλι ομως ειναι καθαρα ενδεικτικα τα στοιχεια. Για hyundai πχ βλεπω για τον 2litro και 2.4 χωρις βεβαια να σημαινει οτι παντα συμβαινει σε αυτους η οτι ο 2.7 δεν θα εχει προβλημα. Αυτο παλι που εχω καταλαβει ειναι οτι ανεξαρτητως συστηματος τον μεγαλυτερο ρολο παιζει η εγκατασταση. Μπορει να παρεις απο τα καλυτερα συστηματα αλλα να πεσεις σε ατεχνο εγκατασταστη και να εχεις προβλημα με το καλημερα.
Σχετικα με την λιπανση αποφασισα να μην βαλω αν και ηταν δωρεαν με την εγκατασταση. Απο συζητησεις που ειχα οταν εψαχνα, και απο ανθρωπους που καταλαβα οτι ηξεραν το αντικειμενο εκανα την διαπιστωση οτι η διαφορα αν υπαρχει ειναι ασημαντη σε σχεση με βλαβη που μπορει να γινει σε λ, καταλυτη κλπ. Ακομα και σε εναν απο τους ακριβους που πηγα (gas power/Θεοδωρακοπουλος) ο οποιος εχει πολλα χρονια εμπειρια στο υγραεριο, βαζει απο τα ακριβα συστηματα
(το δικο μου με ειδικη τιμη επειδη πηγα πο τον κουνιαδο του μου το αφηνε 2100+φπα) αλλα ειδα τα ανταλλακτικα και το δικαιολογησα οχι βεβαια οτι της brc δεν ηταν τοσο καλα αλλα πχ αυτος ειχε μπεκ siemens, ειχε και φθηνοτερα αλλα δεν τα προτεινε παρα μονο σε οσους θελουν κατι γενικα φτηνοτερο,(ειναι πτυχιουχος εγκαταστατης υγραεριου) μου εδωσε να καταλαβω οτι αν υπαρξει θεμα με τα εδρανα σε ενα κινητηρα χωρις υγραεριο πχ στα 200.000 χλμ, με υγραεριο το προβλημα θα εμφανιστει στα 190.000 χλμ. Δηλ της ταξης του 5% λιγωτερη ζωη. Αυτος παντως δεν βαζει λαδιερες και τα συναφη.
Εγω οπως ειπα δεν εβαλα και το μελλον θα δειξει αν εκανα καλα η οχι.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό foudou » Τετ Μαρ 09, 2011 2:30 pm

μου στειλε αυτο η BRC Kalimera,
gia to santa fe exo sinergeio hyundai exouodotimeno brc sta kaminia.
To tilefono einai 210-4201201 kai ta zitiste to kirio jani.
Efkaristo
Dott.Valerio Scaringia
foudou
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 24, 2009 7:00 pm
Τοποθεσία: αγια βρβαρα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 09, 2011 4:24 pm

Γιαννης Λαιμος λεγεται και ειχα παει και εκει. Φαινεται να κανει καλη δουλεια και να ειναι γνωστης του θεματος αλλα αυτο που με απετρεψε ηταν οτι μου ειπε για 15-20 μερες για να παρω τα χαρτια για ΚΤΕΟ, μαλλον γιατι δεν εχει ακομα αδεια εγκαταστατη, ασχετα αν γνωριζει καλα το αντικειμενο.
Οσο καλος και αν ειναι καποιος, οπως εχω πει, δεν υπαρχει περιπτωση να πηγαινα καπου και να μην επαιρνα τα χαρτια του ΚΤΕΟ με την παραλαβη του αυτοκινητου. Εχω ακουσει για ιστοριες οπου τα χαρτια τα πηρε καποιος μετα απο 3+ μηνες και αφου ηρθε στα χερια με τον εγκαταστατη και φυσικα μετα ειχε να παει να τα καταθεσει μονος του που ειναι μια διαδικασια γιατι καθε πραγματακι που εχει μπει επανω πρεπει να εχει την αναλογη πιστοποιηση απο το υπουργειο και αν λειπει κατι αντε βρες το. Αυτο δεν ηθελα να το ζησω, χωρια που αν δεν εχεις αντιγραφο αποδοχης των πιστοποιητικων απο το ΚΤΕΟ ειναι παρανομο να κινεισαι με υγραεριο.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 09, 2011 4:49 pm

Φωτογραφιες απο την εγκατασταση.
Στο πισω μερος αυτο το μαυρο ειναι το προσθετο για την επιπλεον προστασια της βαλβιδας.
Αν δεν το εβαζα δεν θα φαινοταν τιποτα αλλα ηθελα να εχω το κεφαλι μου ησυχο.
Αμα θελω βγαινει παντως αν και το εχω συνηθισει.
Λιγο το κακο του μπροστα στο καλο του.
Στον χωρο του κινητηρα παντως τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα, αν καποιος δεν ξερει δεν προκειται να καταλαβει οτι εχει και υγραεριο.
Και σε αλλα Santa Fe ομως που εχω δει ετσι τακτοποιημενα φαινεται γιατι υπαρχει χωρος να 'κρυφτουν' τα παρελκομενα.
Συνημμένα
Santa Fe BRC lpg 003.jpg
Santa Fe BRC lpg 003.jpg (90 KiB) 3413 προβολές
Santa Fe BRC lpg 002.jpg
Santa Fe BRC lpg 002.jpg (71.07 KiB) 3413 προβολές
Santa Fe BRC lpg 001.jpg
Santa Fe BRC lpg 001.jpg (62.24 KiB) 3413 προβολές
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Μαρ 09, 2011 4:50 pm

Και αλλες δυο φωτογραφιες που δεν χωρουσαν πριν.
Συνημμένα
Santa Fe BRC lpg 005.jpg
Santa Fe BRC lpg 005.jpg (98.42 KiB) 3413 προβολές
Santa Fe BRC lpg 004.jpg
Santa Fe BRC lpg 004.jpg (84.04 KiB) 3413 προβολές
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τετ Μαρ 09, 2011 8:39 pm

παρτε και καποιες φωτο απο το δικο μου smoke
Συνημμένα
ZAVOLI LPG .jpg
zavoli lpg
ZAVOLI LPG .jpg (21.45 KiB) 3403 προβολές
IMG0081A.jpg
port bagaze
IMG0081A.jpg (15.56 KiB) 3403 προβολές
IMG0080A.jpg
hyundai santafe lpg
IMG0080A.jpg (16.81 KiB) 3403 προβολές
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τετ Μαρ 09, 2011 8:42 pm

kai autes
Συνημμένα
IMG0084A.jpg
tapa lpg
IMG0084A.jpg (14.84 KiB) 3403 προβολές
IMG0083A.jpg
lpg
IMG0083A.jpg (10.94 KiB) 3403 προβολές
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τετ Μαρ 09, 2011 8:47 pm

και οι τελευταιες
Συνημμένα
IMG0085A.jpg
δεικτης LPG
IMG0085A.jpg (11.07 KiB) 3402 προβολές
IMG0082A.jpg
!!!!!!!
IMG0082A.jpg (13.07 KiB) 3402 προβολές
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Μετατροπή σε υγραέριο

Δημοσίευσηαπό SRB » Τετ Μαρ 09, 2011 11:28 pm

Φιλε santaclauss η δουλεια που σου εκανε ειναι τελεια!! Δεν φαινεται τιποτα!!! Συγκρινοντας με την Δουλεια του Γιαννη,νομιζω οτι ειναι ΜΑΣΤΟΡΑΣ ο ανθρωπος!!! bravo bravo :f: :f:
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες