Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Μάθετε περισσότερα για το Santa Fe σας!!! Πώς μπορούμε να το κάνουμε καλύτερο?

Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό Random » Παρ Ιαν 25, 2008 12:26 pm

εχοντας ψαχτει αρκετα με το θεμα και εχοντας και καποιες μηχανολογικες γνωσεις ρωτηστε οτι θελετε για την βελτιωση του σανταφε σας...γνωριζω αρκετα που μπορουν να σας φανουν χρησιμα :)
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Σάβ Ιαν 26, 2008 11:57 am

Random έγραψε:εχοντας ψαχτει αρκετα με το θεμα και εχοντας και καποιες μηχανολογικες γνωσεις ρωτηστε οτι θελετε για την βελτιωση του σανταφε σας...γνωριζω αρκετα που μπορουν να σας φανουν χρησιμα :)

''Random''θα ηθελα να μου πεις τη βελτιωσης εχεις κανει,και τη κερδισες.Εγω αυτο που εχω
εντοπιση ειναι οτι απο σταση ειναι λιγο αργω και σε ανηφορικα κοματια δεν ανεβαζη γρηγορα σκεφτηκα να βαλω φιλτρο ελευθερας τη γνωμη εχεις. :) :) :) ;)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό Random » Κυρ Ιαν 27, 2008 4:04 pm

SANTAGR έγραψε:
Random έγραψε:εχοντας ψαχτει αρκετα με το θεμα και εχοντας και καποιες μηχανολογικες γνωσεις ρωτηστε οτι θελετε για την βελτιωση του σανταφε σας...γνωριζω αρκετα που μπορουν να σας φανουν χρησιμα :)

''Random''θα ηθελα να μου πεις τη βελτιωσης εχεις κανει,και τη κερδισες.Εγω αυτο που εχω
εντοπιση ειναι οτι απο σταση ειναι λιγο αργω και σε ανηφορικα κοματια δεν ανεβαζη γρηγορα σκεφτηκα να βαλω φιλτρο ελευθερας τη γνωμη εχεις. :) :) :) ;)



φιλε santa gr με την μεχρι τωρα πειρα μου σε αυτο το μοτερ, θα σου πω τα εξης..πρωτη δοκιμη αγορασα ενα intake kit της dragon απο αμερικη δλδ σωληνα με χοανη στην ακρη και αφαιρεσα εντελως ολα τα φιλτροκουτια κλπ..το αμαξι ειχε βεβαια εκπληκτικα καλυτερο μπαμ σε εκκινησεις απο σταση αλλα αργοτερα οταν η μηχανη ζεσταινονταν επεφτε λιγο η αποδοση..το αφαιρεσα για δυο λογους
1. φοβομουνα να μην ρουφηξει νερα,,διολου απιθανο κ
2.εκανε φοβερο θορυβο(V6 βλεπεις)....
Τωρα εβαλα παλι ολα τα κουτια στη θεση τους και τοποθετησα ενα φιλτρο τυπου panel δλδ σαν το εργοστασιακο της Κ+Ν το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια οχι σαν τη χοανη αλλα τραβαει πιο μεστα και πολυ λιγο εχει αλλαξει η χροια του ηχου του κινητηρα..

Δε συστηνω με τιποτα επαναπρογραμματισμο του εγκεφαλου και τοποθετηση του chip για το ηλεκτρονικο γκαζι που πουλαει ο μπουλεκος..
Μια πατεντα που κανουν εδω στην ελλαδα και σχετικα φτηνη ειναι αφαιρεση του προκαταλυτη και αλλαγη εξατμισης απο το τελικο και πισω..κοστος περιπου 500ευρω και αλογα γυρω στα 20..αυτο θα ανεβασει τα επιπεσα θορυβου και παλι..δεν μπορειτε να φανταστειτε ενας V6 ποσο θαρυβο κανει ξεφιμωτος.

Αλλη λυση ειναι η αλλαγη ολης της εξατμισης κοστος περιπου 1500ευρω στα συν ροπη και αλογα(γυρω στα 30)στα μειον ο θορυβος.

Ακομη μια λυση σχετικα καλη αλλα λιγο ψαγμενη ειναι πλανισμα της πεταλουδας γκαζιου και της πολλαπλξς εισαγωγης σε συνδυασμο με πιο ελαφρα τροχαλια..κερδος περιπου 30-35 αλογα κοστος περιπου 500-600ευρω..

Η πιο value for money μετατροπη για το μοτερ αυτο ειναι η τοποθετηση κιτ κομπρεσσορα που ανεβαζει αξιοπιστα την ιπποδυναμη μεχρι και 280αλογα..το πρωτο σταδιο δλδ κομπρεσσορας χωρις ιντερκουλερ(245Hp)κοστιζει 2000ευρω με τα μεταφορικα απο ΗΠΑ..

Λογω του χαρακτηρα του αυτοκινητου suv,λογω του οτι δεν ηθελα να αλλοιωσω το χαρακτηρα του κλπ, εγω εβαλα ενα φιλτρο ΚΝ κ δυο μπαρες θολων εμπρος πισω..μελλοντικα μπορει να το πειραξω λιγο αλλα θα δουμε..σκεφτηκα μετα οτι δεν θελω θορυβο εξτρα και αυξηση της καταναλωσης...αυτα τα ολιγα... :D
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Κυρ Ιαν 27, 2008 8:22 pm

Random έγραψε:
SANTAGR έγραψε:
Random έγραψε:εχοντας ψαχτει αρκετα με το θεμα και εχοντας και καποιες μηχανολογικες γνωσεις ρωτηστε οτι θελετε για την βελτιωση του σανταφε σας...γνωριζω αρκετα που μπορουν να σας φανουν χρησιμα :)

''Random''θα ηθελα να μου πεις τη βελτιωσης εχεις κανει,και τη κερδισες.Εγω αυτο που εχω
εντοπιση ειναι οτι απο σταση ειναι λιγο αργω και σε ανηφορικα κοματια δεν ανεβαζη γρηγορα σκεφτηκα να βαλω φιλτρο ελευθερας τη γνωμη εχεις. :) :) :) ;)



φιλε santa gr με την μεχρι τωρα πειρα μου σε αυτο το μοτερ, θα σου πω τα εξης..πρωτη δοκιμη αγορασα ενα intake kit της dragon απο αμερικη δλδ σωληνα με χοανη στην ακρη και αφαιρεσα εντελως ολα τα φιλτροκουτια κλπ..το αμαξι ειχε βεβαια εκπληκτικα καλυτερο μπαμ σε εκκινησεις απο σταση αλλα αργοτερα οταν η μηχανη ζεσταινονταν επεφτε λιγο η αποδοση..το αφαιρεσα για δυο λογους
1. φοβομουνα να μην ρουφηξει νερα,,διολου απιθανο κ
2.εκανε φοβερο θορυβο(V6 βλεπεις)....
Τωρα εβαλα παλι ολα τα κουτια στη θεση τους και τοποθετησα ενα φιλτρο τυπου panel δλδ σαν το εργοστασιακο της Κ+Ν το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια οχι σαν τη χοανη αλλα τραβαει πιο μεστα και πολυ λιγο εχει αλλαξει η χροια του ηχου του κινητηρα..

Δε συστηνω με τιποτα επαναπρογραμματισμο του εγκεφαλου και τοποθετηση του chip για το ηλεκτρονικο γκαζι που πουλαει ο μπουλεκος..
Μια πατεντα που κανουν εδω στην ελλαδα και σχετικα φτηνη ειναι αφαιρεση του προκαταλυτη και αλλαγη εξατμισης απο το τελικο και πισω..κοστος περιπου 500ευρω και αλογα γυρω στα 20..αυτο θα ανεβασει τα επιπεσα θορυβου και παλι..δεν μπορειτε να φανταστειτε ενας V6 ποσο θαρυβο κανει ξεφιμωτος.

Αλλη λυση ειναι η αλλαγη ολης της εξατμισης κοστος περιπου 1500ευρω στα συν ροπη και αλογα(γυρω στα 30)στα μειον ο θορυβος.

Ακομη μια λυση σχετικα καλη αλλα λιγο ψαγμενη ειναι πλανισμα της πεταλουδας γκαζιου και της πολλαπλξς εισαγωγης σε συνδυασμο με πιο ελαφρα τροχαλια..κερδος περιπου 30-35 αλογα κοστος περιπου 500-600ευρω..

Η πιο value for money μετατροπη για το μοτερ αυτο ειναι η τοποθετηση κιτ κομπρεσσορα που ανεβαζει αξιοπιστα την ιπποδυναμη μεχρι και 280αλογα..το πρωτο σταδιο δλδ κομπρεσσορας χωρις ιντερκουλερ(245Hp)κοστιζει 2000ευρω με τα μεταφορικα απο ΗΠΑ..

Λογω του χαρακτηρα του αυτοκινητου suv,λογω του οτι δεν ηθελα να αλλοιωσω το χαρακτηρα του κλπ, εγω εβαλα ενα φιλτρο ΚΝ κ δυο μπαρες θολων εμπρος πισω..μελλοντικα μπορει να το πειραξω λιγο αλλα θα δουμε..σκεφτηκα μετα οτι δεν θελω θορυβο εξτρα και αυξηση της καταναλωσης...αυτα τα ολιγα... :D

Φιλε ''Random'' καλησπερα ευχαριστο για τα νεα.Το φιλτρο σε KN τη κοστος εχει. :) :) :)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό Random » Δευτ Ιαν 28, 2008 1:56 pm

γυρω στα 70Ε περιπου αν θυμαμαι καλα.....αλλα ειναι για παντα γιατι αυτο πλενεται κ λαδωνεται κ γινεται καινουργιο... ;)
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Δευτ Ιαν 28, 2008 10:15 pm

Random έγραψε:γυρω στα 70Ε περιπου αν θυμαμαι καλα.....αλλα ειναι για παντα γιατι αυτο πλενεται κ λαδωνεται κ γινεται καινουργιο... ;)

Ευχαρηστω ''Random'' ελποιζω να σε δουμε την Κυριακη. :) :) :)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό Random » Δευτ Ιαν 28, 2008 10:49 pm

ελπιζω να ειμαι καλα ρε παιδια μεχρι τοτε...και γω θελω να γνωριστουμε απο κοντα... :D
Random
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 12:05 pm

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό nta-stfe » Δευτ Μάιος 05, 2008 9:01 pm

Συνάδελφε random,με ενδιαφέρει η μπάρα θόλων,δεδομένου ότι βελτιώνει την αίσθηση του τιμονιού και "δένει" το αμάξωμα.Σε παρακαλώ μπορείς να δημοσιεύσεις τα στοιχεία για το κατάστημα που την αγορασες και την τοποθέτησες;Η πίσω μπάρα δεν σου τρώει τον χώρο του πορτ-μπαγκάζ;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
nta-stfe
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Κυρ Απρ 13, 2008 3:50 pm

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό webfox » Τρί Μάιος 06, 2008 9:34 am

dim75 έγραψε:υπάρχει κάποιος τρόπος, πέρα από την προσεκτική ομαλήξ οδήγηση, για να ρίξουμε την κατανάλωση?

...να αποφεύγεις τις ανηφορήξ... :lol:

Φαίνεται ότι η μόνη αποδεδειγμένη μείωση καυσίμων (σε χρήμα, όχι σε λίτρα) σε βενζινοκηνητήρα αυτή την στιγμή γίνεται με υγραεριοκίνηση (στη Γερμανία σχεδόν δεν βρίσκεις πια βενζινοκίνητο SUV χωρίς τέτοια μετατροπή).
Αλλά οι άνθρωποι εκεί κάνουν ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ...ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ...οπότε αντισταθμίζεις εύκολα το κόστος της μετατροπής σε ελάχιστο χρόνο.

Εμείς βρε Δημήτρη εδώ στην Κρήτη α) σιγά τα πολλά χιλιόμετρα που κάνουμε (οπότε ΔΕΝ συμφέρει η μετατροπή) και το κυριότερο β) για πες μου έστω ΕΝΑ γνωστό βενζινάδικο σε ολάκερο τον νομό Ηρακλείου που να διαθέτει υγραέριο...

Πλήρωνε δα και μη σκας και πολύ...αφού όποτε κάνεις την βόλτα σου, γουστάρεις το γουργουρητό του V6...ψώματα βρε; (**)
Φάνης
Άβαταρ μέλους
webfox
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 21, 2008 5:25 pm

Re: Βελτιωση delta motor 2.7lt οτι θελετε εδω..

Δημοσίευσηαπό santagt » Πέμ Μάιος 08, 2008 10:15 pm

Νομιζω οτι ειναι δυο στο Ηρακλειο.Το ενα που διαθετει υγραεριο ειναι στη φοινικια απ΄οτι εχω ακουσει , το αλλο δε θυμαμε γιατι το ειχα ψαξει παλια . Παντως απ΄οτι ξερω μετατροπη για να καινε και υγραεριο , γινεται σε βενζινοκινητηρες μονο με κοστος τοτε (2004) γυρω στα 1000 ευρω .
santagt
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2008 12:29 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο,Κρητη

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανικά - Βελτιώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες