αγορά santa fe 2004 2lt crd

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

αγορά santa fe 2004 2lt crd

Δημοσίευσηαπό orestis85 » Κυρ Δεκ 18, 2011 1:45 pm

καλημέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο forum, σκέφτομαι να αγοράσω santa fe του 2004 2lt crd. θα ήθελα αν μπορείτε να με ενημερώσετε για το τι πρέπει να προσέξω, αν κάποιος έχει 2lt crd να με ενημερώσει για την κατανάλωση και αν του έχει εμφανίσει κάποια προβλήματα.
απ ότι έχω διαβάσει είστε όλοι γενικότερα ευχαριστημένοι με αυτο το αμάξι, εκτός δρόμου τι γίνεται; φοβάμαι πως 2lt για αυτο το αμάξι μήπως είναι λίγα και δεν τραβάει καλά.

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη που άνοιξα νέο θέμα.


ευχαριστώ και πάλι Ορέστης απο Θεσσαλονίκη!
orestis85
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 1:14 pm

Re: αγορά santa fe 2004 2lt crd

Δημοσίευσηαπό Bordo » Κυρ Δεκ 18, 2011 11:05 pm

κατα αρχην καλως ηρθες στην παρεα μας .ο 2.0 diesel ειναι αρκετα ικανοποιητικος ο κινητηρας αυτος λογο ροπης ειναι οικονομικος και στο δρομο ειναι σβελτος επησης εκτος δρομου το αμαξι ειναι πολυ καλο γιατι εχει πισω διαφορικο lsd το οποιο ειναι κορυφαιο σε αποδωση smoke
orestis85 έγραψε:καλημέρα σε όλους, είμαι καινούργιος στο forum, σκέφτομαι να αγοράσω santa fe του 2004 2lt crd. θα ήθελα αν μπορείτε να με ενημερώσετε για το τι πρέπει να προσέξω, αν κάποιος έχει 2lt crd να με ενημερώσει για την κατανάλωση και αν του έχει εμφανίσει κάποια προβλήματα.
απ ότι έχω διαβάσει είστε όλοι γενικότερα ευχαριστημένοι με αυτο το αμάξι, εκτός δρόμου τι γίνεται; φοβάμαι πως 2lt για αυτο το αμάξι μήπως είναι λίγα και δεν τραβάει καλά.

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και συγνώμη που άνοιξα νέο θέμα.


ευχαριστώ και πάλι Ορέστης απο Θεσσαλονίκη!
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: αγορά santa fe 2004 2lt crd

Δημοσίευσηαπό orestis85 » Κυρ Δεκ 18, 2011 11:17 pm

καλησπέρα φίλε μου, είμαι ανάμεσα σοτ santa fe 2crd και το nissan x-trail 2 αλλα βενζίνη. ενώ "γουστάρω¨ το santa fe εχω την διαίσθηση ότι το x-trail με 140ps και 150 κιλάκια πιο ελαφρύ ίσως είναι πιο καλό για της off-road καταστάστεις. ποιά είναι η αποψή σου;
orestis85
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 1:14 pm

Re: αγορά santa fe 2004 2lt crd

Δημοσίευσηαπό SRB » Δευτ Δεκ 19, 2011 9:36 am

Αν νομιζεις οτι 10 ιπποι ειναι πιο καλοι απο την ροπη που σου δινει το diesel, τοτε παρε το NISSAN!! smoke Και στο θεμα καταναλωσης ειναι μακραν!!! :-D
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Re: αγορά santa fe 2004 2lt crd

Δημοσίευσηαπό Bordo » Τετ Δεκ 21, 2011 6:59 pm

Κοιτα το xtrailτο ειχε φιλος μου και το αμαξι σερνοτανε καταναλωση σχετικα καλη για βενζινη.αποκει και περα ειναι θεμα γουστου και εξωτερικης εμφανισης.εαν αγοραζα σημερα αμαξι και μαλιστα suv αυτο θα ηταν σηγουρα πετρελαιο σιγουρα. Ροπη αξιοπιστια και καταναλωση μακραν 12 lit το xtrail και 8,5 το diesel santafe.Δεν ξερω αν βοηθησα καθολου. ....
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: αγορά santa fe 2004 2lt crd

Δημοσίευσηαπό orestis85 » Πέμ Δεκ 22, 2011 12:13 am

Ναι φίλε μου φυσικά και βοηθήσατε όλοι. Στο Santa fe κατέληξα. Έχει δοκιμάσει κανείς να το ψηλώσει; Δεν βρήκα κάτι σχετικό στο Ίντερνετ
orestis85
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 18, 2011 1:14 pm

Re: αγορά santa fe 2004 2lt crd

Δημοσίευσηαπό Τζωρτζ » Παρ Δεκ 23, 2011 11:30 pm

Γενικα κιτ ψηλωματος θα βρεις δυσκολα.
Το ψηλωμα ερχετε απο το μεγαλυτερο προφιλ ελαστικου.
Ψηλώνεις δηλαδη το αμαξι για να χωρεσει λαστιχο με μεγαλυτερο προφιλ΄κ ετσι παιρνεις ενα ικανο υψος για να μην βρισκεις ευκολα κατω κ τακαρεις.
Η πιο φτηνη λυση ειναι οι αποστατες.Μπαινουνστα αμορτισερ και θα μπορεις να παρεις 2" ιντσες υψος(5εκατοστα).
Βεβαι μαζι με αποστατες θα πρεπει να βαλεις κ bump stop και αυτο σημαινει πως θα χασεις λιγο απο την ελευθερια αρθρωσης.
Εαν βγαινεις εκτος δρομου κ γουσταρεις να πηγαινεις σε χιονια και λασπες ειναι μια καλη λυση.
Μπορεις επισης να φτιαξεις κ σε ενα μηχανουργειο αποστατες.Κοστος υπολογισε περιπου 100 ευρω.
Τζωρτζ
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2011 1:20 am

Re: αγορά santa fe 2004 2lt crd

Δημοσίευσηαπό Τζωρτζ » Παρ Δεκ 23, 2011 11:43 pm

Επισης θα σου ελεγα πως το συγκεριμενο αμαξι σχεδιαστηκε με γνωμονα τα ταξιδια στον ελευθερο μας χρονο και την οδηγικη κ ανετη απολαυση,δεν σχεδιαστηκε για να σου προσφερει αδρεναλινη ως καθαροαιμο 4χ4...καλο ειναι να μην του κανεις τιποτα κ αλλαξεις ολα εκεινα τα στοιχεια που το κανουν απολαυση στο ταξιδι.Βαλε ενα λαστιχακι αγριο κ εισαι μια χαρα!Αλλιως ισως πρεπει να κοιταξεις σε αλλο αμαξι..
Τζωρτζ
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2011 1:20 am


Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες