Υδρογόνο

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

Re: Υδρογόνο

Δημοσίευσηαπό SRB » Τρί Μάιος 31, 2011 12:23 pm

johny123 έγραψε:Καλημερα σε ολους
Μπαινει σε οποιονδηποτε κινητηρα εσωτερικης καυσης.
Αρχικα ειχε σχεδιαστει για πετρελαιοκινητηρα.


Θα θελαμε μια λεπτομερη αναλυση, με καποια σχεδιαγραμματα, αν υπαρχουν! Κοστος τοποθετησης, τι εγγυηση δινεται,και ποσο ισχυ κερδιζει ο κινητηρας!!! smoke
Εικόνα
JOVAN ANTONAKIC
Άβαταρ μέλους
SRB
Site Moderator
Site Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1558
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 31, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: BELGRADE ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Υδρογόνο

Δημοσίευσηαπό gpat » Πέμ Φεβ 23, 2012 12:04 am

Καλησπέρα
Εχει κανείς σας χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα συστήματα προσθήκης υδρογόνου στο φιλτροκούτι?
Στο Ηράκλειο Κρήτης, απο σοβαρό μηχανικό, τον Χειλουδακη, ειδα αυτο
http://www.hydro-gen.gr/

Αν εχετε καποια εμπειρία γραψτε...

Το καλό ειναι οτι το επιστρεφεις εντος τριμήνου αν δεν έχει αποτέλεσμα. Εχω μπεί στο τρυπακι να μετρώ την καταναλωση μου τωρα, και αν δεν ακουσω κακές γνωμες να παω να το βάλω. Αν η καταναλωση μου μειωθεί έστω και 17% το έχω κάνει απόσβεση σε 2 χρόνια.

Η μόνη λογική είναι αν αυτη η ποσότητα υδρογόνου βοηθά να καεί περισσότερο και καλύτερα το πετρέλαιο μεσα στους κυλινδρους.

Επίσης φοβαμαι να μην λιωσει και τον κινητήρα...
gpat
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 11:00 am
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Υδρογόνο

Δημοσίευσηαπό Bordo » Παρ Φεβ 24, 2012 1:24 am

Κοιτα ξερω συνεργειο που βαζει lpg και εφερε και δοκιμαστικα και κιτ υδρογωνου το οποιο τοποθετησε σε 3 suv μεγαλου κυβισμου. Το αποτελεσμα ηταν καμια διαφορα σε καταναλωση και καμια διαφορα στο γκαζι. Λες και δεν βαλανε τιποτα. Οποτε το παρατησανε και συνεχησαν να βαζουν υγραεριο.το συνεργειο λεγετε ζανιας και ειναι στην λεωφορο βουλιαγμενης. Αυτο μου ειπε αυτο σου λεω. Αλλα και απο διαφορα που ακουω δεν κ;νει κατι, δεν ξερω αν σε βοηθησα καθολου.
!χωρίς κόμμα. Χωρίς χρώμα. Χωρίς δογμα!V6 ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΤΕΞΕΙ
Άβαταρ μέλους
Bordo
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1936
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2009 9:48 pm
Τοποθεσία: βουλα αθηνα

Re: Υδρογόνο

Δημοσίευσηαπό gpat » Παρ Φεβ 24, 2012 4:24 pm

Ευχαριστώ. Παντως οπου και να εχω ψαξει ολοι λένε το ιδιο πράγμα, δηλ 20-40% μειωση καυσιμων, καμια ζημια στο αυτοκινητο, βελτιωση καυσης, κοστος απο 700->1000ευρω στα 2000ccm.
Μάλιστα στο συγκεκριμενο συνεργειο που προανεφερα, ειδα αρκετα αυτοκινητα που εχει βαλει ήδη .
Θα περιμενω ακόμα για να ακουσω αποτελέσματα...
Αφου εχω και επιστροφη χρηματων δεν εχω προβλημα να το δοκιμασω
gpat
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 11:00 am
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Υδρογόνο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τρί Φεβ 28, 2012 3:01 pm

O Bordo πρεπει να εχει δικιο.
Στους 4τροχους, που παιρνω ανελλιπως, στο τευχος Φεβρουαριου που μολις χθες αξιωθηκα να βγαλω απο τη ζελατινη του, ειχαν παρουσιαση τετοιου συστηματος που οπως ξερετε και με οση καλη διαθεση ειχαν (λογω καταχωρησης ) δεν κατεληγαν σε τιποτα θετικα, οσο για την αυξηση αποδοσης/ιππων/ροπης μηδενικη.
Το δε κοστος εξωπραγματικο και πραγματικα απορω πως ανθρωποι ετσι ευκολα δινουν/θα δωσουν απο 600 ευρω + φπα και τα λοιπα για κατι τοσο αμφιβολο για να το θεσω οσο πιο θετικα μπορω.
Πραγματικα το αρθρο οσο και να κοιταζε συμπαθητικα να το συμμαζεψει, για εμφανεις λογους, δεν το καταφερε. Παρ'ολα αυτα μπραβο ομως στους 4τροχους που για την αξιολογηση εκαναν μετρησεις σε δυναμομετρο και παρεθεσαν τα στοιχεια που αντικειμενικα δεν αποδεικνυουν την χρησιμοτητα του, τουλαχιστον κατ'εμενα.

Παντως και παλι θα απορησω για το κοστος που εν μεσω κρισης και απο 'ελληνικα' χερια φαινεται να ξεχνουν την πραγματικη οικονομικη κατασταση και για κατι τοσο απλο κατασκευαστικα και τουλαχιστον αμφιβολης αποτελέσματικοτητας (για να μην πω κατι χειροτερο και εκτεθω) θελουν να χρεωνουν τιμες που αντιστοιχουν σε ολοκληρη εγκατασταση υγραεριοκινησης.
Και μετα σου λενε να υποστηριζεις τα 'ελληνικα' προιοντα! Απο την κομπογιαννιτικη 'ελληνικη' πονηρια ποιος θα μας προστατεψει? (αυτο δεν αναφερεται φυσικα στο συγκεκριμενο προιον, για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις, αλλα γενικως).
Παντως, ασχετα με το πως το κρινω απο τα μεχρι τωρα , μακαρι να ειμαι λαθος αν και δεν το πολυβλεπω!
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Re: Υδρογόνο

Δημοσίευσηαπό gpat » Τετ Φεβ 29, 2012 12:27 am

το αρθρο των 4Τ:

http://el-gr.facebook.com/photo.php?fbi ... =1&theater

Gραφει για μειωση καταναλωσης 26%.Προσωπικα δεν με ενδιαφερει η ροπη και ισχυς.
H tιμη ειναι θεωρω τσιμπημενη,
Ψαχνομαι...
gpat
Νέος
Νέος
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 11:00 am
Τοποθεσία: Ηρακλειο Κρητης

Re: Υδρογόνο

Δημοσίευσηαπό santaclauss » Τετ Φεβ 29, 2012 1:46 pm

quote
Η ισχύς αυτή αποδεικνύεται επαρκής για να αποτρέψει φαινόμενα «στραγγαλισμού» του κινητήρα στις υψηλές ταχύτητες και σε μεγάλα φορτία. Η γραμμική απόδοση και η αμεσότητα του δεξιού πεντάλ δεν μπορεί παρά να ικανοποιήσει τον οδηγό, ο οποίος, μάλιστα, δεν έχει να ανησυχεί και για την κατανάλωση. Στην πράξη, μία μέση τιμή 7,5 λίτρα/100 χλμ. είναι απόλυτα εφικτή, ενώ με πιο συνετή οδήγηση, στον ανοικτό δρόμο, το νούμερο αυτό πέφτει αρκετά χαμηλότερα.
unquote

Αυτο ειναι το 'εν κατακλειδι' συμπερασμα των 4τροχων στο αρθρο τους για το τεστ του i30 τον Αυγουστο του 2008 σχετικα με την καταναλωση του για τα σχεδον 5000 χλμ που το ειχαν τοτε.
Ακριβως τα νουμερα που 'βγαζουν' και τωρα με την χρηση υδρογονου. Λοιπον ποιος λεει ψεμματα (οτι η μεση καταναλωση του και μαλιστα με συνετη οδηγηση και πλεον στρωμενο μοτερ ειναι στα 8.8 λιτρα οπως οψιμα ισχυριζεται ο συντακτης του τωρινου αρθρου!) και ποια ειναι η αληθεια?
Καλο θα ηταν ο συντακτης να κοιταζει και τα προηγουμενα τεστ, ετσι για να μην βγαινει και πολυ φαουλ.

Δεν ηθελα να παραθεσω το κομματακι αυτο γιατι θεωρω οτι οι 4τροχοι συνεχιζουν να ειναι ενα σοβαρο περιοδικο αυτοκινησης αλλα τελικα επρεπε να το κανω για να στηριξω την αποψη μου που τελικα επρεπε να ειναι 'εν κατακλειδι' και η αποψη του περιοδικου, και οχι να φαινεται πλεον καθαρα οτι 'σπρωχνεται' το συγκεκριμενο προιον με βαση παραποιημενα στοιχεια.

Ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.
santaclauss
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2011 11:39 am

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης