Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Οτιδήποτε σας απασχολεί ή θέλετε να μάθετε για το Santa Fe (εκτός τεχνικών θεμάτων).

Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Παρ Φεβ 22, 2008 8:52 pm

Παίδες, χθές το βράδυ είχα μια τραυματική εμπειρία, για την οποία βέβαια έχω σηματικό ποσοστό ευθύνης.
Πήγα στο ΙΑΤΡΙΚΟ Αμαρουσίου να επισκευθώ έναν συγγενή που έκανε μια μικροεπέμβαση γύρω στις 19:30.
Πάρκαρα στον παράπλευρο της Αττικής Οδού (Σουλίου λέγεται) δίπλα σε ένα φυτώριο.
Κάνω το λάθος και αφήνω στο αυτοκίνητο μπουφάν δερμάτινο (στο πίσω κάθισμα) και τσάντα με πορτοφόλι, κάρτες, βιβλιάρια τραπέζης , ταυτότητα, δίπλωμα κ.ο.κ. (στα πόδια του πίσω καθίσματος).
Οπως καταλαβαίνετε, όταν γύρισα (γύρω στις 20:30) βρήκα ένα σπαμένο τζάμι και τα πράγματα "Λούης".
Παθός και μαθός, όπως λέει και κάποια Ελληνική ταινία...

Συμπέρασμα 1:
Με το φως της Αττικής οδού να αντιφεγγίζει, τα φυμέ τζάμια αποκτούν ορατότητα...

Συμπέρασμα 2:
Ο εργοστασικός συναγερμός ούτε που κατάλαβε πως έσπασε το τζάμι.

Θετική παρενέργεια:
Κατά την επίσκεψή μου στη ΛΑΜΔΑ για την αντικατάσταση του τζαμιού, συμπλήρωσα λιπαντικό στο Α/Τ και φαίνεται να λύθηκε το πρόβλημα της αυξημένης κατανάλωσης. βλ, viewtopic.php?f=18&t=65

Υ.Γ. : Αχρείαστο να ναι σε όλους μας, το κόστος αντικατάστασης τζαμιού πίσω πόρτας είναι 143 ευρώ.
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Δημοσίευσηαπό NIKOS » Παρ Φεβ 22, 2008 9:25 pm

Βρε εσυ ychatzop,δεν ηξερες δεν ρωταγες?Φιλε δεν αφηνουν τετοια πραγματα στο αμαξι.Εγω,εδω στη πατρα το παω παντα σε παρκινγκ & εχω το κεφαλι μου ησυχο.Βεβαια υπαρχουν & εδω τα ιδια παρατραγουδα,ειναι να μη σου τυχει.Εσυ να εισαι καλα & ολα διορθονωντε. :geek: :geek: :geek:
Νίκος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NIKOS
Έμπειρος
Έμπειρος
 
Δημοσιεύσεις: 666
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2008 4:49 pm

Re: Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Δημοσίευσηαπό Santa » Παρ Φεβ 22, 2008 10:09 pm

Γιάννη δεν πειράζει εσύ να είσαι καλά.
Αλλη φορά να προσέχεις περισσότερο....
Απλά ήσουν ατυχος δεν νομίζω να χρειάστηκαν τα φώτα να φεγγίζουν μέσα απο τα φιμέ.
Θα πρέπει σίγουρα να σε είχε βάλει στο μάτι απο την στιγμή που πάρκαρες και να έψαξε με φακό για να είναι σίγουρος αν η λεία του έχει αξία...πριν σπάσει το τζάμι...
Άβαταρ μέλους
Santa
Site Administrator
Site Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 1267
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 10:57 pm
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Δημοσίευσηαπό NICOLAS » Σάβ Φεβ 23, 2008 10:06 am

Ο εργοστασιακός συναγερμός χτυπάει μόνο σε παραβίαση πόρτας.
Αν σου σπάσουν τζάμι, ακόμα κι αν είσαι παρκαρισμένος και σε τρακάρει τριαξονικό, δυστυχώς δε χτυπάει...

Το πρόβλημα που έχω εγώ με το 7θεσιο, είναι ότι δεν έχει εταζιέρα, με αποτέλεσμα ό,τι έχω στον χώρο αποσκευών να είναι εκτεθειμένο, παρά τα φιμέ τζάμια... Και σε πληροφορώ ότι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα.
(Αυτό, μαζί με το ότι δεν έχει ηλεκτρικά αναδιπλόμενους καθρέπτες -άσχετο!!-, με αποτέλεσμα να κάνω τον ταρζάν όταν κάπου δε χωράω να περάσω...)
NICOLAS
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: Περιστέρι

Re: Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Δημοσίευσηαπό ychatzop » Σάβ Φεβ 23, 2008 11:06 am

NICOLAS έγραψε:
Το πρόβλημα που έχω εγώ με το 7θεσιο, είναι ότι δεν έχει εταζιέρα, με αποτέλεσμα ό,τι έχω στον χώρο αποσκευών να είναι εκτεθειμένο, παρά τα φιμέ τζάμια... Και σε πληροφορώ ότι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα.
(Αυτό, μαζί με το ότι δεν έχει ηλεκτρικά αναδιπλόμενους καθρέπτες -άσχετο!!-, με αποτέλεσμα να κάνω τον ταρζάν όταν κάπου δε χωράω να περάσω...)


Κι εγώ το 7θεσιο έχω, και όπως βλέπαμε με τα παιδιά στην πρώτη μας συνάντηση, κουρτίνα/εταζέρα δεν είναι εύκολο να μπεί.
Δεν έχει ούτε τις εγκοπές στα πλαστικά για να κουμπώσει, ούτε βέβαια την πουλάει η αντιπροσωπεία.
Αν πάντως βρεις ποτέ στο ελεύθερο εμπόριο κάτι που να κάνει, με ενδιαφέρει και εμένα πολύ.
Γιάννης
Γιάννης.
ychatzop
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 433
Εγγραφή: Τρί Ιαν 15, 2008 11:54 am
Τοποθεσία: Αθήνα-Πεύκη

Re: Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Δημοσίευσηαπό sts4x4 » Σάβ Φεβ 23, 2008 4:48 pm

Γιάννη πολύ άσχημη εμπειρία πραγματικά. :(
Εύχομαι ποτέ ξανά .

Το συμπέρασμα που έβγαλα εγώ από αυτό το δυσάρεστο γεγονός που συνέβη στο φίλο Γιάννη είναι ότι ο εργοστασιακός συναγερμός των αυτοκινήτων μας θέλει "αναβάθμιση" .
Και θα σας πώ τι εννοώ .
Έχω ρωτήσει στο εξουσιοδοτημένο που πάω και μου έχουν πεί ότι στο συναγερμό που ήδη έχουμε, βάζοντας μια πλακέτα επιπλέον μπορούμε να συνδέσουμε και ογκομετρικά ραντάρ .
Οπότε η πιθανή θραύση τζαμιού ενεργοποιεί και τον συναγερμό .
sts4x4
 

Re: Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Δημοσίευσηαπό SANTAGR » Σάβ Φεβ 23, 2008 5:32 pm

Αχ τελικα πρεπει καποιο κακο ματι να σε εχει ματιασει :x ,αλλα και εσυ βρε παιδι μου ειναι γνωστο απο παλια μην αφηνεται μπουφαν,ζακετες,φακελους,τσαντες,χρηματα(κερματα) μεσα στο αυτοκηνιτο.Ολα στο πορπακαζ πριν φτασεται στο σημειο που θελετε
παλια σε μια περιοχη ανοιγαν τα αυτοκινιτα για να παρουν τα σταυρουδακια και τα ασυμενια ματακια απο τους καθρεπτες.Οι καιρη ειναι δισκολη.Και θελουν μεγαλη ΠΡΟΣΩΧΗ. :shock: :shock: :shock:
:) :) :) ;)
'''SANTAGR''' (0000)
Εικόνα
ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΎΩ V6-2700cc
Άβαταρ μέλους
SANTAGR
Παλιός
Παλιός
 
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 06, 2008 9:04 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: Ουδέν κακό αμιγές καλού...

Δημοσίευσηαπό gbes » Δευτ Φεβ 25, 2008 12:20 pm

Γιάννη και μη χειρότερα φτου, φτου να φύγει το κακό από επάνω σου.
Αφού το μαύρο κουτί των αεροπλάνων δεν παθαίνει τίποτα γιατί δε φτιάχνουν και ένα santa - fe ;;;
Άβαταρ μέλους
gbes
Ενεργός
Ενεργός
 
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 9:13 am


Επιστροφή στο Γενικά Θέματα για Santa Fe

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης